Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σου έχω πει πάλι χαραμιζεσαι στείλε βιογραφικό daikin ,είσαι προσωποποιημένη διαφήμιση ,ούτε τα στελέχη της εταιρείας δεν δείχνουν τη λατρεία που δείχνεις για τη μάρκα αυτή 

Πες τα ρε φίλε, κάποιοι σε λίγο θα κόψουν και προμήθεια εδώ μέσα. Ας κάνουμε σωστή κουβέντα εδώ, όχι ως fanboys επιτέλους.

Εγώ μόνο με τη συγκεκριμένη μάρκα είχα θέματα σε αγορά (που πούλησα και ένα χέρι για να το πάρω). Με πανάκριβη αγορά, μέτρια (ως κακή) εγγύηση και υποχρεωτικό πανάκριβο ετήσιο σέρβις σε 'μπλε'και 'μωβ' ντιλερς εγώ δε ξαναπλησιαζω για να γλιτώσω 2,4 kWh τον χρόνο... Και διαβάζω εδώ μέσα πολλά παράπονα ότι δεν είναι καν αθόρυβα πλέον... Δηλαδή τί είναι τελικά;

Α, και μην ξεχάσω, από ποτέ λέμε 'Ιάπωνες'τα made in Turkey μηχανήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σου έχω πει πάλι χαραμιζεσαι στείλε βιογραφικό daikin ,είσαι προσωποποιημένη διαφήμιση ,ούτε τα στελέχη της εταιρείας δεν δείχνουν τη λατρεία που δείχνεις για τη μάρκα αυτή 

Θυμησε μου πόσα έδωσες, τελική τιμή εγκατεστημένο.

9 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Toshiba arata έχει λειτουργία να βγάζει αέρα πριν το κλείσω??

Λογικά θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θυμησε μου πόσα έδωσες, τελική τιμή εγκατεστημένο.

Λογικά θα έχει.

Στο μανουαλ λέει ότι αν το πατήσεις μια φορά συνεχίζει και δουλεύει για 30 λεπτά...το κουμπί του ον οφ...εμένα όμως δεν το κάνει...κάνω κάτι λάθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θυμησε μου πόσα έδωσες, τελική τιμή εγκατεστημένο.

Λογικά θα έχει.

399 στο Κωτσόβολο με 12 άτοκες και δωρεάν εγκατάσταση  και αυτός ο μόνος λόγος που το αγόρασα αλλιώς θα είχα πάρει ένα κανονικό κλιματιστικό ,αυτό είναι το τίμημα του να είσαι φτωχός ,αγοράζεις από το σωρό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Ειναι θεμα παντως πως ο καθε κινεζακος εχει τα κομφορ ολα και δεν μιλαω για λαμπακια και λεντακια , ας μη βαλουν οι "ιαπωνες" , αλλα αυτο πχ με το wifi εξτρα και η ελλειψη σε εποχη κορονωιου κ υστεριας (απο την οποια η Daikin καμαρωνει οτι εβγαλε πολλα λεφτα με την επενδυση σε τυπου flash streamer καθαριστες και αλλα τετοια που ομως τα βαζει στα ακριβοτερα μοντελα αλλα τα θεωρει και απαραιτητα σημερα ταυτοχρονα!) δειχνει πολλα.Οταν ολα τα νεα εχουν UV. 56 βαθμους αποστειρωση η και  αυτοματο καθαρισμο (εκπλυση) οπως τα Haier τριων χρονων μοντελα (δικο μου)... ενταξει, ελεος , οχι μονο με Daikin αλλα και με τις αλλες, σε μικροτερο βαθμο λογω λογικωτερων τιμων (και πρεστιζ) Toshiba, Mitsubishi , Fujitsu α ναι μην ξεχασω και την Toyotomi...

Τα βάζεις στην εξίσωση και αποφασίζεις.

Τριξιματα ή cop;

Γκατζετακια ή ποιότητα;

Υψηλά watts και φουλ on-off ή 160βατακια;

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

399 στο Κωτσόβολο με 12 άτοκες και δωρεάν εγκατάσταση 

Ευχαριστώ. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

φουλ on-off ή

Έλα τίποτα άλλο πες ,αστο αυτό γιατί 250 on off το 24 ωρο δε νομίζω να υπήρχε άλλο κλιματιστικό που να έκανε ,μη ξεχναμε πόσο  τραβήξε για να μας αλλάξουν πλακέτα και να σταματήσει να τα κάνει αυτά 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δλδ;

Ένα που ας πούμε δε θα χρειάζονταν να αλλάξουμε πλακέτα μετά από 10 μήνες διαβουλεύσεις για να σταματήσει να δουλεύει σαν on off 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Έλα τίποτα άλλο πες ,αστο αυτό γιατί 250 on off το 24 ωρο δε νομίζω να υπήρχε άλλο κλιματιστικό που να έκανε ,μη ξεχναμε τι είπε τραβήξει για να μας αλλάξουν πλακέτα και να σταματήσει να τα κάνει αυτά 

Δεν έχεις κοιμηθεί ποτέ με κινεζο για αυτό τα λες αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Στη δικιά μου κρεβατοκάμαρα έχω το kuro 

*Κατηγορίας τιμής

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ένα που ας πούμε δε θα χρειάζονταν να αλλάξουμε πλακέτα μετά από 10 μήνες διαβουλεύσεις για να σταματήσει να δουλεύει σαν on off 

Γιατί τώρα δεν κάνει on-off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Στην ομαδα της Toshiba απευθυνθηκες???

εννοεις να κραξω τους μεταπωλητες τους?

γιατι ολα τα σκρουτζομαγαζα διαφημιζουν 7 χρονια οπως ειναι το σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τα τύπου ururu δυστυχώς είναι καλά σε περιοχές με πραγματικά καθαρό αέρα.

Στο λεκανοπέδιο αναμένεται πολύ ντουμάνι τον χειμώνα και δεν νομίζω να είναι κατάλληλο ειδικά τις βραδινές ώρες. 

Εκτός και αν η εισαγωγή του φρέσκου αέρα γίνεται κατ'επιλογή.

Έχει φίλτρα που καθαρίζουν τον αέρα πριν εισέλθει μέσα. Οπότε πιστεύω ότι κάνει δουλειά. Την Τρίτη που θα εγκαταστήσουν το δικό μου ( Morris FreshAir) θα το δω στην πράξη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κατηγορίας τιμής

Τα έχουμε ξαναπεί ,το είχα πάρει 489 το 2019 

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί τώρα δεν κάνει on-off;

Στη θερμοκρασία που το βάζω 26 όχι ,σπάνια έως καθόλου ,βράδυ δε το έχω αφήσει ανοιχτό για να δω 

Και όπως έχω ξαναπεί εγώ αφήνω σε όλο το σπίτι ανοιχτές τις εσωτερικές πόρτες 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...