Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Την πρωτη ευθυνη την εχουν τα ηλεκτρομαγαζα που ριχνουν στον αδη τις τιμες και βαζουν δωρεαν εγκατασταση. Ή επι πληρωμη εγκατατσταση με χρεωση υπηρεσιας. Οποτε τι κανουν αυτοι; Ριχνουν το επιπεδο και τον εξοπλισμο των συνεργειων.

η αντλια κενου δεν ειναι παντα μεσα στο «συμβολαιο». Δες ας πουμε electronet , welcome stores. Στα ΜΜ ειναι; Να και ειναι! Αν δεν την δουλεψουν σωστα και δεν ξερουν τι κανουν;  Συνεργεια της πλακας ειναι. Δεν ειναι ενα ειναι πολλα. Οπου πεσεις ειναι.

για να τους ελενξεις, θες γνωσεις ψυκτικου.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτή η αποψη που κυκλοφορεί σε αυτό το thread επί χρόνια. Τουλάχιστον όταν εγώ επέλεξα στην αγορά των δύο μου fujitsu στην μια περίπτωση δικό μου επί πληρωμή συνεργείο και στην άλλη δωρεάν από άλλο μαγαζί, η όλη δουλειά ήταν ίδιου επιπέδου και θα τολμήσω να πω στην δωρεαν ίσως λίγο καλύτερη καθώς μου τύλιξαν τις σωληνωσεις με μια ταινία που μου είπαν είναι αντοχής, σε σύγκριση με το άλλο συνεργείο που πλήρωσα η δική τους έχει ξεφτισει. Αντλια κενού ούτε λόγος, στους δωρεάν είχα πληρώσει και πολλά έξτρα διότι είχαμε τρυπήματα σε 2 τοίχους και 6.5 μέτρα σωλήνα, αν έφερνα δικό μου συνεργείο θα πήγαινε πάνω από 200 ευρώ με τα επιπλέον μέτρα σωλήνας που ζητάνε, ουσιαστικά οι πρώτοι που ήταν δωρεάν χρεώναν 20 ευρώ μετά τα 4 μέτρα ενώ οι επί πληρωμή 30 ευρώ μετά τα 3 μέτρα.

Γενικά η αποψη ότι το δωρεάν συνεργείο θα βγει σκάρτο δεν ισχύει. Υπάρχει όμως αυξημένη πιθανότητα να βγει σε σύγκριση με αυτούς που θα πληρώσεις, εκεί μπορώ να συμφωνήσω. 

Ορισμένα θέματα είναι και στον άνθρωπο και όχι τόσο αν θα πληρώσεις, ψυκτικός ας πούμε που κάλεσα για καθαρισμό πριν χρόνια του άνοιξα με συζήτηση για κάτι που αφορά τους ψυκτικούς και θύμωσε, γενικά ήταν απότομος και απόλυτος σε ότι ερωτήσεις του έκανα, άλλοι ήταν πιο χαλαροί. 

Όσο για τον φίλο που αναφέρει για πιτσιλιές σε τοίχους. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει παιχτεί. Εφόσον υπάρχουν ήδη τρύπες στους τοίχους και δεν χτυπήσουν με το κομπρεσερακι, το πολύ πολύ να πέσει λίγο σκόνη από την τρύπα η να χτυπήσουν τον γύψο με το σφυρί για να σπάσει, σηκώνεται λίγη σκόνη και πέφτει στο πάτωμα εκεί που την ρουφάς με την σκούπα. Τώρα για πιτσιλιές δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει, υπό την έννοια ότι ο ψυκτικός δεν χρησιμοποιεί κάτι που ψεκάζει τους τοίχους ούτε λάδια.

Σε παλιά κλιματιστικο που το βγάλαμε και το αφήσαμε στην είσοδο για κανέναν μήνα μέχρι να το πάρουν στην ανακύκλωση, θυμάμαι που βγήκε ένα μαύρο πράγμα σαν λάδι μέσα από τις χαλκοσωλήνες που ήταν εκεί αλλά δεν έχω ιδέα τι ήταν, το φρεον το είχαν εγκλωβισει μέσα στην μονάδα με κλειστές τις βαλβίδες. Ίσως κάτι τέτοιο να βγήκε και από το μηχάνημα που τους ξήλωσαν και να λερωσε κάποιο σημείο από τους τοίχους τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερωτηση που μπορει να σας φανεί ασχετη. 

Στην φωτο εκει που λεει kw, δηλαδη αριστερα 2,5 και δεξιά 1,7 και 3.

Αφορα τι κατανάλωση εχει το κλιμαστικό? Δηλαδή 2,5 kw την ημέρα εννοεί? Με πληρη λειτουργία? Κάπως αλλιώς?

Και γενικά οταν βλέπουμε ac που ακριβως κοιτάμε να βρούμε την κατανάλωση?

 

Ευχαριστώ

Screenshot_20220812-235328_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To εχω ξαναγραψει, απο την ιδια "δεξαμενη" ψυκτικων επιλεγουν και οι αλυσιδες, δεν ειναι απο τον Αρη αυτοι.

Οπως θα φερθουν σε ιδιωτικες δουλειες  οι αναισχυντοι, ετσι και ισως ΚΑΛΥΤΕΡΑ οταν ερθουν για αλυσιδα μιας και ειναι υπολογοι εκει και αν δεν σεβαστουν εσενα και αντιδρασεις θα εχουν θεμα.

Ενω στους ιδιωτες, οι αναισχυντοι παντα, οπου τους περασει η μαγκια περασε, ελαχιστοι και γνωστες μονο θα κλωτσησουν.

6 λεπτά πριν, xraxra είπε

Αφορα τι κατανάλωση εχει το κλιμαστικό?

Οχι, αφορα τι ΑΠΟΔΟΣΗ εχει, την δυναμη του δηλαδη.

Η καταναλωση ενδεικτικα και ΜΟΝΟ για ιδιας δυναμης κλιματιστικα, φαινεται απο τις ετησιες κιλοβατωρες kwh/annu

Περισσοτερα στο sticky

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xraxra είπε

Μια ερωτηση που μπορει να σας φανεί ασχετη. 

Στην φωτο εκει που λεει kw, δηλαδη αριστερα 2,5 και δεξιά 1,7 και 3.

Αφορα τι κατανάλωση εχει το κλιμαστικό? Δηλαδή 2,5 kw την ημέρα εννοεί? Με πληρη λειτουργία? Κάπως αλλιώς?

Και γενικά οταν βλέπουμε ac που ακριβως κοιτάμε να βρούμε την κατανάλωση?

 

Ευχαριστώ

Screenshot_20220812-235328_Chrome.jpg

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjWu-afmsL5AhVC_bsIHQ0mAeIQFnoECAsQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.varmepumpsforum.com%2Fvpforum%2Findex.php%3Faction%3Ddlattach%3Bts%3D1505933467%3Btopic%3D65119.0%3Battach%3D49952&usg=AOvVaw0p3Zn86KLVTlAcbi-xHp8j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2022 στις 4:25 ΜΜ, ManolisKw είπε

Εκλεισα το midea στην αρχη αλλα μετα αγορα το Legend  γιατι ειχε 2 βδομαδες αναμονη και δεν παλευεται!Αυριο θα το εχω.Για να δουμε! Ενημερωτικα στα 1270 μου το αφησαν.

Πες μας εντυπώσεις  από το legend. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

To εχω ξαναγραψει, απο την ιδια "δεξαμενη" ψυκτικων επιλεγουν και οι αλυσιδες, δεν ειναι απο τον Αρη αυτοι.

Οπως θα φερθουν σε ιδιωτικες δουλειες  οι αναισχυντοι, ετσι και ισως ΚΑΛΥΤΕΡΑ οταν ερθουν για αλυσιδα μιας και ειναι υπολογοι εκει και αν δεν σεβαστουν εσενα και αντιδρασεις θα εχουν θεμα.

Ενω στους ιδιωτες, οι αναισχυντοι παντα, οπου τους περασει η μαγκια περασε, ελαχιστοι και γνωστες μονο θα κλωτσησουν.

 

Υπάρχει τεράστια έλλειψη στην αγορά οποιουδήποτε τεχνικού επαγγέλματος. Ακομα και οι πλέον άθλιοι μάστορες, δουλεύουν και βγάζουν λεφτά.

Αν ειχα παιδί 15 χρονων, χωρίς συζήτηση θα το έσπρωχνα να ακολουθησει τεχνικο επαγγελμα.

Σε 20 χρονια , αν δεν έχουμε βρει τροπο να χτίζουμε 3D σπίτια, θα σταματήσουμε. Οι μπετατζήδες - καλουπατζήδες είναι όλοι άνω των 60χρονων. Όχι απλα δεν ερχεται νεα γενεια απο πίσω, αλλά δεν έρχονται ούτε 40αρηδες καλα καλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φωτογραφίες από εγκατάσταση 

Από εσωτερικό διάδρομο, βγαίνει έξω στον εξωτερικό διάδρομο κ μετά στο εξωτερικό τοίχο.. συνολικά 5 μετρα

PXL_20220813_064305540.jpg

PXL_20220813_064230733.jpg

PXL_20220813_064105033.jpg

PXL_20220813_064213194.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Υπάρχει τεράστια έλλειψη στην αγορά οποιουδήποτε τεχνικού επαγγέλματος. Ακομα και οι πλέον άθλιοι μάστορες, δουλεύουν και βγάζουν λεφτά.

Αν ειχα παιδί 15 χρονων, χωρίς συζήτηση θα το έσπρωχνα να ακολουθησει τεχνικο επαγγελμα.

Σε 20 χρονια , αν δεν έχουμε βρει τροπο να χτίζουμε 3D σπίτια, θα σταματήσουμε. Οι μπετατζήδες - καλουπατζήδες είναι όλοι άνω των 60χρονων. Όχι απλα δεν ερχεται νεα γενεια απο πίσω, αλλά δεν έρχονται ούτε 40αρηδες καλα καλα.

 

Βλακεία θα έκανες, ο κόσμος δεν έχει χρήματα να πληρώσει τον σωστό τεχνικό και καταφεύγει στα "δωρεάν" και στα πακι.

24 λεπτά πριν, sofix είπε

Μερικές φωτογραφίες από εγκατάσταση 

Από εσωτερικό διάδρομο, βγαίνει έξω στον εξωτερικό διάδρομο κ μετά στο εξωτερικό τοίχο.. συνολικά 5 μετρα

 

 

 

 

Δύσκολη εγκατάσταση για "δωρεάν", αν σου βγάζει τα νερά έξω καλά είσαι. Απλά πάτησαν και στην προηγούμενο λάθος εγκατάσταση χωρίς να βελτιώσουν μερικά πράγματα όπως αλλαγή θέσης ή τουλάχιστον άνοιγμα της τρύπας σύριζα ώστε να φύγει ευθεία η σωλήνα μέσα από το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sofix είπε

Μερικές φωτογραφίες από εγκατάσταση 

Από εσωτερικό διάδρομο, βγαίνει έξω στον εξωτερικό διάδρομο κ μετά στο εξωτερικό τοίχο.. συνολικά 5 μετρα

PXL_20220813_064305540.jpg

PXL_20220813_064230733.jpg

PXL_20220813_064105033.jpg

PXL_20220813_064213194.jpg

Τι απόσταση έχει από το ταβάνι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, harkonto είπε

Πες μας εντυπώσεις  από το legend. 

Σε θέμα απόδοσης είμαι πολύ ευχαριστιμένος.Στους 27 το βάζω και χωρίς μπλουζάκι ψιλό κρυώνω και μιλάμε γύρω στα 75 τετραγωνικά δωμάτιο.Εξωτερική μονάδα δεν ακούγεται όπως και η εσωτερική εκτός αν το βάλεις στο turbo.Τριξίματα και κρακ κρουκ δεν έχει μέχρι στιγμής.Ενα θέμα όμως το οποίο μου το ξέκινησε εχτές το βράδυ και το συνεχίζει και σημερα είναι οτι μου ξέκινησε και κάνει αυτό το κλασικό θόρυβο  στα χαμηλα ο ανεμιστήρας και δεν μ αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσταση από ταβάνι 25cm. Δεξιά αριστερά κενό 5 κ 10  cm. Μπήκε λίγο off center ,μάλλον να δώσει χώρο στη σωλήνα..

Μπήκε ακριβώς όπου ήταν το παλιό. Δεν μπορούσε να φύγει ευθεία η σωλήνα διότι έχει δοκάρι κ δεν τρυπάνε δοκάρι.

Απέναντι στο διάδρομο έχει φάτσα 3 πόρτες από τρία μικρά υπνοδωμάτια.ιστορικα με ένα 18αρι κοιμόμαστε άνετα στις διακοπές και στα τρία δωμάτια.κοστος για τρία μικρά σε κάθε δωμάτιο ήταν πολλαπλάσιο και απορρίφθηκε.κατανοητο ότι δεν είναι τέλειο σημείο αλλά ιστορικά δούλευε μια χαρά το παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, sofix είπε

Απόσταση από ταβάνι 25cm. 

Πιο πολύ για 25mm μοιάζει.

Μετράς απ'το πάνω μέρος του κλιματιστικού ως το ταβάνι;

Επίσης στην εξωτερική ομάδα γιατί δεν έβαλε αποχέτευση;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2022 στις 8:40 ΜΜ, liakjim είπε

Βρε, με τον τύπο που σου απάντησε τα πήρα, όχι με εσένα εννοείται. Προσωπικά δεν θα έστελνα άλλο μήνυμα από τη στιγμή που το έχεις γραπτώς ότι δεν έχεις θέμα με την εγγύηση.

το ξερεις οτι μεχρι σημερα δεν εχει απαντησει ετσι???😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Specs είπε

 

Οχι, αφορα τι ΑΠΟΔΟΣΗ εχει, την δυναμη του δηλαδη.

Η καταναλωση ενδεικτικα και ΜΟΝΟ για ιδιας δυναμης κλιματιστικα, φαινεται απο τις ετησιες κιλοβατωρες kwh/annu

Περισσοτερα στο sticky

Ευχαριστώ. Στο sticky δεν βρηκα κατι για κατανάλωση( η δεν το καταλαβα) 

Αυτό που λές για τις ετησιες κιλοβατωρες το εχει και στην ψυξη και στην θερμανση. Σου λεει δηλαδή τοσα τον χρονο αν το εχεις ψυξη και τοσο θερμανση.

Με ποσες ωρες λειτουργιας το εννοούν . Εμένα με ενδιαφερει περισσοτερο για θερμανση( για την υπερήλικη μητέρα μου και για να καταργησω θερμοσυσσωρευτές) . Λεει στο παραδειγμα πχ 358 και διπλα 754.

Αυτες οι 358 ή οι 754 ειναι για θεωρητική λειτουργια 24 ωρες για 365 μέρες?

Και γιατι εχει 2 διαφορετικές ενδείξεις?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...