Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς όπως είπα έλειπα,αλλά από ότι μου είπε ο πατέρας μου απλά συνέδεσαν σωλήνες και τπτ άλλο..δεν είδε να συνδέουν καμία αντλία και να ελέγχουν για κενό... 

Τι κάνουμε τώρα μιας κ είναι άγνωστο τι έκαναν? Μπορώ να ελέγξω αν έγιναν όλα σωστά;

15 λεπτά πριν, Specs είπε

Συνηθως δεν χρειαζεται να κοψουν σε εσενα αποδειξη, τα εχουν κανονισει με αλυσιδα και ετσι στην αποδειξη που παιρνεις γραφει πχ 0,1 ευρω εγκατασταση.Για τα εξτρα χρηματα σωληνων φυσικα και ζητας αποδειξη να σου φερουν.

αρα ισχυει η αποδειξη της αλυσιδας για ολα...μη σκας για αυτα, αλλα για την ουσια:αντλια κενου ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, sofix είπε

Μπορώ να ελέγξω αν έγιναν όλα σωστά;

Δυσκολο και μονο αν σου εμφανισει προβλημα θα τους αναγκασεις να ασχοληθουν μαζι σου. Ελπιζω να κρατησες φωτο απο ολα! Πως δουλευει το μηχανημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Specs είπε

αρα ισχυει η αποδειξη της αλυσιδας για ολα...μη σκας για αυτα, αλλα για την ουσια:αντλια κενου ?

Καλα αυτο ειναι η ουσια; 1002 κουταμαρες μπορουν να κανουν και με αντλια κενου. Δεν διαβαζεις τι γραφει; Κουκουρουκου ηταν οι τυποι, τα εχω περασει κ εγω.

16 λεπτά πριν, sofix είπε

Τι κάνουμε τώρα μιας κ είναι άγνωστο τι έκαναν? Μπορώ να ελέγξω αν έγιναν όλα σωστά;

Οχι. Μπορεις μονο να δεις τι καιει. Παρε φωτογραφιες απο την εγκατασταση μεσα και εξω, βαλτες εδω μπας και σε βοηθησει κανεις σε κατι εμφανες.

επισης, και η εγκατατσαση και το μηχανημα εχουν εγγυηση. Καπως θα το μαζεψεις.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Δεν διαβαζεις τι γραφει;

τις μπογιες που θα χρειαστει να βαψει και την ακαταστασια? αυτα αποδεικνυονται και λυνονται...τα ουσιωδη της εγκαταστασης οχι...και δεν ειναι κουκουρουκου ο καθε απατεωνισκος ανευθυνος, συνειδητα το κανει!

52 λεπτά πριν, sofix είπε

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βγάλω το όνομα του εγκαταστατη

Ουτε εγω ξερω, ο μοντερειτορ μαλλον θα ξερει.Τα στοιχεια αποδεικνυουν οτι ειναι  ψυκτικος πραγματι? με καταστημα και τηλεφωνο κλπ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Καλα αυτο ειναι η ουσια; 1002 κουταμαρες μπορουν να κανουν και με αντλια κενου. Δεν διαβαζεις τι γραφει; Κουκουρουκου ηταν οι τυποι, τα εχω περασει κ εγω.

Οχι. Μπορεις μονο να δεις τι καιει. Παρε φωτογραφιες απο την εγκατασταση μεσα και εξω, βαλτες εδω μπας και σε βοηθησει κανεις σε κατι εμφανες.

Πχ δείτε εδώ ο τοίχος πιτσιλιες..απλά τράβηξαν παλιές σωλήνες κ πιτσιλισαν όλο το τοίχο..τι σκατα είναι αυτό κ δεν βγαίνει τώρα;

Θα βγάλω πρωί περισσότερες φωτό

Βάζουμε τώρα να δουλέψει να δούμε τι γίνεται...

 

 

PXL_20220812_165250562.jpg.11b478b8d977e22e3be7c8527f3f954e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

και δεν ειναι κουκουρουκου ο καθε απατεωνισκος ανευθυνος, συνειδητα το κανει!

Την πρωτη ευθυνη την εχουν τα ηλεκτρομαγαζα που ριχνουν στον αδη τις τιμες και βαζουν δωρεαν εγκατασταση. Ή επι πληρωμη εγκατατσταση με χρεωση υπηρεσιας. Οποτε τι κανουν αυτοι; Ριχνουν το επιπεδο και τον εξοπλισμο των συνεργειων.

η αντλια κενου δεν ειναι παντα μεσα στο «συμβολαιο». Δες ας πουμε electronet , welcome stores. Στα ΜΜ ειναι; Να και ειναι! Αν δεν την δουλεψουν σωστα και δεν ξερουν τι κανουν;  Συνεργεια της πλακας ειναι. Δεν ειναι ενα ειναι πολλα. Οπου πεσεις ειναι.

για να τους ελενξεις, θες γνωσεις ψυκτικου.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sofix είπε

Σήμερα ήρθε το συνεργείο για απεγκατασταση κ εγκατάσταση του midea all easy pro. Δωρεάν με αγορά από mediamarkt. Περιοχή Κορίνθου.

Δυστυχώς η εντύπωση είναι η χειρότερη..όταν έβγαλαν το παλιό γέμισαν τον εξωτερικό τοίχο με κάτι πιτσιλιες σαν από λάδια...

Εσωτερικά αφού έβγαλαν κ έβαλαν νέα μονάδα, γέμισαν τον τοίχο με δαχτυλιες κ στάμπες...

Αφού έβγαλαν παλιούς σωλήνες κ πέρασαν νέους δεν έβαλαν ταινία κ ήταν έτοιμοι να φύγουν. ευτυχώς τους είδε ο πατέρας μου και τους είπε για ταινία κ φώναξαν το αφεντικό από μισή ώρα μακριά να φέρει ταινία.... τελικά αν κ στραβωσαν με την απαίτηση του πατέρα μου έβαλαν ταινία.

Το συνεργείο αγενεστατο από το πρώτο δευτερόλεπτο που ήρθαν..

Δυστυχώς ήμουν εκτός σήμερα που ήρθαν....Όταν γύρισα σπίτι έτριβα το τοίχο μέσα κ ευτυχώς κατάφερα να τον καθαρίσω.. δυστυχώς ο έξω τοίχος μετά από τρίψιμο με σαπούνι/ νερό δεν έφυγε..ακόμα γεμάτος πιτσιλιες..

Είπαμε δουλεύουν για ένα μεροκάματο αλλά αν είναι να κάνουν αγγαρεία κ να τα αφήσουν όλα μαντάρα μετά την εγκατάσταση, καλύτερα να πλήρωνα κάποιον 150 ευρώ κ να τον είχα σούζα...

Προφανώς καμιά απόδειξη δεν άφησαν..

Το μήκος σωλήνα 5 μέτρα κ χρέωση έξτρα 28€/μέτρο για τα δύο έξτρα μέτρα, λογικό κ αναμενόμενο.

Υποτίθεται έχω ένα χρόνο εγγύηση μετά την εγκατάσταση αλλά καμία απόδειξη..

Θα πέσει τηλέφωνο στο mediamarkt και κράξιμο...

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βγάλω το όνομα του εγκαταστατη χύμα εδώ με φωτογραφίες να τον κάνω ρόμπα με τη δουλειά που έκανε... Ντροπή...

Πόσες μέρες εκάνε το συνεργείο να έρθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sofix είπε

Σήμερα ήρθε το συνεργείο για απεγκατασταση κ εγκατάσταση του midea all easy pro. Δωρεάν με αγορά από mediamarkt. Περιοχή Κορίνθου.

Δυστυχώς η εντύπωση είναι η χειρότερη..όταν έβγαλαν το παλιό γέμισαν τον εξωτερικό τοίχο με κάτι πιτσιλιες σαν από λάδια...

Εσωτερικά αφού έβγαλαν κ έβαλαν νέα μονάδα, γέμισαν τον τοίχο με δαχτυλιες κ στάμπες...

Αφού έβγαλαν παλιούς σωλήνες κ πέρασαν νέους δεν έβαλαν ταινία κ ήταν έτοιμοι να φύγουν. ευτυχώς τους είδε ο πατέρας μου και τους είπε για ταινία κ φώναξαν το αφεντικό από μισή ώρα μακριά να φέρει ταινία.... τελικά αν κ στραβωσαν με την απαίτηση του πατέρα μου έβαλαν ταινία.

Το συνεργείο αγενεστατο από το πρώτο δευτερόλεπτο που ήρθαν..

Δυστυχώς ήμουν εκτός σήμερα που ήρθαν....Όταν γύρισα σπίτι έτριβα το τοίχο μέσα κ ευτυχώς κατάφερα να τον καθαρίσω.. δυστυχώς ο έξω τοίχος μετά από τρίψιμο με σαπούνι/ νερό δεν έφυγε..ακόμα γεμάτος πιτσιλιες..

Είπαμε δουλεύουν για ένα μεροκάματο αλλά αν είναι να κάνουν αγγαρεία κ να τα αφήσουν όλα μαντάρα μετά την εγκατάσταση, καλύτερα να πλήρωνα κάποιον 150 ευρώ κ να τον είχα σούζα...

Προφανώς καμιά απόδειξη δεν άφησαν..

Το μήκος σωλήνα 5 μέτρα κ χρέωση έξτρα 28€/μέτρο για τα δύο έξτρα μέτρα, λογικό κ αναμενόμενο.

Υποτίθεται έχω ένα χρόνο εγγύηση μετά την εγκατάσταση αλλά καμία απόδειξη..

Θα πέσει τηλέφωνο στο mediamarkt και κράξιμο...

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βγάλω το όνομα του εγκαταστατη χύμα εδώ με φωτογραφίες να τον κάνω ρόμπα με τη δουλειά που έκανε... Ντροπή...

 

12 λεπτά πριν, sofix είπε

Πχ δείτε εδώ ο τοίχος πιτσιλιες..απλά τράβηξαν παλιές σωλήνες κ πιτσιλισαν όλο το τοίχο..τι σκατα είναι αυτό κ δεν βγαίνει τώρα;

Θα βγάλω πρωί περισσότερες φωτό

Βάζουμε τώρα να δουλέψει να δούμε τι γίνεται...

 

 

PXL_20220812_165250562.jpg.11b478b8d977e22e3be7c8527f3f954e.jpg

Δεν έχει γίνει κενό σίγουρα, οι πιτσιλιές είναι λάδι. Δοκίμασε με υγρό για τα πιάτα για αρχή και μετά με swaz μήπως και καταφέρεις κάτι.

Αν θες βάλε φώτο από το μέσα και το έξω να δούμε και τα υπόλοιπα. Όνομα καλό είναι να μην πεις δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Πόσες μέρες εκάνε το συνεργείο να έρθει;

Παραλαβή μηχανήματος Δευτέρα, πρωί σήμερα πήρα mediamarkt κ παραπονέθηκα ότι υποτίθεται στις 3 εργάσιμες θα είχα τηλέφωνο κ δεν.. είπαν θα μιλήσουν με τεχνικό.

 

Σε δύο ώρες με πήρε τεχνικός κ είπε θα έρθει σήμερα..

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Δεν έχει γίνει κενό σίγουρα, οι πιτσιλιές είναι λάδι. Δοκίμασε με υγρό για τα πιάτα για αρχή και μετά με swaz μήπως και καταφέρεις κάτι.

Αν θες βάλε φώτο από το μέσα και το έξω να δούμε και τα υπόλοιπα. Όνομα καλό είναι να μην πεις δημόσια.

Το λάδι αυτό είναι από όταν ξηλωσαν παλιό κλιματιστικό κ τράβηξαν παλιές σωλήνες..εκείνες εσταξαν...

Μετά πέρασαν καινούριες 5 μετρα μέχρι τον εξωτερικό τοίχο..

Θα βγάλω φωτογραφίες πρωί από όλη την εγκατάσταση να πάρετε ιδεα..

 Το έβαλα τώρα κ φαίνεται να παγώνει το χώρο εύκολα.. αύριο δοκιμές με θερμόμετρα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sofix είπε

 

Το λάδι αυτό είναι από όταν ξηλωσαν παλιό κλιματιστικό κ τράβηξαν παλιές σωλήνες..εκείνες εσταξαν...

Μετά πέρασαν καινούριες 5 μετρα μέχρι τον εξωτερικό τοίχο..

Θα βγάλω φωτογραφίες πρωί από όλη την εγκατάσταση να πάρετε ιδεα..

 Το έβαλα τώρα κ φαίνεται να παγώνει το χώρο εύκολα.. αύριο δοκιμές με θερμόμετρα κτλ

Ναι από το παλιό είναι, σαπουνάδα με υγρό για τα πιάτα αλλιώς swaz μήπως και τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο midea all easy pro, αν πατήσεις το set  συνεχόμενα σε πάει στο ανθρωπάκο που είναι το follow me..

Δες το μανιουλ, σε μένα το έχει απλα είναι διαφορετικό μοντέλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...