Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Ρεύμα λειτουργίας: 8,7 (1,7~12,0)Α σε ψύξη / 7,8  (1,7~13,0)Α σε θέρμανση

 

Ετσι λεει, ΟΜΩΣ, απο την ιδια γραμμη παιρνει και κατι αλλο ρευμα? εννοω αν κατεβασεις την ασφαλεια που κοβει το κλιματιστικο, απομονωνονται και αλλες συσκευες/πριζες?

Ναι αν κατεβασω την ασφαλεια κοβεται το ρευμα στο σαλονι που ειναι το κλιματιστικο, δηλαδή κοβεται το φως, η τηλεοραση, και ενα μικρο λαμπατερ. Επίσης κοβεται το ρευμα και στο διπλα δωματιο, που έχω το πισι, το φως και εναν ανεμιστηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zestikios είπε

Ναι αν κατεβασω την ασφαλεια κοβεται το ρευμα στο σαλονι που ειναι το κλιματιστικο, δηλαδή κοβεται το φως, η τηλεοραση, και ενα μικρο λαμπατερ. Επίσης κοβεται το ρευμα και στο διπλα δωματιο, που έχω το πισι, το φως και εναν ανεμιστηρα.

Πας κανονικα για γραμμη ξεχωριστη στο νεο λοιπον, απευθειας απο πινακα...

Πως και πηγες σε 18ρι? ανυπαρκτο το 12ρι το παλιο?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Πας κανονικα για γραμμη ξεχωριστη στο νεο λοιπον, απευθειας απο πινακα...

Ωραια σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις αν έχει πολυ φασαρία αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zestikios είπε

Ωραια σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις αν έχει πολυ φασαρία αυτό;

εξαρταται απο διαρυθμιση σπιτιου, παλαιοτητα και χωρο πινακα και αλλα πολλα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, zestikios είπε

Έχω smart μπρίζα εκεί και τώρα που είναι ανοικτο το παλιο 12αρι κλιματιστικο λεει 4600-4700 mA. (Σορρυ δεν ξέρω αν αυτό εννοόυσες)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232300-a-c-in18btu-morris-wfin50160-loft

 

Το παλιο είναι samsung ash 1203er

Στον ηλεκτρολογικό πίνακα του σπιτιού, πρέπει να βρεις τι ασφάλεια τροφοδοτεί την πρίζα. Αν το 12αρι είναι παλιό on/off δεν θα έχεις θέμα με το 18αρι inverter αφού θα έπρεπε να ήταν ήδη ενισχυμένη η παροχή.. αλλά ποτέ δεν ξέρεις γιαυτό κάνε έναν έλεγχο ή καλύτερα φώναξε έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο να σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον ταιριάζει με την κουβέντα: https://corfutvnews.gr/tromos-gia-vretanides-stin-kerkyra-pigan-na-kaoun-zontanes-apo-fotia-sto-domatio-tous/

vretanides-kerkira-fotia.jpg.webp

lWZ3MDrMeWJR7Jr1?format=jpg&name=900x900

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο σαλόνι έχω μόνο μια τηλεόραση και ένα φως και η ασφάλεια είναι 16αρα με ένα παλιό 24αρι κλιματιστικό...θα μπορώ καινούριο να το βάλω χωρίς αλλαγές ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μάθαμε τι κλιματιστικό ήταν ή όχι ακόμη; Στο tweet δεν έχει ρωτήσει κανένας. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάρε Toshiba. Το Daikin δεν είναι εντελώς αθόρυβο, ακόμη και στο silent. Βάλε μέσα και τη μεγαλύτερη εγγύηση για μένα είναι no brainer.

Θα το έχεις στο follow me και ταχύτητα ανεμιστήρα auto.

Δεν έχει follow me δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Μάθαμε τι κλιματιστικό ήταν ή όχι ακόμη; Στο tweet δεν έχει ρωτήσει κανένας. 😛

Πόσα να έχουν διπλές περσίδες; Κάτι σε General Fujitsu θα είναι ή φασόν τους. Δεν φταίει όμως η μάρκα του αλλά οι προστασίες που έχει παρακάμψει ο ηλεκτρολόγος/ψυκτικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Στον ηλεκτρολογικό πίνακα του σπιτιού, πρέπει να βρεις τι ασφάλεια τροφοδοτεί την πρίζα. Αν το 12αρι είναι παλιό on/off δεν θα έχεις θέμα με το 18αρι inverter αφού θα έπρεπε να ήταν ήδη ενισχυμένη η παροχή.. αλλά ποτέ δεν ξέρεις γιαυτό κάνε έναν έλεγχο ή καλύτερα φώναξε έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο να σου πει.

Δεν φαινεται γιατι έχει ξεθωριάσει η συγκεκριμενη ασφάλεια, αλλά αν κρίνω από τις υπόλοιπες είναι 10 ή 16Α. Θα φωνάξω ηλεκτρολόγο για σιγουριά όμως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε το συνεργείο για απεγκατασταση κ εγκατάσταση του midea all easy pro. Δωρεάν με αγορά από mediamarkt. Περιοχή Κορίνθου.

Δυστυχώς η εντύπωση είναι η χειρότερη..όταν έβγαλαν το παλιό γέμισαν τον εξωτερικό τοίχο με κάτι πιτσιλιες σαν από λάδια...

Εσωτερικά αφού έβγαλαν κ έβαλαν νέα μονάδα, γέμισαν τον τοίχο με δαχτυλιες κ στάμπες...

Αφού έβγαλαν παλιούς σωλήνες κ πέρασαν νέους δεν έβαλαν ταινία κ ήταν έτοιμοι να φύγουν. ευτυχώς τους είδε ο πατέρας μου και τους είπε για ταινία κ φώναξαν το αφεντικό από μισή ώρα μακριά να φέρει ταινία.... τελικά αν κ στραβωσαν με την απαίτηση του πατέρα μου έβαλαν ταινία.

Το συνεργείο αγενεστατο από το πρώτο δευτερόλεπτο που ήρθαν..

Δυστυχώς ήμουν εκτός σήμερα που ήρθαν....Όταν γύρισα σπίτι έτριβα το τοίχο μέσα κ ευτυχώς κατάφερα να τον καθαρίσω.. δυστυχώς ο έξω τοίχος μετά από τρίψιμο με σαπούνι/ νερό δεν έφυγε..ακόμα γεμάτος πιτσιλιες..

Είπαμε δουλεύουν για ένα μεροκάματο αλλά αν είναι να κάνουν αγγαρεία κ να τα αφήσουν όλα μαντάρα μετά την εγκατάσταση, καλύτερα να πλήρωνα κάποιον 150 ευρώ κ να τον είχα σούζα...

Προφανώς καμιά απόδειξη δεν άφησαν..

Το μήκος σωλήνα 5 μέτρα κ χρέωση έξτρα 28€/μέτρο για τα δύο έξτρα μέτρα, λογικό κ αναμενόμενο.

Υποτίθεται έχω ένα χρόνο εγγύηση μετά την εγκατάσταση αλλά καμία απόδειξη..

Θα πέσει τηλέφωνο στο mediamarkt και κράξιμο...

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βγάλω το όνομα του εγκαταστατη χύμα εδώ με φωτογραφίες να τον κάνω ρόμπα με τη δουλειά που έκανε... Ντροπή...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, sofix είπε

Προφανώς καμιά απόδειξη δεν άφησαν

Συνηθως δεν χρειαζεται να κοψουν σε εσενα αποδειξη, τα εχουν κανονισει με αλυσιδα και ετσι στην αποδειξη που παιρνεις γραφει πχ 0,1 ευρω εγκατασταση.Για τα εξτρα χρηματα σωληνων φυσικα και ζητας αποδειξη να σου φερουν.

αρα ισχυει η αποδειξη της αλυσιδας για ολα...μη σκας για αυτα, αλλα για την ουσια:αντλια κενου ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...