Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Και εμένα επειδή ήμουν πολύ κάτω πήγα και πήρα κανονικά..και τώρα μου έβγαλε επιλαχούσα η αίτηση 

Επιλαχον παιρνεις σιγουρα; 2 διαφορετικες αιτησεις επιλαχον εχω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Corum είπε

>Θα περιμενω μερικες μερες να δω αν θα μου στειλουν επιταγες. Εχω στο ματι ενα DAISEKAI 16αρη...

Και εγώ αυτό σκέφτομαι αν μου στείλουν να βάλω ένα daikin στο σαλόνι μεγάλο για θέρμανση πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, σημερα εβαλα πριζακι και στο haier , να θυμισω οτι εχω το 12αρι, με ζητουμενη 26, οταν το ανοιξα εδειχνε 30, μετα απο κανα μισαωρο λεει 26 αλλα η καταναλωση με προβληματιζει, καει 1κ watt ,η μετρηση γινεται με blitzwolf shp-13. Να κανω υπομονη να δω ποτε θα πεσει ; ηδη ακουγεται να δουλευει ηρεμα μεσα και εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeG είπε

καλησπερα, σημερα εβαλα πριζακι και στο haier , να θυμισω οτι εχω το 12αρι, με ζητουμενη 26, οταν το ανοιξα εδειχνε 30, μετα απο κανα μισαωρο λεει 26 αλλα η καταναλωση με προβληματιζει, καει 1κ watt ,η μετρηση γινεται με blitzwolf shp-13. Να κανω υπομονη να δω ποτε θα πεσει ; ηδη ακουγεται να δουλευει ηρεμα μεσα και εξω.

Ναι θέλει υπομονή μέχρι να ισορροπήσει ο χώρος αλλά εάν βιάζεσαι να δεις εάν πέφτει χαμηλά ανέβασε ένα βαθμό πιο πάνω από την εσωτερική και κοίτα πως θα συμπεριφερθεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GeG είπε

καλησπερα, σημερα εβαλα πριζακι και στο haier , να θυμισω οτι εχω το 12αρι, με ζητουμενη 26, οταν το ανοιξα εδειχνε 30, μετα απο κανα μισαωρο λεει 26 αλλα η καταναλωση με προβληματιζει, καει 1κ watt ,η μετρηση γινεται με blitzwolf shp-13. Να κανω υπομονη να δω ποτε θα πεσει ; ηδη ακουγεται να δουλευει ηρεμα μεσα και εξω.

Άστο να ισορροπήσει και κοίτα το...και ενημέρωσε μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Είμαι περίεργος να δω το Midea "xtreme save" πως τα πάει σε κατανάλωση..
Midea Prime 2020 εγκατάσταση:

Set point: 25°C | Room temp: 25.3°C | Outside temp: 31°C

Screenshot_1100.png.fea866d9d18c4f61702a5695ab1a7b75.png

Λογικά σαν το breezeless, δλδ κάπως έτσι

 

3 ώρες πριν, xphobus είπε

καλημέρα σε σπίτι 130 τμ υπάρχει ένα φθηνο κλιματιστικό 18000 btu παλαιού τύπου . Το καλοκαίρι κάνει δουλειά γιατί το σπίτι είναι  έτσι κι αλλιώς δροσερό . Το χειμώνα όμως δεν κάνει τίποτα και  σκέφτομαι να βάλω ένα bosch 12αρι 

συγκεκριμενα Bosch ASI12AW40

πιστεύεται θα κάνει δουλειά εμη καλύτερα να πάει κάποιος σε ένα φτηνό inverter 18αρι 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

για τετραγωνικά / ανοίγματα / παράθυρα κτλ θα βάλεις μόνο τον χώρο που θέλεις να καλύψεις. Το ύψος σε μέτρα από πάτωμα -> ταβάνι. Αν θέλεις 100% ψύξη θερμοκρασία 18C. Αν θέλεις και θέρμανση, 21-22 ή όσο θέλεις να έχεις τον χειμώνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παιδιά, 

Σκεφτομαι να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ένα δωμάτιο που έχω το γραφείο μου. Σκεφτόμουν κάτι όχι πολύ ακριβό και είχα βρει αυτό! 
https://www.skroutz.gr/s/15250968/Crown-TCI-09LF4061-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share
 

Το έχει κάποιος; Αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά σαν το breezeless, δλδ κάπως έτσι

70w to 12k δηλαδή το 9k πόσο θα πέφτει;; Το prime που έχω έχει ίδιο σύστημα inverter quattro οπότε θέλω αναβάθμιση στον προγραμματισμό 🤣

Φωτιά στην εσωτερική κλέμμα από Midea... εγκατάσταση από γνωστό πολυκατάστημα. Λάθος διατομή καλωδίου και 4αρι αντί για 5αρι... Οπότε όσο κοιτάτε για το αν έκαναν κενό ή έβαλαν 3μ σωλήνα δείτε και λίγο τα καλώδια τους. Δωρεάν που την πληρώνεις μια ζωή....

Screenshot_1102.png.be1178378102dda145217537e63caef4.png

  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Klausx είπε

70w to 12k δηλαδή το 9k πόσο θα πέφτει;; Το prime που έχω έχει ίδιο σύστημα inverter quattro οπότε θέλω αναβάθμιση στον προγραμματισμό 🤣

Φωτιά στην εσωτερική κλέμμα από Midea... εγκατάσταση από γνωστό πολυκατάστημα. Λάθος διατομή καλωδίου και 4αρι αντί για 5αρι... Οπότε όσο κοιτάτε για το αν έκαναν κενό ή έβαλαν 3μ σωλήνα δείτε και λίγο τα καλώδια τους. Δωρεάν που την πληρώνεις μια ζωή....

Screenshot_1102.png.be1178378102dda145217537e63caef4.png

Πες μας και όνομα του συνεργείου που έκανε την τοποθέτηση..εμένα με πήραν από συνεργείο πριν και μου είπαν όνομα...να ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Klausx είπε

Φωτιά στην εσωτερική κλέμμα από Midea... εγκατάσταση από γνωστό πολυκατάστημα. Λάθος διατομή καλωδίου και 4αρι αντί για 5αρι... Οπότε όσο κοιτάτε για το αν έκαναν κενό ή έβαλαν 3μ σωλήνα δείτε και λίγο τα καλώδια τους. Δωρεάν που την πληρώνεις μια ζωή....

Εν συνεχεια τι εγινε ομως? επισκευη ? αντικατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα απο Κωτσο ενα 18αρι. Θα αντικαταστήσει πολυ παλιο 12αρι. Η πωλητρια μου είπε πως πρεπει να ερθει ηλεκτρολογος να βαλει εξτρα ασφαλειες και καλωδιωσεις κλπ. Στην εταιρία που θα έρθει να κάνει την εγκατάσταση που ρώτησα μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητα αυτά στα 18αρια. Τι ισχύει τελικά; Το σπίτι έχει 3φασικό ρεύμα( δεν ξέρω καν αν παιζει ρόλο αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, alex19871987 said:

Πες μας και όνομα του συνεργείου που έκανε την τοποθέτηση..εμένα με πήραν από συνεργείο πριν και μου είπαν όνομα...να ξέρουμε.

19 hours ago, Specs said:

Εν συνεχεια τι εγινε ομως? επισκευη ? αντικατασταση?


24,000 btu είναι αυτό, η βλάβη δεν βγαίνει αμέσως παίζουν πολλά ρόλο ακόμα και με λάθος διατομή μέχρι να βγάλει το πρόβλημα. Άλλαξε το καλώδιο ο ψυκτικός που έκανε την διάγνωση το πολυκατάστημα έδωσε ραντεβού μετά τις 25 Αυγούστου...
 

19 hours ago, zestikios said:

Αγόρασα απο Κωτσο ενα 18αρι. Θα αντικαταστήσει πολυ παλιο 12αρι. Η πωλητρια μου είπε πως πρεπει να ερθει ηλεκτρολογος να βαλει εξτρα ασφαλειες και καλωδιωσεις κλπ. Στην εταιρία που θα έρθει να κάνει την εγκατάσταση που ρώτησα μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητα αυτά στα 18αρια. Τι ισχύει τελικά; Το σπίτι έχει 3φασικό ρεύμα( δεν ξέρω καν αν παιζει ρόλο αυτό)

Αυτό που παίζει ρόλο είναι τι ασφάλεια έχει η πρίζα που θα πάρει το κλιματιστικό. Βάλε μία ηλεκτρική συσκευή να βρεις την ασφάλεια της πρίζας και να δεις πόσα αμπερ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Klausx είπε


 

Αυτό που παίζει ρόλο είναι τι ασφάλεια έχει η πρίζα που θα πάρει το κλιματιστικό. Βάλε μία ηλεκτρική συσκευή να βρεις την ασφάλεια της πρίζας και να δεις πόσα αμπερ είναι.

Έχω smart μπρίζα εκεί και τώρα που είναι ανοικτο το παλιο 12αρι κλιματιστικο λεει 4600-4700 mA. (Σορρυ δεν ξέρω αν αυτό εννοόυσες)

3 λεπτά πριν, Specs είπε

λινκ?

 

μαρκα μοντελο?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232300-a-c-in18btu-morris-wfin50160-loft

 

Το παλιο είναι samsung ash 1203er

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zestikios είπε

Έχω smart μπρίζα εκεί και τώρα που είναι ανοικτο το παλιο 12αρι κλιματιστικο λεει 4600-4700 mA. (Σορρυ δεν ξέρω αν αυτό εννοόυσες)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232300-a-c-in18btu-morris-wfin50160-loft

 

Το παλιο είναι samsung ash 1203er

Ρεύμα λειτουργίας: 8,7 (1,7~12,0)Α σε ψύξη / 7,8  (1,7~13,0)Α σε θέρμανση

 

Ετσι λεει, ΟΜΩΣ, απο την ιδια γραμμη παιρνει και κατι αλλο ρευμα? εννοω αν κατεβασεις την ασφαλεια που κοβει το κλιματιστικο, απομονωνονται και αλλες συσκευες/πριζες?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...