Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Specs είπε

To ενεργειακο ταμπελακι ειναι οπως αυτο που παρελαβες βλεπω. Στο σκρουτζ εχει περιγραφη με αλλο κωδικο.Η αντιπροσωπεια λεει

Κωδικός Εσωτερικής Μονάδας: AG1-12NXD6-I
Κωδικός Εξωτερικής Μονάδας: AG1-12N8D6-O
Παρελαβες αυτα τα δυο?

 

28 λεπτά πριν, amotida είπε

Φιλε μου ηρεμησε...
Έχεις ακριβώς αυτό που πρέπει.
Το άγχος σου προέρχεται μόνο από το λάθος που έγινε στο Skroutz στον «τίτλο» (κωδικός) της συσκευής. Αν κοιτάξεις προσεκτικά την εικόνα με την ετικέτα ενέργειας, θα δείς ότι όσον αφορά την εξωτερική μονάδα, ο κωδικός είναι αυτός που έχεις.
Το NXD6 είναι η εσωτερική μονάδα.
Το N8D6 είναι η εξωτερική μονάδα

Με προλαβε ο Specs :)

Το Σκρουτζ παίρνει τις ονομασίες από τα site όμως ..

Τα site στο πρώτο μου λινκ έχουν όλα ίδιο κωδικό ονομασίας εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας. Δηλαδή και την εξωτερική σαν 12NXD6 (O) την γράφουν, Πχ

Screenshot_20220811-222901_Chrome.jpg.10562fec2c0693e1c7e2a876d23df3af.jpgScreenshot_20220811-222920_Chrome.jpg.1b37399fea9a3edb1bb8173219325f86.jpgScreenshot_20220811-222946_Chrome.jpg.de80ff8600a149a92902763bca528991.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

βλέπω μπήκε και η midea στο πάρτυ των μικρών ururu (και με εντυπωσιακό seer κιόλας)

ναι και ειδα και το xtreme που ψαχναμε πριν για το φιλο αν παρελαβε σωστα, πως ειχε ηδη απο την προηγουμενη εκδοση φιλτρο Hepa (οχι τιποτε αλλο, νομιζα η Inventor κοροιδευει και τους τα εχω χωσει να μας αποδειξουν τα πως κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Specs είπε

για ψυξη η θερμανση? αν και τα δυο σε τι αναλογια?

Είναι για 70% ψύξη και 30% θέρμανση. Δεν ψάχνω γενικά κλιματιστικό, μ'ενδιαφέρει αν μεταξύ αυτών των δύο τα (πολύ) υψηλά minimum btu του Carrier σημαίνουν αυτόματα ότι η κατανάλωση δεν μπορεί να είναι χαμηλή, παρά το seer 8.5/scop 5.6 που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

 

Που κολλάει αυτό φαίνεται ξεκάθαρα ο κωδικός που αναφέρω

Έχει τελικά διαφορά από αυτό που παραγγειλα να ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια ενεργεια

Άσε τους κωδικούς του σκρουτζ και δες κατευθείαν μέσα από την αντιπροσωπεία αν είσαι οκ.
https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-12kbtu-h/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, majunior είπε

Είναι για 70% ψύξη και 30% θέρμανση. Δεν ψάχνω γενικά κλιματιστικό, μ'ενδιαφέρει αν μεταξύ αυτών των δύο τα (πολύ) υψηλά minimum btu του Carrier σημαίνουν αυτόματα ότι η κατανάλωση δεν μπορεί να είναι χαμηλή, παρά το seer 8.5/scop 5.6 που έχει.

Η καταναλωση ειναι οτι λενε οι δεικτες και τα btu minimum θα εχουν να κανουν με τον χωρο αν δεν ταιριαξει και αρχισει τα ον οφ.Αλλα ασχετως ον οφ η καταναλωση δεν αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, majunior είπε

Είναι για 70% ψύξη και 30% θέρμανση. Δεν ψάχνω γενικά κλιματιστικό, μ'ενδιαφέρει αν μεταξύ αυτών των δύο τα (πολύ) υψηλά minimum btu του Carrier σημαίνουν αυτόματα ότι η κατανάλωση δεν μπορεί να είναι χαμηλή, παρά το seer 8.5/scop 5.6 που έχει.

Δεν έχουμε επαρκές feedback. Μόνο στα Toshiba μπορούμε να δούμε τι παίζει που έχουμε πρόσβαση στα engineering books με τα partial loads. Σε όλα τα υπόλοιπα είμαστε από τυφλοί έως απλά υποψιασμένοι.

Πάντως προσωπικά θα στοιχηματιζα για το Haier να κατεβαίνει πιο χαμηλά όχι ότι αυτό μεταφράζεται και σε υψηλότερη οικονομία σε χρήση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα haori toshiba απο τις μεγάλες αλυσίδες έχουν εξαντληθεί.Δεν υπάρχουν.Ψαχνω να βρω ένα 13 αλλα τίποτα,στον κότσο υπάρχει ένα στη σπαρτή εκθεσιακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα τσακαλια οι ψυκτικοι, τωρα με την προσθετη εισαγωγη αερα που τεινει να καθιερωθει ως φαινεται, δεν προκειται να κολωσουν...απλα αναμενουμε να δουμε τι αλχημειες θα κανουν και τι δικαιολογιες θα εχουν...

 

57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως προσωπικά θα στοιχηματιζα για το Haier

κ παντως, να κανει οσα υποσχεται, προσθετουμε και την υποστηριξη Inventor και νομιζω πως πιο τιμια αγορα απο αυτη την μαρκα για ολα της τα μοντελα , δεν υπαρχει , σε αυτες τις επιδοσεις και 5ετη εγγυηση ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Το δευτερο χρησιμοποιειται ευρεως. Το πρωτο μαλλον δεν κανει για αυτη την χρηση και δειχνει και δυσκολο να τοποθετηθει, ΑΝ κανει ...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Specs είπε

Το δευτερο χρησιμοποιειται ευρεως. Το πρωτο μαλλον δεν κανει για αυτη την χρηση και δειχνει και δυσκολο να τοποθετηθει, ΑΝ κανει ...

Επειδή για το δεύτερο κάπου διάβασα ότι είναι πολύ σκληρές κάποιες και ουσιαστικά δεν κάνουν δουλειά..αλλά υπάρχουν και βιομηχανικές μαλακές που δουλεύουν αρκετά καλά...

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

είναι πολύ σκληρές

πραγματι ειναι, αλλα θελουμε βασικα να μην μεταδιδεται ο οποιος κραδασμος απο το κλιματιστικο στην βαση...τετοιες εχω, λογω ελλειψης εναλλακτικης αλλα δεν εχω βρει και κατι πιο πολλα υποσχομενο.

Ενας μηχανικος αυτοκινητων φιλος, μου ειπε οτι ειναι σαν τις βασεις μηχανης αυτοκινητων και απορια εχει αν με τα χρονια κοπει, οπως και στα αυτοκινητα η βαση, ειτε απο UV /θερμοκρασιες/παγωνια/ και σε συνδυασμο με κραδασμους κλπ κλπ πως θα σταθει το κλιματιστικο αν δεν το δει καποιος εγκαιρα.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

πραγματι ειναι, αλλα θελουμε βασικα να μην μεταδιδεται ο οποιος κραδασμος απο το κλιματιστικο στην βαση...τετοιες εχω, λογω ελλειψης εναλλακτικης αλλα δεν εχω βρει και κατι πιο πολλα υποσχομενο.

Ενας μηχανικος αυτοκινητων φιλος, μου ειπε οτι ειναι σαν τις βασεις μηχανης αυτοκινητων και απορια εχει αν με τα χρονια κοπει, οπως και στα αυτοκινητα η βαση, ειτε απο UV /θερμοκρασιες/παγωνια/ και σε συνδυασμο με κραδασμους κλπ κλπ πως θα σταθει το κλιματιστικο αν δεν το δει καποιος εγκαιρα.

Αυτό το σχόλιο διάβασα και εγώ κάπου...ότι υπάρχουν και βιομηχανικές που είναι το υλικό ας πούμε μαλακό και κάνει την απορρόφηση...

Βρήκα και αυτό...

 

http://www.benos.com.gr/e-Shop/Molded-Rubber-Products/Anti-Vibration-Mounts.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, harkonto είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει όταν η ενεργειακή ταμπέλα λεει πχ ετήσια κατανάλωση 300 kwh πως ακριβώς το υπολογίζει; 

Σε ψύξη είναι φορτίο σχεδιασμού επί 350 ώρες δια seer.

Σε θέρμανση και θερμό κλίμα είναι φορτίο σχεδιασμού επί 1400 δια scop. Με την ευκαιρία να πούμε ότι επειδή το φορτίο σχεδιασμού είναι ελεύθερο να το επιλέξει ο κατασκευαστής , αυτό αλλάζει ανάμεσα στα κλιματιστικά, εξού και η διασπορά των τιμών. Να πως βγάζει το μαγικό 5.1 για να πάρει το πολυπόθητο Α+++ , η κινεζοσαβουρα που κυκλοφορεί στην αγορά 🤫😏😉

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...