Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το comfort είναι φασόν haier για τα οποία γενικά έχουμε θετικό feedback.

Τα aria, legend είναι φασόν midea οπότε δίνουμε πράσινο φως εν γένει για ψύξη, ειδικά το Legend το οποίο είναι παρόμοιο με το midea easy pro και έχει υψηλότατο seer. Σε θέρμανση καλύτερα όχι midea.

Να σου πω την αλήθεια το legend χαλβαδιαζα λόγο υψηλού seer. Για κάτι σε 70-30% ψύξη θέρμανση  θα πρότεινες κάποια άλλη εταιρεία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως για να πέσει η κατανάλωση πχ στα 150-160-170 χρειάζεται ζήτηση 27-28...εγώ το toshiba arata το βάζω ζήτηση 26 η 25 και πέφτει στα 200 περίπου αλλά δεν κάνει κανένα ον οφ που έχω κάτσει και το βλέπω...με υψηλή ζήτηση λογικό είναι να κάνουν αρκετά ον οφ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2022 στις 10:44 ΠΜ, liakjim είπε

Για αυτόν τον λόγο υπάρχει και η αντίστοιχη ερώτηση στο ερωτηματολόγιο.

Πάντως τώρα που τα έτρεξες σωστά, φαίνεται ότι με ένα 9άρι και ένα καλό 12άρι θα είσαι κομπλέ.

Θα έβαζα αυτό στο στο δωμάτιο

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

και αυτό στο σαλόνι: https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

 

Κατοπιν προτασης που μου εγινε παραγγειλα το συγκεριμενο Midea για το σαλονι, το οποιο παρελαβα χθες. Σημερα εριξα μια ματια στην κουτα να δω οτι παρελαβα σιγουρα το σωστο, αλλα βλεπω μια διαφορα στου Κωδικο της εξωτερικης μοναδας. Μηπως ξερει κανεις αν παρελαβα λαθος η αν εχει διαφορα ρε παιδια?

Αυτο παρειγειλα

https://www.skroutz.gr/s/35656382/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-12NXD6-I-AG1-12NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Αλλα αντι για AG1-12NXD6-O η κοιτα γραφει AG1-12N8D6-O

Εχει καποια σημαντικη διαφορα, η υπερτερει απο αυτο που πηρα να πρεπει να συνενοηθω με την εταιρεια?

 

image.jpeg.a12b523eef14a0c3426f35eb86adbed7.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

Κατοπιν προτασης που μου εγινε παραγγειλα το συγκεριμενο Midea για το σαλονι, το οποιο παρελαβα χθες. Σημερα εριξα μια ματια στην κουτα να δω οτι παρελαβα σιγουρα το σωστο, αλλα βλεπω μια διαφορα στου Κωδικο της εξωτερικης μοναδας. Μηπως ξερει κανεις αν παρελαβα λαθος η αν εχει διαφορα ρε παιδια?

Αυτο παρειγειλα

https://www.skroutz.gr/s/35656382/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-12NXD6-I-AG1-12NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Αλλα αντι για AG1-12NXD6-O η κοιτα γραφει AG1-12N8D6-O

Εχει καποια σημαντικη διαφορα, η υπερτερει απο αυτο που πηρα να πρεπει να συνενοηθω με την εταιρεια?

 

image.jpeg.a12b523eef14a0c3426f35eb86adbed7.jpeg

Βάλε την κούτα να πατάει σωστά και όχι ανάποδα αν δεν φαίνεται έτσι από επεξεργασία της φώτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Klausx είπε

Βάλε την κούτα να πατάει σωστά και όχι ανάποδα αν δεν φαίνεται έτσι από επεξεργασία της φώτο....

Και εφόσον είναι η μονάδα μέσα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

33 λεπτά πριν, Klausx είπε

Βάλε την κούτα να πατάει σωστά και όχι ανάποδα αν δεν φαίνεται έτσι από επεξεργασία της φώτο....

Που κολλάει αυτό φαίνεται ξεκάθαρα ο κωδικός που αναφέρω

Έχει τελικά διαφορά από αυτό που παραγγειλα να ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια ενεργεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, therock είπε

 

Που κολλάει αυτό φαίνεται ξεκάθαρα ο κωδικός που αναφέρω

Έχει τελικά διαφορά από αυτό που παραγγειλα να ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια ενεργεια

Στο λέει από την άποψη ότι τα λάδια στον συμπιεστή πρέπει να είναι κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapadakis είπε

Λογικα ειναι το ιδιο, αφου τα δειχνουν μαζι σαν κωδικους:

https://www.bestprice.gr/item/2157521595/midea-xtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o.html

Όχι μη μπερδευεσαι είναι άλλος κωδικός

Εσύ έβαλες αυτόν που παρέλαβα που είναι ο δεύτερος από τα παρακάτω λινκ στο σκρουτς. Στο bestprice μάλιστα που δίνεις ξεκινάει από 598..

https://www.skroutz.gr/s/35656382/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-12NXD6-I-AG1-12NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

 

https://www.skroutz.gr/s/35720692/Midea-XtremeSave-Series-AG1-12NXD6-I-AG1-12N8D6-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

 

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Στο λέει από την άποψη ότι τα λάδια στον συμπιεστή πρέπει να είναι κάτω.

Οκ νόμιζα ότι τρολλαρε.

Εν πάση περιπτώση οι κούτες είναι άδειες. Τοποθετήθηκε χθες και σήμερα που πήγα να τις πέταξω έριξα τυπικά μια ματιά να επιβεβαιώσω το κωδικό μην έγινε καμία μαιμουδια και το παρατήρησα

Μπορεί να φαίνεται ανούσιο σε κάποιους αλλά εγώ έχω αγχωθει. Πλήρωσα πριν δέκα μέρες και παρέλαβα χθες με μεγάλη καθυστέρηση και τοποθετήθηκε κιόλας. Αν είναι λάθος κωδικός και υποδιεδτερος πρέπει να τραβήξω μεγάλη ταλαιπωρία να φέρω να το ξυλωσει ο ψυκτικός και από νησί να τον γυρνάω πίσω προς αντικατάσταση

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, therock είπε

αν γνωρίζει διαφορα

To ενεργειακο ταμπελακι ειναι οπως αυτο που παρελαβες βλεπω. Στο σκρουτζ εχει περιγραφη με αλλο κωδικο.Η αντιπροσωπεια λεει

Κωδικός Εσωτερικής Μονάδας: AG1-12NXD6-I
Κωδικός Εξωτερικής Μονάδας: AG1-12N8D6-O
Παρελαβες αυτα τα δυο?
Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, therock είπε

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει διαφορα

Φιλε μου ηρεμησε...
Έχεις ακριβώς αυτό που πρέπει.
Το άγχος σου προέρχεται μόνο από το λάθος που έγινε στο Skroutz στον «τίτλο» (κωδικός) της συσκευής. Αν κοιτάξεις προσεκτικά την εικόνα με την ετικέτα ενέργειας, θα δείς ότι όσον αφορά την εξωτερική μονάδα, ο κωδικός είναι αυτός που έχεις.
Το NXD6 είναι η εσωτερική μονάδα.
Το N8D6 είναι η εξωτερική μονάδα

Με προλαβε ο Specs :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για ένα σαλόνι σε διαμέρισμα στο Μαρούσι με απώλειες περίπου 5900kw είμαι μεταξύ του Carrier Cooleasy και του Haier Tide Green Plus, αμφότερα στα 18000 btu και με κόστος λίγο κάτω από €900.

Το Carrier έχει SEER 8.5 και SCOP 5.6 στη θερμή ζώνη (4.4 στη μέση) αλλά με προβληματίζει το ότι η ψυκτική απόδοση είναι 17.743 (12.796 - 20.916) και η θερμική 19.279 (8.803 - 23.100). Τα minimum btu λειτουργίας μου φαίνονται πολύ ψηλά και φοβάμαι ότι δεν μπορεί να πέσει αρκετά στην κατανάλωση, ειδικά για ένα χώρο όπου δε θα είναι αναγκασμένο να δουλεύει συνέχεια. Για σύγκριση, τα αντίστοιχα του Haier είναι 17.060 (4.430-19.790) στην ψυκτική και 17.740 (4.770-20.470) στη θερμική απόδοση με SEER 6.1 και SCOP 5.1 στη θερμή ζώνη.

Ισχύει ότι μπορεί να αποδειχθεί λιγότερο οικονομικό παρά το 8.5 SEER που έχει;

 

carrier.jpg

haier.jpg

label_carrier.jpg

label_haier.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

ξερω σε κουραζω και σε ευχαριστω βλεπω οτι δεν εχει δυνατοτητα αφυγρανσης υπαρχει καποιο αλλο μοντελο που να εχει ?

Δεν παίζει να μην έχει.

5 ώρες πριν, harkonto είπε

Να σου πω την αλήθεια το legend χαλβαδιαζα λόγο υψηλού seer. Για κάτι σε 70-30% ψύξη θέρμανση  θα πρότεινες κάποια άλλη εταιρεία; 

Αν το σπίτι σου έχει πολλές ανάγκες σε ψύξη και λίγες σε θέρμανση, ας πας στο legend.

Αν τον χειμώνα όμως θα παίξει τον ρόλο της κύριας θέρμανσης, τότε θα πρότεινα το toshiba edge.

3 ώρες πριν, therock είπε

Κατοπιν προτασης που μου εγινε παραγγειλα το συγκεριμενο Midea για το σαλονι, το οποιο παρελαβα χθες. Σημερα εριξα μια ματια στην κουτα να δω οτι παρελαβα σιγουρα το σωστο, αλλα βλεπω μια διαφορα στου Κωδικο της εξωτερικης μοναδας. Μηπως ξερει κανεις αν παρελαβα λαθος η αν εχει διαφορα ρε παιδια?

Αυτο παρειγειλα

https://www.skroutz.gr/s/35656382/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-12NXD6-I-AG1-12NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Αλλα αντι για AG1-12NXD6-O η κοιτα γραφει AG1-12N8D6-O

Εχει καποια σημαντικη διαφορα, η υπερτερει απο αυτο που πηρα να πρεπει να συνενοηθω με την εταιρεια?

 

image.jpeg.a12b523eef14a0c3426f35eb86adbed7.jpeg

αν και απαντήθηκε, η απάντησή σου ήταν στο site της εταιρείας.

και τέλος

@Specs βλέπω μπήκε και η midea στο πάρτυ των μικρών ururu (και με εντυπωσιακό seer κιόλας)

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-gaia-9kbtu/

20 λεπτά πριν, majunior είπε

Καλησπέρα, για ένα σαλόνι σε διαμέρισμα στο Μαρούσι με απώλειες περίπου 5900kw είμαι μεταξύ του Carrier Cooleasy και του Haier Tide Green Plus, αμφότερα στα 18000 btu και με κόστος λίγο κάτω από €900.

Το Carrier έχει SEER 8.5 και SCOP 5.6 στη θερμή ζώνη (4.4 στη μέση) αλλά με προβληματίζει το ότι η ψυκτική απόδοση είναι 17.743 (12.796 - 20.916) και η θερμική 19.279 (8.803 - 23.100). Τα minimum btu λειτουργίας μου φαίνονται πολύ ψηλά και φοβάμαι ότι δεν μπορεί να πέσει αρκετά στην κατανάλωση, ειδικά για ένα χώρο όπου δε θα είναι αναγκασμένο να δουλεύει συνέχεια. Για σύγκριση, τα αντίστοιχα του Haier είναι 17.060 (4.430-19.790) στην ψυκτική και 17.740 (4.770-20.470) στη θερμική απόδοση με SEER 6.1 και SCOP 5.1 στη θερμή ζώνη.

Ισχύει ότι μπορεί να αποδειχθεί λιγότερο οικονομικό παρά το 8.5 SEER που έχει;

 

carrier.jpg

haier.jpg

label_carrier.jpg

label_haier.jpg

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...