Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια και πιάσατε Morris -TCL το δικό μου 24αρι αν εξαιρέσεις τον θόρυβο από τη ροή του αέρα στη μεγάλη σκάλα  για μένα είναι εξαιρετική αγορά τη στιγμή που το είχα πάρει στα 600 με δωρεάν τοποθέτηση και 100 δώρο επιταγή

Ως τώρα δουλεύει μια χαρά, στην ψύξη κατά 99% κ μόνο ως τώρα με χαμηλό ρελαντί όπως λέτε στα 190-200 watt 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Καλημερα,

εχω και απο heavy industries και απο electric.
εχω στην κατοχη μου το ΑΡ71 απο electric και το Mitsubishi SRK/SRC-80ZR-W (heavy industries).
αν ψαχνετε οικονομικο air condition δεν παιρνετε κανενα απο τα 2 γιατι ειναι και ακριβα και καινε (οχι κατι υπερβολικο αλλα αν ψαχνετε καταναλωσεις κατω τον 1000W απλα δεν παιρνετε κανενα απο τα 2, αλλα το ΑΡ και το SRK θα τα δουλεψετε στους 21 το χειμωνα με 1400 - 1500W και θα εχετε μεσα στο σπιτι 24 ενω αλλο air condition θα το βαλετε στους 24 και θα καιει περιπου τα ιδια).
Αν ομως θελετε να κυκλοφορειτε με το σοβρακο στο σπιτι παιρνετε το ενα απο τα 2 με ισως μεγαλυτερη προτιμηση στο SRK που στην ουσια ειναι 30.000 BTU και κυριολεκτικα δεν καταλαβαινει τπτ τον χειμωνα. (εμενα μου εκανε 4 defrost τον χειμωνα που περασε με -8 εξω και 80 υγρασια στην Πεντελη) οταν το fujitsu που ειχα πριν μπορει να εκανε και 10-15 (των 10+ λεπτων) και σε καποιες περιπτωσεις να μην ξεκιναει καν λογω πολυ χαμηλης θερμοκρασιας εξω.
Εχω δεχτει οτι θα πληρωσω παραπανω ρευμα. με το SRK , αλλα και το ΑΡ πανω κατω τα ιδια καιει ΑΛΛΑ ξερω οτι ουτε το ενα ουτε το αλλο θα με "αφησουν" στα βαρια κρυα.
το ΜΟΝΟ κακο σε ολη την υποθεση ειναι ο τουρνικιωτης που θα το αφησω ασχολιαστο το support τους και την εξυπηρετηση τους.

Και τα 2 ειναι ΘΗΡΙΑ κυριολεκτικα σε αποδοση με το αναλογο κοστος σε ρευμα βεβαια.
Αν μενετε σε περιοχες που ο χειμωνας ειναι βαρυς ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη.

Σε νησιωτική περιοχή χωρις τα τοσο μεγαλα κρύα οπως Βορεια Ελλάδα ,θα συνιστουσες για χωρο 40 τμ περιπου 18αρι ή 24άρι? Με ενδιαφερει περισσότερο η θέρμανση απο την ψύξη( ειναι για υπερήλικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, xraxra είπε

Σε νησιωτική περιοχή χωρις τα τοσο μεγαλα κρύα οπως Βορεια Ελλάδα ,θα συνιστουσες για χωρο 40 τμ περιπου 18αρι ή 24άρι? Με ενδιαφερει περισσότερο η θέρμανση απο την ψύξη( ειναι για υπερήλικα)

Δεν παει με την περιοχη μονη της αλλα με τις αναγκες του χωρου κι ειναι μονοδρομος για να εχεις προτασεις σε σωστη βαση, η συμπληρωση του ερωτηματολογιου...ασε που ισως εκπλαγεις ευχαριστα με αυτο!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τι να σου πω... μπορεί το κλιματιστικό να βγει διαμάντι.

Αλλά μετά από αυτά που έζησα προσφάτως με το ψυγείο του παππού... δε ξαναπαίρνω Morris ούτε τοστιέρα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.a79bf17316fc4130b0c034f1f47aa642.jpg

 

Ο αδερφός μου που πήρε μόρις πριν πέντε χρόνια για το εξοχικό , είναι ευχαριστημένος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

Δεν παει με την περιοχη μονη της αλλα με τις αναγκες του χωρου κι ειναι μονοδρομος για να εχεις προτασεις σε σωστη βαση, η συμπληρωση του ερωτηματολογιου...ασε που ισως εκπλαγεις ευχαριστα με αυτο!

Που ειναι το ερωτηματολογιο? Ειναι σε μορφή word ή excel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, xraxra είπε

Που ειναι το ερωτηματολογιο? Ειναι σε μορφή word ή excel?

Μπορείς να πας στην καρφιτσωμένη ανάρτηση και να διαβάσεις όλες τις πληροφορίες μαζεμένες. Η δημοσίευση είναι η αυτή

 

Εκεί μέσα έχει και το link για να δεις τι απώλειες έχει ώστε να ξέρεις τι περίπου μηχάνημα θα χρειαστείς. Συνήθως χρησημοποιούμε ενδεικτικά αυτό:

https://www.elith.gr/calc/index.php

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στη ομύγηρη. έχω ενα 24αρι inverter samsung 10ετιας. Κάνει πλεον πολύ θόρυβο και τεχνικός μου είπε ότι χρειάζεται αλλαγή το '' κουζινετο εσωτερικής φτερωτής '' . Μου είπε ερχεται απο Γερμανία γενικά ειναι δυσέυρετο και θα αργήσει.. Ισχύει κάτι τέτοιο; Πως θα μπρούσα να το googlaρω να το αναζητήσω; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

το περιεργο με το SRK ειναι οτι ενω το εχω π.χ 22 ζεστη αυτο βγαζει βγαζει βγαζει μεχρι που στο σαλονι εχω δει και 27 και σκαω... εχω παρακολουθησει οτι με λιγο κρυο π.χ 10 βαθμους εχει λιγο περιεργη συμπεριφορα ενω με ΠΟΛΥ κρυο π.χ 1-2 βαθμους δουλευει ΑΨΟΓΑ.

Αυτο π.χ ο τουρνικιωτης δεν μου το απαντησε ποτε γιατι το κανει και η λυση ηταν να παρω το εξωτερικο κοντρολ (αυτο που προτειναν)

Εριξα μια ματια στο εξωτερικο κοντρολ και δειχνει να εχει παρα πολλες δυνατοτητες παραμετροποίησης. Μπορει και να αξιζει, ειδικα αν εισαι γκατζετακιας 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, savvinio82 είπε

Καλημέρα στη ομύγηρη. έχω ενα 24αρι inverter samsung 10ετιας. Κάνει πλεον πολύ θόρυβο και τεχνικός μου είπε ότι χρειάζεται αλλαγή το '' κουζινετο εσωτερικής φτερωτής '' . Μου είπε ερχεται απο Γερμανία γενικά ειναι δυσέυρετο και θα αργήσει.. Ισχύει κάτι τέτοιο; Πως θα μπρούσα να το googlaρω να το αναζητήσω; ευχαριστώ

Δοκίμασε να γουγκλάρεις το μοντέλο του κλιματιστικού + service manual μπας και στο βγάλει ως αποτέλεσμα και δεις το parts list. Φαντάζομαι έχεις ήδη μιλήσει με την αντιπροσωπία ε ; https://www.samsung.com/gr/support/service-center/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω μιλήσει. Αυτοί με παρεπεμψαν σε τοπικό εξουσιοδοτημενο Service, και αυτόι μου είπαν θα κάνει κάνα μήνα από Γερμανία.. Δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει πουθενά αν στην Ελλάδα.. Στα αγγλικά πως λέγεται πάλι αντε βγάλε άκρη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, savvinio82 είπε

Ναι έχω μιλήσει. Αυτοί με παρεπεμψαν σε τοπικό εξουσιοδοτημενο Service, και αυτόι μου είπαν θα κάνει κάνα μήνα από Γερμανία.. Δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει πουθενά αν στην Ελλάδα.. Στα αγγλικά πως λέγεται πάλι αντε βγάλε άκρη.. 

Δύσκολο να βρεις στοκ σε μηχάνημα 10ετίας. Βγάλε μας μια φωτογραφία το ταμπελάκι της εσωτερικής / εξωτερικής μονάδας ή γράψε μας το μοντέλο ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, marioboni είπε

Μια και πιάσατε Morris -TCL το δικό μου 24αρι αν εξαιρέσεις τον θόρυβο από τη ροή του αέρα στη μεγάλη σκάλα  για μένα είναι εξαιρετική αγορά τη στιγμή που το είχα πάρει στα 600 με δωρεάν τοποθέτηση και 100 δώρο επιταγή

Ως τώρα δουλεύει μια χαρά, στην ψύξη κατά 99% κ μόνο ως τώρα με χαμηλό ρελαντί όπως λέτε στα 190-200 watt 

 

- Σε αυτό το ύψος κατανάλωσης (190-200 Watt ) η θερμική και ψυκτική απόδοση των Morris -TCL είναι στην καλύτερη (και σπάνια) περίπτωση ίδια, ενώ όχι σπάνια μικρότερη από αυτήν που έχει ένα τυπικό γιαπωνέζικο 12άρι όταν καταναλώνει 130-140 Watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, filipN είπε

- Σε αυτό το ύψος κατανάλωσης (190-200 Watt ) η θερμική και ψυκτική απόδοση των Morris -TCL είναι στην καλύτερη (και σπάνια) περίπτωση ίδια, ενώ όχι σπάνια μικρότερη από αυτήν που έχει ένα τυπικό γιαπωνέζικο 12άρι όταν καταναλώνει 130-140 Watt.

Σε 75τμ σπίτι όλα ανοιχτά δύσκολα 

130 έχει ελάχιστη το atxc35c στης μάνας μου σε ένα δωμάτιο 12-14τμ

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

 

 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Για αντικατάσταση του παρακάτω τι θα με συμβουλεύατε, 18αρι ή 24ρι?

Είναι σε σαλόνι αρκετά μεγάλο με.διαδρομο και εσωτερική σκάλα.

Ευχαριστώ.

 

IMG_20220811_095303.jpg

Επεξ/σία από Lothar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...