Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Ναι θα ενημερώσω. Τώρα έφτιαξα και το 3μετρο 3x2,5 που πήρα. Στη μια άκρη με σουκο θα κουμπώσει στη πρίζα. Στην άλλη τυφλό θα πάει στην εξωτερική μονάδα. Μόνο σωλήνες δεν τους έριξα ακόμα. 

Επανέρχομαι με την εγκατάσταση και τις εντυπώσεις από το Hisense Wings 18000btu

Στα της εγκατάστασης. Δεν ειπαν κάτι για την πρίζα. Το μόνο που ρώτησαν είναι που είναι η παροχή η παλιά και από που θα πάρουν αυτοί; 
Τους ειπα ότι έχω έτοιμο καλώδιο 3μετρο παροχικο για να το ρίξουν έξω. 
Η ερώτηση ήταν γιατί χρεώνουν έξτρα το παροχικο καλώδιο. Στο τέλος μου το ειπαν. 6€ το μέτρο ότι θα με χρέωναν αν δεν είχα καλώδιο. 

Στα των εντυπώσεων από το Hisense. 
Απο το πρωί που τελειωσε η εγκατάσταση μέχρι τώρα που κάνω δοκιμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η εξωτερική μονάδα εντελώς αθόρυβη. Η μικρότερη κατανάλωση που έχω δει σε ζήτηση 26 θερμοκρασίας είναι 350watt. 
Η εσωτερική μονάδα μέχρι στιγμής δεν έχει θορύβους από πλαστικά και αλλά τέτοια. Φαίνεται ποιοτική συσκευή τουλάχιστον στα εξωτερικά που μπορώ να δω. 
Θα επανέλθω μετά από περισσότερες ώρες χρήσης και δοκιμών. E8BBD9EE-5835-47DA-9CBD-91DD2ACAADAA.jpeg.09dfcf6db176e56d0cdf9c780cb4c0c4.jpeg

(Έχω μερεμέτια😕)

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω το 9άρι crystal II.

Από πειράματα έχω δει ότι πέφτει σε χαμηλά watts σε ψύξη, όταν βάλω eco (βάζω 25 ζήτηση), follow me και ταχύτητα ανεμιστήρα αυτόματη.

εδώ σε σύγκριση με το atxc25b (κίτρινη γραμμή):

ad2b2aa309d8004800b4f215635c923e.png

Στο δικό σου θα δοκίμαζα eco και 26C, follow me και κλειδωμένη ταχύτητα ανεμιστήρα στο φουλ.

Το σχεδιάγραμμα αυτό της κατανάλωσης με ποια εφαρμογή και ποιον ανταπτορα είναι; 

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Το σχεδιάγραμμα αυτό της κατανάλωσης με ποια εφαρμογή και ποιον ανταπτορα είναι; 

Grafana πάνω σε homeassistant . Μετρητής το TP-Link hs 110 ( έχει καταργηθεί αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για όποιον έχει homeassistant).

ΥΓ Καλοδουλευτο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Daikin ATXC60C

είναι λογικο το βουητο απο την εξω μονάδα; καλα δεν περιμενω να ειναι αθόρυβο αλλα σημερα παρατηρω ενα βουτό που εχω ανοιχτα και τα παραθυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Grafana πάνω σε homeassistant . Μετρητής το TP-Link hs 110 ( έχει καταργηθεί αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για όποιον έχει homeassistant).

ΥΓ Καλοδουλευτο!

Όταν λες ότι δεν είναι πρόβλημα για όποιον έχει homeassistant? Μπορεί να γίνει δηλαδή και με άλλον ανταπτορα; Νομίζω με τον Tapo 110 δεν γίνεται έτσι; 
 

ΥΓ Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

δεν εχουν ειδικευμενους μηχανικους για καθε μαρκα aircondition εχουν τους κλασσικους "ψυκτικους" που δεν ξερουν τον προγραμματισμο του κλιματιστικου, πως δουλευει, κλπ.

να φανταστεις οτι δεν ηξεραν οτι το κοντρολ του SRK80 δεν εχει αισθητηρα θερμοκρασιας και ρωτησαν εξω για το μαθουν και τελικα αγορασα εξωτερικο κοντρολ τοιχου.

με πηρε καποια στιγμη και μια presales η οποια προσπαθουσε να μου πει οτι το SRK ανεβοκατεβαζει απο μονο του την θερμοκρασια (με ζητουμενη στην θερμανση 22 και ΟΧΙ στο auto) επειδη λεει εχει προγραμμα που καταλαβαινει την θερμοκρασια του χωρου και ρυθμιζει μονο του την θερμοκρασια αναλογα με το κλιμα για να νιωθει καλα αυτος που ειναι μεσα με τον αερα...

Εγω που λετε πριν ενα χρονο σκοτωσα 1 δεινοσαυρο με σφεντονα στην Γλυφαδα που τον ειδα να τρωει το μαμουθ που εχω για κατοικιδιο.

Ειχες βαλει θερμομετρο να μετρησεις θερμοκρασια αερα πανω στον αισθητηρα εισαγωγης αερα; Οταν δοκιμαζα στη θερμανση το κλιματιστικο στην κρσβατοκαμαρα, ενω σαν θερμοκρασια δωματιου δεν ειχε πιασει την απαιτουμενη μου εκανε ον οφ , και ελεγα τι διαολο χαζο ειναι; Ομως οταν εβαλα θερμομετρο το οποιο βεβαια ηταν αμμεσης ενδειξης, ειδα οτι εκοβε αφου επιανε τον στοχο του, οφσετ, που ηταν καπου + 2,5 απο την επιλεγμενη θερμοκρασια. Αρα δεν ηταν τρελο αυτο, αλλα απλα διαβαζε αυτο που επρεπε.

1 ώρα πριν, Specs είπε

Kυκλοφορησαν τελικα τα κουπονια? εχετε sms ?

Ναι ηδη εχουν στελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Όταν λες ότι δεν είναι πρόβλημα για όποιον έχει homeassistant? Μπορεί να γίνει δηλαδή και με άλλον ανταπτορα; Νομίζω με τον Tapo 110 δεν γίνεται έτσι; 
 

ΥΓ Ευχαριστώ 

Δεν γίνεται με το tapo 110. Αλλά πολλές άλλες λύσεις όπως Shelly, Sonoff κτλ

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος τα Morris κλιματιστικά ποιος τα κατασκευάζει; Η TCL;

Μακριά από Morris... απαράδεκτα σε ποιότητα. Δε θέλω να βγω off topic με ψυγεία και αφυγραντήρες, αλλά trust me.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Ναι

Ρώτησα και στο skroutz την ίδια ερώτηση μετά είδα ότι γράφεις εδώ 😀

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Μακριά από Morris... απαράδεκτα σε ποιότητα. Δε θέλω να βγω off topic με ψυγεία και αφυγραντήρες, αλλά trust me.

 

 

Το έχω παραγγείλει. Λες να το ακυρώσω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2022 στις 9:56 ΠΜ, pados1002 είπε

Μετά την καμμένη πλακέτα στο Mitsubishi srk63zk-s, τελικά θα μπει το Toshiba ras-b24j2kvsg-e. Η επιλογή δεν έγινε από μένα καθώς η αγορά έγινε ας πούμε "δουλειά με δουλειά" όποτε αυτό υπήρχε στην αποθήκη του τεχνικού ετοιμοπαραδοτο. Από design σκίζει κ μ άρεσε αλλά από αξιοπιστία τι έχει να πει εδώ η ομάδα? Όλα τα reviews στο skroutz βλέπω δίνουν μεγάλη ικανοποίηση πάντως!

Παιδιά καλησπέρα. Έχω Status update όσων αφορά το Mitsu. Η πλακέτα δόθηκε σε ηλεκτρονικό, που μπορώ να πω ότι είναι γάτα και μετά από 2 μέρες που την είχε και την τσεκαρε μου λέει ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα η πλακέτα. Δουλεύει κανονικά. Καμιά ιδέα που να ψάξω να βρω το πρόβλημα? Καμιά ιδέα τι μπορεί να "άρπαξε"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Το έχω παραγγείλει. Λες να το ακυρώσω ; 

Τι να σου πω... μπορεί το κλιματιστικό να βγει διαμάντι.

Αλλά μετά από αυτά που έζησα προσφάτως με το ψυγείο του παππού... δε ξαναπαίρνω Morris ούτε τοστιέρα.

Spoiler

1.jpg.a79bf17316fc4130b0c034f1f47aa642.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...