Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jpcupra είπε

τα προτεινομενα ειναι. Οτι κυκλωσες, αφορα της οροφης.

"Καλησπέρα σας 

 
Αναφέρεται στα μηχανήματα οροφής και όχι στα τοίχου
 
Με εκτίμηση "

Πολύ πιθανό , αλλά τότε πως εξηγείται η αναφορά στη σελ 7 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, maqqis είπε

υπάρχουν 2 κουπόνια απο allayoszskevi

Kυκλοφορησαν τελικα τα κουπονια? εχετε sms ?

 

3 ώρες πριν, jpcupra είπε

με προτεινόμενο ύψος εγκατάστασης τα 1,8m.

Θλιβομαι οταν μηχανικοι αντιπροσωπειας φιρματης , απαντουν λαθος χωρις καν φιλτραρισμα κοινης λογικης... εχει στοιχεια μηχανικου ο υπογραφων η απαντησε ο τηλεφωνητης λογω αδειων???

 

 

4 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

το ΜΟΝΟ κακο σε ολη την υποθεση ειναι ο τουρνικιωτης

για πες, μιας και 10 χρονια θα κρεμομαι απο τα ... επιπεδα εξυπηρετησης τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ πιθανό , αλλά τότε πως εξηγείται η αναφορά στη σελ 7 ;

το ιδιο πραγμα λεμε βρε συ 😂 Στην 7 αναφερεται στα της οροφης το 2.5μ.

image.png.1aa1c4736f8fa29d29b51c4f85678679.png

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Θλιβομαι οταν μηχανικοι αντιπροσωπειας φιρματης , απαντουν λαθος χωρις καν φιλτραρισμα κοινης λογικης... εχει στοιχεια μηχανικου ο υπογραφων η απαντησε ο τηλεφωνητης λογω αδειων???

φιλτραρισμα κοινης λογικης meaning?

ο υπογραφων υπογραφει σαν "warranties & technical support administrator".

Οπως κ αν υπογραφει, μου ειναι αδιαφορο, καθως η αλληλογραφια μας ειναι γραπτη κ τα μηνυματα στελνονται απο τον επισημο αντιπροσωπο. 

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Kυκλοφορησαν τελικα τα κουπονια? εχετε sms ?

 

Θλιβομαι οταν μηχανικοι αντιπροσωπειας φιρματης , απαντουν λαθος χωρις καν φιλτραρισμα κοινης λογικης... εχει στοιχεια μηχανικου ο υπογραφων η απαντησε ο τηλεφωνητης λογω αδειων???

 

 

για πες, μιας και 10 χρονια θα κρεμομαι απο τα ... επιπεδα εξυπηρετησης τους!

δεν εχουν ειδικευμενους μηχανικους για καθε μαρκα aircondition εχουν τους κλασσικους "ψυκτικους" που δεν ξερουν τον προγραμματισμο του κλιματιστικου, πως δουλευει, κλπ.

να φανταστεις οτι δεν ηξεραν οτι το κοντρολ του SRK80 δεν εχει αισθητηρα θερμοκρασιας και ρωτησαν εξω για το μαθουν και τελικα αγορασα εξωτερικο κοντρολ τοιχου.

με πηρε καποια στιγμη και μια presales η οποια προσπαθουσε να μου πει οτι το SRK ανεβοκατεβαζει απο μονο του την θερμοκρασια (με ζητουμενη στην θερμανση 22 και ΟΧΙ στο auto) επειδη λεει εχει προγραμμα που καταλαβαινει την θερμοκρασια του χωρου και ρυθμιζει μονο του την θερμοκρασια αναλογα με το κλιμα για να νιωθει καλα αυτος που ειναι μεσα με τον αερα...

Εγω που λετε πριν ενα χρονο σκοτωσα 1 δεινοσαυρο με σφεντονα στην Γλυφαδα που τον ειδα να τρωει το μαμουθ που εχω για κατοικιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

επειδη λεει εχει προγραμμα που καταλαβαινει την θερμοκρασια του χωρου και ρυθμιζει μονο του την θερμοκρασια αναλογα με το κλιμα για να νιωθει καλα αυτος που ειναι μεσα με τον αερα...

Θα εννοει το ματακι που αν δεν σε βλεπει στο χωρο κοβει ισχυ μετα απο λιγο ΚΑΙ προστατευει το μαμουθ σου μην ξεπαγωσει το χειμωνα!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Θα εννοει το ματακι που αν δεν σε βλεπει στο χωρο κοβει ισχυ μετα απο λιγο

το περιεργο με το SRK ειναι οτι ενω το εχω π.χ 22 ζεστη αυτο βγαζει βγαζει βγαζει μεχρι που στο σαλονι εχω δει και 27 και σκαω... εχω παρακολουθησει οτι με λιγο κρυο π.χ 10 βαθμους εχει λιγο περιεργη συμπεριφορα ενω με ΠΟΛΥ κρυο π.χ 1-2 βαθμους δουλευει ΑΨΟΓΑ.

Αυτο π.χ ο τουρνικιωτης δεν μου το απαντησε ποτε γιατι το κανει και η λυση ηταν να παρω το εξωτερικο κοντρολ (αυτο που προτειναν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jpcupra είπε

το ιδιο πραγμα λεμε βρε συ 😂 Στην 7 αναφερεται στα της οροφης το 2.5μ.

Αγαπητέ μου φίλε, το εγχειρίδιο αναφέρεται στα 18, 22, 24 K BTUs edge. Δεν είναι οροφής. Είναι τοίχου.

Καλά ως εδώ;

IMG_20220810_161445.jpg.45cd1f33d61462e8e2581a0fc6aa05e1.jpg

Στη σελ 7  του ιδίου εγχειριδίου έχει ξεκάθαρη οδηγία για τοποθέτηση σε ύψος τουλάχιστον 2.5μ.

IMG_20220810_161526.jpg.7dde7c5f579c080fe837cbdc99bd0a00.jpg

Δεν με ενδιαφέρει τί λέει ο άσχετος τύπος που σου απάντησε. Η οδηγία είναι μία και είναι ξεκάθαρη.

Εννοείται ότι σε βολεύει και ότι έχεις πάρει γραπτή απάντηση για το αντίθετο, οπότε προχωράς αλλά δεν παύει να ισχύει ότι η οδηγία είναι ξεκάθαρη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

οτι με λιγο κρυο π.χ 10 βαθμους εχει λιγο περιεργη συμπεριφορα ενω με ΠΟΛΥ κρυο π.χ 1-2 βαθμους δουλευει ΑΨΟΓΑ.

Μάλλον όταν είναι από 12 και πάνω η εξωτερική δουλεύει με αρκετά βατ για να πάει στο + 2-3-4-5 η όσο είναι ρυθμισμένο το offset και να σβήσει ενώ όταν είναι κάτω από 12 δουλεύει με.λιγα βατ και προσπαθεί να διατηρήσει θερμοκρασία πιο κοντά στη λογική 

Ερώτηση ,στο ενεργειακό ταμπελακι του το φορτίο στο θερμό είναι μεγαλύτερο από το φορτίο στη Μέση ζώνη ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

θα πληρωσω παραπανω ρευμα. με το SRK , αλλα και το ΑΡ πανω κατω τα ιδια καιει

πιστευα οτι εστω τις λιγοτερο κρυες μερες του χειμωνα εκει, το ΑΠ71 με τετοια στοιχεια στο ταμπελακι για κιλοβατωρες, θα ηταν πολυ οικονομικοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Ερώτηση ,στο ενεργειακό ταμπελακι του το φορτίο στο θερμό είναι μεγαλύτερο από το φορτίο στη Μέση ζώνη ?

 

Εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

πιστευα οτι εστω τις λιγοτερο κρυες μερες του χειμωνα εκει, το ΑΠ71 με τετοια στοιχεια στο ταμπελακι για κιλοβατωρες, θα ηταν πολυ οικονομικοτερο...

Μπααααα στα ιδια ειναι περιπου αντε να εχουν 100-200 watt διαφορα μην σου πω οτι στο ΠΟΛΥ κρυο το SRK μπορει να καιει και λιγοτερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Μπααααα στα ιδια ειναι περιπου αντε να εχουν 100-200 watt διαφορα μην σου πω οτι στο ΠΟΛΥ κρυο το SRK μπορει να καιει και λιγοτερο... 

Αν έχεις το AP σε sonoff θα μπορέσουμε να το δούμε τον επόμενο χειμώνα 😎😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις το AP σε sonoff θα μπορέσουμε να το δούμε τον επόμενο χειμώνα 😎😉

το ΑΡ το εχω σε ενα analog input device (ADAM 6017 , SCADA) και προσπαθω να κανω develop δικο μου app που να μετραει οχι μονο power consumption αλλα και air flow , air mass κλπ κλπ... μεσω SCADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

το ΑΡ το εχω σε ενα analog input device (ADAM 6017 , SCADA) και προσπαθω να κανω develop δικο μου app που να μετραει οχι μονο power consumption αλλα και air flow , air mass κλπ κλπ... μεσω SCADA

Πσαγμενο , διαδωστε!!!111

😅

( Γαμάτο ακούγεται).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...