Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, liakjim είπε

https://hellobreeze.com.au/mitsubishi-heavy-industries-vs-mitsubishi-electric/

κάνω tag τον @apostolisep3 ο οποίος αν δεν κάνω λάθος, έχει στην κατοχή του μοντέλα και από τις 2 εταιρείες. 

Καλημερα,

εχω και απο heavy industries και απο electric.
εχω στην κατοχη μου το ΑΡ71 απο electric και το Mitsubishi SRK/SRC-80ZR-W (heavy industries).
αν ψαχνετε οικονομικο air condition δεν παιρνετε κανενα απο τα 2 γιατι ειναι και ακριβα και καινε (οχι κατι υπερβολικο αλλα αν ψαχνετε καταναλωσεις κατω τον 1000W απλα δεν παιρνετε κανενα απο τα 2, αλλα το ΑΡ και το SRK θα τα δουλεψετε στους 21 το χειμωνα με 1400 - 1500W και θα εχετε μεσα στο σπιτι 24 ενω αλλο air condition θα το βαλετε στους 24 και θα καιει περιπου τα ιδια).
Αν ομως θελετε να κυκλοφορειτε με το σοβρακο στο σπιτι παιρνετε το ενα απο τα 2 με ισως μεγαλυτερη προτιμηση στο SRK που στην ουσια ειναι 30.000 BTU και κυριολεκτικα δεν καταλαβαινει τπτ τον χειμωνα. (εμενα μου εκανε 4 defrost τον χειμωνα που περασε με -8 εξω και 80 υγρασια στην Πεντελη) οταν το fujitsu που ειχα πριν μπορει να εκανε και 10-15 (των 10+ λεπτων) και σε καποιες περιπτωσεις να μην ξεκιναει καν λογω πολυ χαμηλης θερμοκρασιας εξω.
Εχω δεχτει οτι θα πληρωσω παραπανω ρευμα. με το SRK , αλλα και το ΑΡ πανω κατω τα ιδια καιει ΑΛΛΑ ξερω οτι ουτε το ενα ουτε το αλλο θα με "αφησουν" στα βαρια κρυα.
το ΜΟΝΟ κακο σε ολη την υποθεση ειναι ο τουρνικιωτης που θα το αφησω ασχολιαστο το support τους και την εξυπηρετηση τους.

Και τα 2 ειναι ΘΗΡΙΑ κυριολεκτικα σε αποδοση με το αναλογο κοστος σε ρευμα βεβαια.
Αν μενετε σε περιοχες που ο χειμωνας ειναι βαρυς ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, maqqis είπε

40τμ ( 12άρι) και υπνοδωμάτιο ( 9άρι )

Έχεις μελέτη απωλειών από μηχανικό και δεν έτρεξες το ερωτηματολόγιο να υποθέσουμε έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2022 στις 1:00 ΠΜ, liakjim είπε

Κοίτα, η Toshiba λέει όχι λιγότερο από 2.5μ από πάτωμα.

IMG_20220808_005044.jpg.7b0fd6d9d62e380c168e3accfb83b2f7.jpg

Προσωπικά δεν γνωρίζω γιατί υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Ίσως να μίλαγες με την Toshiba.

Επίσης, έχετε σκεφτεί να βάλετε δαπέδου;

Jim, επανερχομαι ρωτωντας αν οι παραπανω οδηγιες αφορουν το Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E.

Ρωταω, καθως εστειλα email στην toshiba εδω κ μου απαντησαν με το κατωθι:

"

Καλημέρα σας

 

Στο installation manual και στην σελίδα 5 αναφέρονται τα προτεινόμενα ύψη εγκατάστασης, ανά τύπο μηχανήματος .

 

Αναλυτικά

 

0.6 m for floor standing – Μηχανήματα Δαπέδου

1.8 m for wall mounted – Μηχανήματα Τοίχου

1.0 m for Windows mounted – Μηχανήματα Παραθυριού (εξαιρετικά σπάνια στην Ελλάδα )

2.2 m for ceiling mounted - Μηχανήματα Οροφής

 

Το SHORAI EDGE RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E  ανήκει στην κατηγορία μηχανήματων τοίχου ,με προτεινόμενο ύψος εγκατάστασης τα 1,8m.

 

Ως εκ τούτου μπορεί να εγκατασταθεί εντός πλαισίων του κατασκευαστή "

Shorai_Edge_RAS-B18-24J2KVSG-E_RAS-18-24J2AVSG-E.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maqqis είπε

Είναι ήδη τοποθετημένα σε αυτά τα btu

Αυτό δε μας λέει κάτι ,έχουμε άφθονα παραδείγματα με λάθος τοποθετήσεις σε σπίτια που έπρεπε να έχουν 50.000 btu να έχουν ένα 18αρι και να λένε ότι φταίει το κλιματιστικό που καιει πολύ και όχι ότι δεν έχουν ιδέα τι έπρεπε να βάλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpcupra είπε

Jim, επανερχομαι ρωτωντας αν οι παραπανω οδηγιες αφορουν το Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E.

Ρωταω, καθως εστειλα email στην toshiba εδω κ μου απαντησαν με το κατωθι:

"

Καλημέρα σας

 

Στο installation manual και στην σελίδα 5 αναφέρονται τα προτεινόμενα ύψη εγκατάστασης, ανά τύπο μηχανήματος .

 

Αναλυτικά

 

0.6 m for floor standing – Μηχανήματα Δαπέδου

1.8 m for wall mounted – Μηχανήματα Τοίχου

1.0 m for Windows mounted – Μηχανήματα Παραθυριού (εξαιρετικά σπάνια στην Ελλάδα )

2.2 m for ceiling mounted - Μηχανήματα Οροφής

 

Το SHORAI EDGE RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E  ανήκει στην κατηγορία μηχανήματων τοίχου ,με προτεινόμενο ύψος εγκατάστασης τα 1,8m.

 

Ως εκ τούτου μπορεί να εγκατασταθεί εντός πλαισίων του κατασκευαστή "

Shorai_Edge_RAS-B18-24J2KVSG-E_RAS-18-24J2AVSG-E.pdf 40.5 kB · 0 downloads

Κάνεις λάθος. Δεν είναι τα προτεινόμενα. Τα προτεινόμενα είναι στην παρένθεση

052cd8e64ea3a513fdf0c262689d56f8.png

Όσο για το εγχειρίδιο, ναι σου έβαλα το σωστό και είναι αυτό (δες σελ 7):

https://www.toshiba-airconditioning.eu/@@download-proxy?uid=ede06350628244aab3fe4f862d2d9ca6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιοι λένε;

Από ότι βλέπω είναι φασόν gree, παρόμοιο με το Lomo και το Toyotomi Hiro.

Λέει 29dB ελάχιστο θόρυβο, που σε καμιά περίπτωση δεν είναι αθόρυβο.

Οπότε 2 ενδεχόμενα. Ή είχε πιάσει θερμοκρασία και είχε κόψει οπότε δούλευε μόνο ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές μέχρι να ξαναπάρει ή μάλλον χρειάζεσαι μια επίσκεψη σε ωριλά 😅

Και τι χρήση; Ψύξη, θέρμανση; Περιστασιακή ή αποκλειστική;

(θα τις είχαμε γλιτώσει όλες αυτές τις ερωτήσεις αν τα είχες ρωτήσει από την αρχή μέσω του ερωτηματολογίου 🙂

3 ψυκτικοί που έχω ρωτήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

3 ψυκτικοί που έχω ρωτήσει 

Θα έρθουν οι ψυκτικοί αυτοί να σου αλλάξουν πλακέτα δωρεάν, αν καεί εκτός της μικρής εγγύησης; Στην τελική, από τη στιγμή που έχεις πάρει την απόφαση σου, καλοδουλευτο ότι πάρεις και μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση όπως έχουμε πει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Θα έρθουν οι ψυκτικοί αυτοί να σου αλλάξουν πλακέτα δωρεάν, αν καεί εκτός της μικρής εγγύησης; Στην τελική, από τη στιγμή που έχεις πάρει την απόφαση σου, καλοδουλευτο ότι πάρεις και μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση όπως έχουμε πει. 

Θα είναι σαν αυτούς που ήρθαν σε εμένα και πρώτη κουβέντα ήταν αν μιλήσουν με μηχανολόγους θα τους κάνουν να σκίσουν πτυχια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, peponas είπε

ε ας πουμε κανα 40αρια πανω κατω αλλα δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα τωρα να το κανω αυτο.

+ του οτι δεν μου αρεσει να δουλευει κλιματιστικο στον χωρο που κοιμαμαι.

Για να βοηθησω λιγο παραπανω ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-63ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html?from=sku_color_variations

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html?from=featured&product_id=93559301

Και για καποιον λογο κλεινω προς το μιτσου

Δεν δίνεις επαρκή στοιχεία. Τρέξε λίγο αυτό ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

3 φορές, μια για τον χώρο του κλιματιστικού και άλλες δυο φορές για τα δωμάτια. Τα τμ μόνο για τον κάθε χώρο, όπως και τα ανοίγματα. Ύψος σε μέτρα από πάτωμα σε ταβάνι.

2 ώρες πριν, maqqis είπε

Παραθέτω και εγώ το ερωτηματολόγιο για να επιλέξω, διότι έχω μπερδευτεί με τις επιλογές.

Ποσό που διαθέτουμε : 2 x 700 (υπάρχουν 2 κουπόνια απο allayoszskevi για μείωση κόστους)

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση 2 κλιματιστικών Carrefour (πώς είπατε ??)

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος. Μεγάλη αλυσίδα

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. 30% ψύξη / 70% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Θέρμανση αν είναι δυνατόν

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος 1 σαλονι 40τμ ( 12άρι) και υπνοδωμάτιο ( 9άρι )

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: απο -2 έως +37 Δυτική Ελλάδα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ιονιστής, εγγύηση αθόρυβο

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Οικία κατασκευής 1985 με διπλά τζάμια, α όροφος , μόνωση πολυουρίας στη ταράτσα.

Τρέξε λίγο το κάτωθι  2 φορές, μια για κάθε χώρο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Επίσης πες πόσο επαρκή ήταν τα παλιά κλιματιστικά.

2 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

το ΜΟΝΟ κακο σε ολη την υποθεση ειναι ο τουρνικιωτης που θα το αφησω ασχολιαστο το support τους και την εξυπηρετηση τους.

Σημαντικό αυτό, μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το carrier 24αρι crystal,

εδω τα χαρακτηριστικα του

σε χωρο 35τμ με μεγαλες απωλειες και πορτα ανοιχτη προς τους αλλους χωρους του σπτιου.

προσπαθω να καταλαβω με ποιο τροπο θα ηταν καλυτερο να το το λειτουργω, δηλ με χαμηλοτερη καταναλωση αλλα και ικανοποιητική θερμοκρασια.

κανω εδω και μερες πειραματα, αλλα πανω κατω ολα τα ιδια νομιζω οτι ειναι.

βαζω το eco, eco 50%, eco 75%, follow και ολα την ιδια περιπου συμπεριφορα εχουν, δηλ στα 600W <αρα αυτο ειναι το χαμηλοτερο?

δειτε το παρακατω διαγραμμα, ολα πανω κατω την ιδια συμπεριφορα εχουν. μονο στα eco αργουν οι κυκλοι αλλα δεν λες οτι βγαζει και κρυο.

ειναι με ζητηση 27 και εξω 32 

καποιος αλλος με το ιδιο ή καμια ιδεα?

 

carrier.jpg.0f88abcf7e9b0f168f603bee7d78c5fe.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, navger είπε

εχω το carrier 24αρι crystal,

εδω τα χαρακτηριστικα του

σε χωρο 35τμ με μεγαλες απωλειες και πορτα ανοιχτη προς τους αλλους χωρους του σπτιου.

προσπαθω να καταλαβω με ποιο τροπο θα ηταν καλυτερο να το το λειτουργω, δηλ με χαμηλοτερη καταναλωση αλλα και ικανοποιητική θερμοκρασια.

κανω εδω και μερες πειραματα, αλλα πανω κατω ολα τα ιδια νομιζω οτι ειναι.

βαζω το eco, eco 50%, eco 75%, follow και ολα την ιδια περιπου συμπεριφορα εχουν, δηλ στα 600W <αρα αυτο ειναι το χαμηλοτερο?

δειτε το παρακατω διαγραμμα, ολα πανω κατω την ιδια συμπεριφορα εχουν. μονο στα eco αργουν οι κυκλοι αλλα δεν λες οτι βγαζει και κρυο.

ειναι με ζητηση 27 και εξω 32 

καποιος αλλος με το ιδιο ή καμια ιδεα?

 

carrier.jpg.0f88abcf7e9b0f168f603bee7d78c5fe.jpg

 

 

Έχω το 9άρι crystal II.

Από πειράματα έχω δει ότι πέφτει σε χαμηλά watts σε ψύξη, όταν βάλω eco (βάζω 25 ζήτηση), follow me και ταχύτητα ανεμιστήρα αυτόματη.

εδώ σε σύγκριση με το atxc25b (κίτρινη γραμμή):

ad2b2aa309d8004800b4f215635c923e.png

Στο δικό σου θα δοκίμαζα eco και 26C, follow me και κλειδωμένη ταχύτητα ανεμιστήρα στο φουλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 9άρι crystal II εχθές βράδυ 28, eco και auto μου έκαψε από 23:30 μέχρι 07:00 το πρωί 1,1 kw. Οι καταναλώσεις έπαιζαν μέσω όρο 150watt.

Αν έχεις follow me σε ποιο σημείο είναι το κοντρόλ; Μήπως το έχεις σε σημείο που δεν ψύχεται το μέρος καλά και για αυτό το κλιματιστικό φορτσάρει για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία?

 

31 λεπτά πριν, navger είπε

εχω το carrier 24αρι crystal,

εδω τα χαρακτηριστικα του

σε χωρο 35τμ με μεγαλες απωλειες και πορτα ανοιχτη προς τους αλλους χωρους του σπτιου.

προσπαθω να καταλαβω με ποιο τροπο θα ηταν καλυτερο να το το λειτουργω, δηλ με χαμηλοτερη καταναλωση αλλα και ικανοποιητική θερμοκρασια.

κανω εδω και μερες πειραματα, αλλα πανω κατω ολα τα ιδια νομιζω οτι ειναι.

βαζω το eco, eco 50%, eco 75%, follow και ολα την ιδια περιπου συμπεριφορα εχουν, δηλ στα 600W <αρα αυτο ειναι το χαμηλοτερο?

δειτε το παρακατω διαγραμμα, ολα πανω κατω την ιδια συμπεριφορα εχουν. μονο στα eco αργουν οι κυκλοι αλλα δεν λες οτι βγαζει και κρυο.

ειναι με ζητηση 27 και εξω 32 

καποιος αλλος με το ιδιο ή καμια ιδεα?

 

carrier.jpg.0f88abcf7e9b0f168f603bee7d78c5fe.jpg

 

 

Επεξ/σία από plasTOST
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε 9άρι crystal II εχθές βράδυ 28, eco και auto μου έκαψε από 23:30 μέχρι 07:00 το πρωί 1,1 kw. Οι καταναλώσεις έπαιζαν μέσω όρο 150watt.

Αν έχεις follow me σε ποιο σημείο είναι το κοντρόλ; Μήπως το έχεις σε σημείο που δεν ψύχεται το μέρος καλά και για αυτό το κλιματιστικό φορτσάρει για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία?

 

δεν νομιζω, ειναι σε κεντρικο ας πουμε σημειο....θα δοκιμασω και σε αλλες θεσεις και ρυθμισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάνεις λάθος. Δεν είναι τα προτεινόμενα. Τα προτεινόμενα είναι στην παρένθεση

052cd8e64ea3a513fdf0c262689d56f8.png

Όσο για το εγχειρίδιο, ναι σου έβαλα το σωστό και είναι αυτό (δες σελ 7):

https://www.toshiba-airconditioning.eu/@@download-proxy?uid=ede06350628244aab3fe4f862d2d9ca6

τα προτεινομενα ειναι. Οτι κυκλωσες, αφορα της οροφης.

"Καλησπέρα σας 

 
Αναφέρεται στα μηχανήματα οροφής και όχι στα τοίχου
 
Με εκτίμηση "
 
Οποτε με το "1.8m for wall mounted" ειμαστε καλυμμενοι
Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...