Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Και στο δικό μου daikin πάντως το καλώδιο τροφοδοσίας είναι σε εσωτερική μπρίζα ενώ η εξωτερική μονάδα παίρνει ρεύμα και το δίνει και στην εσωτερική.

Από την τρύπα που παίρνανε οι σωλήνες βγαίνει και το καλώδιο του ρεύματος.

 

Από την ίδια την daikin που είχα ρωτήσει δεν υπάρχει πρόβλημα, το μόνο που θέλουν είναι η εξωτερική μονάδα να δίνει το ρεύμα στην εσωτερική, δεν τους νοιάζει πού έχεις την μπρίζα.

Και έτσι πρέπει στα καινούρια όλα παίρνουν παροχή από έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/8/2022 στις 4:53 ΜΜ, alex19871987 είπε

Τοποθετήθηκε σήμερα το toshiba arata 10...λοιπον έτσι γρήγορα με ζήτηση 26 και εξωτερική στους 34...εδώ και δύο ώρες ινβερταρει στα 210-220 watts χωρίς καμία διακοπή ον οφ...αθόρυβο απόλυτα και μέσα και έξω.θεωρω μια πολυ καλή αγορά...θα επανέλθω και με άλλες απόψεις...

 

Υγ απορίας: η κατανάλωση μετριέται στα 2αμπερ???υπάρχει κάτι τέτοιο??δηλ να πεις έχει καταναλωση 2αμπερ

Τελικα εισαι ευχαριστημενος σε οτι αφορα την ψυξη ;απο θορυβο ολα οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Klausx είπε

Και έτσι πρέπει στα καινούρια όλα παίρνουν παροχή από έξω.

Αν δεν κάνω λάθος, τα Toshiba παίρνουν και από μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Τελικα εισαι ευχαριστημενος σε οτι αφορα την ψυξη ;απο θορυβο ολα οκ;

Ναι ναι αρκετά καλό θα έλεγα..πέφτει αρκετά χαμηλά σε κατανάλωση(ζήτηση 26 με εξωτερική 30-31-32 ξεκινάει με 420 ενώ σταθεροποιείται στα 200-210 βατ)...καμία σχέση με ινβεντορ που είχα σε τρόπο λειτουργίας... νομίζει κατανοώ τον τρόπο που ινβερταρει...στις σκάλες 1-2 δεν ξέρεις αν δουλεύει...από τριξιματα κανένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ενοικιαζόμενο δωμάτιο που είμαι έχει αυτό το κλιματιστικό

https://www.skroutz.gr/s/9019262/Fluo-Tempo-FGS-121EI-JLM1-N2-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

και είναι απίστευτα αθόρυβο στο auto. Νομίζω δεν κάνει καν διαφορά με το sleep αν έχει πιάσει θερμοκρασία που του έχεις ζητήσει. Η εξωτερική μονάδα δεν γίνεται αντιληπτή, η εσωτερική ισα που την ακούω στην απόλυτη ησυχία, ο ανεμιστήρας πρέπει να δουλεύει σε πάρα πολύ χαμηλές στροφές. 

Τριξιματα δεν έχω ακούσει κάτι, πλαστικά μέτρια αυτά τα glossy των καινούργιων κλιματιστικών, design αδιάφορο προς μέτριο. 

Γενικά σαν όνομα και εμφάνιση δε με ψήνει, αλλά ανάθεμα ακόμα και σε πανάκριβα αν βρίσκεις τόσο αθόρυβο, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο από θέμα θορύβου για υπνοδωμάτιο. 

Επεξ/σία από summit1_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-ii-12chsave.html?qo=miracle+12000

Πενταπλάσια εγγύηση (2 έναντι 10 ετών), πολύ καλύτερη οικονομία σε ψύξη καθώς έχει σαφώς υψηλότερο seer.

Αν θέλεις από πλαίσιο :

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

Μεγαλύτερη εγγύηση, πολύ καλύτερη οικονομία σε ψύξη καθώς έχει σαφώς υψηλότερο seer, ιονιστής, wifi.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

Μεγαλύτερη εγγύηση, πολύ καλύτερη οικονομία σε ψύξη καθώς έχει σαφώς υψηλότερο seer, ιονιστής, wifi, αισθητήρας παρουσίας.

(ενδεικτικά τα midea, πέφτουν κάτω από τα 70W).

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κανείς toyotomi.

Δεν σε ενδιαφέρουν όλα αυτά. Τράβα μια μπαλαντέζα από μια 16άρα ασφάλεια για τη δοκιμή και κάντα μετά με την ησυχία σου (ή με ηλεκτρολόγο αν έχεις ανασφάλεια).

Προσοχή για αποστάσεις, μήκη, αντλία κενού και τα ηλεκτρολογικά τα κανονίζεις.

λενε οτι τα midea δεν ειναι αξιοπιστα απο τα "φθηνα" λενε οτι τα toyotomi ειναι τα καλυτερα , οταν λεω φθηνα εννοω σε σχεση με daikin fujitsu mitsubishi που ειναι πανακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Specs είπε

ok, μεχρι ποσα χρηματα διαθετετε? γιατι αποκλειστικα απο Πλαισιο σε αυτα τα χρηματα, δεν παιζει τιποτε αλλο και το πρωτο εγνωσμενης ποιοτητας κλιματιστικο, Haier, εχει 100 ευρω επανω.

Εφοσον ειναι AUX , για κριτικες δειτε σκρουτζ...

Budget μέχρι 550 περίπου ώστε με το -200 να πληρώσω 350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

λενε οτι τα midea δεν ειναι αξιοπιστα απο τα "φθηνα" λενε οτι τα toyotomi ειναι τα καλυτερα , οταν λεω φθηνα εννοω σε σχεση με daikin fujitsu mitsubishi που ειναι πανακριβα

Ποιοι λένε;

7 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Στο ενοικιαζόμενο δωμάτιο που είμαι έχει αυτό το κλιματιστικό

https://www.skroutz.gr/s/9019262/Fluo-Tempo-FGS-121EI-JLM1-N2-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

και είναι απίστευτα αθόρυβο στο auto. Νομίζω δεν κάνει καν διαφορά με το sleep αν έχει πιάσει θερμοκρασία που του έχεις ζητήσει. Η εξωτερική μονάδα δεν γίνεται αντιληπτή, η εσωτερική ισα που την ακούω στην απόλυτη ησυχία, ο ανεμιστήρας πρέπει να δουλεύει σε πάρα πολύ χαμηλές στροφές. 

Τριξιματα δεν έχω ακούσει κάτι, πλαστικά μέτρια αυτά τα glossy των καινούργιων κλιματιστικών, design αδιάφορο προς μέτριο. 

Γενικά σαν όνομα και εμφάνιση δε με ψήνει, αλλά ανάθεμα ακόμα και σε πανάκριβα αν βρίσκεις τόσο αθόρυβο, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο από θέμα θορύβου για υπνοδωμάτιο. 

Από ότι βλέπω είναι φασόν gree, παρόμοιο με το Lomo και το Toyotomi Hiro.

Λέει 29dB ελάχιστο θόρυβο, που σε καμιά περίπτωση δεν είναι αθόρυβο.

Οπότε 2 ενδεχόμενα. Ή είχε πιάσει θερμοκρασία και είχε κόψει οπότε δούλευε μόνο ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές μέχρι να ξαναπάρει ή μάλλον χρειάζεσαι μια επίσκεψη σε ωριλά 😅

5 ώρες πριν, Fabricated είπε

Budget μέχρι 550 περίπου ώστε με το -200 να πληρώσω 350

Και τι χρήση; Ψύξη, θέρμανση; Περιστασιακή ή αποκλειστική;

(θα τις είχαμε γλιτώσει όλες αυτές τις ερωτήσεις αν τα είχες ρωτήσει από την αρχή μέσω του ερωτηματολογίου 🙂 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

λενε οτι τα midea δεν ειναι αξιοπιστα απο τα "φθηνα" λενε οτι τα toyotomi ειναι τα καλυτερα , οταν λεω φθηνα εννοω σε σχεση με daikin fujitsu mitsubishi που ειναι πανακριβα

Τα Toyotomi αφήνουν στα καταστήματα καλό περιθώριο κέρδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριοι συγνώμη αλλά κάπου δημιουργούμε στερεότυπα βασισμένα στην υπερβολή. Τι εννοώ...πράγματι τα ακριβά μοντέλα των εταιρειών και δει τα επώνυμα ειναι ακριβά! Όμως τα entry level μοντελα ακόμα και των επώνυμων εταιρειών δεν απέχουν πολύ από τα αντίστοιχα λιγότερο επώνυμα. Για παράδειγμα το "δικό" μου ταπεινό atxc25c ξεκινα τωρα από τα 460 ευρω στο σκρουτζ και εγώ  πήρα 2 το περασμενο φθινοπωρο 420 έκαστο! Δεν το λες ακριβά τιμολογημένο αυτό...σε τελική σιγά το premium μηχανημα που πήρα... το επέλεξα ως λογικό συνδυασμό τιμής, απόδοσης, οικονομίας και θεωρητικής αξιοπιστίας και τίποτα παραπάνω. Αν πλήρωσα 50-100€ ( ;;; ) παραπάνω από ενα tcl ή haier ή midea ή δεν ξέρω τι αντιστοιχων δυνατοτήτων το έκανα  ακριβώς για αυτό! Το αν θα βγω μάγκας η κορόιδο θα το δω σε βάθος χρόνου!   Επιμένω όμως ότι δεν εκανα αγορά πριμιουμ κλιματιστικών. Ακόμα και το haori δεν ειναι premium αλλά οριακά μεγαλομεσαιο κλιματιστικό κατεμέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λέει 29dB ελάχιστο θόρυβο, που σε καμιά περίπτωση δεν είναι αθόρυβο.

Οπότε 2 ενδεχόμενα. Ή είχε πιάσει θερμοκρασία και είχε κόψει οπότε δούλευε μόνο ο ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές μέχρι να ξαναπάρει ή μάλλον χρειάζεσαι μια επίσκεψη σε ωριλά 😅

Είναι πολύ ήσυχο και όταν προσπαθεί να πιάσει θερμοκρασία. Το θέμα είναι και θερμοκρασία όταν πιάνει και ρίχνει στροφές πόσα κλιματιστικά γίνονται τόσο ήσυχα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμενο διαμεριμσα θα υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα σε 22 και 24 btu ως προς την ψυξη και των δωματιων η και τα 2 θα ειναι μαπα ετσι και αλλιως?image.png.32e06a1b24f1e0c25bfe55e371625653.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, peponas είπε

Στο συγκεκριμενο διαμεριμσα θα υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα σε 22 και 24 btu ως προς την ψυξη και των δωματιων η και τα 2 θα ειναι μαπα ετσι και αλλιως?image.png.32e06a1b24f1e0c25bfe55e371625653.png

Αν υποθέσουμε ότι εκεί που έχεις βάλει το κλιματιστικό είναι σαλόνι πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος αυτός?? καλύτερα ένα για το σαλόνι και πχ 9αρια για τα μικρά δωμάτια-υπνοδωματια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αν υποθέσουμε ότι εκεί που έχεις βάλει το κλιματιστικό είναι σαλόνι πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος αυτός?? καλύτερα ένα για το σαλόνι και πχ 9αρια για τα μικρά δωμάτια-υπνοδωματια 

ε ας πουμε κανα 40αρια πανω κατω αλλα δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα τωρα να το κανω αυτο.

+ του οτι δεν μου αρεσει να δουλευει κλιματιστικο στον χωρο που κοιμαμαι.

Για να βοηθησω λιγο παραπανω ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-63ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html?from=sku_color_variations

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html?from=featured&product_id=93559301

Και για καποιον λογο κλεινω προς το μιτσου

Επεξ/σία από peponas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και εγώ το ερωτηματολόγιο για να επιλέξω, διότι έχω μπερδευτεί με τις επιλογές.

Ποσό που διαθέτουμε : 2 x 700 (υπάρχουν 2 κουπόνια απο allayoszskevi για μείωση κόστους)

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση 2 κλιματιστικών Carrefour (πώς είπατε ??)

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος. Μεγάλη αλυσίδα

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. 30% ψύξη / 70% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Θέρμανση αν είναι δυνατόν

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος 1 σαλονι 40τμ ( 12άρι) και υπνοδωμάτιο ( 9άρι )

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: απο -2 έως +37 Δυτική Ελλάδα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ιονιστής, εγγύηση αθόρυβο

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Οικία κατασκευής 1985 με διπλά τζάμια, α όροφος , μόνωση πολυουρίας στη ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...