Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, burnedmarkblan είπε

Πάρε 3χ2,5 καλωδιο τόσα μέτρα παραπάνω όσα μέτρα είναι οι σωλήνες του μέσα με το εξω και ένα φις καλό που να λέει για πάνω από 2000watt kai θα το τραβήξεις μαζί με τις σωλήνες 

Τα έχω πάρει όλα αυτά φίλε μου. Και καλώδιο πήρα και φις ώστε να το περάσουν το πρωί που θα κάνουν την εγκατάσταση ή να τους το περάσω εγώ αν δεν θέλουν να ασχοληθούν. Δεν ξέρω κ που θα πεσω. Μέχρι στιγμής έχω τραβήξει το καλώδιο μέσα,  που πήγαινε απευθείας στην εξωτερική μονάδα, και είμαι ετοιμος να το κόψω για να συνδέσω τη πρίζα. 
Αυριο αν μου πουν για έξτρα καλωδιο και φις που θα βγει έξω θα τους το δώσω έτοιμο στο χέρι… Το θέμα είναι μην πουν ότι θέλουν καλώδιο εξ ολοκλήρου μέχρι έξω χωρίς να μεσολαβεί μπριζα και μου το πετάξουν για όρους εγγύησης. Αυτό είναι το μόνο που με προβληματίζει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

ψυξη 

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-ii-12chsave.html?qo=miracle+12000

Πενταπλάσια εγγύηση (2 έναντι 10 ετών), πολύ καλύτερη οικονομία σε ψύξη καθώς έχει σαφώς υψηλότερο seer.

Αν θέλεις από πλαίσιο :

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

Μεγαλύτερη εγγύηση, πολύ καλύτερη οικονομία σε ψύξη καθώς έχει σαφώς υψηλότερο seer, ιονιστής, wifi.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

Μεγαλύτερη εγγύηση, πολύ καλύτερη οικονομία σε ψύξη καθώς έχει σαφώς υψηλότερο seer, ιονιστής, wifi, αισθητήρας παρουσίας.

(ενδεικτικά τα midea, πέφτουν κάτω από τα 70W).

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κανείς toyotomi.

6 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Τα έχω πάρει όλα αυτά φίλε μου. Και καλώδιο πήρα και φις ώστε να το περάσουν το πρωί που θα κάνουν την εγκατάσταση ή να τους το περάσω εγώ αν δεν θέλουν να ασχοληθούν. Δεν ξέρω κ που θα πεσω. Μέχρι στιγμής έχω τραβήξει το καλώδιο μέσα,  που πήγαινε απευθείας στην εξωτερική μονάδα, και είμαι ετοιμος να το κόψω για να συνδέσω τη πρίζα. 
Αυριο αν μου πουν για έξτρα καλωδιο και φις που θα βγει έξω θα τους το δώσω έτοιμο στο χέρι… Το θέμα είναι μην πουν ότι θέλουν καλώδιο εξ ολοκλήρου μέχρι έξω χωρίς να μεσολαβεί μπριζα και μου το πετάξουν για όρους εγγύησης. Αυτό είναι το μόνο που με προβληματίζει…

Δεν σε ενδιαφέρουν όλα αυτά. Τράβα μια μπαλαντέζα από μια 16άρα ασφάλεια για τη δοκιμή και κάντα μετά με την ησυχία σου (ή με ηλεκτρολόγο αν έχεις ανασφάλεια).

Προσοχή για αποστάσεις, μήκη, αντλία κενού και τα ηλεκτρολογικά τα κανονίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

και μου το πετάξουν για όρους εγγύησης. Αυτό είναι το μόνο που με προβληματίζει…

Οσο πιο ετοιμα τους τα εχεις, τοσο πιο χαρουμενοι θα ειναι λογω ταχυτητας, να φυγουν γρηγορα.

Αν ειναι υπευθυνοι , θα σου προτεινουν να ειναι μονοκομματο και κυριως χωρις πριζα.

Αλλωστε, αν (χτυπα ξυλο αν δεν εχεις παρει ποιοτικη πριζα και φις) δημιουργηθει προβλημα λογω πριζας, θα εχεις ... ετοιμαστει να μην το δει το σερβις και το βρει σαν αλλοθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Δεν αναφέρει κάτι το ουσιώδες. Στην 1η σελίδα κάτω κάτω αναφέρει και για πρίζα…

Με την τελευταία σελίδα στο 17 εννοεί οτι θέλει πρίζα;3146DD08-2015-4EA2-900B-79CCEC5DCB03.jpeg.cd8bbc0273d9ec25d79243e54e3e90db.jpeg

 

 

12DF273C-78E8-4E47-9C93-FAA5933ACDED.jpeg

989CA6E8-69B6-4169-8F01-586885E8B387.jpeg

 

Screenshot_20220809_195602.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Απέξω; 😁😂

Τι θες να σκάψω; Όλα απέξω είναι. Και το καλώδιο εξωτερικό είναι σε κανάλι.. 

Ας το φτιάξει αύριο να κουμπώσουν όλα και θα τα φτιαξω με καινούριο κανάλι γιατί θέλω και βαψίματα!

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Περιμένουμε ενημέρωση αύριο να δούμε τι θα πουν!!! 

Ναι θα ενημερώσω. Τώρα έφτιαξα και το 3μετρο 3x2,5 που πήρα. Στη μια άκρη με σουκο θα κουμπώσει στη πρίζα. Στην άλλη τυφλό θα πάει στην εξωτερική μονάδα. Μόνο σωλήνες δεν τους έριξα ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Ναι θα ενημερώσω. Τώρα έφτιαξα και το 3μετρο 3x2,5 που πήρα. Στη μια άκρη με σουκο θα κουμπώσει στη πρίζα. Στην άλλη τυφλό θα πάει στην εξωτερική μονάδα. Μόνο σωλήνες δεν τους έριξα ακόμα. 

Το καλώδιο θα το τυλιξουν μαζί με τις σωλήνες και θα το βγάλουν από τη ταινία εκεί που είναι η μπριζα.και θα το περάσουν από τη τρύπα όλο μαζί

Καλό είναι το καλώδιο των εντολών να διαχωρίζεται από τις σωλήνες με το καλώδιο  παροχης όταν το τυλίγουν με τη ταινία ειδικά αν είναι πάνω από 5 μέτρα γιατί κάνει παρεμβολές 

Στη φώτο έχει και τα δύο καλώδια μαζί βάλε ένα πάνω και ένα κάτω 

 

Screenshot_20220809-223407_Chrome.jpg

Επεξ/σία από burnedmarkblan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, burnedmarkblan είπε

Το καλώδιο θα το τυλιξουν μαζί με τις σωλήνες και θα το βγάλουν από τη ταινία εκεί που είναι η μπριζα.και θα το περάσουν από τη τρύπα όλο μαζί

Καλό είναι το καλώδιο των εντολών να διαχωρίζεται από τις σωλήνες με το καλώδιο  παροχης όταν το τυλίγουν με τη ταινία ειδικά αν είναι πάνω από 5 μέτρα γιατί κάνει παρεμβολές 

Στη φώτο έχει και τα δύο καλώδια μαζί βάλε ένα πάνω και ένα κάτω 

 

Screenshot_20220809-223407_Chrome.jpg

Ναι το ξέρω φίλε μου. Κάποτε εκανα τοποθετήσεις…Τώρα άλλαξα το επάγγελμα😉

4 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα

Tι διαφορά εχει η mitsubishi Heavy με την Mitsubishi electric?

 

Aλλα μοντέλα η μία και άλλα η άλλη? Ποιά ειναι καλύτερη; Ξέρει κανείς? 

Καλή ερώτηση θα ήθελα να μάθω κι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα

Tι διαφορά εχει η mitsubishi Heavy με την Mitsubishi electric?

 

Aλλα μοντέλα η μία και άλλα η άλλη? Ποιά ειναι καλύτερη; Ξέρει κανείς? 

https://hellobreeze.com.au/mitsubishi-heavy-industries-vs-mitsubishi-electric/

κάνω tag τον @apostolisep3 ο οποίος αν δεν κάνω λάθος, έχει στην κατοχή του μοντέλα και από τις 2 εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο δικό μου daikin πάντως το καλώδιο τροφοδοσίας είναι σε εσωτερική μπρίζα ενώ η εξωτερική μονάδα παίρνει ρεύμα και το δίνει και στην εσωτερική.

Από την τρύπα που παίρνανε οι σωλήνες βγαίνει και το καλώδιο του ρεύματος.

 

Από την ίδια την daikin που είχα ρωτήσει δεν υπάρχει πρόβλημα, το μόνο που θέλουν είναι η εξωτερική μονάδα να δίνει το ρεύμα στην εσωτερική, δεν τους νοιάζει πού έχεις την μπρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...