Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι έχει ξαναπέσει η ερώτηση αλλά δύσκολο να δω όλες τις σελίδες. 

Πόσο σημαντικος/χρήσιμος είναι ο ιονιστης στο κλιματιστικό?

Να τον υπολογίσω ως σημαντικό παράγοντα για την αγορά σε 24αρι που θέλω για κέντρο Θεσσαλονίκης η είναι gimmick? 

Γιατί αν θέλω ιονιστης στην ουσία παίζω ανάμεσα σε 2 μαρκες

Ευχαριστώ 

Εδιτ.Και μια εξτρα ερωτηση.

Επειδη πολοι προτεινετε την αγορα να γινει απο μεγαλες αλυσιδες, σε τι υπερτερουν αυτες σε σχεση με μικροτερα φυσικα καταστηματα ηλεκτρικων συσκευων απο την στιγμη που συμετεχουν στο προγραμμα  παρεχουν συνεργειο εγκαταστσης και εχουν σαφως χαμηλοτερες τιμες? (αναφερομαι σε μαγαζια οπως elctronika τολουδης dileris κλπ εδω θεσσαλονικη)

 

Επεξ/σία από peponas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, peponas είπε

Να τον υπολογίσω ως σημαντικό παράγοντα για την αγορά σε 24αρι που θέλω για κέντρο Θεσσαλονίκης η είναι gimmick? 

Είναι gimmick,  για σωστή δουλειά παίρνεις dedicated μηχάνημα κατά τη γνώμη μου.

40 λεπτά πριν, peponas είπε

σε τι υπερτερουν αυτες σε σχεση με μικροτερα φυσικα καταστηματα ηλεκτρικων συσκευων απο την στιγμη που συμετεχουν στο προγραμμα

Έχεις ρωτήσει για χρεώσεις απεγκατάστασης-εγκατάστασης; Δυστυχώς ο μικρός πρέπει να χρεώσει, οι μεγάλοι βλέπω (προς το παρόν) δεν χρεώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω και κλιματιστικό με τέτοιο και αφυγραντήρα με αναλογη τεχνολογια...δεν ξερω τι κανει στην πραξη αλλά προσωπικά δεν μπορώ να διακρινω την διαφορά.  Θα συμφωνησω με το παραπάνω ποστ ότι καλύτερα να εχεις εξειδικευμενο μηχανημα για την καθε λειτουργία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panasonic 9αρι , τοποθετημενο περυσι με 4 μηνες λειτουργια ,μονο για ψυξη,καμμενη πλακετα.

Ευτυχως που δινουν 5 χρονια εγγυση αφου,οπως λενε καποιοι σοφοι αυτο δειχνει εμπιστοσυνη στα προιοντα τους και ξερουν οτι δε θα χαλασουν γρηγορα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cumulus είπε

Panasonic 9αρι , τοποθετημενο περυσι με 4 μηνες λειτουργια ,μονο για ψυξη,καμμενη πλακετα.

Ευτυχως που δινουν 5 χρονια εγγυση αφου,οπως λενε καποιοι σοφοι αυτο δειχνει εμπιστοσυνη στα προιοντα τους και ξερουν οτι δε θα χαλασουν γρηγορα.

Μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα , μπορεί και να είναι ανησυχητικό. Έχεις θέμα με το ρεύμα στην περιοχή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fabricated είπε

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-npl-09inv-klimatistiko-9-000-btu-h_3199584

Καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω αυτό το air condition επειδή έχω κουπόνι 200 ευρω απο πλαισιο. Για μικρο δωμάτιο θα είναι οκ? Θέρμανση και ψυξη

Έχει κανείς εμπειρια με αυτή τη μαρκα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Έχει κανείς εμπειρια με αυτή τη μαρκα ?

Γιατί να πάρεις κάτι με 2 χρόνια εγγύηση;

Πάντως βλέπω ότι είναι ΑUX φασόν, σαν κάτι Tesla , sendo, satori κτλ. Δεν έχουμε ακούσει και τα καλύτερα. Νομίζω ένα tcl με 10 χρόνια εγγύηση, ακούγεται σαφώς πιο ελκυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Ερώτηση. Μόλις μου έφεραν το Hisense wings 18000 που είχα παραγγείλει. Αυτό βλέπω ότι την παροχή ρεύματος την εχει στην εξωτερική μονάδα. Έτσι είναι σε όλα τα 18-24; 
Επειδη θέλω να βάλω έξυπνη πρίζα για παρακολούθηση κατανάλωσης και στοιχείων γενικά λέω να τη φέρω εσωτερικά τη πρίζα. Θα έχω θέμα; 
(Λέω να τη φέρω εσωτερικά γιατί και το παλιό που έχω τώρα πάνω εξωτερικά την εχει την παροχή και τρέχει κατευθείαν καλώδιο πάνω του). 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Έχει κανείς εμπειρια με αυτή τη μαρκα ?

Ειναι φιρμα του Πλαισιου, σαν να λεμε Turbo-X . Υπαρχει καποιος λογος που το επιλεξατε? αν οχι , αλλες εναλλακτικες υπαρχουν και ποιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί να πάρεις κάτι με 2 χρόνια εγγύηση;

Πάντως βλέπω ότι είναι ΑUX φασόν, σαν κάτι Tesla , sendo, satori κτλ. Δεν έχουμε ακούσει και τα καλύτερα. Νομίζω ένα tcl με 10 χρόνια εγγύηση, ακούγεται σαφώς πιο ελκυστικό.

Δεν εχει   tcl στο πλαίσιο και εχω δωροεποταγη από εκει οποτε ψάχνω κάτι από εκεί 

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι φιρμα του Πλαισιου, σαν να λεμε Turbo-X . Υπαρχει καποιος λογος που το επιλεξατε? αν οχι , αλλες εναλλακτικες υπαρχουν και ποιες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Δεν εχει   tcl στο πλαίσιο και εχω δωροεποταγη από εκει οποτε ψάχνω κάτι από εκεί 

 

ok, μεχρι ποσα χρηματα διαθετετε? γιατι αποκλειστικα απο Πλαισιο σε αυτα τα χρηματα, δεν παιζει τιποτε αλλο και το πρωτο εγνωσμενης ποιοτητας κλιματιστικο, Haier, εχει 100 ευρω επανω.

Εφοσον ειναι AUX , για κριτικες δειτε σκρουτζ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Παίδες καλησπέρα. Ερώτηση. Μόλις μου έφεραν το Hisense wings 18000 που είχα παραγγείλει. Αυτό βλέπω ότι την παροχή ρεύματος την εχει στην εξωτερική μονάδα. Έτσι είναι σε όλα τα 18-24; 
Επειδη θέλω να βάλω έξυπνη πρίζα για παρακολούθηση κατανάλωσης και στοιχείων γενικά λέω να τη φέρω εσωτερικά τη πρίζα. Θα έχω θέμα; 
(Λέω να τη φέρω εσωτερικά γιατί και το παλιό που έχω τώρα πάνω εξωτερικά την εχει την παροχή και τρέχει κατευθείαν καλώδιο πάνω του). 
 

Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει εδώ να τραβήξω τη γραμμή γιατι περιμενω το πρωί για εγκατάσταση… ευχαριστώ προκαταβολικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει εδώ να τραβήξω τη γραμμή γιατι περιμενω το πρωί για εγκατάσταση… ευχαριστώ προκαταβολικά.  

Καλύτερα θα ήταν να τραβηχτεί γραμμή από τον πίνακα ,αν είναι εύκολο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, peet είπε

Καλύτερα θα ήταν να τραβηχτεί γραμμή από τον πίνακα ,αν είναι εύκολο .

Η συγκεκριμένη γραμμή από τον πίνακα έρχεται με δίκη της ασφάλεια. Εγώ θέλω να βάλω πρίζα στη συγκεκριμένη και να μην βγαίνει απευθείας καλώδιο έξω. Δηλαδή 2 μέτρα απόσταση πριν από την εξωτερική μονάδα και δίπλα στην εσωτερική θα έχω την πρίζα της. Από εκεί θα βγει καλώδιο μαζί με τις σωλήνες έξω για την παροχή. Μπορώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Η συγκεκριμένη γραμμή από τον πίνακα έρχεται με δίκη της ασφάλεια. Εγώ θέλω να βάλω πρίζα στη συγκεκριμένη και να μην βγαίνει απευθείας καλώδιο έξω. Δηλαδή 2 μέτρα απόσταση πριν από την εξωτερική μονάδα και δίπλα στην εσωτερική θα έχω την πρίζα της. Από εκεί θα βγει καλώδιο μαζί με τις σωλήνες έξω για την παροχή. Μπορώ;

Πρωτα απ όλα η ύπαρξη πρίζας δεν είναι καλή ,σε τόσο μεγάλες παροχές και  καλό είναι να συνδεεται απευθειας .Για αυτό που θέλεις να κάνεις μπορείς να πάρεις ένα μετρητή πίνακα που να αφορά τη συγκεκριμένη γραμμή και να βλέπεις την κατανάλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...