Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το καταλαβα Jim. Δεν ξερω ρε γμτ, δεν μου καθονται κ καλα στο ματι... Ειναι το ιδιο καλα με τα κλασσικα? Υστερουν καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Specs είπε

στη μεσα μοναδα αναφερεσαι η στην εξω για τους θορυβους?

την εξω δεν την ακουω με τις μονωσεις που εχει ετσι και αλλιως οπότε δεν εχω ασχοληθει ποτε...,Μιλάω για την εσωτερική! Βέβαια ισως να μην είναι αντικειμενικη η συγκριση διότι τα κλιματιστικα κρεβατοκαμαρας τα ακούς σε συνθήκες ησυχίας-υπνου!

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Από την κάτω πλευρά.

 

 

Τότε ειμαι ακομα πιο χαμηλα... στο 2,15-2,20

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, spyros.s είπε

την εξω δεν την ακουω με τις μονωσεις που εχει ετσι και αλλιως οπότε δεν εχω ασχοληθει ποτε...,Μιλάω για την εσωτερική! Βέβαια ισως να μην είναι αντικειμενικη η συγκριση διότι τα κλιματιστικα κρεβατοκαμαρας τα ακούς σε συνθήκες ησυχίας-υπνου!

Τότε ειμαι ακομα πιο χαμηλα... στο 2,15-2,20

Να πω κάτι..τα σημερινά σπίτια είναι 2.60-2.70μ ...ας πάμε στο σενάριο των 2.7μ ...με πλάτος της εσωτερικής μονάδος γύρω στα 30 εκατοστά ήδη πάμε στα 2.40μ..ε δεν θα αφήσεις και 15εκ από ταβάνι...δεν ξέρω αν είναι εφικτό σε μη ψηλοταβανο σπίτι το 2.50μ που αναφέρει η Toshiba 

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Να πω κάτι..τα σημερινά σπίτια είναι 2.60-2.70μ ...ας πάμε στο σενάριο των 2.7μ ...με πλάτος της εσωτερικής μονάδος γύρω στα 30 εκατοστά ήδη πάμε στα 2.40μ..ε δεν θα αφήσεις και 15εκ από ταβάνι...δεν ξέρω αν είναι εφικτό σε μη ψηλοταβανο σπίτι το 2.50μ που αναφέρει η Toshiba 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατανάλωση που λέει στα κλιματιστικά είναι πραγματική δηλαδή όταν λέει 1000 kw το χρόνο σημαίνει ότι αν το έχω 365 μέρες 24 ώρες ανοικτό για δώσω 1000 Χ την τιμή κιλοβατωρα του τιμολόγιο μου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpcupra είπε

Το καταλαβα Jim. Δεν ξερω ρε γμτ, δεν μου καθονται κ καλα στο ματι... Ειναι το ιδιο καλα με τα κλασσικα? Υστερουν καπου?

Δεν νομίζω ότι μειονεκτούν κάπου. Λογικά θα έχουν καλύτερη διάχυση της θερμότητας τον χειμώνα και χειρότερη το καλοκαίρι έναντι των κλασικών του τοίχου. Ίσως το μόνο μειονέκτημα είναι υπάρχει λιγότερη ποικιλία, οπότε βλέπω ότι είναι ακριβότερα. Αν και το daikin perfera που έβαλα είναι παρόμοιο σε τιμή, εντούτοις δεν βλέπουμε γενικά ποικιλία. Αλλά δεν περιπτώσεις σαν τη δική σου , ίσως να είναι μια καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dereki2 είπε

Καλησπερα σε μονοκατοικια πειραζει οι εξωτερικες μοναδες να μπουν ή μια κατω απο την αλλη;

Ας μπουν όπως θέλουν, αρκεί να τηρούνται οι εκάστοτε αποστάσεις και οι εκάστοτε περιορισμοί του εκάστοτε κατασκευαστή για το εκάστοτε μοντέλο τους.

Ως παράδειγμα βάζω του Asyg24klca. Προσοχή σε αποστάσεις και στον περιορισμό που έχω βάλει με βελάκι (που μπορεί να έχει κάτι ανάλογο για το μοντέλο που ψώνισες):

3daab58d04438055c05ca01e08fed584.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοποθετήθηκε σήμερα το toshiba arata 10...λοιπον έτσι γρήγορα με ζήτηση 26 και εξωτερική στους 34...εδώ και δύο ώρες ινβερταρει στα 210-220 watts χωρίς καμία διακοπή ον οφ...αθόρυβο απόλυτα και μέσα και έξω.θεωρω μια πολυ καλή αγορά...θα επανέλθω και με άλλες απόψεις...

 

Υγ απορίας: η κατανάλωση μετριέται στα 2αμπερ???υπάρχει κάτι τέτοιο??δηλ να πεις έχει καταναλωση 2αμπερ

Επεξ/σία από alex19871987
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jpcupra είπε

amper ειναι η ενταση, σε watt μετραμε την καταναλωση.

Εγώ το ξέρω απλά θέλω να καταλήξω αλλού..οι μάστορες που ήρθαν αφού ζήτησα τα 3 μέτρα σωλήνας να μπει(γιατί τους είπα ότι έτσι αναφέρει ο κατασκευαστής και ο Κωτσόβολος το έχει στην τιμή)...η απάντηση αρχικά ήταν ότι ναι το βάζουμε...αλλά όλοι αυτοί με τα πτυχία αν μιλήσουν μαζί τους θα σκίσουν τα πτυχία...άκουσα τέτοιες μαγείες...αντλία μπήκε περίπου 5 λεπτά δεν ξέρω αν ήταν επαρκής...και το αποκορύφωμα η καταναλωση μετριέται σε αμπέρ...μετά δεν είπα παραπάνω δεν αντεχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 7:56 ΜΜ, c-max είπε

Μια σκεψη, αν αντι για 18αρι μπει ενα 22αρι παροτι δεν χρειαζετε απο απωλειες, το οποιο ομως κατεβαινει χαμηλοτερα απο το 18αρι και με αντιστοιχους δεικτες αποδοσης, υπαρχει λογος να μην μπει;

https://airsam.gr/shop/mitsubishi-heavy-srk-src-63zr-w/?skr_prm=WyI1ZjI4MmRmMy1hYzJjLTQzNzctOGUyYS1lNWExMmM1NDQ5MzEiLDE2NTk4MDUwMjY4MDcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Μετα απο ωριμη σκεψη 😜εδωσα παραγγελια για το θηριο. Ειχα στο μυαλο μου για toshiba Haori αλλα οταν ειδα οτι εχει κινεζικο συμπιεστη και λογο καλυτερης τελικης τιμης μετα την επιδοτηση του mitsu κατεληξα σε αυτο.Finger crossed!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2022 στις 12:48 ΠΜ, liakjim είπε

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

με option για 5 χρόνια εγγύηση με +189€.

εναλλακτικά πάτε στο αδερφάκι του με άλλα αυτοκόλλητα carrier με 5 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/36085206/Carrier-Cool-Easy-42QHE24D8SH-38QHE24D8SH-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=catspan

ή στο άλλο αδερφάκι του με αυτοκόλλητα Inventor με 10 χρόνια https://www.skroutz.gr/s/37089068/Inventor-Legend-LDVI-24WFI-LDVO-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

 

Αυτά τα κλιματιστικά φαίνεται από τις περιγραφές τους να έχουν περσίδες μόνο οριζόντιου προσανατολισμού. Αυτό θεωρούσα ότι είναι αυτονόητο σε αυτά τα χρήματα. Μπορούμε να το θεωρήσουμε ασήμαντη έλλειψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Τοποθετήθηκε σήμερα το toshiba arata 10...λοιπον έτσι γρήγορα με ζήτηση 26 και εξωτερική στους 34...εδώ και δύο ώρες ινβερταρει στα 210-220 watts χωρίς καμία διακοπή ον οφ...αθόρυβο απόλυτα και μέσα και έξω.θεωρω μια πολυ καλή αγορά...θα επανέλθω και με άλλες απόψεις...

 

Υγ απορίας: η κατανάλωση μετριέται στα 2αμπερ???υπάρχει κάτι τέτοιο??δηλ να πεις έχει καταναλωση 2αμπερ

Το κοίταγα και εγώ σήμερα σε 24αρι. 

Εγγύηση 2 χρόνια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...