Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους τυχον προβληματιζονται αν αξιζει ενα ακριβοτερο και αποδοτικοτερο κλιματιστικο, μπορουν εδω https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=2034571552

να συμπληρωσουν για την περιπτωση τους μονο , δηλαδη για την δικη τους χρηση και λειτουργια , τα απαιτουμενα για δυο πχ κλιματιστικα και να δουν ποτε επερχεται η αποσβεση...πχ Toshiba Yukai/Arata/New Seiya  σε συγκριση με Toshiba Edge.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 882022 25431 πμ.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω βαλει ενα 9αρι κλιματιστικο midea σε υπνοδωματιο με 16 μετρα χαλκοσωληνα γιατι τοποθετηθηκε η εξωτερικη μοναδα σε ταρατσα.Απο ισογειο δηλαδη πηγε ο χαλκοσωληνας ταρατσα.Αρκετα μεγαλη αποσταση.Η αποδοση του ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης ευτυχως.

Σε περιπτωση που αλλαξω κλιματιστικο και βαλω αλλο 9αρι ή 12αρι μπορω να χρησιμοποιησω τον ιδιο χαλκοσωληνα γιατι στοιχισε 270 ευρω ή ο χαλκοσωληνας παει για πεταμα;

Το ρωταω γιατι ειναι πολυ ακριβος ο χαλκος και τα μετρα σωληνα στην περιπτωση μου ειναι πολλα ωστε να δινω καθε φορα 250-300 ευρω μονο για χαλκοσωληνα.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kikirikos είπε

Ανάμεσα στο daikin και στο Toshiba Arata ποιο μου προτείνετε από πλευράς οικονομίας (κυρίως στη θέρμανση) αλλά και αξιοπιστίας-χώρα κατασκευής ?

Επειδή εχω 2  (σύντομα 3) daikin  atxc25c και ένα toshiba haori 16 μπορώ να σου γράψω μια άποψη περί θορύβου...το daikin λοιπόν κάνει περισσότερο σίγουρα! Απλά σε καμία περίπτωση δεν ειναι ενοχλητικό!  Ακομα και στην αρχή λειτουργίας που τα κλιματιστικά ...."γκαζώνουν" για να φτάσουν στην ζητούμενη θερμοκρασία το τοσίμπα είναι συγκριτικά αθόρυβο παρόλο που είναι διπλάσιας σχεδόν απόδοσης.  Επίσης έχω παρατηρήσει οτι το daikin είναι πιο θορυβώδες στην ψύξη από την θέρμανση για λόγους που αγνοώ. Επαναλαμβάνω όμως ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοχλητικό! Σημειώνω επίσης ότι το συγκρίνω με μεγαλομεσαιας κατηγορίας μηχάνημα και όχι entry level όπως ειναι τα arata και atxc.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Αυτό εδώ λέει ότι σε ψύξη με 27c εσωτερική και 35c εξωτερική η κατανάλωση είναι στα 830watt, η συνολική κατανάλωση 3,40kw και σαν αίσθηση θερμοκρασίας 2,45kw;

Σωστά το έχω καταλάβει; Απλά προσπαθώ να μάθω να διαβάζω τα capacity tables μην βγάλω άκρη στο τι να πάρω και να καταλαβαίνω εαν πέφτει χαμηλά ή όχι κάποιο κλιματιστικό.

UcjtzYW.png

Δεν μπορείς να καταλάβεις από τέτοιους πίνακες πόσο χαμηλά πέφτει ένα κλιματιστικό, μόνο από πίνακες μερικού φορτίου όπως βγάζει η Toshiba.

ΥΓ Πάντως σε αυτό που ρωτάς, οι αντλίες θερμότητας έχουν βαθμό απόδοσης πάνω από τη μονάδα. 830W καταναλώνει και μεταφέρει μέσα στον χώρο 3.4KW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα, η Toshiba λέει όχι λιγότερο από 2.5μ από πάτωμα.

IMG_20220808_005044.jpg.7b0fd6d9d62e380c168e3accfb83b2f7.jpg

Προσωπικά δεν γνωρίζω γιατί υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Ίσως να μίλαγες με την Toshiba.

Επίσης, έχετε σκεφτεί να βάλετε δαπέδου;

Το δικό μου πάντως haori λόγω που το σπίτι εγινε χαμηλοταβανο (2,60) μετά την προσθήκη  isol beton στο πάτωμα τοποθετήθηκε αναγκαστικά   κάτω από δοκάρι οπότε είναι περίπου στο 2.30! Σε συνδυασμό με τις ρυθμίσεις προς όλες τις κατευθύνσεις που έχει στις περσίδες  δεν νομίζω ότι με ενοχλεί ο αέρας που βγαίνει ούτε έχω θέματα απόδοσης. Από την άλλη βέβαια δεν έχω μέτρο σύγκρισης...Συνεχίζω πάντως όπως και εσύ να μην καταλαβαίνω τον λόγω που το υποστηρίζουν αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Όταν λέτε ύψος τοποθέτησης μετράμε το κάτω μέρος η την πάνω πλευρά??

Από την κάτω πλευρά.

Πάντως το asyg24klca είναι κουλ και με πολύ μικρότερο ύψος:

Screenshot_2022-08-08-10-16-47-59_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.f8a68682ad9e25ca7878d1a0df35b315.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sonikk είπε

Εχω βαλει ενα 9αρι κλιματιστικο midea σε υπνοδωματιο με 16 μετρα χαλκοσωληνα γιατι τοποθετηθηκε η εξωτερικη μοναδα σε ταρατσα.Απο ισογειο δηλαδη πηγε ο χαλκοσωληνας ταρατσα.Αρκετα μεγαλη αποσταση.Η αποδοση του ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης ευτυχως.

Σε περιπτωση που αλλαξω κλιματιστικο και βαλω αλλο 9αρι ή 12αρι μπορω να χρησιμοποιησω τον ιδιο χαλκοσωληνα γιατι στοιχισε 270 ευρω ή ο χαλκοσωληνας παει για πεταμα;

Το ρωταω γιατι ειναι πολυ ακριβος ο χαλκος και τα μετρα σωληνα στην περιπτωση μου ειναι πολλα ωστε να δινω καθε φορα 250-300 ευρω μονο για χαλκοσωληνα.

Ευχαριστω.

- Μπορείς υπό προϋποθέσεις: που οφείλουν να γνωρίζουν οι ψυκτικοί μηχανικοί, και να αναγράφουν στα manual των κλιματιστικών οι κατασκευαστές.

Άρα πριν προβούμε σε νέα αγορά συμβουλευόμαστε ψυκτικό και το manual του προς αγορά κλιματιστικού.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα, η Toshiba λέει όχι λιγότερο από 2.5μ από πάτωμα.

IMG_20220808_005044.jpg.7b0fd6d9d62e380c168e3accfb83b2f7.jpg

Προσωπικά δεν γνωρίζω γιατί υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Ίσως να μίλαγες με την Toshiba.

Επίσης, έχετε σκεφτεί να βάλετε δαπέδου;

Aλλο παλι κ αυτο... Σε λιγο με βλεπω για μετακομιση για να το βαλουμε 😂😂😂

Θα τους παρω ενα τηλ να δω γιατι τετοιοι περιορισμοι. Η αληθεια ειναι πως οταν σκεφτομαι την λεξη a/c, το μυαλο μου παει αυτοματα ψηλα κ με μια προχειρη σκεψη δεν βλεπω που μπορει να μπει στο δαπεδο. Πφφφφ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sonikk είπε

Εχω βαλει ενα 9αρι κλιματιστικο midea σε υπνοδωματιο με 16 μετρα χαλκοσωληνα γιατι τοποθετηθηκε η εξωτερικη μοναδα σε ταρατσα.Απο ισογειο δηλαδη πηγε ο χαλκοσωληνας ταρατσα.Αρκετα μεγαλη αποσταση.Η αποδοση του ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης ευτυχως.

Σε περιπτωση που αλλαξω κλιματιστικο και βαλω αλλο 9αρι ή 12αρι μπορω να χρησιμοποιησω τον ιδιο χαλκοσωληνα γιατι στοιχισε 270 ευρω ή ο χαλκοσωληνας παει για πεταμα;

Το ρωταω γιατι ειναι πολυ ακριβος ο χαλκος και τα μετρα σωληνα στην περιπτωση μου ειναι πολλα ωστε να δινω καθε φορα 250-300 ευρω μονο για χαλκοσωληνα.

Ευχαριστω.

Μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν εφόσον πλυθούν με άζωτο και γίνει η σωστή διαδικασία κενού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, George_cy είπε

εφόσον πλυθούν με άζωτο και γίνει η σωστή διαδικασία κενού

επισης ακριβη διαδικασια θυμαμαι να εχω δει τιμη 80-120ε και να μην μιλησουμε για το τι πρεπει να επιβλεπει καποιος σε αυτη την περιπτωση!

Το βρηκα που το ειχα δει μαζι με αλλα ιδιαιτερα ζητηματα που προκυπτουν, οποτε ποσταρω τιμες για να εχουμε μια εικονα...

Τι παρέχεται με έξτρα χρέωση (Τιμές χωρίς ΦΠΑ)

Απεγκατάσταση προϋπάρχοντος A/C 30 €

Πρόσθετα μέτρα σωληνώσεων 22€/μέτρο

Πρόσθετο καλώδιο παροχής ρεύματος 2€/μέτρο

Χρήση μονής σκαλωσιάς 3 μέτρων 30€

Χρήση διπλής σκαλωσιάς 6 μέτρων 50€

Χρήση γερανοφόρου οχήματος κατόπιν συνεννόησης

Ιδιοκατασκευές βάσεων στήριξης κατόπιν συνεννόησης

Τρύπημα πέτρας (έως 60cm) 40€

Τοποθέτηση διακοσμητικού καναλιού κάλυψης σωληνώσεων 10€/ μέτρο

Καθαρισμός νέας προεγκατάστασης με άζωτο 50€

Καθαρισμός χρησιμοποιημένης προεγκατάστασης με άζωτο 80€

Πρόσθετα μέτρα σωληνώσεων μέχρι 15.000 BTU / πάνω από 16.000 ΒΤU 22,00€ / 27,00€

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, George_cy είπε

Μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν εφόσον πλυθούν με άζωτο και γίνει η σωστή διαδικασία κενού 

- Μόνο η χρήση αντλίας κενού είναι απαραίτητη σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις. Ο καθαρισμός δεν απαραίτητος σε όλες.

- Υπάρχουν, σε αυτή τη διαδικασία, ένας βασικός περιορισμός και ένας μικρότερος που ξεπερνιέται εύκολα: Θα πρέπει το νέο κλιματιστικό να λειτουργεί με σωλήνες της ίδιας διατομής με το προηγούμενο. Επίσης, θα πρέπει να μάθουμε αν αποδέχεται ο κατασκευαστής (του νέου κλιματιστικού) να λειτουργήσει και το δικό του με αυτό το μήκος σωληνώσεων. Τέλος το νέο κλιματιστικό θα χρειάζεται κάποια παραπάνω ποσότητα ψυκτικού υγρού που θα μπει (απαραίτητα) με ζυγαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sonikk είπε

Σε περιπτωση που αλλαξω κλιματιστικο

Εχεις το καλυτερο κλιματιστικο ever...ασχετως μαρκας και μοντελου.

Εχεις αυτο που αν το αλλαξεις θα υποστεις γολγοθα!

Επιμενεις να σκεφτεσαι να το αλλαξεις???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Aλλο παλι κ αυτο... Σε λιγο με βλεπω για μετακομιση για να το βαλουμε 😂😂😂

Θα τους παρω ενα τηλ να δω γιατι τετοιοι περιορισμοι. Η αληθεια ειναι πως οταν σκεφτομαι την λεξη a/c, το μυαλο μου παει αυτοματα ψηλα κ με μια προχειρη σκεψη δεν βλεπω που μπορει να μπει στο δαπεδο. Πφφφφ....

Όταν λέω δάπεδο, εννοω κλιματιστικά δαπέδου. 

Λχ https://www.skroutz.gr/s/28708723/Daikin-FVXM50A-RXM50R-Επαγγελματικό-Κλιματιστικό-Inverter-Δαπέδου-17070-BTU.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spyros.s είπε

Επίσης έχω παρατηρήσει οτι το daikin είναι πιο θορυβώδες στην ψύξη από την θέρμανση για λόγους που αγνοώ

στη μεσα μοναδα αναφερεσαι η στην εξω για τους θορυβους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...