Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Ανάμεσα στο daikin και στο Toshiba Arata ποιο μου προτείνετε από πλευράς οικονομίας (κυρίως στη θέρμανση) αλλά και αξιοπιστίας-χώρα κατασκευής ?

Μάλλον το Daikin θα είναι λίγο πιο οικονομικό σε θέρμανση. Από ποιότητα λογικά είναι παρόμοια. Το Toshiba θα πρέπει να είναι λίγο πιο αθόρυβο. Σημαντικό προσόν του Toshiba είναι η υπερδιπλάσια εγγύηση, 3 vs 7 χρόνια, οπότε ζυγίζεις και ψωνίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον το Daikin θα είναι λίγο πιο οικονομικό σε θέρμανση. Από ποιότητα λογικά είναι παρόμοια. Το Toshiba θα πρέπει να είναι λίγο πιο αθόρυβο. Σημαντικό προσόν του Toshiba είναι η υπερδιπλάσια εγγύηση, 3 vs 7 χρόνια, οπότε ζυγίζεις και ψωνίζεις.

Το FUJITSU Ecolandia γιατί το απορρίψατε από την αρχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Το FUJITSU Ecolandia γιατί το απορρίψατε από την αρχή ?

Γιατί φαίνεται να έχει λίγο χειρότερη οικονομία από το Daikin σε θέρμανση, ενώ έχει παρόμοια χαρακτηριστικά, τιμή και εγγύηση με αυτό. Και αυτό πάντως θα πρέπει να έχει παρόμοια ποιότητα με Daikin, Toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε σχεση με αυτο για τη χρηση που θελω?

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Τα RAS-B24J2KVSG-E και RAS-24E2KVG-E  ειναι made in Thailand? Αυτο που εχω τωρα ειναι.

Επεξ/σία από IoannisSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Σε σχεση με αυτο για τη χρηση που θελω?

https://www.skroutz.gr/s/35887914/Toshiba-Yukai-RAS-24E2KVG-E-RAS-24E2AVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Τα RAS-B24J2KVSG-E και RAS-24E2KVG-E  ειναι made in Thailand? Αυτο που εχω τωρα ειναι.

Το yukai είναι λίγο υποδεέστερο σε θέρμανση, κερδίζει κάπως σε ψύξη (σε χαμηλομεσαία φορτία).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δημητρο κ παλι δεν με σωζει οπως το βλεπω τελικα. Οριακα θα ειναι με τα 5εκ. (γ#μω τις γυψοσανιδες μου!)

Κοιταζω κ ξανακοιταζω μπας κ με γελουν τα ματακια μου κ βλεπω οτι ο Κωτσο, δινει 2 χρονια εγγυηση στα edge!

Τι φαση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Κοιταζω κ ξανακοιταζω μπας κ με γελουν τα ματακια μου κ βλεπω οτι ο Κωτσο, δινει 2 χρονια εγγυηση στα edge!

Τι φαση????

Ακόμα ένα "λάθος"? Που κάποιος καχύποπτος ας πούμε θα έλεγε ότι γίνεται για να πουληθούν έξτρα εγγυήσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Δημητρο κ παλι δεν με σωζει οπως το βλεπω τελικα. Οριακα θα ειναι με τα 5εκ. (γ#μω τις γυψοσανιδες μου!)

Κοιταζω κ ξανακοιταζω μπας κ με γελουν τα ματακια μου κ βλεπω οτι ο Κωτσο, δινει 2 χρονια εγγυηση στα edge!

Τι φαση????

Αμφιβάλω ότι θα βρεις κάτι που να πηγαίνει πιο κοντά από τα 5εκ. Θα πρέπει να μπει πιο κάτω.

Όσον αφορά την εγγύηση, όλοι καταλαβαίνουμε ότι έχει παίξει λαλακία κάποιο παλικάρι εκεί στον κώτσο , όπως και στα general electric που η εγγύηση έχει πάει στα 2χρόνια και αυτοί λένε ακόμη 5, αλλά επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, αν ήμουν υποψήφιος αγοραστής θα έστελνα ένα email για διευκρινήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αμφιβάλω ότι θα βρεις κάτι που να πηγαίνει πιο κοντά από τα 5εκ. Θα πρέπει να μπει πιο κάτω.

Όσον αφορά την εγγύηση, όλοι καταλαβαίνουμε ότι έχει παίξει λαλακία κάποιο παλικάρι εκεί στον κώτσο , όπως και στα general electric που η εγγύηση έχει πάει στα 2χρόνια και αυτοί λένε ακόμη 5, αλλά επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, αν ήμουν υποψήφιος αγοραστής θα έστελνα ένα email για διευκρινήσεις.

Μετα απο συζητηση με την γυναικα, αποφασισαμε να κοπει εκεινο το κομματι γυψοσανιδας, αναγκαστικα, για να παμε οσο πιο ψηλα γινεται. Για να καταλαβεις αν το βαλουμε ετσι οπως ειμαστε, με αποσταση 5 εκ απο την γυψοσανιδα, η περσιδα θα ειναι περιπου στο 1.85-90. Δεν το λες κ ψηλα σαν τοποθετηση.

Εστειλα ηδη email στον Κωτσο, εν αναμονη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εννοείται το daikin

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

αν θέλεις μεγαλύτερη εγγύηση, ή βάζεις επέκταση εγγύησης +69€ , ή πας στο ftxc25c από bluedealer για 5 χρόνια με δυνατότητα για ακόμη παραπάνω με επέκταση ή πας σε κάτι τέτοιο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Από blue dealer δεν είναι max τα 5 χρόνια εγγύηση;;; 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Από blue dealer δεν είναι max τα 5 χρόνια εγγύηση;;; 

Μέλος εδώ έχει αναφέρει ότι υπάρχει δυνατότητα για πάνω από 5 χρόνια , με το ανάλογο τίμημα. Κάνω tag @rbx1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Από blue dealer δεν είναι max τα 5 χρόνια εγγύηση;;; 

Μπορείς να κάνεις επέκταση στα 7 ή στα 10 χρόνια μέσω blue dealer (βασικά μέσα από το site της daikin).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Μετα απο συζητηση με την γυναικα, αποφασισαμε να κοπει εκεινο το κομματι γυψοσανιδας, αναγκαστικα, για να παμε οσο πιο ψηλα γινεται. Για να καταλαβεις αν το βαλουμε ετσι οπως ειμαστε, με αποσταση 5 εκ απο την γυψοσανιδα, η περσιδα θα ειναι περιπου στο 1.85-90. Δεν το λες κ ψηλα σαν τοποθετηση.

Εστειλα ηδη email στον Κωτσο, εν αναμονη....

Κοίτα, η Toshiba λέει όχι λιγότερο από 2.5μ από πάτωμα.

IMG_20220808_005044.jpg.7b0fd6d9d62e380c168e3accfb83b2f7.jpg

Προσωπικά δεν γνωρίζω γιατί υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Ίσως να μίλαγες με την Toshiba.

Επίσης, έχετε σκεφτεί να βάλετε δαπέδου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ λέει ότι σε ψύξη με 27c εσωτερική και 35c εξωτερική η κατανάλωση είναι στα 830watt, η συνολική κατανάλωση 3,40kw και σαν αίσθηση θερμοκρασίας 2,45kw;

Σωστά το έχω καταλάβει; Απλά προσπαθώ να μάθω να διαβάζω τα capacity tables μην βγάλω άκρη στο τι να πάρω και να καταλαβαίνω εαν πέφτει χαμηλά ή όχι κάποιο κλιματιστικό.

UcjtzYW.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...