Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/8/2022 στις 12:30 ΜΜ, argypp είπε

Αγόρασα πρόσφατα το sendo Ikaros 12000 btu. Πρόβλημα με σύνδεση wifi. Έχω κάνει τα πάντα, αλλά το χειριστήριο είναι παγωμένο στο κινητό, δεν επιτρέπει χειρισμό. Είναι πολλές οι λεπτομέρειες.

Εχει αγοράσει κανείς να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, argypp είπε

 

εχεις μηνυμα

2 ώρες πριν, George_cy είπε

κινέζικο έθιμο η τοποθέτηση display για ένδειξη θερμοκρασίας

μαζι με το wifi και ενα σωρο αλλα τα οποια ομως τα θελουμε!

η οχι???

μαλλον τα θελουν οι περισσοτεροι...

και αυτο δεν αναιρει την ποιοτητα η οχι του εκαστοτε προιοντος

συνηθως οι αντιγραφεις ετσι ξεκινανε...μια κοπια  με εμπλουτισμενο εξοπλισμο και μετα μενουν πισω οι πρωτοποροι...

 

1 ώρα πριν, Greengreen είπε

αυτο δεν ειναι καλυτερο;

σε τι? δεν υπαρχει απαντηση αν δεν ξερουμε τη χρηση που το θες κλπ κλπ

αν εχεις ξαναγραψει πιο πανω τι ψαχνεις παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Specs είπε

μαζι με το wifi και ενα σωρο αλλα τα οποια ομως τα θελουμε!

η οχι???

Για το wifi συμφωνώ είναι χρήσιμο αλλά για μένα το display είναι μπιχλιμπίδι, κάθε φορά που πάω για ύπνο αναγκάζομαι να το απενεργοποιώ για να μην χαλά το σκοτάδι του δωματίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Specs είπε

Mπορουμε να εχουμε τις εντυπωσεις σας για τα Mitsubishi hr25Vf και bt25vg που τα εχετε ηδη η τα ψαχνατε να τα βαλετε , αγαπητοι και συγγνωμη για το ταγκαρισμα αλλα η γνωση πρεπει να διαχεεται...

@mwv @panagiotis.k @theo11 @tera2 @kosvam @vfragos @Thrylos7 @efo355 @jimaros @ANTONIO202 @AristidisZ @JDimi

Καλησπέρα,

Έχω δεν έχω πάρει κάποιο από τα mitsubishi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

εχεις μηνυμα

μαζι με το wifi και ενα σωρο αλλα τα οποια ομως τα θελουμε!

η οχι???

μαλλον τα θελουν οι περισσοτεροι...

και αυτο δεν αναιρει την ποιοτητα η οχι του εκαστοτε προιοντος

συνηθως οι αντιγραφεις ετσι ξεκινανε...μια κοπια  με εμπλουτισμενο εξοπλισμο και μετα μενουν πισω οι πρωτοποροι...

 

σε τι? δεν υπαρχει απαντηση αν δεν ξερουμε τη χρηση που το θες κλπ κλπ

αν εχεις ξαναγραψει πιο πανω τι ψαχνεις παω πασο

10.000 but και τα 2 είναι, για χρήση σε υπνοδωματιο. Κυριως ψυξη. Ποιο από τα 2 παραπάνω mitsubishi θα διάλεγες. Το ένα είναι mitsubishi electric και τo αλλο mitsubishi κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Greengreen είπε

10.000 but και τα 2 είναι, για χρήση σε υπνοδωματιο. Κυριως ψυξη. Ποιο από τα 2 παραπάνω mitsubishi θα διάλεγες. Το ένα είναι mitsubishi electric και τo αλλο mitsubishi κάτι άλλο...

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Greengreen είπε

Tο άλλο δεν έχει καλύτερα Seer και Scop; 6.8 το άλλο 6.2 αυτό Seer.

Σεερ ναι αλλα η καταναλωση δεν ειναι στην ψυξη η πολλη, ειναι στην θερμανση και εκει το αλλο ειναι πιο καλο σε δεικτες και κυριως πιο "ελαστικο" αρα πιο μεγαλο ευρος και αποδοση. Δες τα ταμπελακια τους

ΠΡΟΣΟΧΗ: το Heavy ειναι πολυ πιο ισχυρο σε θερμανση απο το Electric, AN ισχυει το ταμπελακι κι οχι η περιγραφη στο site της αντιπροσωπειας...

Οι αναγκες του χωρου καθοριζουν αν φτανει το electric η και το αλλο.

Δυστυχως η λογικη του θελω ενα 9ρι δεν υφισταται τοσο απλα, πρεπει να ξερεις τι θελεις σε θερμανση αν το θες και για αυτο.

Γιαυτο επιμενουμε εδω για το "κοπιωδες" αλλα πολυτιμο ερωτηματολογιο.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν βγαίνει πια ο μετρητής κατανάλωσης tp link hs110.τι χρησιμοποιείτε??κάνα αξιόλογο???έχω δοκιμάσει και της blitzwolf και είναι ακριβές στις μετρήσεις του σαν πριζακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Μιας και δεν βγαίνει πια ο μετρητής κατανάλωσης tp link hs110.τι χρησιμοποιείτε??κάνα αξιόλογο???έχω δοκιμάσει και της blitzwolf και είναι ακριβές στις μετρήσεις του σαν πριζακι

Έχω 3 τέτοια: https://www.skroutz.gr/s/21577976/Nedis-Smart-Plug-Power-Monitor-Schuko-Type-F-16A-Μονόπριζο-Λευκό-WIFIP120FWT.html

Τίμια είναι αλλά όχι για διαγράμματα με στιγμιαία κατανάλωση κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σκεψη, αν αντι για 18αρι μπει ενα 22αρι παροτι δεν χρειαζετε απο απωλειες, το οποιο ομως κατεβαινει χαμηλοτερα απο το 18αρι και με αντιστοιχους δεικτες αποδοσης, υπαρχει λογος να μην μπει;

https://airsam.gr/shop/mitsubishi-heavy-srk-src-63zr-w/?skr_prm=WyI1ZjI4MmRmMy1hYzJjLTQzNzctOGUyYS1lNWExMmM1NDQ5MzEiLDE2NTk4MDUwMjY4MDcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, c-max είπε

Μια σκεψη, αν αντι για 18αρι μπει ενα 22αρι παροτι δεν χρειαζετε απο απωλειες, το οποιο ομως κατεβαινει χαμηλοτερα απο το 18αρι και με αντιστοιχους δεικτες αποδοσης, υπαρχει λογος να μην μπει;

https://airsam.gr/shop/mitsubishi-heavy-srk-src-63zr-w/?skr_prm=WyI1ZjI4MmRmMy1hYzJjLTQzNzctOGUyYS1lNWExMmM1NDQ5MzEiLDE2NTk4MDUwMjY4MDcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

σε αντιδιαστολη με ποιο ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2022 στις 2:56 ΜΜ, liakjim είπε

Αγαπητέ liakjim, το διαθέσιμο ποσό έχει ανέβει στα 1300 ευρώ λόγω της επιδότησης, εννοώ τελική τιμή, θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου πρότεινες την καλύτερη επιλογή με τα νέα δεδομένα. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, c-max είπε

Με οποιοδηποτς 18αρι με τιμη μεταξυ 1000-1500 ευρω

Καπου σε χανω...κοιταξα λιγο τις αναρτησεις σου και μπερδευτηκα! δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως αναγκες θες να καλυψεις.Αν εχεις καπου συμπληρωσει ερωτηματολογιο και υπολογισμο θερμιδων στειλε λινκ.

Αν οχι, γενικα δεν ειμαι της αποψης για υπερδιαστασιολογηση, θα κοστιζει πιο πολυ χωρις λογο, θα εχει πιο πολυ θορυβο χωρις λογο και γενικα δεν βρισκω τον λογο.

Οσον αφορα το "κολλημα" που αποκτησαμε καποιοι για χαμηλο ρελαντι, δεν λεει αποδεδειγμενα κατι.

Ισως να λεει σε υπνοδωματια που οταν ειναι μονωμενα καλα, εχουν ελαχιστες αναγκες και τα 9ρι ειναι μεγαλα, μιας και δεν βρισκεις ευκολα 5ρια-7ρια πια, οπως παλια και αν βρεις ειναι ακριβοτερα λογω μικροτερης παραγωγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...