Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Specs είπε

Mπορουμε να εχουμε τις εντυπωσεις σας για τα Mitsubishi hr25Vf και bt25vg που τα εχετε ηδη η τα ψαχνατε να τα βαλετε , αγαπητοι και συγγνωμη για το ταγκαρισμα αλλα η γνωση πρεπει να διαχεεται...

@mwv @panagiotis.k @theo11 @tera2 @kosvam @vfragos @Thrylos7 @efo355 @jimaros @ANTONIO202 @AristidisZ @JDimi

Εγώ έβαλα το midea τελικά 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Καποιοι/ος εδω μεσα ισως εχουν αγορασει το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF . Αν ναι για να μην ψαχνω αν εχουν ξαναδημοσιευτει, ινβερταρει σωστα? εχει χαμηλο ρελαντι?

Τα Minsusbisi ξεκίνησαν με διπλάσιες εξωτερικές από τα υπόλοιπα και έχουν φτάσει σε σημείο να μην έχουν εξωτερικό στοιχείο από την πλαϊνή μεριά αλλά απλά μία λαμαρίνα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τα Minsusbisi ξεκίνησαν με διπλάσιες εξωτερικές από τα υπόλοιπα και έχουν φτάσει σε σημείο να μην έχουν εξωτερικό στοιχείο από την πλαϊνή μεριά αλλά απλά μία λαμαρίνα 🤣

iσως καποια εξελιξη τα εκανε να μικρυνουν τα στοιχεια, δεν νομιζω λεει κατι απο μονο του αυτο

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ψαχνω για ενα κλιματιστικο το οποιο θα χρησιμοποιειται καποιες ωρες της ημερας για ψυξη καθως και το χειμωνα για λιγο καθοτι υπαρχει σομπα και εχω δει σε κωτσο με δωρεαν τοποθετηση το midea all easy pro AEP212NXD6  και το fujitsu ecolandia asy035kpca σε παρομοια τιμη.Υποψιν εχω fujitsu σε αλλο σημειο του σπιτιου χρονια και ειμαι ευχαριστημενος,αλλα βλεπω το συγκεκριμενο υστερει στην ενεργειακη κλαση και στα seer scoop.Eυχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Νεράκι κάνει κακό να το ξεπλένουμε που κ που;

Με προσοχή 

Όχι μια χαρά άμα προσέχεις μην πάει στα ηλεκτρονικά...στα στοιχεία θέλει πιο πολύ καθάρισμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ανά εξάμηνο εγώ με everbrite 

Για δώσε και μία γεύση πως ακριβώς καθαρίζεις την εξωτερική μονάδα , τουλάχιστον στις νέες να μην τις αφήσω 20 χρόνια χωρίς καθαρισμό όπως τις παλιές ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

Όχι μια χαρά άμα προσέχεις μην πάει στα ηλεκτρονικά...στα στοιχεία θέλει πιο πολύ καθάρισμα....

Πιο πολύ για να μη πιάνει πολλή βρωμιά μεχρι το επόμενο σωστό καθάρισμα με τα χημικά 

Εγώ το κάνω και 10-15 μέρες μετά από συχνή χρήση πάντως και βγαίνει αρκετή βρωμιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Για δώσε και μία γεύση πως ακριβώς καθαρίζεις την εξωτερική μονάδα , τουλάχιστον στις νέες να μην τις αφήσω 20 χρόνια χωρίς καθαρισμό όπως τις παλιές ... 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/epaggelmatika-klimatistika/epaggelmatika-katharistika/nch-shiny-side-katharistiko-klimatistikon-eksoterikon-monadon.html

 

Όπως λέει από κάτω στις οδηγίες...ψεκασμα σε μίγμα με αναλογία,αφήνεις δράσει και ρίχνεις νεράκι καθαρό... προσοχή όχι πολύ κοντά στα ηλεκτρονικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Specs είπε

Mπορουμε να εχουμε τις εντυπωσεις σας για τα Mitsubishi hr25Vf και bt25vg που τα εχετε ηδη η τα ψαχνατε να τα βαλετε , αγαπητοι και συγγνωμη για το ταγκαρισμα αλλα η γνωση πρεπει να διαχεεται...

@mwv @panagiotis.k @theo11 @tera2 @kosvam @vfragos @Thrylos7 @efo355 @jimaros @ANTONIO202 @AristidisZ @JDimi

εχεις δικιο φιλε.

δεν εχω μετρητη καταναλωσης δυστυχως. δεν ξερω μηπως με το wifi που εχει το δικο μου μοντελο (bt25vgK) δινει καθολου πληροφοριες καταναλωσης...

Αποκει και το περα μπορω να πω στα θετικα οτι ειναι εξαιρετικα αθορυβο και στην εσωτερικη και στην εξωτερικη μοναδα.

Η εξωτερικη ειναι κρεμασμενη κατω απο το παραθυρο στο ενα μετρο απο το κεφαλι μου ενω κοιμαμαι (εξωτερικα προφανως) και δε την εχω ακουσει ποτε.

Η εσωτερικη εχει 5 σκαλες στο fan, και στις πρωτες 2 δεν ακουγεται με απολυτη ησυχια τη νυχτα. Στην τριτη αρχιζεις να το ακους. Κοιμασαι ανετα στο 2 δηλαδη.

Στα αρνητικα, καποια φρου φρου που δεν εχει ενω τα εχουν κινεζιες, και θα τα περιμενες στην τιμη του, οπως οτι δε δειχνει τη θερμοκρασια πανω στη μοναδα, αδιαφορο βεβαια για μενα. Το κυριοτερο ομως, δεν εχει φωτισμο για τη νυκτα στο control...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

Στα αρνητικα, καποια φρου φρου που δεν εχει ενω τα εχουν κινεζιες, και θα τα περιμενες στην τιμη του, οπως οτι δε δειχνει τη θερμοκρασια πανω στη μοναδα, αδιαφορο βεβαια για μενα. Το κυριοτερο ομως, δεν εχει φωτισμο για τη νυκτα στο control...

Αυτό το πρόσεξα και εγώ και μετά από ψάξιμο δεν βρίκα κανένα ιαπωνικό κλιματιστικό το οποίο να έχει ένδειξη θερμοκρασίας με display. Από ότι φένεται είναι κινέζικο έθιμο η τοποθέτηση display για ένδειξη θερμοκρασίας. Έχει κανένας κάποια εξήγηση γιατί μόνο οι Κινέζοι το κάνουν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, George_cy είπε

Αυτό το πρόσεξα και εγώ και μετά από ψάξιμο δεν βρίκα κανένα ιαπωνικό κλιματιστικό το οποίο να έχει ένδειξη θερμοκρασίας με display. Από ότι φένεται είναι κινέζικο έθιμο η τοποθέτηση display για ένδειξη θερμοκρασίας. Έχει κανένας κάποια εξήγηση γιατί μόνο οι Κινέζοι το κάνουν αυτό;

Κάτι πρέπει να κάνουν και αυτοί και για να τραβήξουν πωλήσεις...ο "Ιάπωνας" θα πει "ρε φίλε, 26 δεν είπες; Τόσο έχει, trust me" .

( Βέβαια καμιά φορά μπορεί και κάπου εκεί γύρω, όπου το κάπου μπορεί να είναι +/-3.5C...)

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Specs είπε

Καποιοι/ος εδω μεσα ισως εχουν αγορασει το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF . Αν ναι για να μην ψαχνω αν εχουν ξαναδημοσιευτει, ινβερταρει σωστα? εχει χαμηλο ρελαντι?

https://www.welcomestores.gr/product/3024008-mitsubishi-professional-series-dxkdxc-09z6-w-klimatistiko-toixou.html?manufacturers=439-mitsubishi#texnika-xaraktiristika
αυτο δεν ειναι καλυτερο; Ρωταω γιατι και και εγω Αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι.

12 ώρες πριν, Klausx είπε

Τα Minsusbisi ξεκίνησαν με διπλάσιες εξωτερικές από τα υπόλοιπα και έχουν φτάσει σε σημείο να μην έχουν εξωτερικό στοιχείο από την πλαϊνή μεριά αλλά απλά μία λαμαρίνα 🤣

Παιζει αυτο αλλα και το παραπανω που εδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...