Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 
Το συγκεκριμένο είναι σε χώρο ενιαίο Σαλόνι-Κουζίνα 6 μέτρα χ 7 χωρίς εμπόδια. 
Για αντικατάσταση αυτού, επειδή είναι πολύ ενεργοβόρο έχω παραγγείλει το παρακάτω. 
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/243903-a-c-in18btu-hisense-kb50xs1f-wings

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Carrier αντίστοιχο 18αρι. Επειδή έχω αγοράσει carrier στο υπνοδωμάτιο του παιδιού, πριν 1 χρόνο, δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο για αυτό πήγα προς Hisense. 
Οι λόγοι είναι.

1. Το χειμώνα στη θέρμανση το swing καλός ή κακός έχει ένα ορισμένο σημείο κλήσης. Συνήθως πολύ χαμηλά. Εγώ λόγο εμποδίων το θέλω πιο ψηλά. Δεν μπορώ να ρυθμίσω το συγκεκριμένο. 
2. Το χειμώνα η εξωτερική συσκευή είναι αρκετά θορυβώδης στην αρχή της λειτουργίας της. 
3. Κατά καιρούς στην απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω Wi-Fi από κινητό, όταν κάνω έλεγχο για σφάλματα μου εμφανίζει το παρακάτω που επισυνάπτω στη φωτογραφία. 
Εχω παρατηρήσει ότι το κάνει όταν έχω ρυθμίσει τον ανεμιστήρα στο αυτόματο κι έχει πιασει θερμοκρασία ο χώρος με αποτέλεσμα τη χαμηλή λειτουργία του ανεμιστήρα. ΟΜΩΣ δεν το κάνει πάντα. Σε επικοινωνία που είχα με το σέρβις μου ειπαν ότι οκ να κλείσουμε ένα ραντεβού αλλά αν δεν έχει κάτι το κλιματιστικό θα χρεωθώ την επίσκεψη. Το άφησα εκτός πρίζας περίπου 10 λεπτα και από τότε δεν μου το ξανά έκανε για λίγο καιρό. Όμως κατά καιρούς το βλέπω μέσα από την εφαρμογή. Δεν βλέπω όμως κάποιο σφάλμα στη μονάδα ούτε κάποια πτώση απόδοσης από το συγκεκριμένο. 
 

CE390FB5-4B2E-4EA6-BB79-5C9AB0BD5ADC.jpeg.0bf3415eea3887fc851e162be68736cd.jpeg9FF655B9-ECE6-422D-9040-44713325ABDF.jpeg.dc61f6113d7778127c47363676797510.jpeg

Αν σε παίρνει ακύρωσε το και πήγαινε εδώ

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232126-a-c-in18btu-tcl-18chsa-vei-miracle

2 ώρες πριν, geofak είπε

Χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω! Στο 1 από τα 2 DAIKIN Sensira FTXF42C το νερό καταλήγει σε σιφόνι. Δοκίμασα τυχαία να δω πόσο νερό τρέχει βάζοντας τον κλασικό κουβά από σφουγγαρίστρα. Σε συνεχή λειτουργία 8 ωρών στους 23⁰ στο 5 (όχι στο powerful) τον βρήκα γεμάτο. Συντήρηση έγινε το προηγούμενο καλοκαίρι με ελάχιστη χρήση το χειμώνα. Είναι φυσιολογικό;

Άρα κάνει καλή αφυγρανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ρε παιδιά εγώ πάντως για τοσιμπα πχ στο arata που έχει ο Κωτσόβολος και στο σαιτ του αλλά και στην τοσιμπα 7 χρόνια λέει.δεν λέει κάπου δυο

Αναλογως το μοντελο ο Κωτσοβολος γραφει πως εχει 2 η 7 χρονια, γιαυτο λεμε θελει ψαξιμο απο πριν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αγορασα το ARATA οντως 7 χρονια εγγυηση ομως πηρα τηλεφωνο στην toshiba και μου ειπαν οτι για να εχεις την εγγυηση 7 χρονων θελει συντηρηση απο πιστοποιημενο τεχνιτη οχι απαραιτητα δικο τους με αποδειξη για καθε χρονο διαφορετικα 2 χρονια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostas12021969 είπε

Φιλε μου αγορασα το ARATA οντως 7 χρονια εγγυηση ομως πηρα τηλεφωνο στην toshiba και μου ειπαν οτι για να εχεις την εγγυηση 7 χρονων θελει συντηρηση απο πιστοποιημενο τεχνιτη οχι απαραιτητα δικο τους με αποδειξη για καθε χρονο διαφορετικα 2 χρονια.

 

Αυτό είναι γνωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι/ος εδω μεσα ισως εχουν αγορασει το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF . Αν ναι για να μην ψαχνω αν εχουν ξαναδημοσιευτει, ινβερταρει σωστα? εχει χαμηλο ρελαντι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Specs είπε

Καποιοι/ος εδω μεσα ισως εχουν αγορασει το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF . Αν ναι για να μην ψαχνω αν εχουν ξαναδημοσιευτει, ινβερταρει σωστα? εχει χαμηλο ρελαντι?

Για δες κάποιον που έχει πάρει τον διάδοχό του

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν σε παίρνει ακύρωσε το και πήγαινε εδώ

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232126-a-c-in18btu-tcl-18chsa-vei-miracle

Άρα κάνει καλή αφυγρανση.

Αν σου πω ότι η ήμουν και σε αυτό ανάμεσα; Σε ερώτηση στον πωλητή μου είπε ότι έχουν παράπονα για τα tcl από τους πελάτες. Γιατί μου προτείνεις αυτό; Για ποιο λόγο; Και γιατί όχι το Hisense; Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Αν σου πω ότι η ήμουν και σε αυτό ανάμεσα; Σε ερώτηση στον πωλητή μου είπε ότι έχουν παράπονα για τα tcl από τους πελάτες. Γιατί μου προτείνεις αυτό; Για ποιο λόγο; Και γιατί όχι το Hisense; Σε ευχαριστώ 

Έχει διπλάσια εγγύηση και σε γενικές γραμμές ψιλοξερουμε τη συμπεριφορά των tcl ( η οποία είναι αξιοπρεπής) σε αντίθεση με το Hisense το οποίο μας είναι εντελώς άγνωστο ( αν και πρέπει να φοράνε παρόμοιο συμπιεστή). 

ΥΓ Αν και προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα από τα δύο αλλά θα πήγαινα στο Toshiba edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορουμε να εχουμε τις εντυπωσεις σας για τα Mitsubishi hr25Vf και bt25vg που τα εχετε ηδη η τα ψαχνατε να τα βαλετε , αγαπητοι και συγγνωμη για το ταγκαρισμα αλλα η γνωση πρεπει να διαχεεται...

@mwv @panagiotis.k @theo11 @tera2 @kosvam @vfragos @Thrylos7 @efo355 @jimaros @ANTONIO202 @AristidisZ @JDimi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johntram είπε

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα τη βοήθεια-γνώμη σας.Το 2010 έβαλα ένα Mitsubishi 9.000 BTU στην κρεβατοκάμαρα (δεν είναι inverter).Πριν 2 μέρες σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα και είδα ότι δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας.Ο τεχνικός μου είπε ότι φταίει ή ο ανεμιστήρας ή η πλακέτα (στην οποία αλλάχθηκε ένας πυκνωτής).Το κόστος του έκαστου ανταλλακτικού είναι περίπου 125 ευρώ.

Να προχωρήσω συην αλλαγή του ανταλλακτικού με δεδομένη την ηλικία του κλιματιστικού ή να το ξηλώσω και να αγοράσω κάποιο καινούριο (πλέον inverter).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ποιος ανεμιστηρας? του συμπιεστή? Αν ΝΑΙ, τότε πυκνωτη εχει καψει το κλιματιστικο σου. 5€ εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lordkorter είπε

Σε περιπτωση αγορας με εγγυηση απο τον κοτσοβολο και αν οντως ειναι 2 χρονια. Ειναι υποχρεως σε περιπτωση βλαβης να χρησιμοποιησει τα 7 χρονια εγγυησης

Εδω μια διορθωση. Ο Κωτσος δεν εχει καμια υποχρεωση μετα τα 2 χρονια. Για αυτο βλεπετε στην σελιδα να λεει εγγυηση προμηθευτη και ΟΧΙ κατασκευαστη οπως στην περιπτωση των welcome. Και στις 2 περιπτωσεις, για τα υπολοιπα 5 χρονια μιλαει με Toshiba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ο Κωτσος δεν εχει καμια υποχρεωση μετα τα 2 χρονια

Απο που προκυπτει αυτο? δεν υπαρχει κατατμηση εγγυησης, 2 χρονια το μαγαζι και τα υπολοιπα η αντιπροσωπεια!!!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Specs είπε

Απο που προκυπτει αυτο? δεν υπαρχει κατατμηση εγγυησης, 2 χρονια το μαγαζι και τα υπολοιπα η αντιπροσωπεια!!!

Ετσι το καταλαβαινω απο το παρακατω λινκ, απο το σημειο που αναφερεται στον προμηθευτη

https://www.newlaw.gr/gr/cms_articles/art_new?id=205

Αν υποχρεωνεται με αυτο και ο πωλητης, τοτε γραψτε λαθος

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν υποχρεωνεται με αυτο και ο πωλητης, τοτε γραψτε λαθος

αυτο απλα επιβαλλει οτι τουλαχιστον 2 χρονια εχει οτιδηποτε πουλαει καποιος και φερει την ευθυνη, σε γενικες γραμμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...