Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Ολονύχτιο συγκριτικό ανάμεσα σε Inventor Corona Plus 9αρι και Daikin atxc25c. (00:00-07:53)

Inventor SEER 8.8 (χωρίς eurovent) 2.6 kW

Daikin SEER 6.74 (με eurovent) 2.57 kW

Θα πω τη σκέψη μου, ως πρωτα συμπεράσματα το Inventor φαίνεται πιο οικονομικό σε ψύξη με μέση μεταμεσονύχτια κατανάλωση 67W έναντι 97W του Daikin σε σχεδον ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες και διατηρώντας την ίδια εσωτερική θερμοκρασία στο χώρο (27°C πραγματική όχι ζήτησης). 

Επειδή το υπνοδωμάτιο (11τμ) έχει ελάχιστες απώλειες επιλεγω λειτουργία στο αθόρυβο.

Σ αυτη τη λειτουργία το Inventor δεν ακουγοτανε σχεδόν τίποτα (σα να ήταν κλειστό) ενώ το Daikin δε θα το έλεγα αθόρυβο. Για μένα αν και πρώτο βράδυ με το Daikin με ενόχλησε αρκετά ο συνεχόμενος θόρυβος του αέρα που βγάζει. Μάλλον το Inventor βγάζει λιγότερη παροχή αέρα στο αθόρυβο οπότε και ειναι εντελώς αθόρυβο. 

Μόνη παραφωνία στο Inventor τα κρατς κρουτς των πλαστικων από τη συστολή διαστολή. 

Ακολουθεί συγκριτικό διάγραμμα... 

Θα επανέλθω όταν θα έχω περισσότερα στοιχεία... 

Screenshot_2022-08-05-09-53-30-516.jpeg

Screenshot_2022-08-05-09-50-55-264.jpeg

Σίγουρα ενδιαφέρον, αλλά θα ήθελα να δω κατανάλωση σε συνθήκες λειτουργίας και όχι τσατσάρας ενώ έχεις και διαφορετικές συνθήκες περιβάλλοντος από ότι βλέπω (+1C περίπου στο inventor) καθώς και διαφορετική θερμοκρασία μέσα στον χώρο ( ελαφρώς πιο χαμηλή στην περίπτωση του daikin) άρα πήρες περισσότερη ενέργεια στον χώρο με δυσμενεστερες συνθήκες περιβάλλοντος. Ίσως θέλει και άλλες δοκιμές. 

Αυτό που θα έπρεπε να είχες κάνει είναι να μετρουσες και στα δύο πόσο eer σου δίνει το καθένα αλλά πλέον δεν υπάρχει το Inventor ( όπως είχα κάνει εδώ  https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/?do=findComment&comment=59330357

ΥΓ Το Daikin το δουλεύεις στο silent έτσι;

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tryfos είπε

Η ιστορία "ασφάλιση μέσω της πιστωτικής" στην Ελλάδα είναι νομίζω τελείως άγνωστη λέξη και για εμάς και για τους υπαλλήλους που θα απευθυνθείς. ΄Ή δεν ξέρουν (το πιθανότερο) ή κάνουν ότι δεν ξέρουν και άκρη δεν βρίσκεις. Σιγά μην ανοίξουν τώρα και κεφάλαιο "αποζημίωσης μέσω της κάρτας" για διάφορα.

Είχα πάρει από περιέργεια στη  Eurobank κάποτε για το θέμα αυτό και μου απαντούσαν σα να τους έλεγα ότι είμαι ο Κολοκοτρώνης. Έδινε κάποιου είδους ταξιδιωτική ασφάλεια αν θυμάμαι καλά και πήρα από περιέργεια αλλά με αυτά που άκουσα μου κόπηκε η περιέργεια.

Ενώ έξω τη δουλεύουν πολύ αυτή την ασφάλεια, τη χρησιμοποιούν και μάλιστα αποτελεί σημείο ανταγωνισμού ανάμεσα στους εκδότες καρτών. Εδώ το μόνο στο οποίο ανταγωνίζονται είναι ποιος έχει ψηλότερες (όχι χαμηλότερες) προμήθειες και ποιος θα σε πρωτοκοροϊδέψει στο μικρά γράμματα.

Επειδή είχα εργασθεί πολύ παλιά στην εξυπηρέτηση πελατών τότε με τα πρώτα ΑΤΜ στην Citicard και έχω μια ιδέα.

Επικοινωνείς με την ασφαλιστική που συνεργάζεται η τράπεζα και από εκεί σου ανοίγουν φάκελο με το αίτημα. Και εγώ δεν ήξερα αλλά επειδή τότε μιλάμε σε εμβρυακό στάδιο με τις κάρτες είχα μια ιδέα. κάπως έτσι πρέπει να γίνεται. Φυσικά και εγώ πήγα ψάχνοντας αλλά το είχα ακούσει σε ένα σεμινάριο που μας έκαναν για τις παροχές και το βρήκα τότε με το laptop. Στο παραπάνω link αν δεις σε στέλνει σε κάποια φάση στην Generali. Μάλλον εντέχνως το αποκρύπτουν. Τότε το διαφήμιζαν αλλά ήταν ελάχιστοι οι χρήστες. Οι υπάλληλοι στο μεταξύ αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο για αυτό είναι άσχετοι.

Ειδικά πάντως για να λέμε και την αλήθεια εκεί στην Eurobank είναι από τους καλύτερα ενημερωμένους. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Επειδή είχα εργασθεί πολύ παλιά στην εξυπηρέτηση πελατών τότε με τα πρώτα ΑΤΜ στην Citicard και έχω μια ιδέα.

Επικοινωνείς με την ασφαλιστική που συνεργάζεται η τράπεζα και από εκεί σου ανοίγουν φάκελο με το αίτημα. Και εγώ δεν ήξερα αλλά επειδή τότε μιλάμε σε εμβρυακό στάδιο με τις κάρτες είχα μια ιδέα. κάπως έτσι πρέπει να γίνεται. Στο παραπάνω link αν δεις σε στέλνει σε κάποια φάση στην Generali. Μάλλον εντέχνως το αποκρύπτουν. Τότε το διαφήμιζαν αλλά ήταν ελάχιστοι οι χρήστες. Οι υπάλληλοι στο μεταξύ αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο για αυτό είναι άσχετοι.

Ειδικά πάντως για να λέμε και την αλήθεια εκεί στην Eurobank είναι από τους καλύτερα ενημερωμένους. 

Τώρα που το ανέφερες το θέμα έκανα ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα, μπας και...Πλέον δεν βλέπω να προσφέρει κανείς τίποτα (εκτός από το λινκ που έδωσες). Ή τουλάχιστον δεν το βρήκα εγώ.

Φυσικά παντού διαφημίζεται η επί πληρωμή ασφάλιση καρτών, με την έννοια ότι σε καλύπτουν για αγορές με κλεμμένη κάρτα κλπ. Αλλά αυτό είναι τελείως άλλο προϊόν και πληρωτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τώρα που το ανέφερες το θέμα έκανα ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα, μπας και...Πλέον δεν βλέπω να προσφέρει κανείς τίποτα (εκτός από το λινκ που έδωσες). Ή τουλάχιστον δεν το βρήκα εγώ.

Φυσικά παντού διαφημίζεται η επί πληρωμή ασφάλιση καρτών, με την έννοια ότι σε καλύπτουν για αγορές με κλεμμένη κάρτα κλπ. Αλλά αυτό είναι τελείως άλλο προϊόν και πληρωτικό. 

Πρέπει να βρούμε τους όρους που συνοδεύουν την κάθε κάρτα. Μέχρι πρόσφατα το είχε και η Vodafone Visa σίγουρα και η Diners. Καλό είναι να τα γνωρίζουμε αυτά. "Προστασία αγορών με πιστωτική κάρτα" πρέπει να ψάξουμε.

Εδώ και η Diners που δεν την πολύ δέχονται όμως. Εγώ την έχω με δωρεάν συνδρομή εφόρου ζωής. 

Εννοείται ότι είναι άσχετο η επί πληρωμή υπηρεσιών με κλεμμένη κάρτα κτλ.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Πρέπει να βρούμε τους όρους που συνοδεύουν την κάθε κάρτα. Μέχρι πρόσφατα το είχε και η Vodafone Visa σίγουρα και η Diners. Καλό είναι να τα γνωρίζουμε αυτά.

Εδώ και η Diners που δεν την πολύ δέχονται όμως. Εγώ την έχω με δωρεάν συνδρομή εφόρου ζωής. 

Εννοείται ότι είναι άσχετο η επί πληρωμή υπηρεσιών με κλεμμένη κάρτα κτλ.

Φυσικά καλό είναι να τα γνωρίζουμε...αν υπάρχουν βέβαια (και αν τηρούν ό,τι υπόσχονται). Εγώ όσο το έψαξα τώρα δεν βρήκα τίποτα άλλο εκτός από την Alpha που έχεις δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Φυσικά καλό είναι να τα γνωρίζουμε...αν υπάρχουν βέβαια (και αν τηρούν ό,τι υπόσχονται). Εγώ όσο το έψαξα τώρα δεν βρήκα τίποτα άλλο εκτός από την Alpha που έχεις δώσει.

Αν το προωθήσεις θα το καλύψουν είμαι σίγουρος. Πέρσι χρησιμοποίησα μια τεχνική κάλυψη που δεν γνώριζα ότι υπήρχε σε ένα συμβόλαιο κατοικίας κλοπής και πυρκαγιάς που είχα όχι για κλιματιστικό αλλά για κάτι άλλο. Άμεση εξυπηρέτηση που δεν το περίμενα. Δεν το αναλύω περισσότερο γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος.

Για να επανέλθω στα κλιματιστικά. Αν λοιπόν αγοράσουμε ένα κλιματιστικό με εγγύηση τριών ετών λογικά έχουμε άλλα τρία χρόνια αν το έχουμε αγοράσει με την χρήση της κάρτας αφού έχουμε κρατήσει τα παραστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mr.Vox είπε

Αν το προωθήσεις θα το καλύψουν είμαι σίγουρος. Πέρσι χρησιμοποίησα μια τεχνική κάλυψη που δεν γνώριζα ότι υπήρχε σε ένα συμβόλαιο κατοικίας κλοπής και πυρκαγιάς που είχα όχι για κλιματιστικό αλλά για κάτι άλλο. Άμεση εξυπηρέτηση που δεν το περίμενα. Δεν το αναλύω περισσότερο γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος.

Για να επανέλθω στα κλιματιστικά. Αν λοιπόν αγοράσουμε ένα κλιματιστικό με εγγύηση τριών ετών λογικά έχουμε άλλα τρία χρόνια αν το έχουμε αγοράσει με την χρήση της κάρτας αφού έχουμε κρατήσει τα παραστατικά.

Ναι αυτό σκεφτόμουν κι εγώ τώρα...Δηλαδή στην TCL που δίνει 10 χρόνια, θα έχουμε 20;;; Δεν τους κόβω να τηρούν τέτοια πράγματα, μάλλον την 2ετή εγγύηση έχουν κατά νου (άσε μην ανοίγουμε και μάτια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ναι αυτό σκεφτόμουν κι εγώ τώρα...Δηλαδή στην TCL που δίνει 10 χρόνια, θα έχουμε 20;;; Δεν τους κόβω να τηρούν τέτοια πράγματα, μάλλον την 2ετή εγγύηση έχουν κατά νου (άσε μην ανοίγουμε και μάτια).

Στα 10 χρόνια δεν θα υπάρχουν ανταλλακτικά μετά. Αλλά στα δύο και στα τρία κάτι θα γίνεται. Έχω δυο κλιματιστικά 20ετίας τώρα σε ένα εξοχικό. Εννοείται με την παραμικρή βλάβη φεύγουν και μπαίνουν καινούργια. Δεν θα ασχοληθώ με επισκευές. Ακόμα και στην δεκαετία μια χαρά είναι η εγγύηση αρκεί να υπάρχει ο αντιπρόσωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Είδες που τελικά το Toshiba έχει μεγαλύτερο capacity ;

(Σε ψύξη δεν το συζητάμε καν).

Στην ψυξη ναι το ειπα εξαρχης.Αλλα για την θερμανση αναφερομουνα. 

Παντως μεχρι τους 5 βαθμους (δεν δεινχει  ενδιαμεσα εως τους 0) το μιτσου ειναι και λιγο καλυτερο. 

Για εμενα που ειμαι Γλυφαδα και κατω απο 5 βαθμους βλεπουμε 2 με 3 μερες το χρονο , ισως να αξιζει το μιτσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

Αγορα Κλιματιστικο για θερμανση ως η μονη λυση για το χειμώνα.
Ποσο για διαθεση 1000-1400 €

Τετραγωνικα: 65τμ

θερμοκρασια: 21-22

Σημαντικο να θερμανει και το υπνοδωματιο. Περιμένω τις αποψεις σας.

image.jpeg.5d572f0e20d68e14762f16c8a62d4e63.jpeg

image.jpeg.4917e5b5a66fa1d44856d9bb31851234.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lordkorter είπε

καλησπερα,

Αγορα Κλιματιστικο για θερμανση ως η μονη λυση για το χειμώνα.
Ποσο για διαθεση 1000-1400 €

Τετραγωνικα: 65τμ

θερμοκρασια: 21-22

Σημαντικο να θερμανει και το υπνοδωματιο. Περιμένω τις αποψεις σας.

image.jpeg.5d572f0e20d68e14762f16c8a62d4e63.jpeg

image.jpeg.4917e5b5a66fa1d44856d9bb31851234.jpeg

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#10945

Δεν σου φτάνει ένα και η θέση που έχεις το κλιματιστικό στο σαλόνι είναι λάθος 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, lordkorter είπε

καλησπερα,

Αγορα Κλιματιστικο για θερμανση ως η μονη λυση για το χειμώνα.
Ποσο για διαθεση 1000-1400 €

Τετραγωνικα: 65τμ

θερμοκρασια: 21-22

Σημαντικο να θερμανει και το υπνοδωματιο. Περιμένω τις αποψεις σας.

image.jpeg.5d572f0e20d68e14762f16c8a62d4e63.jpeg

image.jpeg.4917e5b5a66fa1d44856d9bb31851234.jpeg

Αν θες να το κανεις σωστα θα πρεπει να βαλεις 3 κλιματιστικα.
Στη χειροτερη 2.
 

image.png

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν θες να το κανεις σωστα θα πρεπει να βαλεις 3 κλιματιστικα.
Στη χειροτερη 2.
 

image.png

Σαλόνι και κουζίνα μαζί ίσως βάζοντας το δεξιά της πόρτας . Υπνοδωμάτιο άλλο όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...