Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα πρόσφατα 3χTCL Elite Premium 9000btu και ένα 24000btu για εγκατάσταση σε νέο σπίτι με θερμοπρόσωψη. 

- Πρώτη πατάτα που έφαγα: επειδή το σπίτι έχει θερμοπρόσωψη, ο μηχανικός είχε προνοήσει να βάλει τις βάσεις των εξωτερικών μονάδων μέσα στη θερμοπρόσωψη, ώστε να μην την τρυπάμε μετά, φοβούμενος τον κίνδυνο να χαλάσει από τις τρύπες που θα έκανε ο ψυκτικός που θα τα εγκαθηστούσε. Ομοίως, είχε ανοίξει και τρύπες στον τοίχο για τις σωληνώσεις των κλιματιστικών.  Έλα όμως που η απόσταση των βάσεων δεν ταιριάζει με την απαιτούμενη απόσταση που έχουν οι εξωτερικές μονάδες των TCL. Τελικά, θα πάρουμε λάμες που θα βιδωθούν κάθετα πάνω στις βάσεις (σαν ράγες, αν μπορώ να το περιγράψω έτσι), και πάνω σε αυτές θα βιδωθούν οι εξωτερικές μονάδες. 

- Δεύτερη πατάτα: τα κλιματιστικά τα πήρα απ'ευθείας από την αντιπροσωπία Τουρνικιώτη (Αγήνωρ), φοβούμενος την εγγύηση, ώστε να είμαι σίγουρος. Το μόνο όμως που μου έδωσαν είναι η απόδειξη αγοράς, που μάλιστα δεν αναγράφει επάνω το σειριακό αριθμό, αλλά μόνο τον τύπο των κλιματιστικών. Είδα στη σελίδα τους ότι θα έπρεπε να μου είχαν στείλει και έντυπο εγγύησης, με σφραγίδα του καταστήματος (επομένως δική τους), και δίπλα να βάλει σφραγίδα ο πιστοποιημένος τοποθετητής. Τους κάλεσα στο τηλέφωνο και μου είπαν πως δεν στέλνουν πλέον τέτοιο έντυπο εγγύησης, και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο πέραν της απόδειξης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Χρυσούς τους έκανα να μου το στείλουν, αλλά τζίφος... επέμεναν όσο δεν πάει και με διαβεβαίωναν όλοι τους ότι δεν θα έχω θέμα.  

- και κάτι τελευταίο: στο manual των μηχανιμάτων, στο κεφάλαιο που αφορά τις οδηγίες τοποθέτησης, αναφέρει ξεκάθαρα ότι η σωλήνωση από την εσωτερική μονάδα προς την εξωτερική θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη... Τι είναι τούτο πάλι. Εγώ γνώριζα πως θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 2-3 μέτρα. Μάλιστα το αναφέρει και στις Ελληνικές οδηγίες, και στις Αγγλικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, kogos είπε

- και κάτι τελευταίο: στο manual των μηχανιμάτων, στο κεφάλαιο που αφορά τις οδηγίες τοποθέτησης, αναφέρει ξεκάθαρα ότι η σωλήνωση από την εσωτερική μονάδα προς την εξωτερική θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη... Τι είναι τούτο πάλι. Εγώ γνώριζα πως θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 2-3 μέτρα. Μάλιστα το αναφέρει και στις Ελληνικές οδηγίες, και στις Αγγλικές. 

 Αυτό είναι οδηγίες για εργασίες δλδ για αυτόν που θα κάνει συντήρηση/επισκευή. Καμία σχέση με το μήκος της σωλήνωσης της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Morosis είπε

Καλησπερα παιδια,εβαλα πριν 3 μηνες ενα 12αρι Morris wifi και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος μπορω να πω αλλα καποιες φορες το ανοιγω λειτουργει καποια λεπτα κ σβηνει η εξωτερικη μοναδα ενω υποψιαζομαι οτι δεν εχει πιασει τους βαθμους που ζηταω(αισθηση μου ειναι δεν εχω μετρητη),απο οτι εχω καταλαβει ολα τα καινουργια ετσι λειτουργουν(πρωτη φορα εκανα αγορα air condition και κανω χρηση) Υπαρχει καποιος τροπος να δουλεψει καλυτερα που ισως δεν το γνωριζω?Ζηταω 24-25 βαθμους σε full τον ανεμιστηρα,ευχαριστω

Χωρίς θερμόμετρο και μετρητή κατανάλωσης δεν μπορείς να κάνεις εύκολα troubleshooting.

Δεν έχει ifeel αυτό;

8 ώρες πριν, Specs είπε

 Aux

Α οκ.

Για αυτό βλέπω στο skroutz σχόλια για τριγμούς , δωμάτια παγοκολωνες (λογικά θα πηγαίνουν πιο χαμηλά από ότι θέλουν) , ενώ κάποιος πανηγυρίζει που του πήγε το 12αρι έως 375W σε eco μάλιστα....

8 ώρες πριν, nikolasma είπε

Έκανα αγορά το 13 toshiba xaori  και περιμένω να μου το φέρουν τις επόμενες μέρες.Τι συμβουλές θα μου δίνατε ώστε να γίνει σωστά η εγκατάσταση του από ψυκτικό που συνεργάζεται με κοτσωβολο.π.χ Το μηκος σωληνα ποσα μετρα θα πρέπει να ειναι?

Η Toshiba λέει ελάχιστα 2 μέτρα, οπότε οτιδήποτε πάνω από αυτό είναι προβλεπόμενο από την άποψη ότι δεν θα επηρεάζει τη λειτουργία της συσκευής. Αν πάντως καταφέρεις και στις διαπραγματεύσεις το πάτε στο μέγιστο της δωρεάν εγκατάστασης , δηλαδή 3μ, ίσως να είναι λιιιιιιιιιίγο καλύτερα από άποψης απόδοσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, νέα παρατηρηση στο haier , με ζητουμενη 26 , η εσωτερική μονάδα έγραψε 24 και έσβησε, δεν έκλεισαν περσιδες αλλά σταμάτησε να φυσάει γενικά, μετά εφτασε 25-26; και ξεκίνησε παλι. Συνέβη επειδή ίσως είναι μεγάλο για τον χώρο που το έβαλα και δεν είχε άλλη επιλογή από το να περιορίσει την λειτουργία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeG είπε

Καλημέρα, νέα παρατηρηση στο haier , με ζητουμενη 26 , η εσωτερική μονάδα έγραψε 24 και έσβησε, δεν έκλεισαν περσιδες αλλά σταμάτησε να φυσάει γενικά, μετά εφτασε 25-26; και ξεκίνησε παλι. Συνέβη επειδή ίσως είναι μεγάλο για τον χώρο που το έβαλα και δεν είχε άλλη επιλογή από το να περιορίσει την λειτουργία του;

Όπως το λες, μπορεί να είναι κάπως μεγάλο για τον χώρο , χώρια ότι πιθανώς να παίζει κάπου στο 2C offset. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ίσως με χειροκίνητη λειτουργία στην ελάχιστη ταχύτητα ανεμιστήρα να παίζει πιο χαμηλά ή/και να το βάζεις λίγο πάνω σε ρύθμιση δλδ αν θέλεις μέσα 26, να το βάζεις 28 στο τηλεκοντρόλ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα τη βοήθεια-γνώμη σας.Το 2010 έβαλα ένα Mitsubishi 9.000 BTU στην κρεβατοκάμαρα (δεν είναι inverter).Πριν 2 μέρες σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα και είδα ότι δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας.Ο τεχνικός μου είπε ότι φταίει ή ο ανεμιστήρας ή η πλακέτα (στην οποία αλλάχθηκε ένας πυκνωτής).Το κόστος του έκαστου ανταλλακτικού είναι περίπου 125 ευρώ.

Να προχωρήσω συην αλλαγή του ανταλλακτικού με δεδομένη την ηλικία του κλιματιστικού ή να το ξηλώσω και να αγοράσω κάποιο καινούριο (πλέον inverter).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johntram είπε

Ο τεχνικός μου είπε ότι φταίει ή ο ανεμιστήρας ή η πλακέτα (στην οποία αλλάχθηκε ένας πυκνωτής).Το κόστος του έκαστου ανταλλακτικού είναι περίπου 125 ευρώ.

Να προχωρήσω συην αλλαγή του ανταλλακτικού

Άρα τί?

Θα σου αγοράσει και τα 2 ανταλλακτικά και θα πειραματιστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Άρα τί?

Θα σου αγοράσει και τα 2 ανταλλακτικά και θα πειραματιστεί?

Η αντιπροσωπεία δίνει το ένα (πλακέτα) και αν δεν είναι αυτό το παίρνει πίσω και δίνει ανεμιστήρα.Το κόστος είναι περίπου το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτουσα, τα τεχνικα χαρακτηριστικα ενος 12000btu Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35 ZSX-W και ενος 16000btu toshiba Haori RAS-16J2AVS.

Mitsou

 

Ονομαστική Απόδοση Ψύξη (Btu/h)11.940

Εύρος Απόδοσης – Ψύξη (Btu/h)3.070~15.350

 

Ονομαστική Απόδοση Θέρμανση (Btu/h)14.670

Εύρος Απόδοσης – Θέρμανση (Btu/h)2.730~23.200

 

Toshiba

                                          Ψύξη                          Θέρμανση

 Ελάχιστη απόδοση         4.095                         3.755

 Ονομαστική απόδοση      16.000                   16.000

 Μέγιστη απόδοση            18.085                   21495

 

Οπως το βλεπω αν σε απασχολει η θερμανση το mitsou ειναι σαφως καλυτερη επιλογη και ας ειναι στην θεωρία μικροτερο. Αρα ειναι λαθος ο τροπος που διαλεγουμε κλιματιστικα.λεγοντας παρε καλυτερα ενα 16αρι αντι 12αρι να σε καλυψει.

Κανω κατι λαθος στον συλλογισμο μου;

 

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Αν οι σωληνώσεις είναι κ κάτω από 1 μέτρο υπάρχει θέμα ?

Ναι

51 λεπτά πριν, c-max είπε

Κοιτουσα, τα τεχνικα χαρακτηριστικα ενος 12000btu Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35 ZSX-W και ενος 16000btu toshiba Haori RAS-16J2AVS.

Mitsou

 

Ονομαστική Απόδοση Ψύξη (Btu/h)11.940

Εύρος Απόδοσης – Ψύξη (Btu/h)3.070~15.350

 

Ονομαστική Απόδοση Θέρμανση (Btu/h)14.670

Εύρος Απόδοσης – Θέρμανση (Btu/h)2.730~23.200

 

Toshiba

                                          Ψύξη                          Θέρμανση

 Ελάχιστη απόδοση         4.095                         3.755

 Ονομαστική απόδοση      16.000                   16.000

 Μέγιστη απόδοση            18.085                   21495

 

Οπως το βλεπω αν σε απασχολει η θερμανση το mitsou ειναι σαφως καλυτερη επιλογη και ας ειναι στην θεωρία μικροτερο. Αρα ειναι λαθος ο τροπος που διαλεγουμε κλιματιστικα.λεγοντας παρε καλυτερα ενα 16αρι αντι 12αρι να σε καλυψει.

Κανω κατι λαθος στον συλλογισμο μου;

 

Βρες λίγο από τα capacity tables, πόσο capacity έχουν σε εύρος -2 έως +4 και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας δούμε και αυτό για τις εγγυήσεις αφού οι περισσότεροι αγοράζουμε με κάρτες. Πατήστε παρακάτω. Ίσως ισχύει και για τις άλλες τράπεζες.

Πρόγραμμα Προστασίας Αγορών και Διπλασιασμού Εγγύησης

Παλαιότερα την υπηρεσία την είχα χρησιμοποιήσει σε ένα laptop που είχα πάρει πανάκριβα 1500 ευρώ στα  μέσα του 2000 που είχε κάψει κάρτα γραφικών Nvidia γνωστό πρόβλημα μιας σειράς καρτών της εταιρείας. Αυτό συνέβη λίγο μετά την λήξη της εγγύησης η οποία ήταν 1 έτος και όχι 2 όπως λέει η κοινοτική οδηγία. Κόστος κάρτας γραφικών τότε 350 ευρώ.

Η κάρτα ήταν Diners. Ψάχτηκα τότε γιατί όλοι έκαναν τους Κινέζους. Η τότε τράπεζα Citibank με κατατόπισε σε έναν αριθμό τηλεφώνου που είχαν και πήρα τα χρήματα. Ακριβώς δεν θυμάμαι. Βλέπω ότι η υπηρεσία υπάρχει αλλά μάλλον την αποκρύπτουν. Δεν ξέρω σε ποιές κάρτες Η Visa της Alpha πριν ένα χρόνο την διέθετε. Τώρα δεν ξέρω.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολονύχτιο συγκριτικό ανάμεσα σε Inventor Corona Plus 9αρι και Daikin atxc25c. (00:00-07:53)

Inventor SEER 8.8 (χωρίς eurovent) 2.6 kW

Daikin SEER 6.74 (με eurovent) 2.57 kW

Θα πω τη σκέψη μου, ως πρωτα συμπεράσματα το Inventor φαίνεται πιο οικονομικό σε ψύξη με μέση μεταμεσονύχτια κατανάλωση 67W έναντι 97W του Daikin σε σχεδον ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες και διατηρώντας την ίδια εσωτερική θερμοκρασία στο χώρο (27°C πραγματική όχι ζήτησης). 

Επειδή το υπνοδωμάτιο (11τμ) έχει ελάχιστες απώλειες επιλεγω λειτουργία στο αθόρυβο.

Σ αυτη τη λειτουργία το Inventor δεν ακουγοτανε σχεδόν τίποτα (σα να ήταν κλειστό) ενώ το Daikin δε θα το έλεγα αθόρυβο. Για μένα αν και πρώτο βράδυ με το Daikin με ενόχλησε αρκετά ο συνεχόμενος θόρυβος του αέρα που βγάζει. Μάλλον το Inventor βγάζει λιγότερη παροχή αέρα στο αθόρυβο οπότε και ειναι εντελώς αθόρυβο. 

Μόνη παραφωνία στο Inventor τα κρατς κρουτς των πλαστικων από τη συστολή διαστολή. 

Ακολουθεί συγκριτικό διάγραμμα... 

Θα επανέλθω όταν θα έχω περισσότερα στοιχεία... 

Screenshot_2022-08-05-09-53-30-516.jpeg

Screenshot_2022-08-05-09-50-55-264.jpeg

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Ας δούμε και αυτό για τις εγγυήσεις αφού οι περισσότεροι αγοράζουμε με κάρτες. Πατήστε παρακάτω. Ίσως ισχύει και για τις άλλες τράπεζες.

Πρόγραμμα Προστασίας Αγορών και Διπλασιασμού Εγγύησης

Παλαιότερα την υπηρεσία την είχα χρησιμοποιήσει σε ένα laptop που είχα πάρει πανάκριβα 1500 ευρώ στα  μέσα του 2000 που είχε κάψει κάρτα γραφικών Nvidia γνωστό πρόβλημα μιας σειράς καρτών της εταιρείας. Αυτό συνέβη λίγο μετά την λήξη της εγγύησης η οποία ήταν 1 έτος και όχι 2 όπως λέει η κοινοτική οδηγία. Κόστος κάρτας γραφικών τότε 350 ευρώ.

Η κάρτα ήταν Diners. Ψάχτηκα τότε γιατί όλοι έκαναν τους Κινέζους. Η τότε τράπεζα Citibank με κατατόπισε σε έναν αριθμό τηλεφώνου που είχαν και πήρα τα χρήματα. Ακριβώς δεν θυμάμαι. Βλέπω ότι η υπηρεσία υπάρχει αλλά μάλλον την αποκρύπτουν. Δεν ξέρω σε ποιές κάρτες Η Visa της Alpha πριν ένα χρόνο την διέθετε. Τώρα δεν ξέρω.

Η ιστορία "ασφάλιση μέσω της πιστωτικής" στην Ελλάδα είναι νομίζω τελείως άγνωστη λέξη και για εμάς και για τους υπαλλήλους που θα απευθυνθείς. ΄Ή δεν ξέρουν (το πιθανότερο) ή κάνουν ότι δεν ξέρουν και άκρη δεν βρίσκεις. Σιγά μην ανοίξουν τώρα και κεφάλαιο "αποζημίωσης μέσω της κάρτας" για διάφορα.

Είχα πάρει από περιέργεια στη  Eurobank κάποτε για το θέμα αυτό και μου απαντούσαν σα να τους έλεγα ότι είμαι ο Κολοκοτρώνης. Έδινε κάποιου είδους ταξιδιωτική ασφάλεια αν θυμάμαι καλά και πήρα από περιέργεια αλλά με αυτά που άκουσα μου κόπηκε η περιέργεια.

Ενώ έξω τη δουλεύουν πολύ αυτή την ασφάλεια, τη χρησιμοποιούν και μάλιστα αποτελεί σημείο ανταγωνισμού ανάμεσα στους εκδότες καρτών. Εδώ το μόνο στο οποίο ανταγωνίζονται είναι ποιος έχει ψηλότερες (όχι χαμηλότερες) προμήθειες και ποιος θα σε πρωτοκοροϊδέψει στο μικρά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...