Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Σημερα το απόγευμα το Daikin ATXC25C αντικατέστησε στην κρεβατοκάμαρα μου το Inventor Corona plus 9αρι.

Το δωμάτιο είναι περιπου 11τμ.

Περιοχή Μενεμένη - Θεσσαλονίκη 

Ένα πρώτο δείγμα λειτουργίας ...

Εξωτερική θερμοκρασία 30°C

Με ζήτηση 28 κρατάει σταθερά εδώ και 3 ώρες τους 27 βαθμούς πραγματική θερμοκρασία χώρου. 

Σε 2 ώρες κάνει 13 on-off.

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες και συγκριτικά διαγράμματα ... 

Screenshot_2022-08-04-21-27-46-389.jpeg

Τουλάχιστον και σε εμένα απ' όσο έχω δει κρατάει σταθερά θερμοκρασία στους 27 οταβ έχω βάλει 28.

Ευτυχώς δεν έχω on-off (μηδενική μόνωση).

Πάντως ωραίο πράγμα, τις προάλλες που είχε πολύ ζέστη το έβαλα στις 3 το μεσημέρι (ναι ξέρω) και μέχρι το βράδυ έκαψε 3.6kwh. Το άφησα όλο το 24ωρο την επόμενη ημέρα (δηλαδή δεν το έκλεισα καθόλου) και έκαψε 4.4kwh, ήταν σταθερά όλη την ημέρα περίπου στα 200-170watt.

Προσωπικά δεν με χαλάει, αυτό που αναρωτιέμαι είναι εαν είχα πάρει το 12αρι θα έπεφτε λίγο πιο κάτω (λόγο απωλειών είναι οριακό το 9αρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Klausx είπε

Καινούριο μηχάνημα με βλάβη είναι αρκετά δύσκολο, είσαι σίγουρος ότι το έβαλε πραγματικός ψυκτικός; Πρόβλημα στην επικοινωνία εσωτ./εξωτ. σημαίνει το E5 που συνήθως είναι πρόβλημα στην εξωτερική πλακέτα.

Εχει τις καλυτερες και περισσοτερες κριτικες στο Google (ο καλυτερος απ ολους στην περιοχη με διαφορα) και μαλιστα βαλαμε 2, το ενα δουλευει τζαμι, αλλα το δευτερο εβγαλε αυτο το προβλημα.

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες και συγκριτικά διαγράμματα ... 

H ολονυχτια θα δειξει ως προς το προηγουμενο , κρατας τις ιδιες ρυθμισεις η φροντιζεις να παιρνεις τα ιδια ακριβως αποτελεσματα πχ 27 ακριβως, ασχετως ρυθμισης?

21 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

κρατάει σταθερά θερμοκρασία στους 27

που ακριβως μετρας? και με τι? ψηφιακο η αναλογικο? και αν ψηφιακο με τι διακυμανσεις εννοεις σταθερα 27 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, archer100 είπε

Εχει τις καλυτερες και περισσοτερες κριτικες στο Google (ο καλυτερος απ ολους στην περιοχη με διαφορα) και μαλιστα βαλαμε 2, το ενα δουλευει τζαμι, αλλα το δευτερο εβγαλε αυτο το προβλημα.

Οπότε δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο, ενημέρωσε το μαγαζί που το πήρες για αντικατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, archer100 είπε

το δευτερο εβγαλε αυτο το προβλημα.

μη καταχωρεις ακομη στο σαιτ τα στοιχεια για εγγυηση, να παλεψεις για doa με το μαγαζι καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

μη καταχωρεις ακομη στο σαιτ τα στοιχεια για εγγυηση, να παλεψεις για doa με το μαγαζι καλυτερα

Το πηρα μεσω της γνωστης ονλινε πλατφορμας και τριτου μαγαζιου. Κανονικα δεν πρεπει να μιλησω απευθειας με το μαγαζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αγορά το 13 toshiba xaori  και περιμένω να μου το φέρουν τις επόμενες μέρες.Τι συμβουλές θα μου δίνατε ώστε να γίνει σωστά η εγκατάσταση του από ψυκτικό που συνεργάζεται με κοτσωβολο.π.χ Το μηκος σωληνα ποσα μετρα θα πρέπει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

aux

 

27 λεπτά πριν, archer100 είπε

Το πηρα μεσω της γνωστης ονλινε πλατφορμας και τριτου μαγαζιου. Κανονικα δεν πρεπει να μιλησω απευθειας με το μαγαζι;

Σκρουτζ? και μαγαζι που ΔΕΝ εχει σαιτ απλα μονο στο σκρουτζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Σκρουτζ? και μαγαζι που ΔΕΝ εχει σαιτ απλα μονο στο σκρουτζ?

Οχι εχει σαιτ, και μαλιστα εχει παρα πολλες και καλες κριτικες, γι αυτο και το επελεξα. Το ερωτημα μου ειναι συγκεκριμενα για τον κωδικο λαθους Ε5, μηπως τον εχει ξανασυναντησει κανεις, γενικα δεν εχω καποιο προβλημα με την παραγγελια-εξυπηρετηση και πιστευω πως δε θα εχω προβλημα μετα την αυριανη μου επικοινωνια με το καταστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tryfos είπε

Εντάξει, οπότε αυτοί οι γνήσιοι μύστες μπορούν να ενισχύσουν οικονομικά τις εταιρίες αυτές, που τα "δίνουν όλα στην ποιότητα" αλλά δίνουν 2 χρόνια εγγύηση (την απολύτως μίνιμουμ). Φυσικά στα 3-3,5 χρόνια που θα τους μείνει ο συμπιεστής στο χέρι και θα θέλουνε άλλα 1000€ για το νέο μηχάνημα (με 2 χρόνια εγγύηση φυσικά πάντα) μάλλον θα βλαστημάνε και θα βρίζουν που δεν είχαν εγγύηση και διάλεξαν την εταιρία που τα είχε "δώσει όλα στην ποιότητα".

Οι υπόλοιποι θα είναι 1 τηλέφωνο μακριά από την δωρεάν επισκευή του μηχανήματός τους για κάποια ακόμη χρόνια. Με τις όποιες ατέλειες μια εγγύησης στην Ελλάδα.

Είχα ξεχάσει ότι διαλέγουμε με τη σκέψη στον καταναλωτή (εμάς) και όχι στην εταιρία, που "κόβει" από εγγυήσεις και αξιοπιστία και τα δίνει -τάχα- στην ποιότητα. Ή σε αυτούς που συνεργάζονται με ασφαλιστικές που πουλάνε ασφαλιστήρια για αυτή τη δουλειά.

Λες πολλα και συνηθως αυτοι που λενε πολλα λενε κουταμάρες.
Ποτε δεν ειπα οτι η υπαρξη μικρής χρονικά σημαινει ντε και καλα καλυτερη ποιοτητα. Ειπα απλα ότι ο χρόνος εγγύησης δεν ειναι δειγμα ντε και καλα καλης ποιοτητας κατασκευης γιατί "ο κατασκευαστης εμπιστευεται το προιον του".

Πηρα 18αρι με 529€ και δωρεαν εγκατασταση. 899€ που βλεπω παραπανω για 9000αρι ειναι αστείο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, archer100 είπε

Οχι εχει σαιτ, και μαλιστα εχει παρα πολλες και καλες κριτικες, γι αυτο και το επελεξα. Το ερωτημα μου ειναι συγκεκριμενα για τον κωδικο λαθους Ε5, μηπως τον εχει ξανασυναντησει κανεις, γενικα δεν εχω καποιο προβλημα με την παραγγελια-εξυπηρετηση και πιστευω πως δε θα εχω προβλημα μετα την αυριανη μου επικοινωνια με το καταστημα

Το manual τι λέει για τον κωδικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 5:11 ΜΜ, andreaspA είπε

Δεν εναι καν σημάδι. Η εγγυηση σε καθε προιον ειναι κόστος. Κόστος που τιμολογειται, και δινεται είτε εσωτερικά απο την εταιρία είτε σε συνεργασία με ασφαλιστική εταιρία. Πολυ πιθανα το κοστος της εγγυησης που μειώθηκε να δώθηκε σε ποιοτητα κατασκευής του προιόντος.

Μικρή εγγύηση ειναι δειγμα μείωσης κόστους κατασκευης και όχι δείγμα χαμηλής ποιότητας.

'Πολυ πιθανα το κοστος της εγγυησης που μειώθηκε να δώθηκε σε ποιοτητα κατασκευής του προιόντος.' 

Μπορει και οχι ομως, απλα -το πιο πιθανο- να εγινε για λογους μειωσης κοστους και ανταγωνιστικοτητας. Να κοβει εγγυηση και να αυξανει ποιοτητα μια εταιρεια ,το βλεπω δυσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Σημερα το απόγευμα το Daikin ATXC25C αντικατέστησε στην κρεβατοκάμαρα μου το Inventor Corona plus 9αρι.

Το δωμάτιο είναι περιπου 11τμ.

Περιοχή Μενεμένη - Θεσσαλονίκη 

Ένα πρώτο δείγμα λειτουργίας ...

Εξωτερική θερμοκρασία 30°C

Με ζήτηση 28 κρατάει σταθερά εδώ και 3 ώρες τους 27 βαθμούς πραγματική θερμοκρασία χώρου. 

Σε 2 ώρες κάνει 13 on-off.

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες και συγκριτικά διαγράμματα ... 

Screenshot_2022-08-04-21-27-46-389.jpeg

Μιας και είμαι ανάμεσα σε αρκετά μοντέλα , αλλά και σε αυτά τα 2 που ανέφερες ( στα 12αρια βεβαια ) , για πες μας μία άποψη συγκρίνοντας τα δύο μοντέλα...

Πάντως , το Corona Plus αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε να πωλείται από τα τέλη του 2020 , πως και το άλλαξες τόσο νωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,εβαλα πριν 3 μηνες ενα 12αρι Morris wifi και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος μπορω να πω αλλα καποιες φορες το ανοιγω λειτουργει καποια λεπτα κ σβηνει η εξωτερικη μοναδα ενω υποψιαζομαι οτι δεν εχει πιασει τους βαθμους που ζηταω(αισθηση μου ειναι δεν εχω μετρητη),απο οτι εχω καταλαβει ολα τα καινουργια ετσι λειτουργουν(πρωτη φορα εκανα αγορα air condition και κανω χρηση) Υπαρχει καποιος τροπος να δουλεψει καλυτερα που ισως δεν το γνωριζω?Ζηταω 24-25 βαθμους σε full τον ανεμιστηρα,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...