Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GeG είπε

Παραθέτω και ένα βίντεο να ακουσετε τον ήχο του haier https://streamable.com/ye1ux3

Αν τραβήξω όπως βλέπετε λίγο την βάση προς τα κάτω σταματάει ενας ήχος άρα συντονίζει κιόλας. Εκτός αυτου πάντως θεωρώ ότι είναι λίγο φασαριοζα η μονάδα έξω

Θα πρέπει να βάλεις αντικραδασμικα λαστιχακια ανάμεσα σε βάσεις και μονάδα. Επίσης η τοποθέτηση και το όλο στήσιμο δημιουργεί σίγουρα αντήχηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim 369 για το Plus ειναι καλη τιμη;

ακυρο... ηταν το 9αρι. Γενικα για το 12αρι ποια θα μπορουσε να θεωρηθει καλη τιμη να ξερω και γω τι ψαχνω;

Επεξ/σία από Sellout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Sellout είπε

@liakjim 369 για το Plus ειναι καλη τιμη;

ακυρο... ηταν το 9αρι. Γενικα για το 12αρι ποια θα μπορουσε να θεωρηθει καλη τιμη να ξερω και γω τι ψαχνω;

Δεν το έχω ψάξει. Απλά έχε τον νου σου για παραεισαγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dimostr είπε

Ερώτηση ,ποιο είναι καλύτερο προϊόν ,αυτό με 3 χρόνια εγγύηση σε ηλεκτρικά και 3 χρόνια σε συμπιεστή η ένα με 2 χρόνια ηλεκτρικά και 5 η 10 χρόνια συμπιεστή ?

Κατα τη γνωμη μου και την εμεπειρια μου στα A/C (εχω αγορασει και λειτουργω 4 τα τελευταια 15 χρονια) καλυτερα να εχει πολλα χρονια στα ηλεκτρικα, ο συμπιεστης δεν παθαινει τπτ. Ακομα και σε φθηνα μηχανηματα σε γνωστους και φιλους δεν εχω ακουσει να χαλαει συμπιεστης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Κατα τη γνωμη μου και την εμεπειρια μου στα A/C (εχω αγορασει και λειτουργω 4 τα τελευταια 15 χρονια) καλυτερα να εχει πολλα χρονια στα ηλεκτρικα, ο συμπιεστης δεν παθαινει τπτ. Ακομα και σε φθηνα μηχανηματα σε γνωστους και φιλους δεν εχω ακουσει να χαλαει συμπιεστης. 

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Specs είπε

καταρχην δες αν το κανει σε ολες τις καταναλωσεις, δηλαδη και στα χαμηλα βατ και στα υψηλα(βαλε το τουρμπο)

επισης αν μπορεις κρατα το με το χερι οπως εγω στο βιντεο https://streamable.com/ivyo0t σε καποια σημεια να δεις αν αλλαζει η και σταματαει ο ηχος...

μην αγχωνεσαι , πηρες Haier την πιο τιμια αγορα που υπαρχει αυτη την στιγμη, κατ εμε.

3 ώρες πριν, GeG είπε

Παραθέτω και ένα βίντεο να ακουσετε τον ήχο του haier https://streamable.com/ye1ux3

Αν τραβήξω όπως βλέπετε λίγο την βάση προς τα κάτω σταματάει ενας ήχος άρα συντονίζει κιόλας. Εκτός αυτου πάντως θεωρώ ότι είναι λίγο φασαριοζα η μονάδα έξω


Για να κρίνουμε ένα μηχάνημα θα πρέπει οι εγκαταστάσεις να είναι τέλειες, εδώ βλέπουμε μόνο πατέντες.

Δες την βάση σου, δεξιά πως κάθετε το έχουν ζορίσει για να βιδώσει και αυτό μπορεί να προκαλεί συντονισμό εκτός από όλα τα αλλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δες την βάση σου, δεξιά πως κάθετε το έχουν ζορίσει για να βιδώσει

εννοεις την μπροστα βιδα του που δεν αφηνει καν κενο οπως στην πισω ? ναι αυτη αλλα λεει δεν χωραει καν ενα ελαστικο παπουτσακι , εστω για λιγη αντικραδασμικη προστασια , ειναι τερμα επανω η μοναδα, θα βρη στο ταβανι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το απόγευμα το Daikin ATXC25C αντικατέστησε στην κρεβατοκάμαρα μου το Inventor Corona plus 9αρι.

Το δωμάτιο είναι περιπου 11τμ.

Περιοχή Μενεμένη - Θεσσαλονίκη 

Ένα πρώτο δείγμα λειτουργίας ...

Εξωτερική θερμοκρασία 30°C

Με ζήτηση 28 κρατάει σταθερά εδώ και 3 ώρες τους 27 βαθμούς πραγματική θερμοκρασία χώρου. 

Σε 2 ώρες κάνει 13 on-off.

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες και συγκριτικά διαγράμματα ... 

Screenshot_2022-08-04-21-27-46-389.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Σημερα το απόγευμα το Daikin ATXC25C αντικατέστησε στην κρεβατοκάμαρα μου το Inventor Corona plus 9αρι.

Το δωμάτιο είναι περιπου 11τμ.

Περιοχή Μενεμένη - Θεσσαλονίκη 

Ένα πρώτο δείγμα λειτουργίας ...

Εξωτερική θερμοκρασία 30°C

Με ζήτηση 28 κρατάει σταθερά εδώ και 3 ώρες τους 27 βαθμούς πραγματική θερμοκρασία χώρου. 

Σε 2 ώρες κάνει 13 on-off.

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες και συγκριτικά διαγράμματα ... 

Screenshot_2022-08-04-21-27-46-389.jpeg

Μπορείς να κάνεις και δοκιμή offset;

ΥΓ1. Καλοδουλευτο

ΥΓ2. Έχω την αίσθηση ότι ο χώρος σου έχει πολύ χαμηλές απαιτήσεις. Ίσως να έβαζες ρύθμιση 26 ή να το ξηλώσεις και αυτό και να βάλεις ένα περφερα λολ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, σημερα εγκαταστάθηκε ενα Sendo Cronus μόλις μπήκε σε λειτουργία έβγαλε ένδειξη Ε5, ουσιαστικά δε δουλεύει η έξω μονάδα

Ξέρει κανείς τι είναι; Ο τεχνικός μου είπε να μιλήσω με την προμηθεύτερια εταιρία, γιατί δε μπόρεσε να κάνει κάτι απ τη μεριά του. Μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει/έχει ξανασυμβεί σε κάποιον;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, archer100 είπε

Καλησπερα, σημερα εγκαταστάθηκε ενα Sendo Cronus μόλις μπήκε σε λειτουργία έβγαλε ένδειξη Ε5, ουσιαστικά δε δουλεύει η έξω μονάδα

Ξέρει κανείς τι είναι; Ο τεχνικός μου είπε να μιλήσω με την προμηθεύτερια εταιρία, γιατί δε μπόρεσε να κάνει κάτι απ τη μεριά του. Μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει/έχει ξανασυμβεί σε κάποιον;

Ευχαριστώ

Καινούριο μηχάνημα με βλάβη είναι αρκετά δύσκολο, είσαι σίγουρος ότι το έβαλε πραγματικός ψυκτικός; Πρόβλημα στην επικοινωνία εσωτ./εξωτ. σημαίνει το E5 που συνήθως είναι πρόβλημα στην εξωτερική πλακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...