Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, plasTOST είπε

και 10 χρόνια να κρατήσει

Mα το ζητουμενο ειναι αυτα τα 10 χρονια που θες να κρατησει, να εισαι σε εγγυηση και οχι μετα τα 2 να τρεμεις για πλακετα(για συμπιεστη ολοι σχεδον ειναι αρχοντες, επειδη δεν χαλαει σχεδον ποτε).

Οσον αφορα τις εγγυησεις μεσω ασφαλιστικων, αυτες ειναι μονο στα καταστηματα αλυσιδες (για την επεκταση μιλαω) και οχι στις εταιρικες/εισαγωγικες εγγυησεις.

Σε καθε περιπτωση ο καθενας βαζει αναλογως τι φοβαται η τι του εχει συμβει σε τετοια θεματα, παιρνει και τις αποφασεις του.

Αλλα δεν ειναι η εγγυηση σε αντιδιαστολη με την ποιοτητα, σαν να επελεξε καποια εταιρια να κανει αξιοπιστο προιον αντι να πληρωσει δηθεν ασφαλιστικη!

Ας μην προσθεσουμε το αναγκαιο εφοσον συμβει προβλημα,  επιπεδο εξυπηρετησης σε περιπτωση που προκυψει κατι, εντος η εκτος εγγυησης, γιατι εκει θα κλαψουν μανουλες και θα πεσουν πυργοι απο φιρμες εξευτελιζονται.

Για οσους νομιζουν οτι η πλειοψηφια ΔΕΝ ενδιαφερεται για εγγυησεις ας διαβασουν αυτο :

https://www.kathimerini.gr/economy/561980563/ta-opla-ton-megalon-alysidon-sti-machi-gia-tis-oikiakes-syskeyes/

που στο θεμα μας γραφει τα εξης: Με δεδομένο ότι τα περιθώρια ανταγωνισμού στις τιμές των προϊόντων είναι περιορισμένα, λόγω της μικρής ευελιξίας που υπάρχει σε αυτό το πεδίο μεταξύ των λιανεμπόρων και των προμηθευτών τους, η προσπάθεια για αύξηση ή τουλάχιστον διατήρηση των μεριδίων αγοράς γίνεται κυρίως μέσα από την παροχή ολοένα και περισσότερων υπηρεσιών, από τις επεκτάσεις εγγύησης έως τις απεγκαταστάσεις των παλαιών συσκευών και τις εγκαταστάσεις των νέων, καθώς και μέσα από τη χορήγηση καταναλωτικών δανείων για την αγορά κυρίως μεγάλων οικιακών συσκευών. Μέσα από την παροχή περισσότερων υπηρεσιών οι αλυσίδες αυξάνουν τα έσοδά τους και βελτιώνουν τα περιθώρια κέρδους, καθώς οι υπηρεσίες φτάνουν να επηρεάζουν ακόμη και το 50% των συνολικών κερδών τους.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δύσκολα θα βρεθεί κάτι καλύτερο στην τιμή του από το περφερα.

Μάλιστα υπάρχει μια τρέχουσα προσφορά

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-perfera-atxm25rarxm25r-9000-btu-aa-me-wi-fi-/1680409

Αν έχεις σκοπό να το πάρεις, μην το αργήσεις σε αυτήν την τιμή. Προσωπικά θα έβαζα και την επέκταση εγγύησης ( 69€).

Από τα καλύτερα deals του φετινού καλοκαιριού.

Το πρόβλημα (όχι μόνο με το συγκεκριμένο μηχάνημα) είναι ότι δεν γνωρίζουμε τους όρους της επέκτασης του Public, ετήσιο σέρβις, προϋποθέσεις κλπ., δεν μπορώ να τα βρω πουθενά. Θα ισχύσουν εδώ πχ. οι όροι της 5ετίας των blue dealer ή άλλα πράγματα; Ένας θεός ξέρει.

Επίσης προσωπικά δεν ξέρω τι τοποθέτηση και με ποιον κάνει το Public. Αν κάποιος ξέρει, ας μας διαφωτίσει αν είναι της προκοπής ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Το πρόβλημα (όχι μόνο με το συγκεκριμένο μηχάνημα) είναι ότι δεν γνωρίζουμε τους όρους της επέκτασης του Public, ετήσιο σέρβις, προϋποθέσεις κλπ., δεν μπορώ να τα βρω πουθενά. Θα ισχύσουν εδώ πχ. οι όροι της 5ετίας των blue dealer ή άλλα πράγματα; Ένας θεός ξέρει.

Επίσης προσωπικά δεν ξέρω τι τοποθέτηση και με ποιον κάνει το Public. Αν κάποιος ξέρει, ας μας διαφωτίσει αν είναι της προκοπής ή όχι.

παρτο απο Κωτσο αν σε βολευει, θα εχεις και καλυτερη εγγυηση παντως απο μπλε και πρασινους ντηλερς!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πέρα από τις εγγυήσεις, πρέπει να είμαι πολύ τυχερός στις επιλογές μου.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 25 κλιματιστικά από το 1999 μέχρι τώρα. Τα προσωπικά στατιστικά αξιοπιστίας είναι ως εξής:

1. DAIKIN (6 μηχανήματα, παλιότερο από 1999 και πιο καινούργια από 2019)

Καμία βλάβη σε εξωτερικές και εσωτερικές μονάδες.

Πάρα πολύ ομαλή λειτουργία του συμπιεστή και τις εσωτερικής μονάδας.

Ρύθμιση του offset με software update από την εταιρεία.

2. MITSUBISHI HEAVY (4 μηχανήματα, 2 από το 1997 , 1 του 2014 και 1 του 2019)

Καμία βλάβη σε εξωτερικές και εσωτερικές μονάδες.

Καλή λειτουργία του συμπιεστή και τις εσωτερικής μονάδας.

3. TOSHIBA ( 2 κλιματιστικά από το 2019)

Καμία βλάβη σε εξωτερικές και εσωτερικές μονάδες.

Πάρα πολύ ομαλή λειτουργία του συμπιεστή και τις εσωτερικής μονάδας.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: H λειτουργία του συμπιεστή των TOSHIBA ΔΕΝ φτάνει την ομαλή λειτουργία των DAIKIN, ακόμα και της οικονομικής σειράς. Αλλά τα TOSHIBA έχουν ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ πάτωμα, το MAGIC COIL, καθώς και λειτουργία κατά της μούχλας.

 4. FUJITSU (10 κλιματιστικά)

Καμία βλάβη σε εξωτερικές και εσωτερικές μονάδες αλλά πτώση απόδοσης σε 2 κλιματιστικά μετά από 14 χρόνια και αλλαγή τους.

Καλή ποιότητα κατασκευής που υπολείπεται έναντι DAIKIN και TOSHIBA αλλά κορυφαία απόδοση και οικονομία ρεύματος. 

5. Morris (TCL) - 1 κλιματιστικό από 2019

Καμία βλάβη σε εξωτερική και εσωτερική μονάδα.

Ομαλή λειτουργία του συμπιεστή και τις εσωτερικής μονάδας.

Λιγότερο οικονομικό στην θέρμανση από τις Γιαπωνέζικες επιλογές. Μικροτριγμοί πλαστικών.

Γενικά, το μόνα μηχανήματα που μου χάλασαν ήταν ένα SHARP του 1999(έκαψε πλακέτα στα 10 χρόνια που αλλάχτηκε και πήγε άλλα 10 μέχρι που αλλάχτηκε) και ένα AIRWELL(1999) όπου χάλασε το servo της περσίδας.

Θα αγόραζα  άφοβα από τους Ιάπωνες κατασκευαστές ανεξάρτητα από τις εγγυήσεις, αν και θα προτιμούσα DAIKIN με την 5ετή και TOSHIBA με 7ετή κυρίως.

Επίσης, θα αγόραζα από TCL διότι τα δείγματα που έχω είναι πολύ καλά.

Για MIDEA/GREE/AUX δεν έχω εμπειρίες και στοιχεία.

 

 

 

Επεξ/σία από Corum
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

παρτο απο Κωτσο αν σε βολευει, θα εχεις και καλυτερη εγγυηση παντως απο μπλε και πρασινους ντηλερς!

Τώρα είδα ότι το έχει ίδια τιμή/προσφορά. Κλασσικά παιδιά ΟΛΟΙ με ίδια τιμή, μην ξεχαστούμε και πιστέψουμε ότι έχουμε υγιή ανταγωνισμό.

Προσωπικά 800 για 9άρι δεν δίνω με τίποτα αλλά όντως τιμολογιακά από σκρουτζ βλέπω ότι είναι προσφορά (το 18άρι έχει...1700 €; Πολλά λεφτά ρε παιδιά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Προσωπικά 800 για 9άρι

αν προκειται για χρηση σε θερμανση και σε κρυα περιοχη , θα αποσβεσεις , αλλιως οχι...

καπου εχω ενα εξελ με αυτους τους υπολογισμους, αν το βρω το βαζω για να ξερει καθενας, κυριως με αστρονομικη τιμη στο ρευμα!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tryfos είπε

Το πρόβλημα (όχι μόνο με το συγκεκριμένο μηχάνημα) είναι ότι δεν γνωρίζουμε τους όρους της επέκτασης του Public, ετήσιο σέρβις, προϋποθέσεις κλπ., δεν μπορώ να τα βρω πουθενά. Θα ισχύσουν εδώ πχ. οι όροι της 5ετίας των blue dealer ή άλλα πράγματα; Ένας θεός ξέρει.

Επίσης προσωπικά δεν ξέρω τι τοποθέτηση και με ποιον κάνει το Public. Αν κάποιος ξέρει, ας μας διαφωτίσει αν είναι της προκοπής ή όχι.

Τα μοντέλα της Daikin που ξεκινούν από Α, δεν έχουν τη δυνατότητα επέκτασης εγγύησης μέσω της Daikin, για αυτό προτείνω την επέκταση εγγύησης του καταστήματος ( δεν ήξερα ότι έκανε price match ο κωτσος, ας ψωνίσει από όπου βολεύει τον καθένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

αν προκειται για χρηση σε θερμανση και σε κρυα περιοχη , θα αποσβεσεις , αλλιως οχι...

καπου εχω ενα εξελ με αυτους τους υπολογισμους, αν το βρω το βαζω για να ξερει καθενας, κυριως με αστρονομικη τιμη στο ρευμα!

Μπα δεν αποσβένω ούτε σε 15 χρόνια εδώ που είμαι, όσο και να πάει το ρεύμα. Δεν την πολυδουλεύω την θέρμανση (λόγω καιρού, όχι ότι έχω άλλες εναλλακτικές). Επειδή έχω ζήσει και έξω, γενικά θεωρώ αστείο να μιλάμε για χειμώνα στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας (ιδίως Αττική). Αλλά εντάξει ξέρω, είναι υποκειμενικό το πόσο κρυώνει κλπ. κανείς και είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα. Για αυτό στο θέμα κλιματισμού κοιτάζω πρώτα και κυρίως ψύξη, όπου πλέον υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

πρώτα και κυρίως ψύξη

σε ψυξη για αποσβεση, τετραπλασιος χρονος και κυριως μονο αν εισαι σε καυτη περιοχη και δουλευει 24/7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Μπα δεν αποσβένω ούτε σε 15 χρόνια εδώ που είμαι, όσο και να πάει το ρεύμα. Δεν την πολυδουλεύω την θέρμανση (λόγω καιρού, όχι ότι έχω άλλες εναλλακτικές). Επειδή έχω ζήσει και έξω, γενικά θεωρώ αστείο να μιλάμε για χειμώνα στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας (ιδίως Αττική). Αλλά εντάξει ξέρω, είναι υποκειμενικό το πόσο κρυώνει κλπ. κανείς και είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα. Για αυτό στο θέμα κλιματισμού κοιτάζω πρώτα και κυρίως ψύξη, όπου πλέον υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη χώρα.

Αγοράζουμε ακριβή σειρά όχι μόνο για την απόσβεση. Πχ το perfera εκτός ότι κατεβαίνει περίπου στα μισά από το sensira σε watts, έχει WiFi , αισθητήρα παρουσίας, ιονιστη, καλύτερα φίλτρα κτλ.

Ο καθένας τα βάζει κάτω, κάνει εδώ συν , εδώ πλην και αποφασίζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

σε ψυξη για αποσβεση, τετραπλασιος χρονος και κυριως μονο αν εισαι σε καυτη περιοχη και δουλευει 24/7...

Ε ναι, οπότε για αυτό είπα ότι 800 για 9άρι...δεν.

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αγοράζουμε ακριβή σειρά όχι μόνο για την απόσβεση. Πχ το perfera εκτός ότι κατεβαίνει περίπου στα μισά από το sensira σε watts, έχει WiFi , αισθητήρα παρουσίας, ιονιστη, καλύτερα φίλτρα κτλ.

Ο καθένας τα βάζει κάτω, κάνει εδώ συν , εδώ πλην και αποφασίζει.

Συμφωνώ. Προσωπικά ουδόλως με ενδιαφέρουν αυτά τα τζιτζιμπλίκια (το 1 σε όλα). Απαράβατος κανόνας στις συσκευές "καλύτερα 2 ξεχωριστές που κάνουν τη δουλειά το καθένα καλύτερα από το 1 σε όλα". Για ιονισμούς, φίλτρα κλπ. -αν θέλω- θα πάω σε άλλο μηχάνημα αλλά ο καθένας όντως αποφασίζει με βάση τα γούστα του και την τσέπη του.

ΥΓ: Έχω ένα αρχαίο Daikin Emura του 2005 με αισθητήρα παρουσίας, το έβαλα 2-3 φορές δεν είδα καμία διαφορά, οπότε δεν μπήκα μετά σε ιδιαίτερη διαδικασία να τον δουλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Mα το ζητουμενο ειναι αυτα τα 10 χρονια που θες να κρατησει, να εισαι σε εγγυηση και οχι μετα τα 2 να τρεμεις για πλακετα(για συμπιεστη ολοι σχεδον ειναι αρχοντες, επειδη δεν χαλαει σχεδον ποτε).

Οσον αφορα τις εγγυησεις μεσω ασφαλιστικων, αυτες ειναι μονο στα καταστηματα αλυσιδες (για την επεκταση μιλαω) και οχι στις εταιρικες/εισαγωγικες εγγυησεις.

Σε καθε περιπτωση ο καθενας βαζει αναλογως τι φοβαται η τι του εχει συμβει σε τετοια θεματα, παιρνει και τις αποφασεις του.

Αλλα δεν ειναι η εγγυηση σε αντιδιαστολη με την ποιοτητα, σαν να επελεξε καποια εταιρια να κανει αξιοπιστο προιον αντι να πληρωσει δηθεν ασφαλιστικη!

Ας μην προσθεσουμε το αναγκαιο εφοσον συμβει προβλημα,  επιπεδο εξυπηρετησης σε περιπτωση που προκυψει κατι, εντος η εκτος εγγυησης, γιατι εκει θα κλαψουν μανουλες και θα πεσουν πυργοι απο φιρμες εξευτελιζονται.

Η εμπειρία σε κλιματιστικά περιορίζεται σε 7 daikin, 2 Futjitsu, 3 Carrier, 12 Toshiba και κάποια noname.

Θα αναφέρω μόνο για τα daikin που γίνεται ντόρος όπου είχα, στα σχεδόν 20 χρόνια λειτουργίας τους, μέσω όρο 3 πλακέτες μετά την εγγύηση. Και για τις 3 περιπτώσεις η βλάβη προήλθε από το ρεύμα μετά την πάροδο12 ετών από την αγορά τους. Κόστος καινούργιας150€ όπου ο dealer θα μου έκανε μία έκπτωση γενναία καθώς κάθε ετήσιο service γινόταν στους ίδιους, με προσεκτικό καθαρισμό μονάδων, έλεγχο διαροών με συσκευή, τσεκάρισμα φρέον, ακόμα και γρασάρισμα στα γραναζάκια των περσίδων. Κόστος για την επισκευή της πλακέτας δεν αναφέρω γιατί το ποσό ήταν αστείο.

Θέμα εγγυήσεων σε κλιματιστικά με βλάβη ενώ είναι σε ισχύ η εγγύηση δεν έχω. Αλλά και μεγάλη εγγύηση να έχεις αν κάθε λίγο και λιγάκι σου χαλάει και από κάποιο μέρος της συκευής το οποίο ας θεωρήσουμε ότι το καλύπτει η εγγύηση, τι άποψη θα έχει ο καταναλωτής για το προϊόν αυτό? Δεν βάζω σε συνάρτηση το after sale support με χρόνο επίσκεψης τεχνικού κλπ γιατί θα πάει μακρυά η βαλίτσα όπως λες και εσύ.

Λες για πλακέτα μετά την εγγύηση: Πέρυσι αγόρασα ένα 9 αρι Carrier crystal ION III στα 350€ με εγκατάσταση κλπ (αν την έβγαζα θα πήγαινε κανένα 70άρι κάτω) σε περίπτωση βλάβης μετά τα 5 χρόνια ας πούμε πλακέτας (στα 120 - 150€ όσο με ενημέρωσαν ότι κάνει) αγοράζω σχεδόν καινούργιο κλιματιστικό και συμφώνησαν και οι ίδιοι. Να αγόραζα ένα perfera στα 1200 € από blue dealer ναι να τσεκάρω εγγυήσεις κλπ.

Το κύριο θέμα είναι οι σωστές συντηρήσεις που πρέπει να γίνονται για την σωστή και ομαλή λειτουργία του μηχανήματος. Από διάφορους κατόχους ακούω να λένε, ε αφού δεν δούλεψε πέρυσι μόνο 20 ώρες δεν θέλει συντήρηση, και τα φίλτρα έχουν πιάσει μισό δάκτυλο σκόνης. Ο άλλος λέει ήρθαν έκαναν καθαρισμό και βλέπεις την εξωτερική μονάδα οι κυψέλες να μην φαίνονται καν από τα χνούδια. Κουβέρτα κανονική. Ο ίδιος έλεγε δεν αποδίδει και δεν είναι καλό το κλιματιστικό. Βέβαια υπάρχει και η άλλη κατηγορία κατόχων που λύνουν τις μονάδες και καθαρίζουν με πινέλο τους έλικες και τα πλαστικά σε κλιματιστικά αγορασμένα από τα Careffour προ 15 ετίας τα οποία και δουλεύουν ρολόι όταν ο απέναντι με το Toshiba στα 2 χρόνια έχει θέμα (η προηγούμενη αναφορά με τη εξωτερική μονάδα που δεν είχε καθαριστεί ποτέ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Η εμπειρία σε κλιματιστικά περιορίζεται σε 7 daikin, 2 Futjitsu, 3 Carrier, 12 Toshiba και κάποια noname.

Θα αναφέρω μόνο για τα daikin που γίνεται ντόρος όπου είχα, στα σχεδόν 20 χρόνια λειτουργίας τους, μέσω όρο 3 πλακέτες μετά την εγγύηση. Και για τις 3 περιπτώσεις η βλάβη προήλθε από το ρεύμα μετά την πάροδο12 ετών από την αγορά τους. Κόστος καινούργιας150€ όπου ο dealer θα μου έκανε μία έκπτωση γενναία καθώς κάθε ετήσιο service γινόταν στους ίδιους, με προσεκτικό καθαρισμό μονάδων, έλεγχο διαροών με συσκευή, τσεκάρισμα φρέον, ακόμα και γρασάρισμα στα γραναζάκια των περσίδων. Κόστος για την επισκευή της πλακέτας δεν αναφέρω γιατί το ποσό ήταν αστείο.

Θέμα εγγυήσεων σε κλιματιστικά με βλάβη ενώ είναι σε ισχύ η εγγύηση δεν έχω. Αλλά και μεγάλη εγγύηση να έχεις αν κάθε λίγο και λιγάκι σου χαλάει και από κάποιο μέρος της συκευής το οποίο ας θεωρήσουμε ότι το καλύπτει η εγγύηση, τι άποψη θα έχει ο καταναλωτής για το προϊόν αυτό? Δεν βάζω σε συνάρτηση το after sale support με χρόνο επίσκεψης τεχνικού κλπ γιατί θα πάει μακρυά η βαλίτσα όπως λες και εσύ.

Λες για πλακέτα μετά την εγγύηση: Πέρυσι αγόρασα ένα 9 αρι Carrier crystal ION III στα 350€ με εγκατάσταση κλπ (αν την έβγαζα θα πήγαινε κανένα 70άρι κάτω) σε περίπτωση βλάβης μετά τα 5 χρόνια ας πούμε πλακέτας (στα 120 - 150€ όσο με ενημέρωσαν ότι κάνει) αγοράζω σχεδόν καινούργιο κλιματιστικό και συμφώνησαν και οι ίδιοι. Να αγόραζα ένα perfera στα 1200 € από blue dealer ναι να τσεκάρω εγγυήσεις κλπ.

Το κύριο θέμα είναι οι σωστές συντηρήσεις που πρέπει να γίνονται για την σωστή και ομαλή λειτουργία του μηχανήματος. Από διάφορους κατόχους ακούω να λένε, ε αφού δεν δούλεψε πέρυσι μόνο 20 ώρες δεν θέλει συντήρηση, και τα φίλτρα έχουν πιάσει μισό δάκτυλο σκόνης. Ο άλλος λέει ήρθαν έκαναν καθαρισμό και βλέπεις την εξωτερική μονάδα οι κυψέλες να μην φαίνονται καν από τα χνούδια. Κουβέρτα κανονική. Ο ίδιος έλεγε δεν αποδίδει και δεν είναι καλό το κλιματιστικό. Βέβαια υπάρχει και η άλλη κατηγορία κατόχων που λύνουν τις μονάδες και καθαρίζουν με πινέλο τους έλικες και τα πλαστικά σε κλιματιστικά αγορασμένα από τα Careffour προ 15 ετίας τα οποία και δουλεύουν ρολόι όταν ο απέναντι με το Toshiba στα 2 χρόνια έχει θέμα (η προηγούμενη αναφορά με τη εξωτερική μονάδα που δεν είχε καθαριστεί ποτέ).

Συμφωνώ απόλυτα. Με τη μικρή υποσημείωση ότι ισχύει όντως αυτό που λες για τα ΠΟΛΥ φθηνά μηχανήματα (δηλαδή όντως της τάξης των 300-350).

Δεν χρειάζεται όμως αναγκαστικά να φτάσουμε στα 1200 για να ασχοληθούμε σοβαρά με την εγγύηση. Δηλαδή και 650 και 700 να έχω δώσει, γιατί να τα κλάψω δηλαδή; Λίγα είναι στη σημερινή εποχή; Εδώ μοιράζονται 80άρια για το pass και έχει γονατίσει η πλατφόρμα... 

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν χρειάζεται όμως αναγκαστικά να φτάσουμε στα 1200 για να ασχοληθούμε σοβαρά με την εγγύηση. Δηλαδή και 650 και 700 να έχω δώσει, γιατί να τα κλάψω δηλαδή; Λίγα είναι στη σημερινή εποχή;

Του εναντίον είναι σεβαστό ποσό. Τόσο πήρα 630€ και το TOYOTOMI izuru eco ΙΙ 18αρι πέρυσι και φέτος την τελευταία φορά που το είδα  έπαιζε στα 980€. 2 χρόνια ηλεκτρονικά & μηχανικά και 10 συμπιεστή. Ρίσκο? θα δείξει ο χρόνος την αξιοπιστία του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και ένα βίντεο να ακουσετε τον ήχο του haier https://streamable.com/ye1ux3

Αν τραβήξω όπως βλέπετε λίγο την βάση προς τα κάτω σταματάει ενας ήχος άρα συντονίζει κιόλας. Εκτός αυτου πάντως θεωρώ ότι είναι λίγο φασαριοζα η μονάδα έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...