Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Δεν ξέρω, δεν είμαι ειδικός, και οι δύο κάκιστες μου φαίνονται να σου πω την αλήθεια.

Πρέπει να συνυπολογίσεις και το θέμα της υποχρεωτικοτητας του ετήσιου σέρβις, πολύ βασικός παράγοντας.

Στη πρώτη περίπτωση είναι υποχρεωτική από το πρώτο χρόνο στη δεύτερη με τα 2 και 5 χρόνια δεν υπάρχει υποχρέωση στα δύο πρώτα έτη 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, GeG είπε

αλλος με haier tide green plus ; σε συγκριση με ενα toyotomi 5ετιας κανει αρκετο θορυβο η εξωτερικη μοναδα, αν μπηκε σημερα δεν νομιζω οτι θα με ενοχλησει κατα τον υπνο αλλα δεν μπορω να καταλαβω μηπως συντονιζει η βαση ή ειναι απο τον συμπιεστη. Υπαρχει περιπτωση να θελει λιγο καιρο να στρωσει;

Εμενα πηρε καιρο, χρονια, (σκετο εχω οχι plus,αλλα ιδια θα ειναι) ΟΧΙ να στρωσει, αλλα να αρχισει να συντονιζει, οπως εγραψα προσφατα και εβαλα και βιντεο.

Τελικα ηταν η βαση εξαρχης στραβη, αλλα τωρα φανηκε και το διορθωσα με την περιστροφη των αντικραδασμικων βασεων της μιας πλευρας(της χαμηλοτερης) γυρω απο τον αξονα τους και ετσι βγηκε μια γωνια απο το πλαστικο εξω απο την φωλια του απο επανω της ποδιου του κλιματιστικου...μαλλον οι φωτο θα το δειξουν καλυτερα!

Η μια ειναι απο την αριστερη πλευρα με το λαστιχο "χωστό" στο αυλακι του

και η δευτερη στην δεξια πλευρα μετα την περιστροφη

IMG_5375.JPG

IMG_5377.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Specs είπε

Εμενα πηρε καιρο, χρονια, (σκετο εχω οχι plus,αλλα ιδια θα ειναι) ΟΧΙ να στρωσει, αλλα να αρχισει να συντονιζει, οπως εγραψα προσφατα και εβαλα και βιντεο.

Τελικα ηταν η βαση εξαρχης στραβη, αλλα τωρα φανηκε και το διορθωσα με την περιστροφη των αντικραδασμικων βασεων της μιας πλευρας(της χαμηλοτερης) γυρω απο τον αξονα τους και ετσι βγηκε μια γωνια απο το πλαστικο εξω απο την φωλια του απο επανω της ποδιου του κλιματιστικου...μαλλον οι φωτο θα το δειξουν καλυτερα!

Η μια ειναι απο την αριστερη πλευρα με το λαστιχο "χωστό" στο αυλακι του

και η δευτερη στην δεξια πλευρα μετα την περιστροφη

IMG_5375.JPG

IMG_5377.JPG

εμεις ειμασταν οριακα στο υψος στην εξωτερικη μοναδα και δεν μπορουσαν να μπουν λαστιχα, σκεψου κοπηκε 1-3 ποντοι απο την πανω πλευρα της ραγας του μπατζουριου για να χωρεσει η μοναδα. Με την πρωτη ευκαιρια θα βρω λιγο χρονο να ασχοληθω περαιτερω να δω αν συντονιζει η βαση ή ετσι ακουγεται ο συμπιεστης

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Έγινε κενό; Μπήκε 3μ σωλήνα; Κρεμαστό ή στο πάτωμα; Έχεις φωτογραφίες; Μπορείς να μας ανεβάσεις κάποιο video; Τράβα με το κινητό και ανέβασέ το εδώ και κάνε copy paste το link.

κενο ναι, 3μετρα ναι, κρεμαστο. τα υπολοιπα με την πρωτη ευκαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-inventor-corona-plus-crpvi32-12wficrpvo32-12-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1680388

Γνώμη για αυτό το κλιματιστικό; 

Γενικά τα κριτήρια είναι 12άρι , αθόρυβο αλλά να ψύχει/θερμαίνει κιόλας. 
70/30 ψύξη-θέρμανση θα έλεγα , μιας και φέτος με τέτοιες τιμές φυσικού αερίου ίσως χρησιμοποιηθεί για την μεμονωμένη θέρμανση δωματίου κάποιες ώρες.
*Μιας και θα μπεί στο πρόγραμμα "αλλάζω" , θα προτιμούσα επιλογές από Media/Kotso που δίνουν(προς το παρόν τουλάχιστον) δωρεάν εγκατάσταση/(απεγκατάσταση).

Μιας και δεν είναι μέσα στο πρόγραμμα τα MSZ/MUZ της Mitsubishi που είχα καταλήξει , οτιδήποτε άλλο προτείνετε είναι δεκτό. Μου είχε προτείνει φίλος το Inventor Neo το 12άρι αλλά τα χαρακτηριστικά του Corona Plus είναι πολύ καλύτερα και υπάρχουν και αξιολογήσεις που το επιβεβαιώνουν...

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GeG είπε

εμεις ειμασταν οριακα στο υψος στην εξωτερικη μοναδα και δεν μπορουσαν να μπουν λαστιχα, σκεψου κοπηκε 1-3 ποντοι απο την πανω πλευρα της ραγας του μπατζουριου για να χωρεσει η μοναδα. Με την πρωτη ευκαιρια θα βρω λιγο χρονο να ασχοληθω περαιτερω να δω αν συντονιζει η βαση ή ετσι ακουγεται ο συμπιεστης

καταρχην δες αν το κανει σε ολες τις καταναλωσεις, δηλαδη και στα χαμηλα βατ και στα υψηλα(βαλε το τουρμπο)

επισης αν μπορεις κρατα το με το χερι οπως εγω στο βιντεο https://streamable.com/ivyo0t σε καποια σημεια να δεις αν αλλαζει η και σταματαει ο ηχος...

μην αγχωνεσαι , πηρες Haier την πιο τιμια αγορα που υπαρχει αυτη την στιγμη, κατ εμε.

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

καταρχην δες αν το κανει σε ολες τις καταναλωσεις, δηλαδη και στα χαμηλα βατ και στα υψηλα(βαλε το τουρμπο)

επισης αν μπορεις κρατα το με το χερι οπως εγω στο βιντεο https://streamable.com/ivyo0t σε καποια σημεια να δεις αν αλλαζει η και σταματαει ο ηχος...

μην αγχωνεσαι , πηρες Haier την πιο τιμια αγορα που υπαρχει αυτη την στιγμη, κατ εμε.

θελει το καθαρισματακι του!!! θα τα κοιταξω αυριο ολα, ευχαριστω πολυ, θα ανεβασω και βιντεο. Ο ελενχος θα γινει το βραδακι κατα τον υπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tomtsir είπε

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-inventor-corona-plus-crpvi32-12wficrpvo32-12-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1680388

Γνώμη για αυτό το κλιματιστικό; 

Γενικά τα κριτήρια είναι 12άρι , αθόρυβο αλλά να ψύχει/θερμαίνει κιόλας. 
70/30 ψύξη-θέρμανση θα έλεγα , μιας και φέτος με τέτοιες τιμές φυσικού αερίου ίσως χρησιμοποιηθεί για την μεμονωμένη θέρμανση δωματίου κάποιες ώρες.
*Μιας και θα μπεί στο πρόγραμμα "αλλάζω" , θα προτιμούσα επιλογές από Media/Kotso που δίνουν(προς το παρόν τουλάχιστον) δωρεάν εγκατάσταση/(απεγκατάσταση).

Μιας και δεν είναι μέσα στο πρόγραμμα τα MSZ/MUZ της Mitsubishi που είχα καταλήξει , οτιδήποτε άλλο προτείνετε είναι δεκτό. Μου είχε προτείνει φίλος το Inventor Neo το 12άρι αλλά τα χαρακτηριστικά του Corona Plus είναι πολύ καλύτερα και υπάρχουν και αξιολογήσεις που το επιβεβαιώνουν...

Από τη στιγμή που θέλεις και θέρμανση, κοίτα σε daikin πχ το atxc35c.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tryfos είπε

Βλέπω πολύς κόσμος τελικά είναι υπέρ της ΜΗ εγγύησης. Είτε επειδή δεν χαλούσαν πριν 20 χρόνια (ακριβώς επειδή τα έφτιαχναν καλύτερα), είτε επειδή η ΜΗ εγγύηση οδηγεί δήθεν σε καλύτερη ποιότητα(!!!), επειδή η εταιρεία 'επενδύει περισσότερα λεφτά στην ποιότητα'και όχι στην εγγύηση. Μα ποιος τα πιστεύει σοβαρά αυτά τα πράγματα;

Αυτοί που γνωρίζουν τι ειναι η εγγύηση ενός προιοντος και συνεργάζονται με ασφαλιστικές εταιρίες που πουλανε ασφαλιστηρια εγγυήσεων προιοντων.

Οι υπολοιποι που έχουν μείνει καμια 50αρια χρονια πισω, στον μαραγκο της γειτονιας, που εφτιαχνε καναπε απο Πεύκο και απο Καρυδια και χρέωνε διαφορετικά νομίζουν ότι η παραπάνω εγγύηση αντανακλά ντε και καλά σε καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αυτοί που γνωρίζουν τι ειναι η εγγύηση ενός προιοντος και συνεργάζονται με ασφαλιστικές εταιρίες που πουλανε ασφαλιστηρια εγγυήσεων προιοντων.

Οι υπολοιποι που έχουν μείνει καμια 50αρια χρονια πισω, στον μαραγκο της γειτονιας, που εφτιαχνε καναπε απο Πεύκο και απο Καρυδια και χρέωνε διαφορετικά νομίζουν ότι η παραπάνω εγγύηση αντανακλά ντε και καλά σε καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Εντάξει, οπότε αυτοί οι γνήσιοι μύστες μπορούν να ενισχύσουν οικονομικά τις εταιρίες αυτές, που τα "δίνουν όλα στην ποιότητα" αλλά δίνουν 2 χρόνια εγγύηση (την απολύτως μίνιμουμ). Φυσικά στα 3-3,5 χρόνια που θα τους μείνει ο συμπιεστής στο χέρι και θα θέλουνε άλλα 1000€ για το νέο μηχάνημα (με 2 χρόνια εγγύηση φυσικά πάντα) μάλλον θα βλαστημάνε και θα βρίζουν που δεν είχαν εγγύηση και διάλεξαν την εταιρία που τα είχε "δώσει όλα στην ποιότητα".

Οι υπόλοιποι θα είναι 1 τηλέφωνο μακριά από την δωρεάν επισκευή του μηχανήματός τους για κάποια ακόμη χρόνια. Με τις όποιες ατέλειες μια εγγύησης στην Ελλάδα.

Είχα ξεχάσει ότι διαλέγουμε με τη σκέψη στον καταναλωτή (εμάς) και όχι στην εταιρία, που "κόβει" από εγγυήσεις και αξιοπιστία και τα δίνει -τάχα- στην ποιότητα. Ή σε αυτούς που συνεργάζονται με ασφαλιστικές που πουλάνε ασφαλιστήρια για αυτή τη δουλειά.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tryfos είπε

που τα "δίνουν όλα στην ποιότητα" αλλά δίνουν 2 χρόνια εγγύηση (την απολύτως μίνιμουμ). Φυσικά στα 3-3,5 χρόνια που θα τους μείνει ο συμπιεστής στο χέρι

Καταρχήν η πλειοψηφία των εταιρειών ειδικά για τους συμπιεστές δίνουν από 5 χρόνια και πάνω ,η daikin στα μοντέλα που δίνει στις αλυσίδες με αρχικό κωδικου Α δίνει τη μικρότερη που υπάρχει σε συμπιεστή και είναι 3 χρόνια 

Οπότε όταν θα μιλάμε για εγγυήσεις και " ποιότητα " να μη πετάμε ετσι αόριστα φράσεις στο στυλ ( 2 χρόνια την εντελώς μινιμουμ) χωρίς να ξέρουμε τι λέμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καταρχήν η πλειοψηφία των εταιρειών ειδικά για τους συμπιεστές δίνουν από 5 χρόνια και πάνω ,η daikin στα μοντέλα που δίνει στις αλυσίδες με αρχικό κωδικου Α δίνει τη μικρότερη που υπάρχει σε συμπιεστή και είναι 3 χρόνια 

Οπότε όταν θα μιλάμε για εγγυήσεις και " ποιότητα " να μη πετάμε ετσι αόριστα φράσεις στο στυλ ( 2 χρόνια την εντελώς μινιμουμ) χωρίς να ξέρουμε τι λέμε 

Εντάξει έχεις δίκιο ειδικά για τον συμπιεστή, εγώ ένα γενικό παράδειγμα ήθελα να φέρω, νομίζω είναι κατανοητό τι ήθελα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cumulus είπε

Παντως συνολικα στον οικογενειακο κυκλο ,εχουμε 9 Toyotomi 15 ετων και πανω ολα και το πρωτο χαλασε περυσι μετα απο 21 χρονια.

Πηρα σουπερ ντουπερ panasonic για την παραπανω εγγυηση ,δουλεψε 4 μηνες συνολο,χειμωνα δεν τα χρησιμοποιω ,χαλασε και εδω και 3 ημερες μου τηλεφωνει ο τεχνικος της panasonic .Μιλαμε για τρομερη υποστηριξη στον προιον τους.

Και εγώ έχω ένα IZURU ECO 18αρι, που δεν έχει κλείσει χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος τόσο σε θέρμανση όσο και σε ψύξη. Σε κάποιες φάσεις έχω ένα συντονισμό στην εσωτερική μονάδα που προέρχεται από το καπάκι αλλά όχι τπτ σπουδαίο. Είμαι της άποψης, από την στιγμή που το έχω κυρίως για ψύξη, ότι και 10 χρόνια να κρατήσει το πετάω και πάω σε κάτι καλύτερο ενεργειακά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού 9.000 BTU για υπνοδωμάτιο για ψύξη σιγουρα  και ίσως και θέρμανση αν δεν ανάψει η κεντρική λογω τιμών φυσικού αερίου. Ποια η γνώμη σας για το carrier platinum plus και γενικότερα για τα carrier?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252820-a-c-in9-carrier-42qhp09e8s-1-platinum

Είναι καλύτερο από το DAIKIN PERFERA ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tryfos είπε

Εντάξει έχεις δίκιο ειδικά για τον συμπιεστή, εγώ ένα γενικό παράδειγμα ήθελα να φέρω, νομίζω είναι κατανοητό τι ήθελα να πω.

Δεν φέρνεις γενικό παράδειγμα ,αναφέρεις συγκεκριμένη μάρκα και λες κάτι το οποίο δεν ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, eltonis είπε

Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού 9.000 BTU για υπνοδωμάτιο για ψύξη σιγουρα  και ίσως και θέρμανση αν δεν ανάψει η κεντρική λογω τιμών φυσικού αερίου. Ποια η γνώμη σας για το carrier platinum plus και γενικότερα για τα carrier?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252820-a-c-in9-carrier-42qhp09e8s-1-platinum

Είναι καλύτερο από το DAIKIN PERFERA ?

ευχαριστώ

Δύσκολα θα βρεθεί κάτι καλύτερο στην τιμή του από το περφερα.

Μάλιστα υπάρχει μια τρέχουσα προσφορά

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-perfera-atxm25rarxm25r-9000-btu-aa-me-wi-fi-/1680409

Αν έχεις σκοπό να το πάρεις, μην το αργήσεις σε αυτήν την τιμή. Προσωπικά θα έβαζα και την επέκταση εγγύησης ( 69€).

Από τα καλύτερα deals του φετινού καλοκαιριού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...