Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι απωλειες σου σε οδηγούν εδώ 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3545

οποτε εχεις  μεγάλα περιθώρια μιας και εχεις άριστες μονώσεις, τα 70 τμ που λες είναι ενιαίος ? 

Δεν ειναι ενιαιος, αλλα το κλιματιστικο ειναι σε θεση που βλεπει και τα δυο δοματια εκτος του ενιαιου. Εχω ενα fujitsu 24LC αλλα εχουν σπασει ολα τα πλαστικα της εσωτερικης μοναδας(πολυ οικονομικο για 15 χρονια που το εχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/7/2022 στις 5:39 ΜΜ, liakjim είπε

Εκλεισα το midea στην αρχη αλλα μετα αγορα το Legend  γιατι ειχε 2 βδομαδες αναμονη και δεν παλευεται!Αυριο θα το εχω.Για να δουμε! Ενημερωτικα στα 1270 μου το αφησαν.

Επεξ/σία από ManolisKw
Προσθεση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sxakk είπε

Δεν ειναι ενιαιος, αλλα το κλιματιστικο ειναι σε θεση που βλεπει και τα δυο δοματια εκτος του ενιαιου. Εχω ενα fujitsu 24LC αλλα εχουν σπασει ολα τα πλαστικα της εσωτερικης μοναδας(πολυ οικονομικο για 15 χρονια που το εχω).

Οι απωλειες είναι για 12  αρι τώρα επειδή δεν είναι ενιαίος πρέπει να δεις πως θα διαμοιράσεις τα btu δε ξέρω αν σε βοηθάει στη διαρρύθμιση να υπάρχει ένα κλιματις5ικο  για να καλύψεις όλο το σπίτι αλλά έχεις καλές μονώσεις οποτε πρέπει απλά να σκεφτείς πως μπορείς να έχεις την καλύτερη δυνατή όχι κάλυψη αλλά θερμική άνεση κάτι που ίσως μόνο με ένα μεγάλο κλιματις5ικο δε θα γίνεται , δε ξέρω πως ένιωθες με αυτό το ένα που είχες μέχρι τώρα πχ το χειμώνα σε ένα δωμάτιο που δεν ήταν το κλιματιστικό η ποσό ανε5α ήταν στο χώρο που είναι το κλιματιστικό για να δώσεις θερμοκρασία στα πιο απομακρυσμένα , από τη μια πλευρά είναι πολύ καλό που έχεις τόσο λίγες απωλειες από την άλλη είναι πονοκέφαλος πως θα πετύχεις την ίδια θερμική άνεση σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι απωλειες είναι για 12  αρι τώρα επειδή δεν είναι ενιαίος πρέπει να δεις πως θα διαμοιράσεις τα btu δε ξέρω αν σε βοηθάει στη διαρρύθμιση να υπάρχει ένα κλιματις5ικο  για να καλύψεις όλο το σπίτι αλλά έχεις καλές μονώσεις οποτε πρέπει απλά να σκεφτείς πως μπορείς να έχεις την καλύτερη δυνατή όχι κάλυψη αλλά θερμική άνεση κάτι που ίσως μόνο με ένα μεγάλο κλιματις5ικο δε θα γίνεται , δε ξέρω πως ένιωθες με αυτό το ένα που είχες μέχρι τώρα πχ το χειμώνα σε ένα δωμάτιο που δεν ήταν το κλιματιστικό η ποσό ανε5α ήταν στο χώρο που είναι το κλιματιστικό για να δώσεις θερμοκρασία στα πιο απομακρυσμένα , από τη μια πλευρά είναι πολύ καλό που έχεις τόσο λίγες απωλειες από την άλλη είναι πονοκέφαλος πως θα πετύχεις την ίδια θερμική άνεση σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους 

1 βαθμο περιπου διαφορα ειχα στις κρεβατοκαμαρες απο τον ενιαιο.Το ειχα στους 20 βαθμους και ημουν καλα. Το Haier Tide Green Plus 24 σαν μαρκα ειναι καλο για το μπατζετ μου (1000-1100€);

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sxakk είπε

1 βαθμο περιπου διαφορα ειχα στις κρεβατοκαμαρες απο τον ενιαιο.Το ειχα στους 20 βαθμους και ημουν καλα. Το Haier Tide Green Plus 24 σαν μαρκα ειναι καλο για το μπατζετ μου (1000-1100€);

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Μια χαρά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sxakk είπε

1 βαθμο περιπου διαφορα ειχα στις κρεβατοκαμαρες απο τον ενιαιο.Το ειχα στους 20 βαθμους και ημουν καλα. Το Haier Tide Green Plus 24 σαν μαρκα ειναι καλο για το μπατζετ μου (1000-1100€);

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Μήπως να έβαζες ένα 18αρι Toshiba edge ή αν το θέλεις μόνο για ψύξη ένα 18αρι midea easy pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρντασια καλησπερα. θελουμε να προβουμε στην αγορα δυο κλιμαστιστικων για δυο διαφορετικα δωματια. τα δωματια ειναι <20 τ.μ το καθενα και η οικοδομη ειναι του 80, οποτε μονωση κουφωματα και λοιπα δεν υπαρχουν. ετοιμαζομαστε για χειμωνα και επειδη εχω να κανω με ατομα μεγαλης ηλικιας που δεν κατανοουν τα περι καταναλωσης και δυστυχως ουτε υπαρχει τωρα το budget για κουφωματα και μονωσεις που ξερω οτι ειναι το πρωτο που θα προτινατε, σας παρακαλω να μου προτεινετε δυο οικονομικα προτιστως και αποδοτικα δευτερευοντως για την περιοχη μου - Εδεσσα Κεντρικη Μακεδονια, δεν εχουμε το χειμωνα της Φλωρινας αλλα και παλι δεν ειμαστε νησι -. Επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα επιδοτησης λογω και χαμηλου εισοδηματος που εχουμε να μας το αναφερετε και αυτο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια.

Ξεχασα να αναφερω οτι, το σπιτι ολα αυτα τα χρονια ζεστενεται με θερμοπομπους οι οποιοι ναι μεν εχουν θερμοστατες, δε ομως καινε τα ντερα τους και γι αυτο κρινεται επιτακτικη η αναγκη αλλαγης σε κλιματιστικα

Επεξ/σία από Sellout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sxakk είπε

Φοβαμαι αν το 18αρι κανει για ολο το σπιτι? 

Βασικά, πιο παλιά διάβασα ότι θέλεις και θέρμανση, άρα ξεχνάς το midea.

Τώρα όσον αφορά το κλιματιστικό, από τη στιγμή που είχες 24άρι, το 100% safe είναι να πας πάλι σε 24άρι.

Είναι όμως το βέλτιστο;

Τα νούμερά σου ίσως να σε πηγαίνουν σε κάτι αρκετά χαμηλότερο. Αν τα νούμερα είναι σωστά, τότε ένα 18άρι θα πρέπει να είναι άνετο.

Δυστυχώς , όπως λέμε και στο Sticky, όλοι εδώ εμείς που είμαστε άσχετοι, δεν μπορούμε να σου πούμε ενώ και σχετικοί να είμασταν, δεν έχουμε μελετήσει τον χώρο σου.

πχ ποιος μας λέει ότι το 24άρι δεν θα κάνει on-off αδιάκοπα χωρίς να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις; Ή γιατί να πας σε ένα απλά καλό 24άρι, όταν με τα ίδια λεφτά θα μπορούσες να πας σε ένα πολύ καλό 18άρι;

Δυστυχώς θα πρέπει να το αποφασίσεις μόνος σου, παίρνοντας και τη γνώμη κάποιου επαγγελματία.

7 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καρντασια καλησπερα. θελουμε να προβουμε στην αγορα δυο κλιμαστιστικων για δυο διαφορετικα δωματια. τα δωματια ειναι <20 τ.μ το καθενα και η οικοδομη ειναι του 80, οποτε μονωση κουφωματα και λοιπα δεν υπαρχουν. ετοιμαζομαστε για χειμωνα και επειδη εχω να κανω με ατομα μεγαλης ηλικιας που δεν κατανοουν τα περι καταναλωσης και δυστυχως ουτε υπαρχει τωρα το budget για κουφωματα και μονωσεις που ξερω οτι ειναι το πρωτο που θα προτινατε, σας παρακαλω να μου προτεινετε δυο οικονομικα προτιστως και αποδοτικα δευτερευοντως για την περιοχη μου - Εδεσσα Κεντρικη Μακεδονια, δεν εχουμε το χειμωνα της Φλωρινας αλλα και παλι δεν ειμαστε νησι -. Επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα επιδοτησης λογω και χαμηλου εισοδηματος που εχουμε να μας το αναφερετε και αυτο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια.

Haier tide greern 12άρια με προσοχή στις παραεισαγωγές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Haier tide greern 12άρια με προσοχή στις παραεισαγωγές.

πες μου απο που να τα παρουμε απο τωρα και αναφορικα με την επιδοτηση εαν γνωριζεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sellout είπε

πες μου απο που να τα παρουμε απο τωρα και αναφορικα με την επιδοτηση εαν γνωριζεις κατι

Μια καλή αρχή είναι εδώ https://www.skroutz.gr

και εδώ https://www.bestprice.gr/

και επαναλαμβάνω, προσοχή από όπου ψωνίσετε να λέει "5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας".

και διάβασε και εδώ https://www.gov.gr/ipiresies/periousia-kai-phorologia/epidoteseis-politon/anakuklono-allazo-suskeue

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια καλή αρχή είναι εδώ https://www.skroutz.gr

και εδώ https://www.bestprice.gr/

και επαναλαμβάνω, προσοχή από όπου ψωνίσετε να λέει "5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας".

και διάβασε και εδώ https://www.gov.gr/ipiresies/periousia-kai-phorologia/epidoteseis-politon/anakuklono-allazo-suskeue

Επειδη λιγο μπερδευτηκα πριν που διαβαζα, μετεχουν ολες οι συσκευες στην επιδοτηση ή εκει που διαβασα να λεει δες ξερω γω ποιες συσκευες ειναι στο προγραμμα αναφεροταν σε αυτες για αποσυρση; Τα συγκεκριμενα haier λογου χαρη μετεχουν;

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

και επαναλαμβάνω, προσοχή από όπου ψωνίσετε να λέει "5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας".

πχ εδω https://www.electroholic.gr/el/product/AIRHAI00007?ref=bestprice.gr&__bpgid=MW5Ud1R3RmtHcCcsMVoyR19TOXd1bEQ%3D

δινει δυο ετη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω περάσει στο εξοικονομώ και θέλω να αγοράσω 3 κλιματιστικά με προδιαγραφές   SCOP=4,45 και SEER=6,84.

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις γιατί λίγο χάνομαι με τα τόσα που έχω διαβάσει. 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Haier tide greern 12άρια με προσοχή στις παραεισαγωγές.

Αυτο αντι του Haier; Εχω ενα φιλαρακι με μαγαζι που πουλαει κλιμα και με το προτεινε.

https://www.skroutz.gr/s/24667341/Midea-Comfee-AF-12HRDN8-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...