Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Το παρήγγειλα το 10αρι αρατα...7 χρόνια εγγύηση λέει στο σάιτ Κώτσου...να δω τον εγκαταστατη που θα του πω για αντλία κενού...υπάρχει τρόπος να τη βάλει να δουλεύει χωρίς να συνδεθεί στο κλιματιστικό και ουσιαστικά να μην την έχει βάλει??τους φοβάμαι λιγο

Αν θέλει να σε ξεγελάσει, θα το κάνει.

Άποψη μου:

Όταν σε πάρει τηλέφωνο για ραντεβού πες του το εξής : " σε παρακαλώ η εγκατάσταση να γίνει κανονικά με αφαίρεση του ατμοσφαιρικού αέρα με χρήση αντλίας κενού".

Όταν θα έρθει, θα δεις αν την έχει φέρει. Ρώτα κιόλας. Ευγενικά. Αν δεις ότι δεν την έχει φέρει , πες του " συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να δεχτώ εγκατάσταση χωρίς αντλία, καλύτερα να μην ξεκινήσεις " . Αν την έχει φέρει, θα τον δεις να την βάζει στην εξωτερική μονάδα με το που τελειώσει τη σύνδεση των χαλκοσωλήνων. Θα την αφήσει 5-10', θα τη βγάλει και θα ανοίξει να κυκλοφορήσει το φρεον.

Όσον αφορά το μήκος, η Toshiba αρκείται στα 2μ. Αν βάλεις την εξωτερική μονάδα στο πάτωμα, θα έχεις αμέσως 3+ μέτρα. Αν μπει κρεμαστή θα πρέπει πάλι να εξηγήσεις ότι θα θέλεις τουλάχιστον 2μ, ιδανικά 3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Το παρήγγειλα το 10αρι αρατα...7 χρόνια εγγύηση λέει στο σάιτ Κώτσου...να δω τον εγκαταστατη που θα του πω για αντλία κενού...υπάρχει τρόπος να τη βάλει να δουλεύει χωρίς να συνδεθεί στο κλιματιστικό και ουσιαστικά να μην την έχει βάλει??τους φοβάμαι λιγο

Μια χαρα κανεις κ τους φοβασαι. Εμεις ενας απο του γκαντεμηδες που ειχα δωρεαν εγκατασταση και ηρθαν οι τεχνικοι με αντλια κενού μετα απο καυγα….και…δανεική. δεν τους το ζηταει κανεις μου λεγαν…ακου.
Ουτε εγω καταλαβα οτι την συνδεσαν, ενα ποντεσιομετρο ειχαν. 5-6 λεπτα δουλεψε και την βγαλαν λες και θα τους ετρωγε αν δουλευε παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σκέφτομαι να του πω κάντη σωστά και θα σου δώσω κάτι παραπάνω εκτός αυτά που έχεις με Κωτσόβολο.απλα σε παρακαλώ κάνε με αντλία κενού.

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Εγώ σκέφτομαι να του πω κάντη σωστά και θα σου δώσω κάτι παραπάνω εκτός αυτά που έχεις με Κωτσόβολο.απλα σε παρακαλώ κάνε με αντλία κενού.

Χωρις αντλια κενου τους διωχνεις. Αναγραφεται σΤις υποχρεωσεις τους στα serive info του Κωτσου. Ριξε μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vault13 είπε

Χωρις αντλια κενου τους διωχνεις. Αναγραφεται σΤις υποχρεωσεις τους στα serive info του Κωτσου. Ριξε μια ματια

Το έχω δει για αυτό θα του τα πω και από το τηλέφωνο όταν θα με πάρουν.οτι θέλω όπως και δηποτε να τηρηθεί η σωλήνα στα δύο μέτρα πλας και η αντλία κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

στα δύο μέτρα

γιατι δυο αφου το εχουμε ξαναπει , μεχρι 3 μετρα ειναι ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ηδη στο πακετο εγκαταστασης, το οποιο περιλαμβανει αυτα:

https://www.kotsovolos.gr/services/egkatastaseis/egkatastasi-klimatistikoy

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimostr είπε

Περί καθαρισμού 

 

64AA779E-BDE6-4657-A051-4A369DB09805.jpeg

Ακριβώς. Το nch shiny είναι για εξωτερικές μονάδες. Στις εξωτερικές δουλειά κάνει και το λάστιχο του νερού με πίεση, όμως υπάρχει κίνδυνος να βραχούν ηλεκτρονικά μερη και να ξεφύγει της μόνωσης το νερό λόγω ποσότητας νερού και πίεσης και δεν το θέλουμε αυτό. Πιο ασφαλές το ψεκαστηρι με ένα ισχυρό χημικο. 

Edit: Το θέμα με τις αντλίες κενού έχει συζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν, το συμπέρασμα είναι ότι μόνο στο 1 ως 2% των τεχνικών θα βρεις να έχει και να σου βάλει. Με τους υπόλοιπους θα γίνει τσακωμός και διαπληκτισμος.

Οι τεχνικοί δεν γουστάρουν να τους κάνεις υποδείξεις για την δουλειά τους. 

Τρόπος για να αποφύγεις τον τσακωμο (εάν έχει αντλία μαζί του και δεν θέλει να βάλει), του λες ότι είχες μηχάνημα των 2k euro που χάλασε λόγω μη χρήσης αντλίας κενού και δεν στο κάλυψαν στην εγγύηση, αν σου πει πως το βρήκαν δεν υπάρχει τρόπος τους απαντάς ότι είχανε τρόπο με κάποια μικροκαμερα μέσα στους εναλλακτες και είδαν φθορες που τις αιτιολογήσαν έτσι. Αν σε ρωτησει ποιος είσαι εσύ που του λες αυτό εγώ δουλεύω 20 χρόνια κτλ (έχει γίνει σε γνωστό μου και έφυγε άμεσα από το μαγαζί), του απαντάς είμαι αυτός που θα πληρώσω 2k για νέα μηχανήματα και θέλω να καλύπτονται από την εγγύηση, εάν εσείς δεν ενδιαφέρεστε για αυτό δικό σας θέμα. 

Καλή σκέψη η πρόταση να δώσεις λίγο παραπάνω για να σου βάλει την αντλία, κανονικά θα πρέπει να δεχτεί και να μην ζητήσει τα λεφτά αλλά ακόμα και έτσι, αυτό ήταν υποχρέωση του να το κάνει και όχι να ζητάμε να δώσουμε παραπάνω, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα όταν είμαστε μπανανια.

Με ψυκτικούς που έχω μιλήσει όλοι αρνούνται την αναγκαιότητα αντλίας κενού και λένε ότι η εκδίωξη με εκτόνωση αν γίνει σωστά καλύπτει αυτή την διαδικασία και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αυτό για τις αντλίες που αναφέρεται μέσω intenet το θεωρούν απλά ντόρο κάποιων μη επαγγελματιών καθώς ακόμα και καθηγητές τους από τα τεχνικά λύκεια η ιεκ που πήγαιναν δεν συνιστούσαν ποτέ την αντλία, ήτανε μόνο μια θεωρητικουρα απλά για να υπάρχει στα βιβλία και τα specs.... Τέλος πάντων τι να πεις..... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ακριβώς. Το nch shiny είναι για εξωτερικές μονάδες. Στις εξωτερικές δουλειά κάνει και το λάστιχο του νερού με πίεση, όμως υπάρχει κίνδυνος να βραχούν ηλεκτρονικά μερη και να ξεφύγει της μόνωσης το νερό λόγω ποσότητας νερού και πίεσης και δεν το θέλουμε αυτό. Πιο ασφαλές το ψεκαστηρι με ένα ισχυρό χημικο. 

Edit: Το θέμα με τις αντλίες κενού έχει συζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν, το συμπέρασμα είναι ότι μόνο στο 1 ως 2% των τεχνικών θα βρεις να έχει και να σου βάλει. Με τους υπόλοιπους θα γίνει τσακωμός και διαπληκτισμος.

Οι τεχνικοί δεν γουστάρουν να τους κάνεις υποδείξεις για την δουλειά τους. 

Τρόπος για να αποφύγεις τον τσακωμο (εάν έχει αντλία μαζί του και δεν θέλει να βάλει), του λες ότι είχες μηχάνημα των 2k euro που χάλασε λόγω μη χρήσης αντλίας κενού και δεν στο κάλυψαν στην εγγύηση, αν σου πει πως το βρήκαν δεν υπάρχει τρόπος τους απαντάς ότι είχανε τρόπο με κάποια μικροκαμερα μέσα στους εναλλακτες και είδαν φθορες που τις αιτιολογήσαν έτσι. Αν σε ρωτησει ποιος είσαι εσύ που του λες αυτό εγώ δουλεύω 20 χρόνια κτλ (έχει γίνει σε γνωστό μου και έφυγε άμεσα από το μαγαζί), του απαντάς είμαι αυτός που θα πληρώσω 2k για νέα μηχανήματα και θέλω να καλύπτονται από την εγγύηση, εάν εσείς δεν ενδιαφέρεστε για αυτό δικό σας θέμα. 

Καλή σκέψη η πρόταση να δώσεις λίγο παραπάνω για να σου βάλει την αντλία, κανονικά θα πρέπει να δεχτεί και να μην ζητήσει τα λεφτά αλλά ακόμα και έτσι, αυτό ήταν υποχρέωση του να το κάνει και όχι να ζητάμε να δώσουμε παραπάνω, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα όταν είμαστε μπανανια.

Με ψυκτικούς που έχω μιλήσει όλοι αρνούνται την αναγκαιότητα αντλίας κενού και λένε ότι η εκδίωξη με εκτόνωση αν γίνει σωστά καλύπτει αυτή την διαδικασία και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αυτό για τις αντλίες που αναφέρεται μέσω intenet το θεωρούν απλά ντόρο κάποιων μη επαγγελματιών καθώς ακόμα και καθηγητές τους από τα τεχνικά λύκεια η ιεκ που πήγαιναν δεν συνιστούσαν ποτέ την αντλία, ήτανε μόνο μια θεωρητικουρα απλά για να υπάρχει στα βιβλία και τα specs.... Τέλος πάντων τι να πεις..... 

Εγώ σε προηγούμενο τεχνικό είχα πει πως είμαι μηχανολόγος μηχανικός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Εγώ σε προηγούμενο τεχνικό είχα πει πως είμαι μηχανολόγος μηχανικός 

Μια εναλλακτική λύση είναι να βρείτε έναν ανεξάρτητο τεχνικό ο οποίος είναι δοκιμασμένος ότι κάνει σωστά τη δουλειά του έτσι μένεις ήσυχος ότι όλα θα γίνουν όπως πρέπει και να μπορείς να του υποδείξεις οτιδήποτε θέλεις σχετικά με την εγκατάσταση χωρίς αυτός να φέρει αντιρρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντλια δεν σε βαζει γιατι του 'τρως' χρονο.

Η αντλια για να γινει σωστα (και αναλογα την ισχυ της) για να πετυχει σωστο κενο θελει 10-15λεπτα λειρουργειας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και μετα κανενα 5λεπτο ελεγχο στεγανοτητας αρα συνολο κανενα 20λ χαμενο χρονο γιαυτον οπου το μονο που εχει να κανει ειναι να κοιταει την φατσα σας 😂.
Τωρα....
ΑΝ εχει να παει σε μια μερα 2 εγκαταστασεις ΣΧΕΔΟΝ βολευει αλλη μια και τις κανει 3.
Αρα σαφεστατα πρεπει και να γινεται ΑΛΛΑ οπως και πολλα αλλα πραγματα πρεπει να το ξεκαθαριζετε και να το ΖΗΤΑΤΕ απο την αρχη
(ασε που παρα πολοι δεν εχουν κιολα..)

 

Επεξ/σία από leonkoum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αντλια την ζητάει ο κατασκευαστής γιατί με το κενό δεν βγάζεις απλά τον ατμοσφαιρικό αέρα, μετά από κάποια στιγμή η υγρασία που έχει ο αέρας μέσα στη σωληνα αρχίζει να γίνεται νερό που βράζει και περνάει μέσα από το λάδι της αντλιας και βγαίνει από το σύστημα.  

Η υγρασία αυτή χαλάει το λάδι του συμπιεστη το κάνει σαν ζελέ και συνήθως χαλάει τις ηλεκτρονικές βαλβίδες εκτόνωσης που έχουν τα ινβερτερ. Σωστο κενό γίνεται με μικρόμετρο όπου πρέπει η πίεση να κατέβει σε 500 μικρόν περίπου.

Ανάλογα με την υγρασία της ημέρας και το μήκος σωλήνων μπορεί να πάρει και 5 και 20 ώρες αλλά και 5 6 λεπτά Ανάλογα με τη δύναμη της αντλιας 

Επεξ/σία από burnedmarkblan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leonkoum είπε

Αντλια δεν σε βαζει γιατι του 'τρως' χρονο.

Η αντλια για να γινει σωστα (και αναλογα την ισχυ της) για να πετυχει σωστο κενο θελει 10-15λεπτα λειρουργειας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και μετα κανενα 5λεπτο ελεχο στεγανοτητας αρα συνολο κανενα 20λ χαμενο χρονο γιαυτον οπου το μονο που εχει να κανει ειναι να κοιταει την φατσα σας 😂.
Τωρα....
ΑΝ εχει να παει σε μια μερα 2 εγκαταστασεις ΣΧΕΔΟΝ βολευει αλλη μια και τις κανει 3.
Αρα σαφεστατα πρεπει και να γινεται ΑΛΛΑ οπως και πολλα αλλα πραγματα πρεπει να το ξεκαθαριζετε και να το ΖΗΤΑΤΕ απο την αρχη
(ασε που παρα πολοι δεν εχουν κιολα..)

 

Στις δικές μου εγκαταστάσεις, o μάστορας είχε την αντλία παράλληλα όσο έκανε τα ηλεκτρολογικά και λοιπά περιφερειακά. Δεν τον επιβάρυνε ούτε δευτερόλεπτο σε χρόνο μιας και είχε φτιάξει κενό πριν ακόμη τελειώσει τα ψιλολόγια. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την καθυστέρηση ως επιχείρημα ( όχι ότι θα με ένοιαζε κιόλας ). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...