Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, ekrepali είπε

η συγκέντρωση μούχλας και σκόνης στο σκαφάκι κάτω απ'τα στοιχεία είναι αναπόφευκτη

Γιαυτο ολο και πιο πολλοι κατασκευαστες κανουν τα κλιματιστικα πλεον πολυ ευκολα στην προσβαση απο οποιονδηποτε , μεσουσης μαλιστα της πανδημιας η ζητηση για αυτου του τυπου κλιματιστικα  που σε συνδυασμο με UV , 56 βαθμους αποστειρωσεις αυτοματες και λοιπα κοκοψοψαρα θα κανει τους συντηρητες να ...πεινασουν.

Ενας απο τους λογους που διαλεξα το TCL C Fresh ειναι το οτι λυνεται ολο πανευκολα (ισως και το Ocarina , ας μας πει καποιος που το εχει)( αφου βρω τις οδηγιες θα το δοκιμασω, ειμαι σε επαφη με την αντιπροσωπεια)

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3172022 120018 μμ.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Specs είπε

Γιαυτο ολο και πιο πολλοι κατασκευαστες κανουν τα κλιματιστικα πλεον πολυ ευκολα στην προσβαση απο οποιονδηποτε , μεσουσης μαλιστα της πανδημιας η ζητηση για αυτου του τυπου κλιματιστικα  που σε συνδυασμο με UV , 56 βαθμους αποστειρωσεις αυτοματες και λοιπα κοκοψοψαρα θα κανει τους συντηρητες να ...πεινασουν.

Ενας απο τους λογους που διαλεξα το TCL C Fresh ειναι το οτι λυνεται ολο πανευκολα (ισως και το Ocarina , ας μας πει καποιος που το εχει)( αφου βρω τις οδηγιες θα το δοκιμασω, ειμαι σε επαφη με την αντιπροσωπεια)

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3172022 120018 μμ.jpg

Επειδή ήμουν με Μπαν πολλές μέρες και δεν μπορούσα να παρακολουθήσω τελικά πως το βλέπεις το κλιματιστικό σχετικά με την εισαγωγή αέρα και αν έχει θόρυβο θέλω να μου πεις 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jimaros είπε

Παρατηρείς διάφορα στη λήψη του σήματος όταν είναι και όταν δεν είναι σε λειτουργία το κλιματιστικό;

Δεν το εχω παρατηρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimostr είπε

πως το βλέπεις το κλιματιστικό σχετικά με την εισαγωγή αέρα και αν έχει θόρυβο θέλω να μου πεις

Ησουν με μπαν? οχι ρε γαμωτο και νομιζα εισαι σε διακοπες χωρις καν σημα ιντερνετ και σκεφτηκα να παρω μεχρι και Perfera Daikin αλλα λεω ασε, που να περναμε μετα απο οδοφραγματα στην Λαμια στο δρομο Καρδιτσα-Αθηνα 😁

Δεν ξερω αν ειδες τις μετρησεις , τον πινακα μου με ολες τις εκδοχες και συνδυασμους ταχυτητων και ποσοτητας φρεσκου αερα, αλλα για υπνοδωματιο, στην χαμηλοτερη παροχη (ουτως η αλλως παραπανω απο οση χρειαζεται) και με τον ανεμιστηρα στο αθορυβο, σε αποσταση απο το μαξιλαρι μου που ειναι 2,75 μ ειναι ανεκτο στα 36 db (οταν κλεισω την εισαγωγη φρεσκου ειναι 33,4 db λογικα μη ακουστο αλλα οπως εχω αναφερει ειναι καπως τραχυς ο ηχος και οχι απλα σαν μια αυξηση στροφων ανεμιστηρα)

Αν εχεις αλλη αποσταση που θες , στο μετραω ευχαριστως.

image0.jpg

image1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Specs είπε

Ησουν με μπαν? οχι ρε γαμωτο και νομιζα εισαι σε διακοπες χωρις καν σημα ιντερνετ και σκεφτηκα να παρω μεχρι και Perfera Daikin αλλα λεω ασε, που να περναμε μετα απο οδοφραγματα στην Λαμια στο δρομο Καρδιτσα-Αθηνα 😁

Δεν ξερω αν ειδες τις μετρησεις , τον πινακα μου με ολες τις εκδοχες και συνδυασμους ταχυτητων και ποσοτητας φρεσκου αερα, αλλα για υπνοδωματιο, στην χαμηλοτερη παροχη (ουτως η αλλως παραπανω απο οση χρειαζεται) και με τον ανεμιστηρα στο αθορυβο, σε αποσταση απο το μαξιλαρι μου που ειναι 2,75 μ ειναι ανεκτο στα 36 db (οταν κλεισω την εισαγωγη φρεσκου ειναι 33,4 db λογικα μη ακουστο αλλα οπως εχω αναφερει ειναι καπως τραχυς ο ηχος και οχι απλα σαν μια αυξηση στροφων ανεμιστηρα)

Αν εχεις αλλη αποσταση που θες , στο μετραω ευχαριστως.

image0.jpg

image1.jpg

Όχι ευχαριστώ αρκούν αυτά 

Μπαν 14 μέρες ,τι να κάνουμε κάποια παληκάρια δυσκολεύονται να διαβάζουν αυτά που πρέπει και όταν τους τα επισημάνεις στέλνουν αναφορές και σιγά βέβαια μη καθίσουν οι διαχειριστές να διαβάσουν γιατί έχουν γραφτεί αυτά για το οποια τρως αναφορά ,δε βαριέσαι 100 Μπαν να φάω εγώ θα γράφω και όποιος  παρεξηγείτε ξύδι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι ευχαριστώ αρκούν αυτά 

Με τρωει βεβαια, καποια στιγμη θα το δοκιμασω να βγαλω εκτος το φιλτρο hepa να δω τι θα αλλαξει απο θορυβο.

Αλλωστε δεν ζω σε καμμια υποβαθμισμενης ατμοσφαιρας πολη να χρειαζεται το hepa.

Πιστευω εκει ειναι ο θορυβος, απο την δυσκολια να διαπερασει το hepa, γιαυτο και πλακωσα στα ερωτηματα την Inventor που ισχυριζεται πιθανοτατα παπατζες του τυπου "φιλτρο αποστειρωσης Hepa" για καποια καινουργια μοντελα της και περιμενω απαντηση αν παραμενουν σοβαροι.

Αν μη τι αλλο δεν εχει κανενας απο τους προμηθευτες τους τετοιο μοντελο και θα το εχει ο φασονατζης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Με τρωει βεβαια, καποια στιγμη θα το δοκιμασω να βγαλω εκτος το φιλτρο hepa να δω τι θα αλλαξει απο θορυβο.

Αλλωστε δεν ζω σε καμμια υποβαθμισμενης ατμοσφαιρας πολη να χρειαζεται το hepa.

Πιστευω εκει ειναι ο θορυβος, απο την δυσκολια να διαπερασει το hepa, γιαυτο και πλακωσα στα ερωτηματα την Inventor που ισχυριζεται πιθανοτατα παπατζες του τυπου "φιλτρο αποστειρωσης Hepa" για καποια καινουργια μοντελα της και περιμενω απαντηση αν παραμενουν σοβαροι.

Αν μη τι αλλο δεν εχει κανενας απο τους προμηθευτες τους τετοιο μοντελο και θα το εχει ο φασονατζης???

Δύσκολο να βγάλεις άκρη με τις αντιπροσωπείες 

Ο θόρυβος μάλλον από αυτό που λες θα είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά...σκέφτομαι να αλλάξω το παλιό General Electric 9000 btu με ενεργειακά πιο αποδοτικό 12000 btu inverter. Η χρήση σε υπνοδωμάτιο 16τμ αλλά θέλω μεγαλύτερο μηχάνημα για να διαχέεται λίγο η δροσιά και στο σαλόνι (εκεί λόγω τοιχοποιίας δεν μπορεί να γίνει εγκaτάσταση ac).

Είμαι ανάμεσα σε:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252992-a-c-in12btu-fujitsu-asyg035kpca

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

Έχετε κάποια άποψη; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Καλημέρα παιδιά...σκέφτομαι να αλλάξω το παλιό General Electric 9000 btu με ενεργειακά πιο αποδοτικό 12000 btu inverter. Η χρήση σε υπνοδωμάτιο 16τμ αλλά θέλω μεγαλύτερο μηχάνημα για να διαχέεται λίγο η δροσιά και στο σαλόνι (εκεί λόγω τοιχοποιίας δεν μπορεί να γίνει εγκaτάσταση ac).

Είμαι ανάμεσα σε:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252992-a-c-in12btu-fujitsu-asyg035kpca

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

Έχετε κάποια άποψη; Ευχαριστώ πολύ!

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

 (Θα έβαζα και την επέκταση εγγύησης).

Αλλιώς από τη λίστα σου θα πήγαινα στο Toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουμε το μηχάνημα ρυθμισμενο στους 28 ή στους 25 και στις δυο περιπτωσεις ιδια θερμοκρασία αέρα δεν θα βγάζει μέχρι να πιασει την ζητουμενη θερμοκρασία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeG είπε

Αν έχουμε το μηχάνημα ρυθμισμενο στους 28 ή στους 25 και στις δυο περιπτωσεις ιδια θερμοκρασία αέρα δεν θα βγάζει μέχρι να πιασει την ζητουμενη θερμοκρασία ;

Όχι βέβαια. Για 25 θα βγάζει πιο χαμηλή θερμοκρασία. Μόνο και μόνο η πιο χαμηλή εισαγωγή φτάνει, ενώ θα έχεις και πιο πολλά watts.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επεκτάσεις εγγυήσεων Κώτσου, Πλαισίου κλπ. έχουν υποχρέωση ετήσιου σέρβις; Και ναι, υποχρεωτικά σε αυτούς;
Επίσης τί σχέση έχει η επέκταση της εγγύησης των καταστημάτων με την εγγύηση του "κατασκευαστή" αν η τελευταία ισχύει παράλληλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tryfos είπε

Οι επεκτάσεις εγγυήσεων Κώτσου, Πλαισίου κλπ. έχουν υποχρέωση ετήσιου σέρβις; Και ναι, υποχρεωτικά σε αυτούς;
Επίσης τί σχέση έχει η επέκταση της εγγύησης των καταστημάτων με την εγγύηση του "κατασκευαστή" αν η τελευταία ισχύει παράλληλα;

Όλα αυτά θα υπάρχουν σε κάποιους όρους και θα είναι κατά περίπτωση, οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις μια μικρή έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Πάντως μια απλή ετήσια συντήρηση ζητάνε από έναν πιστοποιημένο..που πια βρίσκεις πολύ φτηνά η και έστω να σου δώσει μια απλή απόδειξη ότι έγινε...με αρκετά κάτω από 50 ευρώ..ακόμα και ο Κωτσόβολος έχει...όπως επίσης ξύδι σόδες δεν θα έβαζα ποτέ...έχει λύσεις αρκετές όπως ανέφερα nch everbrite (και εγώ μόνος τα κάνω με προσοχή

- Αυτό το «με προσοχή» μήπως θα μπορούσες να μας το αναλύσεις; (για ποιο λόγο θέλει προσοχή και ποιος είναι ο σωστός τρόπος χρήσης του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Οι επεκτάσεις εγγυήσεων Κώτσου, Πλαισίου κλπ. έχουν υποχρέωση ετήσιου σέρβις; Και ναι, υποχρεωτικά σε αυτούς;
Επίσης τί σχέση έχει η επέκταση της εγγύησης των καταστημάτων με την εγγύηση του "κατασκευαστή" αν η τελευταία ισχύει παράλληλα;

Εγω το ξετρυπωσα γιατι το εχουν κρυμμενο, εσυ διαβασε το με προσοχη και μας ενημερωνεις για να το βαλω και στο εξελ με τις εγγυησεις

https://www.plaisio.gr/Help/SupportAndGuidance/PlaisioSupport/PlaisioTermsOfWarranty/TowExtendedWarranty

Media Markt / Public ειναι κυριολεκτικα κρατικο μυστικο και μη ανακοινωσιμο, καθως σε τηλεφωνα και email μου απαντησαν πως χρειαζεται αυτοπροσωπη μεταβαση σε καταστημα για ενημερωση επι των ορων αλλα και επι των ΤΙΜΩΝ!!! ουτε αυτες δεν λενε, ουτε καν αν παραγγειλεις ονλαιν και θελησεις να βαλεις στο καλαθι και μια τετοια επεκταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...