Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Δεν θα έκανες καθαρισμό αν το λειτουργείς κάθε χρόνο??δηλ ένα αμάξι δεν θα έκανες κανένα σέρβις??

Όπως επίσης ένα τυπικό απλό σέρβις μπορείς να κάνεις με 20-25 ευρώ απλά για νά έχεις έχεις το χαρτι

τι σερβις ? μια την 5ετία μαξ ή πιο μπροστά σε περίπτωση που έχει πρόβλημα και χάνει freon (γενικά αν καίει παραπάνω χωρίς λόγο) , αλλιώς 10ετία να δεις πόσο μπούφος ήταν ο μάστορας ή όχι και χρειάζεται συμπλήρωμα

τα φίλτρα τα καθαρίζεις μόνος σου και ψεκάζεις τα στοιχεία (με ξύδι και αυτά @ekrepali ) αν μυρίζει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Αφου εσφιξα βιδες στο Haier και δεν σταματαει ο συντονισμος σε καποιες στιγμες , οταν ειναι στο φουλ το εξω, νομιζω φταιει η βαση μιας και ελαφρυ σηκωμα της κοβει τον θορυβο αμεσα...η μηπως οχι ? δειτε το βιντεο κ αναμενω τα φωτα σας παρακαλω

https://streamable.com/ivyo0t

Αυτο πως προεκυψε? ειδα που εγραφες καπου για 700 ωρες κλπ αλλα τι σημαινει αυτο ολο?

Απλά αυτό παρατήρησα στα δύο δικά μου. Δοκίμασε με ένα αλφάδι στο δικό σου να το φέρεις όσο γίνεται με ροδέλες και θα σταματήσει ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

τι σερβις ? μια την 5ετία μαξ ή πιο μπροστά σε περίπτωση που έχει πρόβλημα και χάνει freon (γενικά αν καίει παραπάνω χωρίς λόγο) , αλλιώς 10ετία να δεις πόσο μπούφος ήταν ο μάστορας ή όχι και χρειάζεται συμπλήρωμα

τα φίλτρα τα καθαρίζεις μόνος σου και ψεκάζεις τα στοιχεία (με ξύδι και αυτά @ekrepali ) αν μυρίζει ....

Καθαρισμό μια την πενταετία??και ξύδι??...οκ.

Μπορείς με nch everbrite ναι ...η φτερωτή στα 5 χρόνια όπως και τα στοιχεία θα έχουν μαζέψει αράχνες 

 

 

Επεξ/σία από alex19871987
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex19871987 είπε

Καθαρισμό μια την πενταετία??

δεν είπα για καθαρισμό μια την πενταετία , για το σέρβις που είπες ανέφερα ,  συμπλήρωμα φρέον (κανονικά ποτέ δε χρειάζεται) και καθαρισμό με ισχυρά απολυμαντικά σε περίπτωση μούχλας (που αν αφήνεις το AC στον ανεμιστήρα για καμιά ώρα πριν το κλείσεις και προσέχεις γενικά να μη βουλώσει η αποχέτευση είναι πολύ σπάνιο να πιάσει )

καθαρισμό κάνεις μόνος σου ανάλογα τη χρήση που κάνεις (αν δε θες ξύδι βάλε σαπουνόνερο ή μαγειρική σόδα και ψεκάζεις τα στοιχεία εγώ το κάνω εναλλάξ ) , μπορεί και ανα λίγες μέρες αν πχ καπνίζεις στο χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια απλή ετήσια συντήρηση ζητάνε από έναν πιστοποιημένο..που πια βρίσκεις πολύ φτηνά η και έστω να σου δώσει μια απλή απόδειξη ότι έγινε...με αρκετά κάτω από 50 ευρώ..ακόμα και ο Κωτσόβολος έχει...όπως επίσης ξύδι σόδες δεν θα έβαζα ποτέ...έχει λύσεις αρκετές όπως ανέφερα nch everbrite (και εγώ μόνος τα κάνω με προσοχή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Πάντως μια απλή ετήσια συντήρηση ζητάνε από έναν πιστοποιημένο..που πια βρίσκεις πολύ φτηνά η και έστω να σου δώσει μια απλή απόδειξη ότι έγινε...με αρκετά κάτω από 50 ευρώ..

πεταμένα λεφτά , ειδικά αν έχεις πανω απο ένα κλιματιστικό στη 10ετία έχεις πληρώσει τουλάχιστον ένα έξτρα κλιματιστικό

γιαυτό και τα επόμενα που σύντομα θα βάλω θα ψάξω να μην είναι υποχρεωτικό το ετήσιο "σέρβις"

18 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

όπως επίσης ξύδι σόδες δεν θα έβαζα ποτέ...έχει λύσεις αρκετές όπως ανέφερα nch everbrite (και εγώ μόνος τα κάνω με προσοχή) 

ο καθένας όπως καταλαβαίνει , δεν είπα με το ζόρι , προσωπικά αποφεύγω ισχυρά χημικά

Spoiler


36 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

η φτερωτή στα 5 χρόνια όπως και τα στοιχεία θα έχουν μαζέψει αράχνες

τώρα το είδα , 15 περάσανε στο χωριό , καμία αράχνη , ούτε σκόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Το μυστικό με τα ινβερτερ για την οικονομία είναι η σωστή επιλογή διάστασης κλιματιστικού στα btu που απαιτεί ο χώρος , στη θέρμανση συνεχώς αναμμένα και στη ψύξη όσες περισσότερες ώρες γίνεται και βέβαια πριν το σπίτι γίνει φούρνος 

Το γνωρίζω αυτό. Κανονικά το σπίτι μου χρειάζεται 24άρι, 12άρι και 9άρι. Αλλά είναι τέτοια η διαρρύθμιση και τέτοια η οικονομική κατάσταση, που δεν μου επιτρέπει να τα αγοράσω ούτε να σκάψω τοίχους να περάσω γραμμή για το 24άρι. Έχω λοιπόν 2 x 12άρια γνωρίζοντας ότι θα καίνε παραπάνω για να αποδώσουν στο χώρο και θα κάνουν μικρότερα διαλείμματα.

Το 2018, 2019, 2020 είχα στο καλοκαιρινό τετράμηνο περίπου 1400-1500 ημερήσιο και 250-300 νυχτερινό (με τουλάχιστον 3 πληντύρια ρούχων και 1 πληντύριο πιάτων τη μέρα, και ψυγείο 25ετίας, και μαγειρέματα κλπ) και κλιματισμό περίπου 14 ώρες τη μέρα.

Spoiler

444.jpg.4eb8c1fecde25ccd99db85dc9b153607.jpg

Ακόμα και με ελλειπή btu, δε μπορείς να πεις ότι έκαψε πολύ. Αυτό που έγινε το καλοκαίρι του 2021 με 2150+500 ήταν κλασική περίπτωση βλάβης. 🤬 Το φθηνοπωρινό 4μηνο του 2021 έπεσα ξανά σε φυσιολογικά επίπεδα οπότε ήμουν 100% σίγουρος ότι έφταιγε το κλιματιστικό. Δε θα μάθω ποτέ τι βλάβη είχε, δε μου πέρασε ούτε στιγμή απ'το μυαλό να το φτιάξω. Δεν έβλεπα την ώρα και τη στιγμή να ξηλωθεί γιατί κάθε φορά που το κοιτούσα με έπιαναν τα νεύρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάζετε ξύδια σόδες σαπουνόπερα και ματσούνια στα κλιματιστικά. Η δράση τους στα στοιχεία και τους εναλλακτες για τέτοια μηχανήματα είναι αμφιλεγόμενη. Στα κλιματιστικά θελουμε τρία πράγματα με το καθάρισμα, απομάκρυνση σκόνης, απομάκρυνση μούχλας, αποσμηση, απολύμανση. Για αυτά θες ένα επαγγελματικό χημικό το οποίο το διαλύεις μέσα στο νερό σε αναλογια συγκέντρωσης ανάλογα του πόσο πολύ βρώμικο θεωρείς ότι είναι το μηχάνημα. Το οξικο οξύ προσφέρει απολύμανση, αποσμηση, όχι όμως ικανοποιητική απομάκρυνση σκόνης και αμφιλεγόμενο στην αντιμετώπιση της μούχλας. Το σαπουνονερο είναι παντελώς άχρηστο κυριολεκτικά για ψεκασμα σε στοιχείο, μόνο ένα ποσοστό σκόνης απομακρύνει και μετά όταν τεθεί σε λειτουργία το κλιματιστικό θα βγάζει μπουρμπουλιθρες. 

Χημικα που χρησιμοποιώ εγώ είναι το everbrite nch για εσωτερικά που θέλουμε περισσότερο απολύμανση και όχι τόσο πολύ αφαίρεση σκόνης, ενώ έξω για συμπυκνωτες που έχουν υψηλό φορτίο σκόνης θέλουμε υψηλο βαθμό αφαίρεσης σκόνης και σχεδόν καθόλου απολύμανση. Εκεί βάζω το eurochem cb1. 

Όταν θα μου τελειώσουν και τα δύο χημικά θα προτιμήσω αφρώδη απολυμαντικα, ευκολότερα στην εφαρμογή, δεν μπλέκεις με νερά ξέβγαλμα και άλλα, ένα απλό ξέπλυμα στο τέλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φορουμ

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω την λειτουργία AP στο εν λόγω κλιματιστικό πατώντας 7 φορές το κουμπί led στο τηλεχειριστήριο (όπως λένε οι οδηγίες στο ίντερνετ) * και δεν ενεργοποιείται... Υπάρχει καμιά ιδέα κάποιο "κόλπο" που δεν γνωρίζω και το ξέρει κάποιος κάτοχος?

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/odigies-egkatastasis-wifi

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 ώρες πριν, korakios είπε

τα φίλτρα τα καθαρίζεις μόνος σου και ψεκάζεις τα στοιχεία (με ξύδι και αυτά @ekrepali ) αν μυρίζει ....

Χαχα..., λατρεία με το ξύδι έχεις. 🤢

Βάλε κι ένα μπωλάκι με ξύδι κάτω απ'το κλιματιστικό να έχεις καλύτερη υγρασία και ευωδία στο χώρο. 😄

Τα φίλτρα μπορώ να τα καθαρίσω μόνος μου... αλλά τα στοιχεία θέλουν ψεκαστήρα να καθαριστούν σωστά και σκάφη για να μη γίνει ο τοίχος χάλια. Σιγά μη κάθομαι να κάνω τέτοια δουλειά μόνος μου, να φάω και καμιά τούμπα απ'τη σκάλα. 😄 Μια φορά καθάρισα μόνος μου έναν αφυγραντήρα , έφαγα ένα ολόκληρο απόγευμα και με πονούσαν τα πόδια για καμιά βδομάδα. Αν μπορούσα να γυρίζω το χρόνο πίσω, ειλικρινά σου μιλάω θα τον πετούσα στα σκουπίδια και θα έπερνα στη μάνα μου καινούργιο.

1 ώρα πριν, korakios είπε

και καθαρισμό με ισχυρά απολυμαντικά σε περίπτωση μούχλας (που αν αφήνεις το AC στον ανεμιστήρα για καμιά ώρα πριν το κλείσεις και προσέχεις γενικά να μη βουλώσει η αποχέτευση είναι πολύ σπάνιο να πιάσει

Ακόμα κι αν καθαρίζεις συχνά τα φίλτρα, ακόμα κι αν αφήνεις τον ανεμιστήρα ανοιχτό για να στεγνώσει η υγρασία... η συγκέντρωση μούχλας και σκόνης στο σκαφάκι κάτω απ'τα στοιχεία είναι αναπόφευκτη... το καταλαβαίνεις αν βρωμάει το κλιματιστικό σαν ποδαρίλα στο fan mode. Oπότε θα διαφωνήσω μαζί σου ότι δεν είναι απαραίτητο το χημικό σε ετήσια βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 hours ago, panosno1com said:

Καλησπέρα στο φορουμ

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω την λειτουργία AP στο εν λόγω κλιματιστικό πατώντας 7 φορές το κουμπί led στο τηλεχειριστήριο (όπως λένε οι οδηγίες στο ίντερνετ) * και δεν ενεργοποιείται... Υπάρχει καμιά ιδέα κάποιο "κόλπο" που δεν γνωρίζω και το ξέρει κάποιος κάτοχος?

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/odigies-egkatastasis-wifi

 

 

Κλείσε το κλιματιστικό. Άνοιξε το πάλι και ξεκίνα να πατάς το led 7 φορές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κλείσε το κλιματιστικό. Άνοιξε το πάλι και ξεκίνα να πατάς το led 7 φορές.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Με κλειστό δοκιμαζ... Δοκίμασα να το βγάλω απ την πριζα για 10 δευτερόλεπτα και να το ξαναβαλω, αλλα τιποτα! Παταω 7 φορες κανει που και που μπιμπ αλλα δεν εμφανιζει το ΑΡ ... Δοκιμασα και το τηλεκοντρολ με την καμερα του κινητου (για ναδω μηπως κολλαει το χειριστήριο και δεν στελνει εντολη)

Παω να το τσεκαρω

 

Edit : το κλεισα και το ξανανοιξα. Πατησα 7 φορες το κουμπι λεντ ( ανοιχτο το air condition) αλλα δεν εκανε τιποτα. Ξαναδοκιμαζω με την 7η φορα να το πατάω συνεχομενα παλι τιποτα

Edit 2 δοκιμασα το ιδιο εχωντας ανοιξει και το ΑΡ στο ρουτερ (να αναβοσβηνει)

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Δοκίμασε με ένα αλφάδι στο δικό σου να το φέρεις όσο γίνεται με ροδέλες και θα σταματήσει ο θόρυβος.

Eπρεπε τοσα χρονια , να ειχα ψαξει και να ειχα βρει , αν και σπαστες, αυτες https://agirosis.gr/products/MCE-Βάση-κλιματιστικού-c124859570

τουλαχιστον η fischer δεν πουλαει βλακειες και το κυριωτερο εχει και το μοντελο με το αλφαδι, ειδικο για τραχανοπλαγιαδες μαστορους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Με κλειστό δοκιμαζ... Δοκίμασα να το βγάλω απ την πριζα για 10 δευτερόλεπτα και να το ξαναβαλω, αλλα τιποτα! Παταω 7 φορες κανει που και που μπιμπ αλλα δεν εμφανιζει το ΑΡ ... Δοκιμασα και το τηλεκοντρολ με την καμερα του κινητου (για ναδω μηπως κολλαει το χειριστήριο και δεν στελνει εντολη)

Παω να το τσεκαρω

 

Edit : το κλεισα και το ξανανοιξα. Πατησα 7 φορες το κουμπι λεντ ( ανοιχτο το air condition) αλλα δεν εκανε τιποτα. Ξαναδοκιμαζω με την 7η φορα να το πατάω συνεχομενα παλι τιποτα

Edit 2 δοκιμασα το ιδιο εχωντας ανοιξει και το ΑΡ στο ρουτερ (να αναβοσβηνει)

Βάλε καινούργιες μπαταρίες για καλό και για καλό. Κλείσε το κλιματιστικό. Άνοιξε το. Περίμενε λίγα δευτερόλεπτα. Ξεκίνα πάτα το led 7 φορές. Όχι με γρήγορο ρυθμό, περίπου 1 φορά το δευτερόλεπτο. Στο 7 πάτημα θα δεις τις περσίδες να κλείνουν και να γράφει AP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...