Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως αμαρτια να δωσω σχεδον 7κατοσταρικα για ενα δωδεκαρι. Καλυτερα δεν ειναι να παρω ενα 18αρι inventor με 900 σαν αυτο που πηρα πριν 3 χρονια στην Αθηνα?

Γενικο ερωτημα. Αν εχεις πιο δυνατο απο αυτο που υπολογιζουν οι απωλειες παιζει θεμα? Εμενα μια χαρα με πηγε το 18αρι που δεν ειχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τις υπέρυθρες του Toshiba Edge? Όταν είναι κλειστό όλα μια χαρά, πιάνει σήμα από παντού. Όταν είναι όμως σε λειτουργία πρέπει να είσαι σε ένα μέτρο απόσταση για να πιάσει το τηλεκοντρόλ για κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δηλαδη παιρνεις τις θερμικες απωλειες που βγαζει αυτο το τεστακι παραπανω , τις κανεις BTU, και τελικα 34τμ δωματιο σε οικοδομη του 1982 θελει 9000btu aircondition ?

Αστείο ειναι αυτο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δηλαδη παιρνεις τις θερμικες απωλειες που βγαζει αυτο το τεστακι παραπανω , τις κανεις BTU, και τελικα 34τμ δωματιο σε οικοδομη του 1982 θελει 9000btu aircondition ?

Αστείο ειναι αυτο ε?

Όχι και όχι. Κοιτάς λάθος νούμερο.

1 ώρα πριν, therock είπε

Παντως αμαρτια να δωσω σχεδον 7κατοσταρικα για ενα δωδεκαρι. Καλυτερα δεν ειναι να παρω ενα 18αρι inventor με 900 σαν αυτο που πηρα πριν 3 χρονια στην Αθηνα?

Γενικο ερωτημα. Αν εχεις πιο δυνατο απο αυτο που υπολογιζουν οι απωλειες παιζει θεμα? Εμενα μια χαρα με πηγε το 18αρι που δεν ειχα

Δεν είναι όλα τα 12αρια ίδια. Το συγκεκριμένο έχει πολύ υψηλό seer και ανεβαίνει περίπου στα 14500btus σε ψύξη.

Εννοείται βέβαια ότι αυτά τα utilities δεν υποκαθιστούν μελέτη μηχανικού, τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές ( και στο sticky) για αυτό είναι δικιά σου απόφαση.

Προφανώς πάντως ότι αν ένας χώρος μπορεί να εξυπηρετηθεί με ένα 12αρι, είναι πολύ προτιμότερο να βάλεις με τα ίδια λεφτά ένα αποδοτικό μικρό παρά ένα μέτριο 18αρι.

Αλλά, εσύ αποφασίζεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προφανώς πάντως ότι αν ένας χώρος μπορεί να εξυπηρετηθεί με ένα 12αρι, είναι πολύ προτιμότερο να βάλεις με τα ίδια λεφτά ένα αποδοτικό μικρό παρά ένα μέτριο 18αρι.

Αλλά, εσύ αποφασίζεις.

Με ποια εννοεις το λες αυτο? Επειδη ειμαι ασχετος ρωταω

Πχ εγω κοιταζα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/28507526/Inventor-Dark-DR2VI32-18WFI-DR2VO32-18-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, therock είπε

Με ποια εννοεις το λες αυτο? Επειδη ειμαι ασχετος ρωταω

Πχ εγω κοιταζα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/28507526/Inventor-Dark-DR2VI32-18WFI-DR2VO32-18-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Black.html

Μου αρέσει που τα χώνεις στο ερωτηματολόγιο, αλλά ρωτάς για κλιματιστικό με 700-800€ εδώ , αλλά ο ίδιος πας και βάζεις πρόταση στα 1050€ (βάλε και άλλα 100-150€ εγκατάσταση πας κάπου 1200€). Και μάλιστα μια μετριότητα. Στα χρήματα αυτά υπάρχουν σαφώς ανώτερες προτάσεις/

Θα έλεγα ότι πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις και πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις και μετά να έρθουμε με προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1300€
  2. Aντικατάσταση παλιού λόγω βλάβης(asy17rsacw fujitsu): Επαρκες
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Μεγάλη Αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού. : 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, ελάχιστη  σε θερμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 75 τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Περιστερι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα προτιμούσα μεγάλη εγγύση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Σαλονι-Κουζινα-Τραπεζαρια,Καλούτσικες μονώσεις, ανατολικος προσανατολισμός,έντονη ηλιοφάνεια.
  10.  ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ 

    26706.56Watt

    22967.64KCal/h

    356.09Watt/m^2

    306.24KCal/h/m^2

          για 22C 75τμ

Για 24αρι μόνο.Μου είπαν για το inventor corona πως έχει πολύ καλή ψύξη,είδα όμως και το kuro και της  Gree  το Fairy GRC/GRCO-241QI/KFR-N5.Περιμένω προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ManolisKw είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1300€
  2. Aντικατάσταση παλιού λόγω βλάβης(asy17rsacw fujitsu): Επαρκες
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Μεγάλη Αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού. : 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, ελάχιστη  σε θερμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 75 τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Περιστερι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα προτιμούσα μεγάλη εγγύση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Σαλονι-Κουζινα-Τραπεζαρια,Καλούτσικες μονώσεις, ανατολικος προσανατολισμός,έντονη ηλιοφάνεια.
  10.  ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ 

    26706.56Watt

    22967.64KCal/h

    356.09Watt/m^2

    306.24KCal/h/m^2

          για 22C 75τμ

Για 24αρι μόνο.Μου είπαν για το inventor corona πως έχει πολύ καλή ψύξη,είδα όμως και το kuro και της  Gree  το Fairy GRC/GRCO-241QI/KFR-N5.Περιμένω προτάσεις!

Αν θέλεις inventor θα πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/37089068/Inventor-Legend-LDVI-24WFI-LDVO-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-klimatistiko-24-000-btu-h_4041070

είναι σαν το Midea easy pro.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

Όπου με επέκταση εγγύησης πάει στα 5 χρόνια.

Το ίδιο και αυτό με 5 χρόνια εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/36085206/Carrier-Cool-Easy-42QHE24D8SH-38QHE24D8SH-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Από αλυσίδα άλλη πρόταση

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο tclgreece.gr έχει μια μαύρη λίστα καταστημάτων. Αυτό θέλουμε να αποφύγουμε. Προσωπικά θα ρωταγα και το Χ κατάστημα πόση εγγύηση δίνει. Αν μου πει 10 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας, είναι κομπλέ.

Επειδη εδω που ειμαι αυτο μπορω να το χω αμεσα, θα μου το προτεινες σα λυση για το υπνοδωματιο? Επειδη αν ειναι να παραγγειλω απο kotsovolo θα ερθει με μεταφορική και λογικη θα κανει μια βδομαδα και υποφερω καθε μερα που περναει

Ειδαλλως σαν 12αρι για σαλονι εχεις κατι αλλο να προτεινεις απο welcome stores? Αλλιως να παω στο midea που μου προτεινες και να δω ποσο συντομα μπορω να το χω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως μολις παραγγειλα τα equation απο Leroy.

1733 € ολα μαζι.

Ελπιζω να μην βγουνε μουφα.

2χ18αρια. Το ενα για το σαλονι και το αλλο για την μεγαλη κρεββατοκαμαρα. Ειναι μεγαλο για δωματιο, αλλα η τιμη ηταν καλη.

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-s-ac-9-in-s-ac-9-out-18000-btuh-82367427

Και ενα Multi για τις αλλες δυο κρεββατοκαμαρες.

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε : βάση οικονομίας, όσα χρειαστεί 
  2. Νέα εγκατάσταση 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : όχι σκρουτζομαγαζο πάντως 
  4. Χρήση κλιματιστικού. : 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, υποβοήθηση σε θερμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υδ25τμ παιδικο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Δράμα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:εγγύηση, νωπός αερας, οικονομία 
  9.  
  10. Ζήτηση 21οC

Screenshot_20220730_184522.jpg

Screenshot_20220730_184550.jpg

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimaros είπε

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τις υπέρυθρες του Toshiba Edge? Όταν είναι κλειστό όλα μια χαρά, πιάνει σήμα από παντού. Όταν είναι όμως σε λειτουργία πρέπει να είσαι σε ένα μέτρο απόσταση για να πιάσει το τηλεκοντρόλ για κάποιο λόγο.

Κι εμενα απο τα τέσσερα το Edge ειναι το χειροτερο. Οχι ομως οτι χρειαζεται να πηγαινεις στο μετρο. Απλως εχει τις περισσοτερες τζουφιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GeG είπε

οχι φιλε μου, ειναι πιο ευκολο να δεις ενα βιντεακι 3ων λεπτων για το πως δουλευει, γενικα ομως η εξωτερικη και η εσωτερικη μοναδα συνδεονται με ενα κλειστο κυκλωμα οπου μεσα ρεει φρεον το οποιο εχει τις ιδιοτητες οταν συμπιεζεται (στον συμπιεστη της εξωτερικης μοναδας) να ψυχεται , και να δροσιζεσαι εσωτερικα στο σπιτι σου και μετα να αποσυμπιεζεται ωστε να μπει στην εξωτερικη μοναδα και να ακουλουθησει ο ιδιος κυκλος. ειναι απλο αν το δεις σε ενα βιντεο και ετσι δουλευει οτι παραγει ψυχος στην συγχρονη κοινωνια!!! ψυγειο, κλιματιστικο, κλιμα αυτοκινητου κ.α.

Εγω απλα ρωτησα αν η εξωτερικη μοναδα του κλιματιστικου ρουφαει κατι απο τον εξωτερικο αερα του περιβαλλοντος.Αυτο με ενδιαφερει μονο.Ειχα δει βιντεο με τεχνικες αναλυσεις,μπερδευτηκα χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...