Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει εδώ πέρα;

Υγροποίηση είναι λόγω διαφοράς θερμοκρασίας (φυσιολογική ή όχι) ή χάνει ψυκτικό υγρό;

111.jpg.b2008b4c7770540b6547f6a28d24f537.jpg

 

2ο ίδιο κλιματιστικό που έχω είναι εντελώς στεγνό εκεί (και τα 2 λειτουργούν από το πρωί)

edit: Να προσθέσω ότι δεν έχω θέμα απόδοσης... απλά το είδα να στάζει (περίπου 1 σταγόνα το λεπτό). Έχει κάνα 2 μέρες που το παρατήρησα, το κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί τον Απρίλιο.

Για βαλε μια φωτο και απο το αλλο κλιματιστικο στο ιδιο σημειο. Η μονωση σταματαει και εκει τοσο ψηλα στους σωληνες? Αυτο με την υγροποιηση ειναι πιο μεγαλο απο το στεγνο σε btu?

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει εδώ πέρα;

Τίποτε δεν συμβαίνει ( κρυα επιστροφή + ζεστό περιβάλλον = υγροποιηση )Μια χαρά είναι Το άλλο είναι ίδιο σε btu Ίδια τμ χώρος ? Ίδιες ρυθμίσεις ? Ίδιες αποστάσεις σωλήνων ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Mπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει εδώ πέρα;

Υγροποίηση είναι λόγω διαφοράς θερμοκρασίας (φυσιολογική ή όχι) ή χάνει ψυκτικό υγρό;

111.jpg.b2008b4c7770540b6547f6a28d24f537.jpg

 

2ο ίδιο κλιματιστικό που έχω είναι εντελώς στεγνό εκεί (και τα 2 λειτουργούν από το πρωί)

edit: Να προσθέσω ότι δεν έχω θέμα απόδοσης... απλά το είδα να στάζει (περίπου 1 σταγόνα το λεπτό). Έχει κάνα 2 μέρες που το παρατήρησα, το κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί τον Απρίλιο.

Η σωλήνες έχουν θερμοκρασία κάτω από το σημείο δρόσου. Φυσιολογικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, therock είπε

Ενταξει εχεις δικιο. Εκατσα και τα ξανακανα με το σωστο υψος. Λοιπον εχουμε και λεμε.

Προκειται για Υπογειο στην Αιγινα. Για να μη το επικολλω 2 φορες, οπου εχει την καθετο, αφορα την δευτερη περιπτωση για το 18αρι

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 300-400 / 700-800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατα Προτιμηση Καποιο απο τα φθηνοτερα σκρουτζομαγαζα για λογους Οικονομιας
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη / θέρμανση Αδιαφορο
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, θερμανση αδιαφορο
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ΥΔ 11 τμ Ενιαίος χώρος 34τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αιγινα με 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Υπόγειο, Καλούτσικες μονώσεις, ΒΔ προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.

screencapture-elith-gr-calc-stresults-php-2022-07-29-10_46_29.png

screencapture-elith-gr-calc-stresults-php-2022-07-29-10_46_51.png

Θεωρώ ότι κάτι είναι λάθος, αν κάνεις μετατροπή τα watt σε btu βγάζει ότι για το δωμάτιο με 22 τετραγωνικά θες 27.000btu και 34.000btu για το μεγάλο δωμάτιο με τα 34 τετραγωνικά.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Για βαλε μια φωτο και απο το αλλο κλιματιστικο στο ιδιο σημειο. Η μονωση σταματαει και εκει τοσο ψηλα στους σωληνες? Αυτο με την υγροποιηση ειναι πιο μεγαλο απο το στεγνο σε btu?

 

41 λεπτά πριν, hp8 είπε

Τίποτε δεν συμβαίνει ( κρυα επιστροφή + ζεστό περιβάλλον = υγροποιηση )Μια χαρά είναι Το άλλο είναι ίδιο σε btu Ίδια τμ χώρος ? Ίδιες ρυθμίσεις ? Ίδιες αποστάσεις σωλήνων ?

 

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η σωλήνες έχουν θερμοκρασία κάτω από το σημείο δρόσου. Φυσιολογικό.

Eυχαριστώ και τους τρεις, προς στιγμήν τρόμαξα. Λοιπόν...

- Στο 2ο κλιματιστικό (δε μπορώ να βγάλω καλύτερη photo απ'το παράθυρο)...η  μόνωση σταματάει χαμηλότερα απ'το 1ο.  

Spoiler

1109338077_.jpg.6ed51c5159b021aea2e156ee80a16ab6.jpg

Να τους φωνάξω να συμπληρώσουν μόνωση μέχρι κάτω στο 1ο;

- Τα κλιματιστικά είναι ίδια μάρκα-μοντέλο (12άρια sendo cronus).

- Και τα 2 έχουν έχουν περίπου 3.20 σωλήνα. Σ'αυτό με την υγροποίηση έχει εγκατασταθεί η μονάδα πίσω απ'το κλιματιστικό με κουλούρα. Στο 2ο πάει η σωλήνα πλάγια και μετά κάθετα κάτω.

- Το κλιματιστικό με την υγροποίηση είναι σε ανοιχτό χώρο 40τμ, το 2ο σε διάδρομο με υπνοδωμάτια άλλα 40τμ.

- Στο κλιματιστικό με την υγροποίηση υπάρχει περισσότερη ζέστη γύρω απ'τη μονάδα γιατί έχω κατεβασμένη τέντα, το 2ο έχει ανοιχτό χώρο.

- Και τα 2 κλιματιστικά στο 27, χωρίς extra ρυθμίσεις ifeel κλπ.

- Το κλιματιστικό με την υγροποίηση το έχω στο silent, το 2ο στο auto (συνήθως δουλεύει στη 1η σκάλα και ανεβάζει ταχύτητα για κάνα 2 λεπτά ανά μισή ώρα).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

 

Eυχαριστώ και τους τρεις, προς στιγμήν τρόμαξα. Λοιπόν...

- Στο 2ο κλιματιστικό (δε μπορώ να βγάλω καλύτερη photo απ'το παράθυρο)...η  μόνωση σταματάει χαμηλότερα απ'το 1ο.  

  Απόκρυψη περιεχομένων

1109338077_.jpg.6ed51c5159b021aea2e156ee80a16ab6.jpg

Να τους φωνάξω να συμπληρώσουν μόνωση μέχρι κάτω στο 1ο;

- Τα κλιματιστικά είναι ίδια μάρκα-μοντέλο (12άρια sendo cronus).

- Και τα 2 έχουν έχουν περίπου 3.20 σωλήνα. Σ'αυτό με την υγροποίηση έχει εγκατασταθεί η μονάδα πίσω απ'το κλιματιστικό με κουλούρα. Στο 2ο πάει η σωλήνα πλάγια και μετά κάθετα κάτω.

- Το κλιματιστικό με την υγροποίηση είναι σε ανοιχτό χώρο 40τμ, το 2ο σε διάδρομο με υπνοδωμάτια άλλα 40τμ.

- Στο κλιματιστικό με την υγροποίηση υπάρχει περισσότερη ζέστη γύρω απ'τη μονάδα γιατί έχω κατεβασμένη τέντα, το 2ο έχει ανοιχτό χώρο.

- Και τα 2 κλιματιστικά στο 27, χωρίς extra ρυθμίσεις ifeel κλπ.

- Το κλιματιστικό με την υγροποίηση το έχω στο silent, το 2ο στο auto (συνήθως δουλεύει στη 1η σκάλα και ανεβάζει ταχύτητα για κάνα 2 λεπτά ανά μισή ώρα).

 

 

 

Μια χαρά είναι, το ότι δεν έχει μόνωση εκεί δεν το επηρεάζει απλά δείχνει προχειρότητα στην εγκατάσταση. Αν βγάλεις φώτο από μακριά το μέσα και το έξω θα φανούν και οι υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1109338077_.jpg.6ed51c5159b021aea2e156ee80a16ab6.jpg

 

- Και τα 2 έχουν έχουν περίπου 3.20 σωλήνα. Σ'αυτό με την υγροποίηση έχει εγκατασταθεί η μονάδα πίσω απ'το κλιματιστικό με κουλούρα. Στο 2ο πάει η σωλήνα πλάγια και μετά κάθετα κάτω.

αληθεια μπορεις να βαλεις μια φωτο για το πως ειναι η κουλουρα για δικη μου απορια, επειδη σκεφτομαι πως στο καλο θα χωρανε 3 μετρα σωληνα αν η εξωτερικη μοναδα ειναι ακριβως πισω απο την εσωτερικη, σε αυτο που εχω τωρα , δεν βλεπω να εχει πανω απο 2 μετρα σωληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, therock είπε

Ενταξει εχεις δικιο. Εκατσα και τα ξανακανα με το σωστο υψος. Λοιπον εχουμε και λεμε.

Προκειται για Υπογειο στην Αιγινα. Για να μη το επικολλω 2 φορες, οπου εχει την καθετο, αφορα την δευτερη περιπτωση για το 18αρι

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 300-400 / 700-800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατα Προτιμηση Καποιο απο τα φθηνοτερα σκρουτζομαγαζα για λογους Οικονομιας
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη / θέρμανση Αδιαφορο
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, θερμανση αδιαφορο
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ΥΔ 11 τμ Ενιαίος χώρος 34τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αιγινα με 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Υπόγειο, Καλούτσικες μονώσεις, ΒΔ προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.

screencapture-elith-gr-calc-stresults-php-2022-07-29-10_46_29.png

screencapture-elith-gr-calc-stresults-php-2022-07-29-10_46_51.png

Θα σε παρακαλέσω να ξανατρέξεις το εργαλείο για 18C. Επίσης προσοχή στα ανοίγματα. Δεν παίζει να έχεις 5 πόρτες και 10 παράθυρα και στους 2 χώρους. Σου ανεβάζουν πολύ το αποτέλεσμα. Άντε να έχει μια πόρτα ο μικρός χώρος και 2 πόρτες και 2 παράθυρα ο μεγάλος πχ.

5 ώρες πριν, Haldol είπε

Διαφορές ανάμεσα σε Elite Premium και Miracle II της TCL; Μου είπαν από κατάστημα ότι η μόνη διαφορά είναι το directional airflow (ρύθμιση "αριστερά-δεξιά" στις περσίδες) που έχει "έξτρα" το Miracle II. Ισχύει; 

Το miracle έχει σαφώς ανώτερους δείκτες σε ψύξη στα 9Κ και 12Κ μοντέλα. Περισσότερο info στο tclgreece.gr

4 ώρες πριν, andreaspA είπε

Τι γνωμη εχετε για τα equation του Leroy.

Ψαχνω φθηνα κλιματιστικά για ενα σπιτι προς ενοικιαση.

Θέλω ενα multi κατα προτιμηση γύρω στα 9.000btu καθε εσωτερικο,  ενα 9000btu ακομα για αλλη κρεββατοκαμαρα, και 24000btu για το σαλονι.

Εχει και δωρεαν τοποθετηση το Leroy, ελπιζω με κενό και όχι αρπα κολλα.

 

Δεν νομίζω να έχουμε feedback.

3 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο για για ψυξη (πάρα πολύ σπάνια για θέρμανση) και λέω για αυτό
https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679853

ή αυτό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

Από ότι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες είναι αρκετά καλό, ειδικά στην ψύξη που με ενδιαφέρει.
1. Είπα να επιλέξω 12άρι ώστε να ψύχει κάπως και το δίπλα υπνοδωμάτιο (έβαλα σχεδιάγραμμα). Καθώς ειναι κριβώς στην ευθεία με την πόρτα. Εμένα μου φαίνεται λογικό, αλλά είναι σωστή η σκέψη μου??

Ποιο από τα δύο προτείνεται?

 

2. Στην δωρεάν εγκατάσταση λέει δικαιολογεί μέχρι 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Θα είμαι οκ? γιατί στο site της eurovent  νομίζω είδα ότι λέει 5m για το midea. Στο site του φουρλή δεν έχει manual να τσεκάρω..

και εννοείται από ότι διάβασα δε δέχομαι χωρίς αντλία κενού...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια συμβουλή

Untitled.png

Screenshot 2022-07-29 182016.png

Κατά 99% δεν θα πηγαίνει ο αέρας όπως το φαντάζεσαι. Τώρα όσον αφορά το μοντέλο, η απάντηση είναι εύκολη. Αν θέλεις εγγύηση πας στο tcl. Για μήκος σωλήνα, θα πας για 3μ.

3 ώρες πριν, ManolisKw είπε

Μου χάλασε το κλιματιστικό και επειγει αγορά νέου.Το πόσο μέχρι 1200 για 24αρι.Σκεφτομαι για το Inventor Corona.Εχει κανείς κάποια άλλη μάρκα?Από μεγάλες αλυσίδες μόνο!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν υπάρχει τρόπος να μην ακούγεται ο θόρυβος -μπιπ-μπιπ κλπ όταν αλλάζουμε τις ρυθμίσεις απο το κοντρολ? Γενικά υπάρχει κάτι που μπορούμε να "πειράξουμε/αποσυνδέσουμε" στην εσωτερική μονάδα ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν υπάρχει τρόπος να μην ακούγεται ο θόρυβος -μπιπ-μπιπ κλπ όταν αλλάζουμε τις ρυθμίσεις απο το κοντρολ? Γενικά υπάρχει κάτι που μπορούμε να "πειράξουμε/αποσυνδέσουμε" στην εσωτερική μονάδα ? 

 

Πολλά μοντέλα μπορείς να τα βάλεις σε silent, δες στο manual.
Τα midea πχ. το έχουν αυτό όταν απενεργοποιείς το led του κοντρολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

47 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μια χαρά είναι, το ότι δεν έχει μόνωση εκεί δεν το επηρεάζει απλά δείχνει προχειρότητα στην εγκατάσταση. Αν βγάλεις φώτο από μακριά το μέσα και το έξω θα φανούν και οι υπόλοιπες.

  Πέρα από αυτό δε βλέπω άλλη προχειρότητα, δεν ανεβάζω φωτογραφίες μη γράψετε διάφορα και μου γίνει ψύχωση. 😁

Δουλεύανε ταυτόχρονα 2 συνεργεία και προσπαθούσα να τους έχω από πάνω... έκαναν κανονικά και κενό.

39 λεπτά πριν, GeG είπε

αληθεια μπορεις να βαλεις μια φωτο για το πως ειναι η κουλουρα για δικη μου απορια, επειδη σκεφτομαι πως στο καλο θα χωρανε 3 μετρα σωληνα αν η εξωτερικη μοναδα ειναι ακριβως πισω απο την εσωτερικη, σε αυτο που εχω τωρα , δεν βλεπω να εχει πανω απο 2 μετρα σωληνες

Λάθος διατύπωση... δεν είναι ακριβώς από πίσω, είναι ελάχιστα παραδίπλα. 😛

Εσωτερικά έχει 60 οριζοντίως στη μονάδα, συν 20 κάτω απ'το δοκάρι, συν 30cm το πάχος του τοίχου πάμε στο 1.10. Μετά έξω 2.10 κουλούρα. Μπροστά ήμουν όταν μετρούσε.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Πολλά μοντέλα μπορείς να τα βάλεις σε silent, δες στο manual.
Τα midea πχ. το έχουν αυτό όταν απενεργοποιείς το led του κοντρολ.

Μπα το δικό μου (aux) δεν έχει αυτή την δυνατότητα, αν και μπορώ να απενργοποιήσω τις led ενδείξεις για να μην ενοχλούν το βράδυ. Δεν νομίζω να την έχει ουτε το toshiba.

Από ότι είδα τώρα που το έψαχνα έχουν ένα buzzer στην πλακέτα το οποίο θα πρέπει να αφαιρέσω αν το πάρω απόφαση..

 

@alexdeskas

Δοκιμάζω στο aux με χωρίς την θερμοκρασία, τον αυτοματισμό για να είναι πιο σταθερή. Δεν είναι κακό αν και έχει αρκετές "τρύπες" στην περίπτωση μου, πάντως όντως η θερμοκρασία φαίνεται να είναι πιο σταθερή.. 

 

image.png.3d94b7421fd8d461c32738960a711e15.png

 

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 1ceman είπε

Ήρθε σήμερα συνεργείο Κωτσόβολου για εγκατάσταση, ελάχιστα μέτρα σωληνώσεων για την Daikin 1,5- έβαλε 3 και όπως που είμαι παντού βάζουν τόσο. Για κενό ωστόσο ούτε λόγος,το άφησα μέχρι τελευταία στιγμή να δω αν θα κάνουν ,και αν δεν το απαιτούσα δεν θα το έκαναν . Η απάντηση κλασσική -δεν είναι απαραίτητο,δεν είναι ψυγείο,δεν έχει διαφορά στην απόδοση και τα λοιπά. Θα επανέλθω μόλις καταλήξω σε μετρητή κατανάλωσης.

Πριν κανα χρονο τα ιδια και σε μενα. Ηρθε το αφεντικο στο τελος μετα απο καυγαδες και εβαλε μια αντλια κενου για 5 λεπτα. Την δανειστηκε απο κάπου. Εχουν καταστρεψει πολυ κοσμο.

αφου πρωτα οι ψυκτικοι ειρωνευονταν και παραλιγο να τους πεταξω εξω. Αλλο λιγο ηθελα.

και ακου και το πιο ωραιο. Ο κωτσος ειναι και ο καλυτερος, το γραφει στους ορους. Δινει εγγυηση εγκαταστασης, οι αλλοι; Αντε δεις στα welcome stores ή σε αλλα μεσαια πολυκαταστηματα, που χρεώνουν εγκατασταση. Δεν αναφερεται αντλια κενου.

Επεξ/σία από Vault13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tryfos είπε

Να ρωτήσω κάτι, το κένο πάνε να το αποφύγουν γενικά για κάποιον ιδιαίτερο λόγο ή μόνο για να μην χάνουν χρόνο;

Δεν χάνουν χρόνο. Απλά βαριουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...