Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, cumulus είπε

Πραγματι η panclima ειναι αντιπροσωπος, η οποια δεν εχει δικους της τεχνικους και συνεργαζεται με καποιους εξωτερικους τηλ 2168009090

Καταληξαμε να το αφησουμε να χαλασει εντελως ,διοτι αμα ερθει καποιος και λειτουργει,θα χρεωθω επισκεψη.

Το ωραιο ειναι οτι το προηγουμενο ηταν toyotomi ,που οι ειδικοι εδω μεσα τα βριζουν και τελικα χαλασε μετα απο 21 χρονια.Ασε που αλλα 2 toyotomi που εχω δουλευουν 15 χρονια και το σουπερ panasonic ουτε ενα χρονο δεν αντεξε.

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπερασμα με ανύπαρκτο στατιστικό δείγμα.

Πάντως πολύ περίεργο αυτό που σου είπαν και δέχθηκες. Το μηχάνημα δουλεύει ναι ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βρηκα ενα ψυκτικο που βαζει inventor k tesla απο φτηνες μαρκες. Τα tesla εχουν μεσα εξω ολο το μηχανημα 10 χρονια ισχυει κατι τετοιο; Τι γνωμη εχετε; Βγαινει καπου 370€ το μηχανημα μου πε. Το 9αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ναι.

1 ώρα πριν, Greengreen είπε

Βρηκα ενα ψυκτικο που βαζει inventor k tesla απο φτηνες μαρκες. Τα tesla εχουν μεσα εξω ολο το μηχανημα 10 χρονια ισχυει κατι τετοιο; Τι γνωμη εχετε; Βγαινει καπου 370€ το μηχανημα μου πε. Το 9αρι.

Φασόν tcl ή aux ανάλογα το μοντέλο. Προσωπικά θα πήγαινα κατευθείαν στην πηγή (tcl). Εννοείται από δίκτυο τουρνικιωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές ανάμεσα σε Elite Premium και Miracle II της TCL; Μου είπαν από κατάστημα ότι η μόνη διαφορά είναι το directional airflow (ρύθμιση "αριστερά-δεξιά" στις περσίδες) που έχει "έξτρα" το Miracle II. Ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγνωμη που ξανα ρωταω αλλα αν ο χώρος θέλει 9αρι αλλά το 12αρι είναι κατά 9 ευρώ πιο ακριβό τι θα επιλεγατε ;  Μιλαω για haier tide green. Δηλαδή ο χώρος που είναι για να μπει είναι 11τμ με μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου και μόνωση περιξ. Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση; και το λέω γιατί ακόμα και στο πιο χαμηλό να το δουλεύεις το 12 θα θες απόψυξη το πρωί μετά από υπνο για να σηκωθεις ! αυτο βλεπω τωρα με ενα toyotomi που εχω 12αρι σε χωρο περιπου 20 τμ και το πρωι ξυπναω με βαρη κεφαλι παρολο που ειναι στην πρωτη σκαλα στους 28 ρυθμιση.

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeG είπε

συγνωμη που ξανα ρωταω αλλα αν ο χώρος θέλει 9αρι αλλά το 12αρι είναι κατά 9 ευρώ πιο ακριβό τι θα επιλεγατε ;  Μιλαω για haier tide green. Δηλαδή ο χώρος που είναι για να μπει είναι 11τμ με μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου και μόνωση περιξ. Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση; και το λέω γιατί ακόμα και στο πιο χαμηλό να το δουλεύεις το 12 θα θες απόψυξη το πρωί μετά από υπνο για να σηκωθεις ! αυτο βλεπω τωρα με ενα toyotomi που εχω 12αρι σε χωρο περιπου 20 τμ και το πρωι ξυπναω με βαρη κεφαλι παρολο που ειναι στην πρωτη σκαλα στους 28 ρυθμιση.

Μάλλον δεν αντέχεις τους 28. :P 

Τα κλιματιστικά ρυθμίζουν την ισχύ τους.

Βάλε το 12-άρι, σε μία δύσκολη περίπτωση (π.χ. ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα) θα 'χει ένα τσακ πιο πολύ "γκάζι".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeG είπε

συγνωμη που ξανα ρωταω αλλα αν ο χώρος θέλει 9αρι αλλά το 12αρι είναι κατά 9 ευρώ πιο ακριβό τι θα επιλεγατε ;  Μιλαω για haier tide green. Δηλαδή ο χώρος που είναι για να μπει είναι 11τμ με μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου και μόνωση περιξ. Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση; και το λέω γιατί ακόμα και στο πιο χαμηλό να το δουλεύεις το 12 θα θες απόψυξη το πρωί μετά από υπνο για να σηκωθεις ! αυτο βλεπω τωρα με ενα toyotomi που εχω 12αρι σε χωρο περιπου 20 τμ και το πρωι ξυπναω με βαρη κεφαλι παρολο που ειναι στην πρωτη σκαλα στους 28 ρυθμιση.

Αν δεις την παρακάτω εικόνα, δεν υπάρχει κάποιο μειονέκτημα για να πας στο 12αρι. Ίδια ελάχιστα watts, ίδιοι δείκτες απόδοσης. Απλά θα έχεις ένα τσικ παραπάνω θόρυβο ( 1db παραπάνω που δεν γίνεται έτσι και αλλιώς αντιληπτό) λόγω της λίγο μεγαλύτερης ροής αέρα. Οπότε μπορείς χωρίς φόβο να πας στο 12αρι. 

Απλά πρόσεχε γιατί παίζει παραεισαγωγη σε αυτά. Θα πρέπει να λένε 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας.

Screenshot_2022-07-29-17-34-45-69_c37d74246d9c81aa0bb824b57eaf7062.jpg.e850d90fbd8abed0d6f45f6e2ef97fc7.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μάλλον δεν αντέχεις τους 28. :P 

Τα κλιματιστικά ρυθμίζουν την ισχύ τους.

Βάλε το 12-άρι, σε μία δύσκολη περίπτωση (π.χ. ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα) θα 'χει ένα τσακ πιο πολύ "γκάζι".

θα αρχισω να βαζω σεντονι οπως κανει η δικια μου και την κοροιδευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γνωμη εχετε για τα equation του Leroy.

Ψαχνω φθηνα κλιματιστικά για ενα σπιτι προς ενοικιαση.

Θέλω ενα multi κατα προτιμηση γύρω στα 9.000btu καθε εσωτερικο,  ενα 9000btu ακομα για αλλη κρεββατοκαμαρα, και 24000btu για το σαλονι.

Εχει και δωρεαν τοποθετηση το Leroy, ελπιζω με κενό και όχι αρπα κολλα.

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο για για ψυξη (πάρα πολύ σπάνια για θέρμανση) και λέω για αυτό
https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679853

ή αυτό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

Από ότι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες είναι αρκετά καλό, ειδικά στην ψύξη που με ενδιαφέρει.
1. Είπα να επιλέξω 12άρι ώστε να ψύχει κάπως και το δίπλα υπνοδωμάτιο (έβαλα σχεδιάγραμμα). Καθώς ειναι κριβώς στην ευθεία με την πόρτα. Εμένα μου φαίνεται λογικό, αλλά είναι σωστή η σκέψη μου??

Ποιο από τα δύο προτείνεται?

 

2. Στην δωρεάν εγκατάσταση λέει δικαιολογεί μέχρι 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Θα είμαι οκ? γιατί στο site της eurovent  νομίζω είδα ότι λέει 5m για το midea. Στο site του φουρλή δεν έχει manual να τσεκάρω..

και εννοείται από ότι διάβασα δε δέχομαι χωρίς αντλία κενού...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια συμβουλή

Untitled.png

Screenshot 2022-07-29 182016.png

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χάλασε το κλιματιστικό και επειγει αγορά νέου.Το πόσο μέχρι 1200 για 24αρι.Σκεφτομαι για το Inventor Corona.Εχει κανείς κάποια άλλη μάρκα?Από μεγάλες αλυσίδες μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2022 στις 5:06 ΜΜ, 1ceman είπε

Καλησπέρα και από εμένα ,εγώ παρέλαβα σήμερα(https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198241-daikin-atxm25n-siesta-perfera) και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα γίνει η τοποθέτηση. Θα ενημερώσω και σχετικά με κατανάλωση (αν βγάλω άκρη δηλαδή). Επισυνάπτω φωτό ,η εσωτερική μονάδα made in Czech Republic,η εξωτερική made in Turkey. 

Screenshot_20220728-170614_Gallery.jpg

Screenshot_20220728-170621_Gallery.jpg

Ήρθε σήμερα συνεργείο Κωτσόβολου για εγκατάσταση, ελάχιστα μέτρα σωληνώσεων για την Daikin 1,5- έβαλε 3 και όπως που είμαι παντού βάζουν τόσο. Για κενό ωστόσο ούτε λόγος,το άφησα μέχρι τελευταία στιγμή να δω αν θα κάνουν ,και αν δεν το απαιτούσα δεν θα το έκαναν . Η απάντηση κλασσική -δεν είναι απαραίτητο,δεν είναι ψυγείο,δεν έχει διαφορά στην απόδοση και τα λοιπά. Θα επανέλθω μόλις καταλήξω σε μετρητή κατανάλωσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει εδώ πέρα;

Υγροποίηση είναι λόγω διαφοράς θερμοκρασίας (φυσιολογική ή όχι) ή χάνει ψυκτικό υγρό;

111.jpg.b2008b4c7770540b6547f6a28d24f537.jpg

 

2ο ίδιο κλιματιστικό που έχω είναι εντελώς στεγνό εκεί (και τα 2 λειτουργούν από το πρωί)

edit: Να προσθέσω ότι δεν έχω θέμα απόδοσης... απλά το είδα να στάζει (περίπου 1 σταγόνα το λεπτό). Έχει κάνα 2 μέρες που το παρατήρησα, το κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί τον Απρίλιο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...