Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jpcupra είπε

Δημητρη για τα 60τμ του σαλονιου εχω βαλει, μεσολαβει πορτα που το διαχωριζει απο το υπολοιπο σπιτι.

Οποτε ο συλλογισμος μου καταλαβαινω οτι ειναι σωστος

Αν κάνεις τη διαίρεση, κάνει 140μ2, οπότε όχι, δεν έχεις βάλει τα 60τμ.

33 λεπτά πριν, GeG είπε

Αν πεσουμε λίγο σε τιμή , υπάρχει κάτι αξιόλογο; επίσης blue dealer πως βρίσκω ποιοι είναι ; ο κότσος είναι;

Haier tide green.

24 λεπτά πριν, therock είπε

Ο αλλος ρωταει σε μια προταση και παιρνει απαντηση και εγω πρεπει να ξανασυμπληρωνω 20 ερωτησεις επειδη εβαλα 5 μετρα υψος αντι για 3

Αν θέλεις πρόταση με βάση λάθος στοιχεία, οκ ,να την κάνουμε. Το θέμα είναι, θέλεις;

3 ώρες πριν, Corum είπε

Όλα εξαρτώνται απο το χώρο που θα μπει το κλιματιστικό. Νομίζω οτι κοιτάζεις τα 24αρια. Αν το 24αρι μόλις που επαρκεί για το χώρο, να πας στο EDGE σαν πιο δυνατό μηχάνημα. Αν το 24αρι είναι υπεραρκετό, μπορείς να δεις το YUKAI. Βέβαια, στην δεύτερη πρίπτωση κοιτάζεις και το 22αρι EDGE.

To EDGE ειναι καλύτερο μηχάνημα και κοστίζει 100 ευρω παραπάνω(τιμές skroutz). Καλές αγορές!

Ποιο 24άρι Toshiba είναι καλύτερο, το δεξί ή το αριστερό :

0b4675e6b524c156fe1cab3cf26ef509.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

το δεξί ή το αριστερό

δεν εχουν ιδιο capacity

αν τα συγκρινουμε σε διαφορετικες θερμοκρασιες στα αντιστοιχα capacity , ειναι ιδια

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδω αγαπητοι, εχουμε την λυση, πως μπορουμε με μια μοναδα να καλυψουμε τουλαχιστον 2 δωματια, αφου ο μηχανικος μας βγαλει τις απωλειες...

το λες και μουλτι...Screenshot_20220729-005018_Facebook.jpg.6d378083b87221551deda6e027850f4a.jpg

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν κάνεις τη διαίρεση, κάνει 140μ2, οπότε όχι, δεν έχεις βάλει τα 60τμ.

Το εκανα το μαγικο μου ετσι??? Το ειδες ρε θηριο, well played!!

9760.06Watt

8393.65KCal/h

162.67Watt/m2

139.89KCal/h/m2

Στην θεωρια, ουτε το 24αρι δεν με φτανει.... Τελειο...

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιο 24άρι Toshiba είναι καλύτερο, το δεξί ή το αριστερό :

0b4675e6b524c156fe1cab3cf26ef509.png

Λαμβανοντας υποψη πχ ενα σαλονι στα 45-50τμ ενα ωραιο μεσημερακι καλοκαιριου με 36 βαθμους, το δεξι βασει του max capacity θα μας καλυψει καλυτερα με λιγοτερη ενεργεια. Απο την αλλη, οταν θα πιασουμε τις ζητουμενες θερμοκρασιες του χωρου, το αριστερα φαινεται να κανει πιο οικονομικα την δουλεια του με βαση το minimum capacity. Λεω πΑπ4ργιες??? 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα η αγορά μου μπορεί να είναι αποκλειστικά από Κωτσοβολο μόνο..

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Στην συγκεκριμένη τιμή και συνάρτηση αξιοπιστίας /απόδοσης υπάρχει κάτι άλλο από Κωτσοβολο?! Τόσο στο 12αρι του όσο και στο 9αρακι?! Επίσης ένα σημαντικό κεφάλαιο είναι η ησυχία, τριγμοί πλαστικά, βαβουρα γενικά  μιας και θα γίνει χρήση και τον χειμώνα..

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Παιδιά καλησπέρα η αγορά μου μπορεί να είναι αποκλειστικά από Κωτσοβολο μόνο..

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Στην συγκεκριμένη τιμή και συνάρτηση αξιοπιστίας /απόδοσης υπάρχει κάτι άλλο από Κωτσοβολο?! Τόσο στο 12αρι του όσο και στο 9αρακι?! Επίσης ένα σημαντικό κεφάλαιο είναι η ησυχία, τριγμοί πλαστικά, βαβουρα γενικά  μιας και θα γίνει χρήση και τον χειμώνα..

Go!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πρόβλημα με ένα Panasonic ,ούτε ενός έτους.

Πριν ένα μήνα σχεδόν οταν το έβαλα να ψύξει ,διαπίστωσα ότι δεν έρχεται κρύος αέρας .Κοιτώντας την εξωτερική μονάδα είδα ότι ο συμπιεστής δουλεύει ,αλλά ο ανεμιστήρας όχι. Κατέβασα την θερμοκρασία στους 16 αλλά πάλι τιποτα .Το πρόβλημα λύθηκε βγάζοντας από την μπριζα το κλιματιστικό .Ήθελα να πιστεύω ότι ήταν κάτι τυχαίο .Δυστυχώς πάλι χθες τα ίδια . Επίσης από την ημερα που ξεκίνησε το πρόβλημα έχει σταματήσει να βγάζει νερό.

Παιζει καμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει .

Το λογικό είναι να πάρω την αντιπροσωπεία ,αλλά δεν εχω βρει ποια είναι η αντιπροσωπεία της Panasonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εχω πρόβλημα με ένα Panasonic ,ούτε ενός έτους.

Πριν ένα μήνα σχεδόν οταν το έβαλα να ψύξει ,διαπίστωσα ότι δεν έρχεται κρύος αέρας .Κοιτώντας την εξωτερική μονάδα είδα ότι ο συμπιεστής δουλεύει ,αλλά ο ανεμιστήρας όχι. Κατέβασα την θερμοκρασία στους 16 αλλά πάλι τιποτα .Το πρόβλημα λύθηκε βγάζοντας από την μπριζα το κλιματιστικό .Ήθελα να πιστεύω ότι ήταν κάτι τυχαίο .Δυστυχώς πάλι χθες τα ίδια . Επίσης από την ημερα που ξεκίνησε το πρόβλημα έχει σταματήσει να βγάζει νερό.

Παιζει καμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει .

Το λογικό είναι να πάρω την αντιπροσωπεία ,αλλά δεν εχω βρει ποια είναι η αντιπροσωπεία της Panasonic.

Οι ψύκτρες στην εξωτερική μονάδα (πλάτη της εξωτερικής μονάδας) είναι καθαρές?  Τα εσωτερικά φίλτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εχω πρόβλημα με ένα Panasonic ,ούτε ενός έτους.

Πριν ένα μήνα σχεδόν οταν το έβαλα να ψύξει ,διαπίστωσα ότι δεν έρχεται κρύος αέρας .Κοιτώντας την εξωτερική μονάδα είδα ότι ο συμπιεστής δουλεύει ,αλλά ο ανεμιστήρας όχι. Κατέβασα την θερμοκρασία στους 16 αλλά πάλι τιποτα .Το πρόβλημα λύθηκε βγάζοντας από την μπριζα το κλιματιστικό .Ήθελα να πιστεύω ότι ήταν κάτι τυχαίο .Δυστυχώς πάλι χθες τα ίδια . Επίσης από την ημερα που ξεκίνησε το πρόβλημα έχει σταματήσει να βγάζει νερό.

Παιζει καμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει .

Το λογικό είναι να πάρω την αντιπροσωπεία ,αλλά δεν εχω βρει ποια είναι η αντιπροσωπεία της Panasonic.

Πώς ξέρεις ότι δουλεύει ο συμπιεστής αλλά όχι ο ανεμιστήρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Haier tide green

Ο χώρος θέλει 9αρι αλλά το 12αρι είναι κατά 9 ευρώ πιο ακριβό. Δηλαδή ο χώρος που είναι για να μπει είναι 11τμ με μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου και μόνωση περιξ. Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση; και το λέω γιατί ακόμα και στο πιο χαμηλό να το δουλεύεις το 12 θα θες απόψυξη το πρωί μετά από υπνο !

12 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

https://www.daikin.gr/el_gr/dealer-locator.html#!?q=&offset=0&language=el

Όχι, ο Κωτσόβολος (και οι υπόλοιπες αλυσίδες) δεν είναι.

Η διαδικασία ποια ειναι; στην περιοχη μου έχει πολλους συνεργάτες, παιρνω τηλ , ρωτάω αν έχει το μοντέλο που θελω και ποσο πανε τα εργατικά και τους κλείνω ; Ίσως ακούγεται χαζό που ρωτάω αλλά όταν μου βγάζει 43 αποτελέσματα γιατί απλά να μην πάρω τον πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν θέλεις πρόταση με βάση λάθος στοιχεία, οκ ,να την κάνουμε. Το θέμα είναι, θέλεις;

Ενταξει εχεις δικιο. Εκατσα και τα ξανακανα με το σωστο υψος. Λοιπον εχουμε και λεμε.

Προκειται για Υπογειο στην Αιγινα. Για να μη το επικολλω 2 φορες, οπου εχει την καθετο, αφορα την δευτερη περιπτωση για το 18αρι

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 300-400 / 700-800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατα Προτιμηση Καποιο απο τα φθηνοτερα σκρουτζομαγαζα για λογους Οικονομιας
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη / θέρμανση Αδιαφορο
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, θερμανση αδιαφορο
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ΥΔ 11 τμ Ενιαίος χώρος 34τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αιγινα με 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Υπόγειο, Καλούτσικες μονώσεις, ΒΔ προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.

screencapture-elith-gr-calc-stresults-php-2022-07-29-10_46_29.png

screencapture-elith-gr-calc-stresults-php-2022-07-29-10_46_51.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πώς ξέρεις ότι δουλεύει ο συμπιεστής αλλά όχι ο ανεμιστήρας;

Ο συμπιεστης υποθέτω ότι λειτουργεί ,γιατί ακούω ένα μικρό θόρυβο .Ο ανεμιστήρας δεν λειτουργεί αφού είναι ακίνητος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ο συμπιεστης υποθέτω ότι λειτουργεί ,γιατί ακούω ένα μικρό θόρυβο .Ο ανεμιστήρας δεν λειτουργεί αφού είναι ακίνητος .

Χμμμ. Δεν είναι σωστό.

Νομίζω κάποιος εδώ έχει πει για panclima ως αντιπρόσωπο. Το κατάστημα δεν ξέρει να σου πει;

11 ώρες πριν, jpcupra είπε

Το εκανα το μαγικο μου ετσι??? Το ειδες ρε θηριο, well played!!

9760.06Watt

8393.65KCal/h

162.67Watt/m2

139.89KCal/h/m2

Στην θεωρια, ουτε το 24αρι δεν με φτανει.... Τελειο...

Λαμβανοντας υποψη πχ ενα σαλονι στα 45-50τμ ενα ωραιο μεσημερακι καλοκαιριου με 36 βαθμους, το δεξι βασει του max capacity θα μας καλυψει καλυτερα με λιγοτερη ενεργεια. Απο την αλλη, οταν θα πιασουμε τις ζητουμενες θερμοκρασιες του χωρου, το αριστερα φαινεται να κανει πιο οικονομικα την δουλεια του με βαση το minimum capacity. Λεω πΑπ4ργιες??? 😂 

Πάρε λίγο να παίξεις. Τα δύο μοντέλα έχουν αρκετά διαφορετικό προγραμματισμό. Σε ψύξη θα προτιμούσα το yukai μιας κ πέφτει λίγο πιο χαμηλά ενώ έχει και λίγο υψηλότερη απόδοση στα χαμηλά φορτία εκτός αν το σπίτι θέλει φουλ ψύξη όπου υπερτερεί το edge.

Με προτεραιότητα σε θέρμανση θα κοιταγα το edge.

Φωτογραφίες και excel:

IMG-20220729-124605.jpg


IMG-20220729-124654.jpg

clima.xlsx

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χμμμ. Δεν είναι σωστό.

Νομίζω κάποιος εδώ έχει πει για panclima ως αντιπρόσωπο. Το κατάστημα δεν ξέρει να σου πει;

Πραγματι η panclima ειναι αντιπροσωπος, η οποια δεν εχει δικους της τεχνικους και συνεργαζεται με καποιους εξωτερικους τηλ 2168009090

Καταληξαμε να το αφησουμε να χαλασει εντελως ,διοτι αμα ερθει καποιος και λειτουργει,θα χρεωθω επισκεψη.

Το ωραιο ειναι οτι το προηγουμενο ηταν toyotomi ,που οι ειδικοι εδω μεσα τα βριζουν και τελικα χαλασε μετα απο 21 χρονια.Ασε που αλλα 2 toyotomi που εχω δουλευουν 15 χρονια και το σουπερ panasonic ουτε ενα χρονο δεν αντεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...