Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

και ουσιαστικά κάνει αυτό που περιγράφω. σωστά?

δεν γνωρίζω, αλλά μήπως αυτό μακροχρόνια δημιούργήσει πρόβλημα στο μηχάνημα? 

Δοκίμασε το σενάριο όπως ακριβώς είναι και θα δεις ότι το μηχάνημα ρολαρει πολύ ομαλά. 

Μη ξεχάσεις να βάλεις αθόρυβο για να δουλεύει χαμηλά σε  watt στα ξεκινήματα και να δουλεύει το σενάριο τέλεια. 

Έτσι το μηχάνημα καταπονειται πολύ λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Όντως είναι αυτό.

Επειδή σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω το atxc25c , νομίζεις ότι θα καταναλώνει λιγότερο; 

Έχει κανείς αντίστοιχα στοιχεία κατανάλωσης 00:00 έως 08:00 για να έχουμε μια εικόνα;  (530w)

 

Η μικρή διακυμανση στη διατήρηση της θερμοκρασίας για μένα είναι πολύ σημαντικό σε μια κρεβατοκάμαρα.  Έχεις κανεις στοιχεία από το daikin atxc25c ;

Βάζω και το δικό μου ποστ που έκανα εχθές για να έχεις μια ιδέα με το atxc25c, βράδυ όπως βλέπεις όχι ακριβώς τις ώρες που θες. Καθόλου μόνωση το σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΙΣΧΟΣ...

οσο και αν το προεβλεψα και το ηθελα, τωρα που επαληθευτηκε εξοργιστηκα.

Εκανα μια βολτα στην λιστα εγκεκριμενων συσκευων αλλα και εμπορων/εισαγωγεων και λειπουν κορυφαια προιοντα

με κορυφαιους δεικτες Α+++++ και βαλε!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Δοκίμασε το σενάριο όπως ακριβώς είναι και θα δεις ότι το μηχάνημα ρολαρει πολύ ομαλά.

μπορεί να το δοκιμάσω στο AUX που έχω στην κρεββατοκάμαρα έτσι για να δω πως θα πάει, με το home assistant.

αν βρω λίγο χρόνο, γιατί ετοιμαζόμστε για διακοπές θα σου πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ανεβάζω φωτο την πλακέτα απ' το Mitsubishi μήπως και κάποιος παρατηρήσει τίποτα γτ εγώ μόνο ένα μαυρισμένο σημείο πάνω στην πλακέτα είδα. Δεν παρατήρησα κανένα σκασμενο πυκνωτή κτλ.

received_572891621165452.jpeg

received_380458874197997.jpeg

received_1133056324280863.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Το βασικό σενάριο είναι ένα. 

Βάζω screenshot  ...

Περιμένω αποτελέσματα σου... 

received_615789803181567.webp

Το σεναριο αυτο το χεις με follow me η με τον θερμοστατη της μοναδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GeG είπε

οκ, δεν βλεπω περιγραφη και ινφο για εγγυηση κλπ

Γενικα καλυτερα σε αλυσιδα, καθονται σουζα ολοι εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VasPolys είπε

Καλησπέρα, εχω καταληξει σε δυο συσκευες και δεν μπορω να αποφασισω ποια απο τις δυο.

 

CARRIER

 

FUJITSU

 

Ειναι και τα δυο 24.000btu. Σκοπος ειναι η ψυξη κυριως αλλα και η θερμανση. Θα τοποθετηθουν σε ενιαιο χωρο σαλονι, κουζινα διαθετω και τζακι οποτε η θερμανση ερχεται σε δευτερη μοιρα αλλα που και που θα χρειαστει.

 

Με προβληματιζει το Fujitsu γιατι υποσχεται πολλα και το μεγεθος ειναι υπερβολικα μικρο επισης υποσχεται οτι στην θερμανση εχει σχεδον την μιση καταναλωση σε σχεση με το CARRIER.

 

Επισης αν υπαρχει κατι αναλογο σε αλλη αξιολογη μαρκα πολυ ευχαριστως να το συζητησω. Το budget ειναι μεχρι 1500€.

Πω πω , τραγική τιμή το asyg, πόσο πολύ έχουν αυξηθεί όλα; Το είχα πάρει 950€ πριν 3 χρόνια...

Λοιπόν, δεν θα πάρεις κανένα από τα 2.

Θα πάρεις αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

Τώρα θα σου πω κάτι αντισυμβατικό.  Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Ψώνισε στο  τέλος του καλοκαιριού ή ακόμα καλύτερα στο black friday . Στοιχηματίζω ότι θα έχουν πέσει σημαντικά οι τιμές (βέβαια και άλλες φορές έχω κάνει τέτοιες προβλέψεις με αντίθετα αποτελέσματα οπότε πάρτο πάνω σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πω πω , τραγική τιμή το asyg, πόσο πολύ έχουν αυξηθεί όλα; Το είχα πάρει 950€ πριν 3 χρόνια...

Λοιπόν, δεν θα πάρεις κανένα από τα 2.

Θα πάρεις αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

Τώρα θα σου πω κάτι αντισυμβατικό.  Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Ψώνισε στο  τέλος του καλοκαιριού ή ακόμα καλύτερα στο black friday . Στοιχηματίζω ότι θα έχουν πέσει σημαντικά οι τιμές (βέβαια και άλλες φορές έχω κάνει τέτοιες προβλέψεις με αντίθετα αποτελέσματα οπότε πάρτο πάνω σου).

Εγώ θα έλεγα το αντίθετο.. πάρτε ότι είναι να πάρετε άμεσα, με τιμή kwh κοντά στα 40-50 λεπτά + καύσιμα ακριβά τα πάντα θα πάρουν 50+% πάνω. Ήδη έχουν πάρει 30+% από πριν φανταστείτε τώρα τι έχει να γίνει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Εγώ θα έλεγα το αντίθετο.. πάρτε ότι είναι να πάρετε άμεσα, με τιμή kwh κοντά στα 40-50 λεπτά + καύσιμα ακριβά τα πάντα θα πάρουν 50+% πάνω. Ήδη έχουν πάρει 30+% από πριν φανταστείτε τώρα τι έχει να γίνει..

Λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexdeskas είπε

 

Screenshot_2022-07-27-14-36-55-700.jpeg

Ρε παιδια πως τα μπορειτε αυτα το 66% υγρασια; 
Απο τα 60% αρχιζει να ειναι ανυποφορο. Εκτος οτι το καταλαβαινεις στην ανασα, το βραδυ κολλας  και αρχιζει   η δυσαρεστη οσμη στο χωρο. Δεν το πολυκαταλαβαινεις επειδη το συνηθιζεις αλλα οποιος μπαινει στο σπιτι το καταλαβαινει. Πχ με 26.8 βαθμους και 60% υγρασια ζεσταινομαι, με 26.0 βαθμους και 45% υγρασια κρυωνω.

εγω τα δουλευω εδω και μερικα χρονια στην αφυγρανση, αλλα λογω ιδιαιτεροτητας.Απ’ οτι αντιλαμβανομαι ολα τελικα πεφτουν χαμηλα σε καταναλωση με την αντιστοιχη υποχωρηση στην ποιοτητα του αερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2022 στις 10:08 ΜΜ, Specs είπε

ειναι θεμα δικο σας, αλλα λαβετε υποψιν πως haori ειναι με μια προχειρη ματια 10-12 % πιο οικονομικο.

Και η εγγυηση ειναι πρωτευουσας σημασιας μιας και την καλυτερη την εχει το πιο οικονομικο, μονοδρομος η Toshiba.

Οσο για το αεριο, φυσικα θα παραμεινει ακριβοτερο σε θερμανση απο το κλιματιστικο και με διαφορα μαλιστα αν εχετε κανενα παλιοτερο κλειδωμενο προγραμμα χωρις ρητρα και αργει να ληξει

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Αυτό που είχα δει εγώ από τις προδιαγραφές των μηχανημάτων ήταν η εκτιμώμενη ετήσια κατανάλωση στην ψύξη [KWh/a] για το Midea ήταν 220 για το Toshiba 206 (7% λιγότερο). Το 10-12% πως προκύπτει; 

Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να μάθω αν πρέπει να λαμβάνεται και κάποια άλλη παράμετρος υπόψιν.

Επίσης, η διαφορά στην απόδοση (βάσει ενεργειακής κλάσης και SEER) που για το Midea είναι A+++ και 8.5 ενώ για το Toshiba A++, και 7.8 αντίστοιχα, είναι κάτι σοβαρό ή στην τελική χρήση δεν θα κάνει ιδιαίτερη διαφορά, τη στιγμή μάλιστα που η διαφορά στην κατανάλωση, όσο μικρή και αν είναι, έχει πραγματική επίπτωση στην τσέπη μας; 

Για να πω την αλήθεια μιας και δεν είχα τον χρόνο, για να μπορέσω να φτάσω σε κάποιες επιλογές, βασίστηκα σε αυτά τα τρία βασικά χαρακτηριστικά/νούμερα [εκτιμώμενη ετήσια κατανάλωση, ενεργειακή κλάση και SEER] σε συνδυασμό με την τιμή και την εγγύηση. 

Πάντως, αν ισχύει αυτό, το 10-12% πιο οικονομικό, σε συνδυασμό με τα 7 χρόνια σε όλο το μηχάνημα νομίζω ότι καταλήγω στο Toshiba.

Γενικότερα νομίζω ότι τα μοντέλα της Toshiba θεωρούνται ως πολύ καλά από την πλειονότητα των χρηστών του φόρουμ.

Χωρίς να τίθεται θέμα σύγκρισης με το σήμερα, απλά ως σύμπτωση, τη δεκαετία του 1980, είχαμε ένα Toshiba (https://sts.kahaku.go.jp/english/material/2019pdf/no265.pdf) το οποίο είχε αποδειχθεί θηρίο για πάνω από 20 χρόνια.

Και πάλι ευχαριστώ 

ΥΓ. Είναι ιδέα μου, τώρα το πρόσεξα, τα νούμερα του HAORI στα 16.000 btu είναι ίδια με του EDGE;

Επεξ/σία από mh76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mh76 είπε

Εδω λεμε κυριολεκτικα ουαου! το πρωτο ινβερτερ εβερ...

Για την διαφορα στις καταναλωσεις τωρα:

το καλοκαιρι, η ενεργεια που απαιτειται για την ψυξη ειναι ελαχιστη ως προς την ενεργεια για την θερμανση του χειμωνα, εξαιρουνται περιοχες με τοσο ηπιο χειμωνα που ισως δεν αναβουν ποτε θερμανση,στην χωρα μας υποθετω κατα Κρητη μερια σε μερη της.

Θεωρητικα για ολη την σεζον το Midea θα καψει 14 kwh λιγοτερες επι 0,2 ε μαξ σημερα = 3 ευρω περιπου.

Τον χειμωνα σε μια μεση περιοχη θα καψει συμφωνα με το ταμπελακι, το Midea 1400-1214 = 186 kwh περισσοτερες  χ 0,2 =37ε περιπου .

Μικρη η διαφορα αλλα ενδεικτικη καθως η πραγματικη καταναλωση αναλογως την περιοχη , καιρο κλπ κυμαινεται μεχρι και 5 φορες την θεωρητικη (κατ εμε)

Αλλα περα απο αυτα , σε αυστηρα ορους προδιαγραφων, το seer (Toshiba) 7.8 θελει 9% πιο πολλη ενεργεια για ψυξη ως προς το 8,5 του Midea σε μικρης ομως καταναλωσης κλιμακα, στην ζωνη των 200 kwh.

Eνω  το scop αντιστρεφεται και το Μidea με scop μεσης ζωνης 4,3 θελει 7% πιο πολλη ενεργεια για θερμανση ως προς το 4,6 του Toshiba σε ΜΕΓΑΛΗΣ ομως καταναλωσης κλιμακα, στην ζωνη των 1300 kwh.

Μετα , στην θερμη ζωνη, παρολο που οπως και στην μεση ζωνη , ειναι λιγο πιο ισχυρο το MIdea, αντι να ειναι πλεονεκτημα γινεται μειονεκτημα καθως δεν μειωνει την ισχυ και κατ επεκταση την οικονομια.

Ετσι, ενω η διαφορα στους δεικτες ειναι 12% περιπου, υπερ του Toshiba, το αποτελεσμα θα ειναι λογω μη μειωσης ισχυος Midea, εμφανες σε κιλοβατωρες 783 το Toshiba και 1118 το Midea(ας μην το αδικουμε, σε μεγαλυτερη ισχυ αλλα αχρειαστη).

Οι κιλοβατωρες του χειμωνα παλι, ειναι μερικες φορες επανω ( σε εμενα 4-4,5 φορες) απο τα ταμπελακια αναλογως κλιματος κλπ

Καπως ετσι εχουν τα πραγματα και αυτα ασχετα απο θεματα εγγυησεων και αλλους παραγοντες επιλογης σου.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...