Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι αρχάριος με μετρητές κατανάλωσης και διαγράμματα μπορείτε να μου προτείνετε μετρητή για να μετράω την κατανάλωση των καινούριων μου κλιματιστικών τα οποία θα είναι συνδεδεμένα απευθείας στον πίνακα

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδια επειδη δε βλεπω να γλιτωνω το καλοκαιρι χωρις να βαλω κλιματιστικο (το παλιο τα φτυσε περσυ), αν μπορειτε δωστε μου κανα δυο καλες οικονομικες προτασεις σε 12αρι και 18αρι. Ακομα δε ξερω αν θα βαλω στο δωματιο (12αρι) η να αντικαστησω το 18αρι που μου χαλασε στο σαλονι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Na συνεισφερω στην συζητηση μιας και ειμαι εμμονικος και αμερικανακι στο θεμα εγγυησης...

Το κοστος ετησιας ΔΕΝ ειναι 60ε οπως γραφτηκε και δεν ειναι πολλες οι εταιριες που θελουν απο συνεργατη τους υποχρεωτικα.

Για οσους δεν ειναι υποχρεοι για συνεργατη υπαρχουν απο 25ε το ενα/ 45ε τα δυο/65ε τα τρια στον Κωτσοβολο και σε ιδιες τιμες σε ιχ ψυκτικους παντου...γεμισε ο τοπος ψυκτικους δεν ειναι σπανιοι πια, αρα ρεαλιστικη (για μενα φτηνη) η τιμη ετησιας συντηρησης.

Υπενθυμιζω το σχετικο λινκ με λεπτομερεις εγγυησεων, οποιος εχει νεα πληροφορια μου την στελνει και διορθωνω

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

και παμε στο αιωνιο προβλημα, φασον η οριτζιναλ, φιρμα η οχι.

Οποιος πηρε φιρμα και του χαλασε εκτος εγγυησης (η και εντος αλλα με κακο αφτερ sales) κλαιει με μαυρο δακρυ και ξεχναει τα οποια τυχον καλα ειχε.

Οποιος πηρε δευτεροκλασατο με τυχον εκπτωσεις ποιοτητας, ας μην προσδοκα να διορθωθουν με επισκεψεις σερβις, εστω και υποδειγματικου σαν της inventor.

Οπως παντα η χρυση τομη ειναι καπου στην μεση.

Και εξαρταται κυριως απο το αν το θες για θερμανση, γιατι εκει ειναι τα δυσκολα και πρεπει για αποδοση και οικονομια να πας σε μη εξωφρενικες τιμες μονο , (κατ εμε παντα) σε Perfera με 5ετη ειτε blue dealer ειτε εξτρα με Κωτσοβολο η σε  Toshiba Edge με 7 ετη απο οπου κι αν το παρεις.

Σε ψυξη μονο, αν κρινω απο το δικο μου TCL , αρχοντας ειμαι με 10 χρονια ξεγνοιασιας αλλιως με τα λιγοτερα λεφτα πας σε Haier 5ετους (το απολυτο τηλεκοντρολ για μας τους καπως μεγαλυτερους  σε ευκολια)

Χωρις παρεξηγηση απο λατρεις εταιριων, απορριπτω για λογους εγγυησης Midea(παρτε σε inventor καλυτερα το ιδιο μοντελο για σουπερ εγγυηση) , Mitsubishi , Daikin , Fujitsu και γενικα οτι θες απο αυτοες τις φιρμες, πρεπει κυριως λογω τιμης να το πληρωσεις αγοραζοντας εξτρα εγγυηση απο Κωτσο/Μηντια /Πλαισιο η οποιον αλλο την παρεχει και τοτε γινονατι ακομη πιο ακριβα...

Μια σωστή, ολοκληρωμένη άποψη επί του θέματος κατά τη γνώμη μου. Η σύγκριση των εγγυήσεων είναι νομίζω χαρακτηριστική. Και εν πάση περιπτώσει, γιατί δεν δίνουν όλοι αυτοί οι 'κολοσσοί' 10ετη ή έστω 7ετη εγγύηση, αλλά μόνο μικρότερη με ναι μεν αλλά, ετήσια κλπ;; Αφού είναι υποτίθεται τόσο ανώτερα ποιοτικά τα μηχανήματα τους;

Για το ετήσιο θα διαφωνήσω λίγο, με 25 πλέον ούτε το εξωτερικό πλαστικό δε θα σου καθαρίσουνε, τον δε Κότσο, και κυρίως τα συνεργεία του, δε θα τον εμπιστευομουν ούτε τοστιέρα να μου επισκευάσει. Εκτός αυτού, πόσοι οικονομικοί και καλοί ψυκτικοί δίνουν απόδειξη, για να έχεις να δείξεις στον 'κολοσσό' που θα ζητήσει αποδείξεις σερί 3-4-5 ετών;;;

Στα πιο ειδικά δυστυχώς για το Edge βλέπω λίγη γκρίνια εκεί στο Σκρουτζ, και μάλιστα του Ιουλίου 22 κριτικές. Για το δε perfera, εκτός του ότι είναι εξωφρενικά πανάκριβο, βλέπω made in Turkey (;!). Κάτι που επίσης δεν ήξερα, ότι τα Daikin είναι πλέον made in Turkey...

Οπότε κουκουρούκου και πάλι κουκουρούκου με όσο το δυνατόν πιο καθαρή/απροβληματιστη εγγύηση θα έλεγα εγώ και έχει ο Θεός...😀

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tryfos είπε

με 25 πλέον ούτε το εξωτερικό πλαστικό δε θα σου καθαρίσουνε

μη με βαζεις να διαφημιζω πολυεθνικες αλλα αυτα δεν αρκουν για τα 25 και με αποδειξη?

Τι περιλαμβάνει η υπηρεσία

  • Γενικό έλεγχο λειτουργίας (εσωτερικής-εξωτερικής μονάδας)
  • Έλεγχος και καταγραφή θερμοκρασίας περιβάλλοντος
  • Έλεγχος και καταγραφή θερμοκρασίας εξόδου
  • Έλεγχος ανεμιστήρα-φτερωτής
  • Έλεγχος και καταγραφή πιέσεων μηχανήματος
  • Έλεγχος συνδέσεων & καλωδιώσεων (παροχής & εντολών)
  • Ανίχνευση τυχόν διαρροής στοιχείου
  • Καθαρισμός των φίλτρων αέρα - περσίδων
35 λεπτά πριν, tryfos είπε

για το Edge βλέπω λίγη γκρίνια εκεί στο Σκρουτζ

γινε πιο σαφης , ενα λινκ?

και γενικα σκρουτζ ειναι και θελουν φιλτραρισμα οι κριτικες...δηλαδη οταν κοιτας τα αστερακια και καποιος κοβει 2 αστερια γιατι δεν εχει θερμομετρο στο τηλεκοντρολ, η οτιδηποτε αλλο που ΔΕΝ υπηρχε στην περιγραφη να πεις οτι λειπει μετα, παω πασο...οπως επισης θεματα με τοποθετηση δεν γινεται να τα φορτωνεις στο μηχανημα ειτε ειναι inventor ειτε daikin

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θεωρώ ότι καλό είναι να γίνετε η ετήσια συντήρηση και στο αμάξι κάνεις το ετήσιο service άσχετα αν έκανες λίγα ή πολλά χιλιόμετρα μέσα στο έτος.

Αυτός θεωρώ ότι είναι ο λόγος που κάποιες εταιρείες ζητάνε ετήσια συντήρηση για να μείνουμε στην εγγύηση, θέλουν να είναι σίγουροι ότι σε περίπτωση προβλήματος δεν θα φταίει η τυχόν αμέλεια του χρήστη.

 

33c εσωτερική (δεν ξέρω πόσο ακριβείας είναι το ρολο/θερμόμετρο), ζήτηση 28c, κατά τις 2.30 που ξύπνησα είδα θερμοκρασία 27c και επειδή ένιωθα λίγο κρύο έβαλα ζήτηση 29c και ενεργοποίησα το sleep mode.

Ο ανεμιστήρας ήταν στο quiet μιας και μόλις είχα πέσει για ύπνο οπότε υποθέτω γι'αυτό έκανε τόση ώρα να ρίξει κατανάλωση.

(πώς βάζω το όνομα του κλιματιστικού αντί για το W:last στην μπάρα; 😛 )

tvdQneo.png

@liakjim

Για θύμησε μου το test για να βρούμε το offset, αυτό που βλέπω αν κάνει on-off κάθε 3 λεπτά που έκανε σε εσένα.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που συζητείται το θέμα των ετών της εγγύησης, επιτρέψτε μου παιδιά να πω και εγώ τον πόνο μας, μήπως μπορέσουμε να βγάλουμε και εμείς κάποια άκρη, 

Στο σπίτι υπάρχει ένα μεγάλο κλιματιστικό 18-αρι [15 ετών, όχι inverter. ] που καλύπτει μια ενιαίο χώρο σαλόνι τραπεζαρία περίπου 40-45 m2. Λόγω θέσης (βλέπει ένα μεγάλο διάδρομο βοηθάει και το υπόλοιπο σπίτι παρότι στα υπνοδωμάτια υπάρχουν μικρά κλιματιστικά που εξυπηρετούν τους επιμέρους χώρους)

Η χρήση του ήταν πάντα για καλοκαίρι ψύξη και όχι για θέρμανση. Ωστόσο, έτσι όπως πάνε τα πράγματα δεν ξέρω τι θα είναι πιο οικονομικό στο χειμώνα που έρχεται, το φυσικό αέριο ή το ρεύμα. 

Τέλος πάντων, σκεφτόμαστε να το αλλάξουμε. 

Με τα λίγα που ξέρω και τα όσα διαβάζω (πολύ βοηθητικά τα όσα αναφέρονται στο forum ) ψάξαμε και καταλήξαμε σε δύο επιλογές στo 18-άρι Midea All Easy Pro AEP218NXD6 ως πρώτη και στο 16-άρι Toshiba Ηaori ως δεύτερη γιατί τα νούμερα του και η ενεργειακή του κλάση είναι ένα κλικ πιο κάτω, με την τιμή περίπου στα ίδια (1100/1300). 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το 3+7 χρόνια στην εγγύηση του Midea έναντι των 7 χρόνων σε όλο το μηχάνημα της Toshiba. 

Διάβασα για το  Toshiba Daiseikai των 16.000 btu αλλά δεν το βλέπω να υπάρχει διαθέσιμο σε πολλά μαγαζιά, εκτός του ότι η τιμή του φεύγει στα 1800 ευρώ, ποσό που έχει μεγάλη διαφορά από τα  περίπου 1200-1300 που διαθέτουμε. 

Αυτό που επιζητούμε είναι να έχει απόδοση στην ψύξη και τη μέγιστη δυνατή οικονομία στην κατανάλωση. Για τη θέρμανση αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά δεν θα συζητούσαμε, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες καλό είναι να έχει το μηχάνημα και δυνατότητα για καλή απόδοση στη θέρμανση - ακόμα και αν τελικά δεν χρησιμοποιηθεί.

Θεωρείτε ότι το Midea αξίζει με το όποιο ρίσκο μπορεί να σημαίνει η εγγύηση μόνο τριών ετών σε όλο το μηχάνημα, ή πως θα ήταν προτιμότερο να επιλεγεί το Toshiba λόγω των 7 ετών - παρότι φαινομενικά είναι λίγο υποδεέστερο ή κάποιο άλλη εταιρεία που δίνει π.χ. 10 χρόνια εγγύηση (με σίγουρα χειρότερα, από όσο ψάξαμε, χαρακτηριστικά).

Δυστυχώς, δεν έχουμε εμπειρία από τα Midea και το after sales service τους οπότε και δυσκολευόμαστε να αποφασίσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mh76 είπε

Θεωρείτε ότι το Midea αξίζει με το όποιο ρίσκο μπορεί να σημαίνει η εγγύηση μόνο τριών ετών

Αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς μας και πρέπει να το αποφασίσεις μόνος σου. Στο sticky θα βρεις ένα εργαλείο λήψης απόφασης. Ίσως σε βοηθήσει.

46 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εγώ θεωρώ ότι καλό είναι να γίνετε η ετήσια συντήρηση και στο αμάξι κάνεις το ετήσιο service άσχετα αν έκανες λίγα ή πολλά χιλιόμετρα μέσα στο έτος.

Αυτός θεωρώ ότι είναι ο λόγος που κάποιες εταιρείες ζητάνε ετήσια συντήρηση για να μείνουμε στην εγγύηση, θέλουν να είναι σίγουροι ότι σε περίπτωση προβλήματος δεν θα φταίει η τυχόν αμέλεια του χρήστη.

 

33c εσωτερική (δεν ξέρω πόσο ακριβείας είναι το ρολο/θερμόμετρο), ζήτηση 28c, κατά τις 2.30 που ξύπνησα είδα θερμοκρασία 27c και επειδή ένιωθα λίγο κρύο έβαλα ζήτηση 29c και ενεργοποίησα το sleep mode.

Ο ανεμιστήρας ήταν στο quiet μιας και μόλις είχα πέσει για ύπνο οπότε υποθέτω γι'αυτό έκανα τόση ώρα να ρίξει κατανάλωση.

(πώς βάζω το όνομα του κλιματιστικού αντί για το W:last στην μπάρα; 😛 )

tvdQneo.png

@liakjim

Για θύμησε μου το test για να βρούμε το offset, αυτό που βλέπω αν κάνει on-off κάθε 3 λεπτά που έκανε σε εσένα.

Αναμεινατε για λίγο στο ακουστικό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mh76 είπε

δυσκολευόμαστε να αποφασίσουμε. 

ειναι θεμα δικο σας, αλλα λαβετε υποψιν πως haori ειναι με μια προχειρη ματια 10-12 % πιο οικονομικο.

Και η εγγυηση ειναι πρωτευουσας σημασιας μιας και την καλυτερη την εχει το πιο οικονομικο, μονοδρομος η Toshiba.

Οσο για το αεριο, φυσικα θα παραμεινει ακριβοτερο σε θερμανση απο το κλιματιστικο και με διαφορα μαλιστα  αν εχετε κανενα παλιοτερο κλειδωμενο προγραμμα χωρις ρητρα και αργει να ληξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Grim Ripper

Ας πούμε έχεις μέσα 26. Με κλειστό το κλιματιστικό πάτα ψύξη και 30 ζήτηση. Δες το grafana/μετρητή κατανάλωσης. Λογικά δεν θα εκκινήσει ο συμπιεστής. Οπότε κατέβασε έναν βαθμό ζήτηση σταδιακά μέχρι να βλέπεις τους χαρακτηριστικούς κύκλους των 3 λεπτών ( 3 λεπτά off , 3 λεπτά on). Εκεί θα είναι το offset που ψάχνουμε. Υπόψη δεν μπορείς να βάλεις πάνω από 30 άρα θα πρέπει ο χώρος θα πρέπει να έχει από 26 και κάτω οπότε θα πρέπει να γίνει νύχτα το τεστ.

Δες ανάλογο πείραμα που έκανα εδώ σε θέρμανση (κάτι ανάλογο ψάχνουμε σε ψύξη):

και για το grafana :

0a79fa6be832e31b50633bc9eb016d8a.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, George_cy είπε

Επειδή είμαι αρχάριος με μετρητές κατανάλωσης και διαγράμματα μπορείτε να μου προτείνετε μετρητή για να μετράω την κατανάλωση των καινούριων μου κλιματιστικών τα οποία θα είναι συνδεδεμένα απευθείας στον πίνακα

Ευχαριστώ 

 

@liakjimκαμία εισήγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και το 22αρι atxc-c

Το συνεργείο ήρθε μεσημέρι με 31 μέσα στο σπίτι

Σε μια φάση έκαιγε 2400 αν είδα καλά και με σερί λειτουργία έχει φτάσει τώρα στα 240-250

Σπίτι μονοκατοικία με πλάκα επάνω χωρίς καμία σκιά από γύρω και κουφώματα του 80 με σύνολο 115 τμ

Το παρατηρώ από το μεσημέρι δεν έχω δει κανένα on off, και η θερμοκρασία δείχνει να την κρατάει σταθερή με τον θερμοστάτη του λέβητα να δείχνει σταθερά την ζητούμενη 

 

Screenshot_2022-07-26-22-27-03-83_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MANOWARR1OR είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας! Με διαφωτίσατε! Πολύ χρήσιμο το ερωτηματολόγιο ε;

λιγη υπομονη...τον εχουμε αδειουχο τον βασικο παικτη και επεσε και σε δωματιο με προβληματικο κλιματιστικο.

Αν δεν απαντησει ωσπου να παει για υπνο , θα σου απαντησω εγω αργοτερα , μετα την μια αποψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν δεν απαντησει

Και ούτε πρόκειται...λες και είμαστε υποχρεωμένοι...

32 λεπτά πριν, George_cy είπε

@liakjimκαμία εισήγηση?

Shelly 1em / sonoff pow r3 + homeassistant.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MANOWARR1OR είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας! Με διαφωτίσατε! Πολύ χρήσιμο το ερωτηματολόγιο ε;

Ειναι σιγουρα υπολογισμενες σωστα οι απωλειες?

Αν ναι, εισαι οριακος με 24ρι και σε αυτα τα χρηματα δεν βλεπω κατι που να μπορεις αφοβα να το αγορασεις εκτος απο Sendo Cronus η Ikaros https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=22300660,27855467

αλλες λυσεις οπως δυο μικροτερα παιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...