Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παιρνεις υπολογιστη κλιματιστικο παιρνεις .Ειδαμε inventor που εχει φωτιζομενο τηλεχειριστηριο πιο ζημιαρικα και απο τον ανεμο.Τι να την κανω την 10ετη εγγυηση.Σε οτι αλλαζουν μετα το εξαρτημα δεν εχει εγγυηση btw(Προσωπικη εμπειρια)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας παρουσιάζω photo με 3 διαφορετικά controls που έχω στο σπίτι. Το πρώτο είναι από οικονομική σειρά TOSHIBA MIRAI PLUS, το δεύτερο από οικονομική σειρά DAIKIN FTXC και το τρίτο από μεσαία σειρά FUJITSU KMTA.

To TOSHIBA είναι κομψό και μικρό, αλλά η οθόνη είναι απελπιστικά μικρή.

Το control της DAIKIN είναι σαφώς καλύτερο καθώς είναι το μόνο που φωτίζεται από LED και έχει κατασκευή από στιβαρό πλαστικό.

Το FUJITSU έχει ωραίο design με πολλές λειτουργίες να είναι κρυμμένες κάτω από το μπροστινό panel το οποίο όμως δεν ανοίγει εύκολα και δείχνει ότι θα σπάσει κάποια στιγμή.

Το πλαστικό στο FUJITSU δεν εμπνέει εμπιστοσύνη σε περίπτωση πεσίματος. Το Toshiba είναι ελαφρώς καλύτερο. Το DAIKIN είναι σαφώς καλύτερο από τα άλλα δυο.

Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω καθαρά για πληροφόρηση μιας και ΔΕΝ θα αγόραζα κλιματιστικό με γνώμονα το control, lol!

 

controls.jpg

Επεξ/σία από Corum
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοιμάμαι ή μάλλον προσπαθώ να κοιμηθώ σε χώρο με 9αρι inventor professional. Πρώτη φορά μου τυχαίνει να πετάγομαι στον ύπνο μου από άθλια κράκς σε ψύξη...τι πλαστικά βάζουν; Ούτε που θέλω να φανταστώ πως κάνει σε θέρμανση...αμ το άλλο; Το έχω 27 και ifeel και το τηλεκοντρόλ λέει 26 και αυτό δίνει πόνο... Δεν περιγράφω άλλο.... Καληνύχτα...το πρωί το βλέπω να φωνάζω παγοθραυστικό να με απεγκλωβίσει...

Χαχαχα σαν να βλεπω τον εαυτο μου με το Corona Plus. Ακριβως τα ιδια εχω κι εγω με το follow me και τους θορυβους.

Τα τζιμανια της Inventor ηρθαν και ουτε καν καθησαν να το ακουσουν. Εβαλαν κατι "σιλικονες" χωρις κανενα αποτελεσμα.

Ετσι μου ρχετε να το σπασω. Αν βρεις καμια ακρη ενημερωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ βέβαια θα αγοράσω με βάση το κοντρόλ αλλά τη σύγκριση της προσφοράς όλης της αγοράς.

Το παραπάνω κοντρόλ του daikin το έβαλα απλώς για να δείξω, ότι δεν έχει και τίποτα "σπουδαία" πράγματα σε σχέση με παλιότερα αλλά και σε σύγκριση με την υπόλοιπη αγορά. Εκτός αυτού κατά τη γνώμη μου είναι ΠΑΝΑΣΧΗΜΟ αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Γιατί λοιπόν αυτή η πρεμούρα στην Ελλάδα με τα Daikin δεν καταλαβαίνω. Ουδεμία καινοτομία δεν βλέπω (γενικά στον κλάδο, όχι μόνο στα Daikin), καμία τρομερή νέα τεχνολογία, καμία σούπερ οικονομία, τα ίδια και τα ίδια με άλλο περιτύλιγμα.

Το μόνο που βλέπω διαφορετικό σε σχέση με παλιότερα είναι η "εγγύηση" με "ναι μεν αλλά", ετήσιο σέρβις κλπ.. Γενικά κονόμα σε βάρος μας, όχι σοβαρά πράγματα. Οι εγγυήσεις παλιά ήταν μικρότερες, αλλά χωρίς ετήσια σέρβις, ναι μεν αλλά και λοιπά κόλπα.

Και μόνο, ότι στον κλάδο θεωρείται "καινοτομία" και "πολυτέλεια" να έχει το κοντρόλ led του 1,50 Ευρώ, που θα έπρεπε πλέον να είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ σε όλα τα κοντρόλ, τα λέει όλα για την κατάσταση. Στην φωτό που αναρτήθηκε παραπάνω με το κοντρόλ της Daikin, φαίνονται ξεκάθαρα τα τρία λεντάκια στο πλάι όπως φωτίζουν, λες και είναι game-boy του '89, ό,τι να ΄ναι καταστάσεις. Και οι φίλοι εδώ το παλεύουν φιλότιμα στο  κυνήγι της μισής κιλοβατώρας με διαγράμματα, αναλύσεις κλπ. αλλά ο κλάδος είναι στο 2000 με τεχνολογία παρόμοια και απαράλλαχτη από τότε ουσιαστικά με ελάχιστες διαβαθμίσεις.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ούτε εγώ βέβαια θα αγοράσω με βάση το κοντρόλ αλλά τη σύγκριση της προσφοράς όλης της αγοράς.

Το παραπάνω κοντρόλ του daikin το έβαλα απλώς για να δείξω, ότι δεν έχει και τίποτα "σπουδαία" πράγματα σε σχέση με παλιότερα αλλά και σε σύγκριση με την υπόλοιπη αγορά. Εκτός αυτού κατά τη γνώμη μου είναι ΠΑΝΑΣΧΗΜΟ αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Γιατί λοιπόν αυτή η πρεμούρα στην Ελλάδα με τα Daikin δεν καταλαβαίνω. Ουδεμία καινοτομία δεν βλέπω (γενικά στον κλάδο, όχι μόνο στα Daikin), καμία τρομερή νέα τεχνολογία, καμία σούπερ οικονομία, τα ίδια και τα ίδια με άλλο περιτύλιγμα.

Το μόνο που βλέπω διαφορετικό σε σχέση με παλιότερα είναι η "εγγύηση" με "ναι μεν αλλά", ετήσιο σέρβις κλπ.. Γενικά κονόμα σε βάρος μας, όχι σοβαρά πράγματα. Οι εγγυήσεις παλιά ήταν μικρότερες, αλλά χωρίς ετήσια σέρβις, ναι μεν αλλά και λοιπά κόλπα.

Και μόνο, ότι στον κλάδο θεωρείται "καινοτομία" και "πολυτέλεια" να έχει το κοντρόλ led του 1,50 Ευρώ, που θα έπρεπε πλέον να είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ σε όλα τα κοντρόλ, τα λέει όλα για την κατάσταση. Στην φωτό που αναρτήθηκε παραπάνω με το κοντρόλ της Daikin, φαίνονται ξεκάθαρα τα τρία λεντάκια στο πλάι όπως φωτίζουν, λες και είναι game-boy του '89, ό,τι να ΄ναι καταστάσεις. Και οι φίλοι εδώ το παλεύουν φιλότιμα στο  κυνήγι της μισής κιλοβατώρας με διαγράμματα, αναλύσεις κλπ. αλλά ο κλάδος είναι στο 2000 με τεχνολογία παρόμοια και απαράλλαχτη από τότε ουσιαστικά με ελάχιστες διαβαθμίσεις.

Προσωπικά, βλέπω θετικά και αρνητικά στον κλάδο.

Πρώτον, είναι σίγουρο οτι τα μηχανήματα γίνονται πιο αποδοτικά.

Οταν πρωτοασχολήθηκα το 2019 τα SEER/SCOP ήταν στο 6/5 αντίστοιχα(κατα μέσο όρο).

Τώρα έχουν σκαρφαλώσει στο 7/5.5(κατα μέσο όρο).

Μπορεί να μην φαίνεται πολύ, αλλά είναι διαφορά 15% περίπου σε μια 3ετια.

Οι εγγυήσεις επίσης είναι καλύτερες.

Τέλος, οι μονάδες(εσωτερικές και εξωτερικές) είναι πιο μικρές και ελαφριές με χαμηλότερο θόρυβο.

Τα αρνητικά είναι ότι η γενική ποιότητα των πλαστικών δεν έχει βελτιωθέι και ναι, τα μηχανήματα έχουν μια πολύ ελαφριά κατασκευή που προβληματίζει με το πόσο θα αντέξουν στον χρόνο. Απο την αλλη, οι αλλαγες στην τεχνολογια θα τα κάνουν ,μαλλον, ασυμφορα στην χρήση μετα την δεκαετια...

Οσο για το LED της DAIKIN, συμφωνώ θα έπρεπε ολα τα κλιματιστικά να είχαν κάτι παρόμοιο...αλλα δεν μπορούμε να κατακρίνουμε την DAIKIN που έχει μεριμνήσει!

Για το θεμα των εγγυήσεων δεν συμφωνω. Παλιότερα η εγγύση ήταν 2 χρόνια και δεν ζητάγαν service. 

To ίδιο ισχύει και τώρα. Η βασική εγγύηση των 2 ετών ακολουθεί ΟΛΑ τα προιοντα της Ε.Ε και ΔΕΝ μπορεί καμια αντιπροσωπεία να σου ζητήσει service σε αυτό το διάστημα.

Αλλα ναι, για μετά τα 2 χρόνια, θα τα σκάσουμε κανονικότατα...

The situation is what it is my friend...

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κόστος διαφοράς ανάμεσα σε φασόν και κατασκευαστή, συγκρίνοντας ίδια πάντα BTU σε περιπτώσεις σαν εμένα που το χρησιμοποιώ 24/7 από 1/11 - 31/3 (μέχρι πρότινος τουλάχιστον) μπορώ να σου πω ότι σε 2-3 χρόνια έχεις κάνει απόσβεση και σου μένει καλύτερο μηχάνημα.

Για τις μεγάλες εγγυήσεις υπό όρους λογικά οι κατασκευαστές να βάζουν αστερίσκους, προχθές μου παραπονέθηκε συγγενής για ελλειπή απόδοση στο κλιματιστικό του και το στρώμα της σκόνης στο φίλτρο ήταν πιο παχύ από το ανώστρωμα στο κρεβάτι. Οπότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Μπορείτε να γράψετε τον κωδικό του 9αριου daikin siesta sensira για να έχω την εγγύηση 5 ετών??η πρόταση για μαγαζι

FTXC25C θες, όχι από το σκρουτζ. Μπες στο site της daikin και βρες κάποιον blue dealer κοντά σου και πάρε προσφορά (ρώτα και τιμή για την εγκατάσταση προφανώς).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, spocky είπε

Ετσι μου ρχετε να το σπασω. Αν βρεις καμια ακρη ενημερωσε.

Ευτυχώς δεν ήταν δικό μου 🙃

Ελπίζω να βρεις κάποια λύση με κάποιον τζιμάνι ψυκτικό αν και αυτά τα κλιματιστικά είναι του κιλού. Ο κόσμος δεν θα έπρεπε να ταλαιπωρεί τη ψυχική του ηρεμία με αυτές τις σαπίλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Corum είπε

Σας παρουσιάζω photo με 3 διαφορετικά controls που έχω στο σπίτι. Το πρώτο είναι από οικονομική σειρά TOSHIBA MIRAI PLUS, το δεύτερο από οικονομική σειρά DAIKIN FTXC και το τρίτο από μεσαία σειρά FUJITSU KMTA.

To TOSHIBA είναι κομψό και μικρό, αλλά η οθόνη είναι απελπιστικά μικρή.

Το control της DAIKIN είναι σαφώς καλύτερο καθώς είναι το μόνο που φωτίζεται από LED και έχει κατασκευή από στιβαρό πλαστικό.

Το FUJITSU έχει ωραίο design με πολλές λειτουργίες να είναι κρυμμένες κάτω από το μπροστινό panel το οποίο όμως δεν ανοίγει εύκολα και δείχνει ότι θα σπάσει κάποια στιγμή.

Το πλαστικό στο FUJITSU δεν εμπνέει εμπιστοσύνη σε περίπτωση πεσίματος. Το Toshiba είναι ελαφρώς καλύτερο. Το DAIKIN είναι σαφώς καλύτερο από τα άλλα δυο.

Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω καθαρά για πληροφόρηση μιας και ΔΕΝ θα αγόραζα κλιματιστικό με γνώμονα το control, lol!

 

controls.jpg

Ούτε και εγώ θα ψωνίσω με γνώμονα το control... Επίσης δεν με απασχολεί το κοντρόλ σαν εμφάνιση αλλά στο τι λειτουργίες προσφέρει... Αν υπάρχει άλλη μάρκα καλοδεχουμενη.... 

IMG_20220726_155517.jpg

Επεξ/σία από Panos1987
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Μπορείτε να γράψετε τον κωδικό του 9αριου daikin siesta sensira για να έχω την εγγύηση 5 ετών??η πρόταση για μαγαζι

Για να έχει 5ετη εγγύηση, πρέπει να αγοραστεί απο blue dealer DAIKIN, που συνήθως είναι πιο ακριβοί. Συνήθως, τα μοντέλα των blue dealers έιναι με αρχικο γράμμα F και όχι Α.

Δυστυχώς, έχει δίκιο ο tryfos στο ότι οι επώνυμες μάρκες χρεώνουν για οτιδήποτε παραπάνω μας δίνουν!

Πάντως, το κατάστημα Ydor το έχει στα 540 και είναι blue dealer αλλά ίσως βρείς και φτηνότερα!

Ο Mpakis το έχει αρκετά φτηνότερα αλλά δεν ξέρω αν είναι blue dealer και μπορεί να δώσει την 5ετη εγγύηση.

20 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Ούτε και εγώ θα ψωνίσω με γνώμονα το control... Επίσης δεν με απασχολεί το κοντρόλ σαν εμφάνιση αλλά στο τι λειτουργίες προσφέρει... Αν υπάρχει άλλη μάρκα καλοδεχουμενη.... 

IMG_20220726_155517.jpg

Δεν το είχα προσέξει....URURU SARARA....δεν υπάρχει άλλο τέτοιο...λολ!

Επεξ/σία από Corum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευτυχώς δεν ήταν δικό μου 🙃

Ελπίζω να βρεις κάποια λύση με κάποιον τζιμάνι ψυκτικό αν και αυτά τα κλιματιστικά είναι του κιλού. Ο κόσμος δεν θα έπρεπε να ταλαιπωρεί τη ψυχική του ηρεμία με αυτές τις σαπίλες.

Δυστυχως δεν μπορουν ολοι να μπαινουν σε forum να παιρνουν γνωμες κτλ..Ασε που οι μεταβλητες για τετοια προβληματα ειναι πραγματικα παρα πολλοι.Δλδ πρεπει να εχεις το πανακριβο τεσταρισμενο μοντελο, να εχεις βρει σωστο εγκαταστατη (πραγματικα δεν ξερω πως θα το κανεις αυτο χωρις να εχεις γνωσεις για αντλιες μηκη κτλ) και να πεσεις και σε καλο κομματι.

Επισης δεν ειναι μια αγορα τηλεορασης που την πας πισω και σου δινουν αλλη...Και να δεχθει η εταιρεια η ο καθε εγκαταστατης οτι εχει γινει καποια μαλακια, αντε μπες στην διαδικασια παλι να κανεις ρνα σπιτι κολοχανιο.

Εγω δυστυχως για να καταλαβω απο εδω μεσα τι παίζει επρεπε να κατσω να διαβασω 100 σελιδες καθοτι πριν δεν ειχα ιδεα για ολα αυτα περι κλιματιστικων κτλ

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tomtsir είπε

Το είδα ότι δεν έχει τόσο καλούς δείκτες για την τιμή του , το βασικό μου κριτήριο είναι να είναι αθόρυβο και αξιόπιστο και μην ξεκινήσει τους τριγμούς μετά από μισό χρόνο...
Το Toshiba που είδα πάνω , φαίνεται και πρέπει να είναι πολύ καλό , το μόνο που με τραβάει πίσω είναι ότι δεν έχει αξιολογήσεις και ότι είναι από Κωτσόβολο που δεν ξέρω τι τιμή θα έχει μετά από 1 βδομάδα..

Πηρα το toshiba arata (yukai απο κωτσοβολο) σε 9ρι πριν καμια βδομαδα, οταν εχω μια ολοκληρωμενη ιδεα θα κανω ενα review αλλα ρωτα με οτι θες στο μεταξυ. Αν το θες για υπνοδωματιο ειναι αθορυβο μολις πιασει τη θερμοκρασια που θες και δεν εχω ακουσει πλαστικο να τριζει καθολου μεχρι στιγμης, αλλα λιγες μερες το εχω και ακομα λιγοτερες το εχω δουλεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na συνεισφερω στην συζητηση μιας και ειμαι εμμονικος και αμερικανακι στο θεμα εγγυησης...

Το κοστος ετησιας ΔΕΝ ειναι 60ε οπως γραφτηκε και δεν ειναι πολλες οι εταιριες που θελουν απο συνεργατη τους υποχρεωτικα.

Για οσους δεν ειναι υποχρεοι για συνεργατη υπαρχουν απο 25ε το ενα/ 45ε τα δυο/65ε τα τρια στον Κωτσοβολο και σε ιδιες τιμες σε ιχ ψυκτικους παντου...γεμισε ο τοπος ψυκτικους δεν ειναι σπανιοι πια, αρα ρεαλιστικη (για μενα φτηνη) η τιμη ετησιας συντηρησης.

Υπενθυμιζω το σχετικο λινκ με λεπτομερεις εγγυησεων, οποιος εχει νεα πληροφορια μου την στελνει και διορθωνω

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

και παμε στο αιωνιο προβλημα, φασον η οριτζιναλ, φιρμα η οχι.

Οποιος πηρε φιρμα και του χαλασε εκτος εγγυησης (η και εντος αλλα με κακο αφτερ sales) κλαιει με μαυρο δακρυ και ξεχναει τα οποια τυχον καλα ειχε.

Οποιος πηρε δευτεροκλασατο με τυχον εκπτωσεις ποιοτητας, ας μην προσδοκα να διορθωθουν με επισκεψεις σερβις, εστω και υποδειγματικου σαν της inventor.

Οπως παντα η χρυση τομη ειναι καπου στην μεση.

Και εξαρταται κυριως απο το αν το θες για θερμανση, γιατι εκει ειναι τα δυσκολα και πρεπει για αποδοση και οικονομια να πας σε μη εξωφρενικες τιμες μονο , (κατ εμε παντα) σε Perfera με 5ετη ειτε blue dealer ειτε εξτρα με Κωτσοβολο η σε  Toshiba Edge με 7 ετη απο οπου κι αν το παρεις.

Σε ψυξη μονο, αν κρινω απο το δικο μου TCL , αρχοντας ειμαι με 10 χρονια ξεγνοιασιας αλλιως με τα λιγοτερα λεφτα πας σε Haier 5ετους (το απολυτο τηλεκοντρολ για μας τους καπως μεγαλυτερους  σε ευκολια)

Χωρις παρεξηγηση απο λατρεις εταιριων, απορριπτω για λογους εγγυησης Midea(παρτε σε inventor καλυτερα το ιδιο μοντελο για σουπερ εγγυηση) , Mitsubishi , Daikin , Fujitsu και γενικα οτι θες απο αυτοες τις φιρμες, πρεπει κυριως λογω τιμης να το πληρωσεις αγοραζοντας εξτρα εγγυηση απο Κωτσο/Μηντια /Πλαισιο η οποιον αλλο την παρεχει και τοτε γινονατι ακομη πιο ακριβα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...