Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Μένω στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης. Μέσα στη χρονιά σίγουρα έχουμε πολλές αυξομειώσεις στα ρεύματα. Ίσως φταίει το ότι δεν είχα κατεβασμένο το ρελέ στον πίνακα ασχέτως αν δε το χρησιμοποιούσα το χειμώνα. Την είχα πατήσει πριν αρκετά χρόνια με ένα Toyotomi, λόγω ρευματος εκτός λειτουργίας πάντα. Πάντως επειδή υπάρχει αυτόματη γεννήτρια και όλα τα συναφή στον πίνακα για να γίνεται αυτόματα η αλλαγή σε περίπτωση διακοπής, απ' ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος μου υπάρχει σταθεροποιητης τάσης. Τώρα τι ακριβώς κάνει για να βοηθήσει το a/c δεν ξέρω... Μάλλον όχι πολλά γτ η ζημιά έγινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι το TCL C-Fresh  ειναι τεραστιο σε μηκος! και νομιζα τα Toshiba Mirai Plus/Seiya/Υukai/Shorai για ογκωδη!

Ισως λογω γκρι σκουρου χρωματος να δειχνει μαζεμενο αλλα ειναι 96 εκατοστα σε αντιθεση με τα Toshiba των 80 εκατ

και τελος τα Haier των 70 εκ.

Βεβαια ειναι λογικο καθως εχει , στην προεκταση , του μεσα ανεμιστηρα , το συστημα εισαγωγης αερα και φιλτρα κλπ

Ακομη, παρατηρησα πως το ifeel εκπεμπει καθε 10 λεπτα και οσοι τυχον εχετε κλιματιστικα με ifeel η παρομοια συστηματα και  αυτοματο φωτισμο πανελ (που σβηνει στο σκοταδι κλπ)αν ειναι οπως το TCL , οταν εκπεμπει το ifeel αναβει το πανελ για 10 δευτερα και ετσι ξερεις οτι ειναι σε επαφη πομπος και δεκτης.

Τελος, ειναι πολυ καλο σε ολα αλλα μαλλον δεν κανει για σουπερ μονωμενους η μικρους χωρους , απο οσα ως τωρα βλεπω...τα πειραματα συνεχιζονται και θα φανει καποια στιγμη αν ειναι ετσι η λαθευω.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aks είπε

προφανως και βγαινει.Μην πας για αντικατασταση ειναι ασύμφορο.Έχεις θέματα με το ρεύμα γενικα?μενεις εκτος αθήνας?

 

Ο pados ειπε το προβλημα του για καμμενη πλακετα οχι εγω :) απο αλλο θεμα ενα προβλημα φωτιστικου το ελυσα

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2022 στις 6:34 ΜΜ, liakjim είπε

Περφερα 9Κ

Τελικά παρήγγειλα αυτό

https://www.espithas.gr/klimatistika-inverter/22463-fujitsu-asyg09kgteaoyg09kgca-inverter.html

Ελπίζω να ανταπεξέλθει καλά στο υπνοδωμάτιο 18 τ.μ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ρε παιδιά για όποιον τυχών γνωρίζει. Σε σχετικά παλιό κλιματιστικό Hitachi που πρέπει να αλλάξουμε το φίλτρο αέρα (αυτό το πλαστικό με το πλαίσιο γύρω γύρω και όχι ενεργού άνθρακα) πως βρίσκουμε; Έχει τρυπήσει η πλαστική σίτα.  Για γνήσιο Hitachi δεν παίζει γιατί θέλει κανά 80αρι και με παραγγελία με άγνωστη παράδοση. Υπάρχει καμία πατέντα ή τίποτα μη γνήσια σε προσιτή τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος γνώμη για Mitsubishi Heavy 12άρι και πιο συγκεκριμένα για αυτό https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mitsubishi-heavy-srksrc-35zsp-w-12000-btu-aa/1684503
 

Θα πήγαινα για Mitsubishi MSZ/MUZ 12άρι αλλά δεν έχω βρει αξιόλογο κατάστημα που με επιδότηση 45% να μην μου βγάζει να πληρώσω γύρω στα 500...(Μου λένε τιμή A/C 700 ευρώ και μετά εγκατάσταση απεγκατάσταση 120-150 ευρώ η οποία δεν μπαίνει μέσα στην τιμή για επιδότηση )
Αν ισχύει η τιμή στα mediamarkt , όπως και στα public , αυτή η τιμή μου βγαίνει 380 περίπου να πληρώσω...

Στο θέμα μας όμως , η βασική προυπόθεση , πέραν του να ψύχει και να θερμαίνει που αυτό το έχει σίγουρα , είναι ο θόρυβος , θα με ικανοποιήσει;

ΥΓ: Γνώμη για την νέα σειρά της inventor; Πιο συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/3784/Inventor.html?from=autocomplete&keyphrase=neo+nuvi-12wf%2Fnuvo-12&o=inventor+neo+nuvi-12wf%2Fnuvo-12

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιμάμαι ή μάλλον προσπαθώ να κοιμηθώ σε χώρο με 9αρι inventor professional. Πρώτη φορά μου τυχαίνει να πετάγομαι στον ύπνο μου από άθλια κράκς σε ψύξη...τι πλαστικά βάζουν; Ούτε που θέλω να φανταστώ πως κάνει σε θέρμανση...αμ το άλλο; Το έχω 27 και ifeel και το τηλεκοντρόλ λέει 26 και αυτό δίνει πόνο... Δεν περιγράφω άλλο.... Καληνύχτα...το πρωί το βλέπω να φωνάζω παγοθραυστικό να με απεγκλωβίσει...

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Κοιμάμαι ή μάλλον προσπαθώ να κοιμηθώ σε χώρο με 9αρι inventor professional. Πρώτη φορά μου τυχαίνει να πετάγομαι στον ύπνο μου από άθλια κράκς σε ψύξη...τι πλαστικά βάζουν; Ούτε που θέλω να φανταστώ πως κάνει σε θέρμανση...αμ το άλλο; Το έχω 27 και ifeel και το τηλεκοντρόλ λέει 26 και αυτό είναι πόνο... Δεν περιγράφω άλλο.... Καληνύχτα...

Φίλτρα είδες; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Έχει κάποιος γνώμη για Mitsubishi Heavy 12άρι και πιο συγκεκριμένα για αυτό https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-mitsubishi-heavy-srksrc-35zsp-w-12000-btu-aa/1684503
 

Θα πήγαινα για Mitsubishi MSZ/MUZ 12άρι αλλά δεν έχω βρει αξιόλογο κατάστημα που με επιδότηση 45% να μην μου βγάζει να πληρώσω γύρω στα 500...(Μου λένε τιμή A/C 700 ευρώ και μετά εγκατάσταση απεγκατάσταση 120-150 ευρώ η οποία δεν μπαίνει μέσα στην τιμή για επιδότηση )
Αν ισχύει η τιμή στα mediamarkt , όπως και στα public , αυτή η τιμή μου βγαίνει 380 περίπου να πληρώσω...

Στο θέμα μας όμως , η βασική προυπόθεση , πέραν του να ψύχει και να θερμαίνει που αυτό το έχει σίγουρα , είναι ο θόρυβος , θα με ικανοποιήσει;

ΥΓ: Γνώμη για την νέα σειρά της inventor; Πιο συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/3784/Inventor.html?from=autocomplete&keyphrase=neo+nuvi-12wf%2Fnuvo-12&o=inventor+neo+nuvi-12wf%2Fnuvo-12

Το συγκεκριμενο MITSUBISHI υπαρχει με 2 διαφορετικους κωδικους αλλα ειναι το ιδιο. Το εχω και ειναι καλο κλιματιστικο. Μπορω να πω οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο τo DAIKIN και το TOSHIBA ομως...θα προτεινα KOTSOVOLO και αυτο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Είναι σαφως πιο ραφηναρισμενο μηχανημα με πιο ομαλη λειτουργια μεσα και εξω.

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Corum είπε

Το συγκεκριμενο MITSUBISHI υπαρχει με 2 διαφορετικους κωδικους αλλα ειναι το ιδιο. Το εχω και ειναι καλο κλιματιστικο. Μπορω να πω οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο τo DAIKIN και το TOSHIBA ομως...θα προτεινα KOTSOVOLO και αυτο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Είναι σαφως πιο ραφηναρισμενο μηχανημα με πιο ομαλη λειτουργια μεσα και εξω.

Με ανησυχεί που ειναι νέο μηχάνημα και δεν έχει αξιολογήσεις ακόμα... Για το Inventor που αναφέρω έχεις κάποια γνώμη;

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

από άθλια κράκς σε ψύξη

Εμ δεν πανε διακοπες αν δεν εχει πληροφοριες για μαρκα, μοντελο και στοιχεια εγκαταστατη...

Σοβαρα τωρα, εχω αρχισει να πιστευω πως μεγαλο μερος των ηχων αυτων, οφειλονται στην τοποθετηση τους, και εξηγουμαι:

Την μεταλλικη πλατη που εχουν, αν την τοποθετησεις σε τοιχο που δεν ειναι ισιος/επιπεδος και με τις βιδες σε ουπατ της συμφορας(χωρις το νυχι που τα εμποδιζει να περιστρεφονται) και με ροπη συσφιξης μπουλονιων ζαντας, αυτονοητο ειναι πως ολα αυτα θα φτιαξουν ενα συνοθυλευμα και μολις παει να κουμπωσει το εσωτερικο του κλιματιστικου, ολα συνδεονται και αλληλοεξοντωνονται σε καθε μεταβολη θερμοκρασιας κλπ

Παρατηρησα πως σε γυψοσανιδες ειναι πιο ηπια ολα, λογω επιπεδοτητας.

Ισως μια λυση θα ηταν , σε τοιχους μη σωστους , να βιδωνεται πρωτα κατι παχυ και ακαμπτο πχ κοντρα πλακε θαλλασης η αλλο παρεμφερες σαν υποπλαισιο θα ελεγα και επανω σε αυτο η μεταλλικη πλατη κοκ

Βεβαια θα χασκει γυρω γυρω κενο αλλα ισως με καποιο τροπο αισθητικα διορθονωταν, ασε που ετσι κι αλλιως παντα χασκει απο την μερια συνηθως της εξαγωγης σωληνων.

Μην βαρατε, γνωμες λεμε απο οσα εχουμε παθει και ψαχνουμε να γλιτωσουμε...

1 ώρα πριν, tomtsir είπε

ΥΓ: Γνώμη για την νέα σειρά της inventor;

Με τι κριτηρια το διαλεξες? δεν εχει και καλους δεικτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Με τι κριτηρια το διαλεξες? δεν εχει και καλους δεικτες...

Το είδα ότι δεν έχει τόσο καλούς δείκτες για την τιμή του , το βασικό μου κριτήριο είναι να είναι αθόρυβο και αξιόπιστο και μην ξεκινήσει τους τριγμούς μετά από μισό χρόνο...
Το Toshiba που είδα πάνω , φαίνεται και πρέπει να είναι πολύ καλό , το μόνο που με τραβάει πίσω είναι ότι δεν έχει αξιολογήσεις και ότι είναι από Κωτσόβολο που δεν ξέρω τι τιμή θα έχει μετά από 1 βδομάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Το Toshiba που είδα πάνω

Ειναι το μοντελο Yukai σε αποκλειστικη εισαγωγη Κωτσοβολου.

Δεν ειδα τι ακριβως θελεις να κανεις? εννοω πλαφον χρηματων, χρηση κλπ , εχεις γραψει πιο πισω κατι? αν ναι στειλε λινκ

Αστο το βρηκα, θα πηγαινα σε Toshiba λογω εγγυησης και μεχρι εκει που εχεις πλαφον χρηματων.

Μεχρι το Edge αν μπορεις, αρχοντας θασαι.

Μιτσουμπισι γιοκ λογω εγγυησης

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομορφη παρεα!

Να το τολμησω?

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html#specs

Σαλονι 60τμ, μετρια μονωση. Μεικτη χρηση καλοκαιρι-χειμωνα.

Με ενδιαφερει η εγγυηση κυριως για να εχω το κεφαλι μου ησυχο κ σε δευτερη μοιρα η καταναλωση κ ο θορυβος.

Σημαντικο επισης κ το θεμα του wifi. Εν τω μεταξυ, ολοκληρη γκουμουτσα 1300 ευρω κ λυπηθηκαν στο χειριστηριο να βαλουν ενα κουμπακι temp να βλεπουμε την θερμοκρασια χωρου (βλεπε lg)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...