Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδιά, χρειάζομαι ένα κλιματιστικό για ενιαίο σαλόνι κουζίνα όπου υπάρχει και διάδρομος..κυρίως για ψύξη. ο χώρος αυτός είναι κάπου 50τμ στο σύνολο. Θα ήθελα ένα πακέτο με εγκατάσταση ιδανικά και όχι να πληρώσω έξτρα άνθρωπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Κάπως έτσι ξεκινάνε οι φωτιές με ποια λογική έβαλες 16 άρα ασφάλεια σε κύκλωμα που είχε 10 άρα?

Πως ακριβώς το δοκίμασες δηλαδή?

Άνοιξα ταυτόχρονα ότι άνοιγα και προηγουμένως και δεν έπεφτε η ασφάλεια. Προφανώς το έκανε ο ηλεκτρολόγος για να γλιτώσει την ταλαιπωρία με αλλαγή καλωδίωσης. Καταλαβαίνω ότι είναι ημίμετρο αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί δε σκοπεύω να τα έχω σε λειτουργία όλα αυτά ξανά ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Τις απόψεις σας.

Δεν ξέρω περί καταναλώσεις κτλ (αλήθεια, μιας και το έχω απευθείας στον πίνακα, πως θα μπορούσα να βλέπω?), αλλά είπα να το γυρίσω και εγώ σε dry. Όντως, η μονάδα είναι τελείως αθόρυβη (σχεδόν) τώρα. Δουλεύει πιο αργά και από το sleep. Όλα αυτά σε inventor l5vi32 12wfr. Μόνο οι θερμοκρασίες φαίνονται πάνω. Βέβαια, μέσα στον χώρο έχω και φυτά οπότε δεν ξέρω αν στο τέλος θα τους κανω καλό ή όχι 😛

 

 

Screenshot_20220724-222450_INVmate II.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν θυμάστε χθες, έβαλα κάποια στοιχεία για το asyg24klca καθώς και ότι το αποτέλεσμα της ψύξης με χαμηλά watts, μου δημιούργησαν στο τέλος της ημέρας μια δυσάρεστη ατμόσφαιρα εντός του σπιτιού ένεκα υψηλής σχετικής υγρασίας,

Σήμερα δοκίμασα και το έβαλα αφύγρανση και 26C.

Καταρχάς πάμε να δούμε τι λέει το Service manual:

d43ba8e7ea13e7d5b98e3a4c16bdf651.png

Βλέπουμε λοιπόν ότι σε dry , ο ανεμιστήρας δουλεύει σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα. Το low είναι 1040rpm και το dry είναι 870 ή 730 ανάλογα με αυτό :

e6c892c529cc2350f327d923a290bd52.png

Άρα αν είμαστε κοντά στον στόχο, πέφτει στα 730rpm ή περίπου στο 70% της ταχύτητας. Ενδεικτικά είναι 200rpm κάτω από quiet. Προφανώς το κάνει και για πιάσει χαμηλότερες θερμοκρασίες ο εναλλάκτης της εσωτερικής μονάδας ώστε να γίνει η αφύγρανση.

Ε λοιπόν πράγματι στο dry το asyg24klca είναι αθόρυβο. Πρώτη φορά το ακούω ή μάλλον , δεν το ακούω.

Όμως τι γίνεται με τα watts;

Όπως βλέπουμε, μετατράπηκε σε... edge. Με ελάχιστα watts κάπου 240-250W.

679aa4ef93d05bd473e3a07c5f91c55a.png

Τι θερμοκρασία έβγαζε όμως;

Εδώ στα 300W βλέπουμε ότι ήταν κάπου στα 15.5C

66187b7bfc85ad337dee6eb4883a5d6d.png\

Σημαντική διαφορά με χθες που έβγαζε 21C.

Και επίσης βλέπουμε 48% σχετική υγρασία όταν χθες είχε κάπου 56%.  Η διαφορά μέσα στον χώρο είναι εμφανέστατη. Κάνει δροσιά, χωρίς μυρωδιές.

Οπότε με λίγα λόγια, μήπως τελικά είναι και κάπως ουτοπία το κυνήγι των πολύ χαμηλών ελάχιστων watts;

Από άποψη απόδοσης, το asyg24klca αποδίδει περισσότερο όταν δουλεύει σε ψύξη, με χαμηλά watts και μεγάλη ροή αέρα.

Πχ με τις συνθήκες που έδειξα, μου βγάζει 1700W με κατανάλωση 300 μας δίνει eer = 5,67

66947d617f75113cb02dfe8fe9f26c39.png

Άρα σαφώς χαμηλότερα από το πάνω από 7 eer που έβλεπα χθες (με την ίδια εξωτερική θερμοκρασία).

Ναι αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερη ατμόσφαιρα εντός του χώρου. Και (πολύ) λιγότερος θόρυβος.

Προσωπικά δεν θα ξαναλειτουργήσω το συγκεκριμένο κλιματιστικό σε ψύξη, ακόμα και αν αυτό επιβαρύνει λίγο την τσέπη μου μιας και το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς ανώτερο από μικρό-κλιματικής άποψης και με το κλιματιστικό να μην ενοχλεί ακουστικά.

Τις απόψεις σας.

απο ένα σημείο και μετά θα σου ξεράνει τελείως την ατμόσφαιρα

πάντως εντύπωση μου κάνει που καίει παραπάνω στην αφύγρανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Άνοιξα ταυτόχρονα ότι άνοιγα και προηγουμένως και δεν έπεφτε η ασφάλεια. Προφανώς το έκανε ο ηλεκτρολόγος για να γλιτώσει την ταλαιπωρία με αλλαγή καλωδίωσης. Καταλαβαίνω ότι είναι ημίμετρο αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί δε σκοπεύω να τα έχω σε λειτουργία όλα αυτά ξανά ταυτόχρονα.

Είναι λογικό να μην πέφτει η ασφάλεια αφού έβαλες μεγαλύτερη παρόλα αυτά φροντησε να κάνεις την αλλαγή καλωδίων γιατί κάποια στιγμή τα καλώδια θα λαμπαδιασουν και θα τρέχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211717-carrier-42qhg009d8sx-extreme

 

Τι λέτε για αυτό για υπνοδωμάτιο γύρω στα 12τμ με διπλά τζάμια και μικρές απώλειες??έχω διαμέρισμα και πάνω και από κάτω.με ενδιαφέρει να μπορεί να πέσει χαμηλά σε κατανάλωση κυρίως για χρήση 80% σε ψύξη...είναι φασον κάποιου κινέζικου??η να πάω σε haier tide green plus...??σας ευχαριστώ 

Επεξ/σία από alex19871987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα . Άποψη γι' αυτο το κλιματιστικό; 

Toyotomi Erai CTN/CTG-228W Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+++/A++ με Ιονιστή και WiFi

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/toyotomi-erai-mistery-white-ctnctg-228w-klimatistiko-inverter-me-ionisti-kai-wifi-aa-se-10-atokes-doseis?skr_prm=WyIyZDkxMzM3Yi1kOTJkLTRjMDQtOGYwNC0zMzhhMDE0ZmRlOTIiLDE2NTg2OTkzNzQ2NDIseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ενδιαφερομαι για κλιματιστικο 9.000 btu για υπνοδωματιο. Θα το χρησιμοποιησει ενοικιαστης οποτε μεχρι 350€. Αν εχει δωρεαν εγκατασΤαση τοτε 450€.

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Καλησπέρα . Άποψη γι' αυτο το κλιματιστικό; 

Toyotomi Erai CTN/CTG-228W Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+++/A++ με Ιονιστή και WiFi

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/toyotomi-erai-mistery-white-ctnctg-228w-klimatistiko-inverter-me-ionisti-kai-wifi-aa-se-10-atokes-doseis?skr_prm=WyIyZDkxMzM3Yi1kOTJkLTRjMDQtOGYwNC0zMzhhMDE0ZmRlOTIiLDE2NTg2OTkzNzQ2NDIseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Πολύ καλά SEER/SCOP αλλά πάντα μας προβληματίζουν τα εξής 3 σημεία με τα ΤΟΥΟΤΟΜΙ.

1. Η Μικρότερη  εγγύηση της αγοράς (2 έτη)

2. Το γεγονός ότι είναι φασόν από Κινέζικο εργοστάσιο (καμία σχέση με Ιαπωνία όπως διαφημίζει η εταιρία)

3. Η απόδοση στην θέρμανση που δείχνει καλύτερη από το παρελθόν αλλά ακόμα υστερεί σε σχέση με τα επώνυμα Γιαπωνέζικα.

Αν δεν προβληματίζουν τα παραπάνω σημεία, έχει καλά χαρακτηριστικά, αλλά δεν είναι φτηνό.  Θα πρότεινα να κοιτάξεις και τα παρακάτω από Γιαπωνέζικες εταιρίες.

1) https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/edge-ras-b10j2kvsg-eras-10j2avsg-e-se-10-atokes-doseis?skr_prm=WyJjNjA4ZDM5YS05NGZjLTRkNjUtOGNjYy1mMTM5YTYwZDhjZTYiLDE2NTg3MDU5Nzk0OTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJtalc2MSJ9XQ

2) https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-bt25vgk-aa-wi-fi-seira-vt-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyJjNjA4ZDM5YS05NGZjLTRkNjUtOGNjYy1mMTM5YTYwZDhjZTYiLDE2NTg3MDU0ODQ2MDIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJtalc2MSJ9XQ

Θα προτιμούσα το TOSHIBA EDGE που είναι το πιο ακριβό αλλά έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά και 7ετη εγγύηση, αν και είναι 45 ευρώ πιο ακριβό από το TOYOTOMI αλλά πολύ ποιοτικό μηχάνημα.

Τέλος, έχει και η PANASONIC ένα 9αρι στα 750 ευρω όπως και η MITSUBISHI ένα ανώτερο 9αρι στα 760 αλλά μάλλον υπερτερεί το TOSHIBA στα σημεία και έχει την μεγαλύτερη εγγύηση. 

Επεξ/σία από Corum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2022 στις 11:08 ΜΜ, George_cy είπε

18

Kaι για να μην μεινεις με την απορια, το νεο urusara X , τα μοντελα απο 6000 btu μεχρι και 14000btu ειναι ιδια σε αποδοση με το "παλιο" που παιρνεις, ενω απο το 18ρι σου κ μετα η διαφορα ειναι 4,5% περιπου πιο οικονομικα τα νεα, σε εναν δεικτη ας το πουμε seerscop ετησιο που χρησιμοποιουν.Το δικο σου εχει 1736kwh και το νεο 1665kwh.

https://www.daikinaircon.com/roomaircon/products/r_series/index.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Θα διαπιστώσεις ότι με την αφυγρανση θα αισθάνεσαι άνετα σε υψηλότερη θερμοκρασία οπότε θα εξισορροπηθεί η τσέπη σου 

- Αυτό είναι σωστό και θα είναι άμεσα αντιληπτό μόνο σε εσωτερικούς χώρους που υπάρχει υψηλή σχετική υγρασία και καταφέρουμε να μειωθεί «δραματικά», γιατί εκτός από την πραγματική υπάρχει και η φαινομενική (ή αισθητή) θερμοκρασία.

- Όμως η θερμική άνεση δεν επιτυγχάνεται εύκολα με τη μικρή αλλαγή μόνο ενός από τους παράγοντες που συμβάλλουν στη διαμόρφωσή της. Οι παράγοντες που την επηρεάζουν ή την διαμορφώνουν είναι πολλοί. Περιβαλλοντικοί (ή Φυσικοί) όπως η θερμοκρασία του αέρα, η μέση θερμοκρασία ακτινοβολίας των εσωτερικών επιφανειών, η ταχύτητα των ρευμάτων του εσωτερικού αέρα που επιδρούν στο σώμα, η σχετική υγρασία και η χωροταξική κατανομή όλων των παραπάνω μεγεθών. Οι Οργανικοί (ή βιολογικοί) παράγοντες στους οποίους περιλαμβάνονται το φύλλο και η ηλικία αυτών που διαβιούν στο χώρο. Υπάρχουν και οι Υποκειμενικοί παράγοντες που αφορούν, τις ακούσιες δραστηριότητες του ανθρώπινου σώματος (μεταβολική δραστηριότητα), τις συνήθειες και το είδος της δραστηριότητας που ασκεί ο κάθε άνθρωπος στο χώρο της διαβίωσής του, και τέλος, τον τύπο του ρουχισμού που φορά κάποιος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2022 στις 9:11 ΜΜ, vampira είπε

Βρε παιδιά μια βοήθεια γιατί κοντεύω να πλαντάξω από την ζέστη κ έρχεται καύσωνας. Όποιος γνωρίζει ψυκτικό προκοπής στο Μαρούσι ή γύρω περιοχές, σας παρακαλώ ας μου στείλει ένα μνμ.  Έχω το Mitsubishi kiragamine 12000 btu, 4 χρόνια. Πολύ καλό κ καίει ελάχιστα χειμώνα-καλοκαίρι. Πέρυσι στον πρώτο καύσωνα, έβγαζε χλιαρό προς εντελώς χλιαρό αέρα. Ήρθε ένας ψυκτικός, το έλεγξε μου λέει έχασε το φρέον κάποια βίδα είχε λασκάρει. Έκανε συντήρηση, γέμισε φρέον όλα καλά. Να το παρακολουθούμε μήπως έχει κάποιο θέμα, αν δεν το ξανακάνει σημαίνει ότι όντως έφταιγε η βίδα. Δεν παρουσίασε πρόβλημα ξανά.

Φέτος, λέω ας το ελέγξω από πριν αρχίσουν οι μεγάλες ζέστες, μην έχουμε τα ίδια. Βρίσκω μία κάρτα που είχα από τον συγκεκριμένο, κλείνω ραντεβού και έρχεται. Έλα μου όμως που έκανα λάθος κ η κάρτα ήταν κάποιου άλλου ψυκτικού. Έρχεται ένα παιδάκι, που δεν ήξερε που πάνε τα 4. Μου είπε ότι ο ανεμιστήρας του δεν γυρνάει κ φταίει η πλακέτα, ρε του λέω τι λες αφού λειτουργεί σωστά ψύξη κ θέρμανση. Δεν σε φώναξα για πρόβλημα, αλλά για συντήρηση. Δεν ήξερε πως να το ανοίξει, δεν είχε θερμόμετρο για να μετρήσει την θερμοκρασία, δεν μπόρεσε να βγάλει τις γρύλιες ή όπως σκατά λέγονται, έπαιρνε τηλέφωνο συνέχεια την εταιρεία του για να του δίνουν οδηγίες γιατί δεν ήξερε τι να κάνει. Μετά μου λέει είχε καεί ένα καλωδιάκι κ μπόρεσε να το αντικαταστήσει, το μόνο λέει που μπορεί να φτιαχτεί στην πλακέτα έτσι χωρίς ιδιαίτερα εργαλεία. Έκανε έναν καθαρισμό της κακιάς ώρας, όσα βλέπει η πεθερά, φρέον είπε δεν έχει χάσει, κ τον έδιωξα για να μην τον σκοτώσω. Το aircondition εξακολουθούσε να λειτουργεί σωστά, μιας και δεν είχα φράγκα δεν πήρα άλλον να το ελέγξει. Πριν 1 ημέρα άρχισε πάλι να βγάζει χλιαρό αέρα.

Δεν μπορώ να το ψάξω μόνη μου λόγω της σωματικής μου κατάστασης, δεν μπορώ να δω την εξωτερική μονάδα. Την κάρτα του περσυνού τεχνικού δεν την έχω - μπράβο ηλίθια....Φαντάζομαι πάλι φρέον ως πρώτη φάση. Αυτή τη στιγμή το μόνο που θέλω είναι να βρω έναν ψυκτικό προκοπής για να περάσω τον καύσωνα. Η αντιπροσωπεία δεν έχει διαθεσιμότητα.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και κυρίως ευχαριστώ τον συμφορουμίτη ψυκτικό που ήρθε και το έφτιαξε το Σάββατο. Δεν γράφω το όνομά του γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φορουμ. Πάντως όποιος το θέλει, pm me. Είχε βουλώσει από βρωμιά, με αποτέλεσμα να βγάζει λίγο αέρα και από την πίεση να έχει χάσει φρέον από την γνωστή βίδα.

Δεν είναι ότι το διόρθωσε μόνο, είναι η όλη συμπεριφορά του και όλα όσα μου είπε που οι υπόλοιποι ούτε τα είχαν ακουμπήσει. Τόσο αέρα το aircondition δεν έβγαζε ούτε όταν το πρωτολειτούργησα :)  Και έτσι επιζώ του καύσωνα. Thanx Μάρκο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, korakios είπε

1. απο ένα σημείο και μετά θα σου ξεράνει τελείως την ατμόσφαιρα

2. πάντως εντύπωση μου κάνει που καίει παραπάνω στην αφύγρανση

1. Δεν θα πέσει χαμηλότερα αν είναι ακριβείς οι ποσοτικές μεταβλητές στα διαγράμματα που έχει αναρτήσει.

2. Μάλλον θα πρέπει να εξοικειωθείς με την έννοια του «σημείου δρόσου» (Dew Point).

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το mitsubishi srk63zk-s. Είναι τέρας απόδοσης αλλά την προηγούμενη εβδομάδα με πρόδωσε. Ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα, πλέον είναι σαν απλός ανεμιστήρας. Ο τεχνικός είπε ότι η πλακέτα που βρίσκεται στην εξωτερική μονάδα κάηκε. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να επισκευαστεί ή έστω αν μπορώ να βρω ανταλλακτικό? Ψαχτηκα λίγο αλλά δε βρήκα κάτι σε ebay ή γενικότερα κάποια αναζήτηση που να με βοηθήσει. Είναι κρίμα γτ παρόλο που το έχω 5 χρόνια έχει δουλέψει ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση για ψύξη μονοκατοικίας 60τ.μ.;

Στο σαλόνι όπου θα τοποθετηθεί θα έχει φάτσα τα δύο υπνοδωμάτια και θα ήθελα να μπορεί να κάνει δουλειά και σε αυτά, με ανοιχτές πόρτες πάντα, αν είναι δυνατόν.

Προσανατολίζομαι σε 18000 BTU και βάσει κριτικών η πιο VFM επιλογή είναι το Sendo Cronus 2. Επειδή δεν το κατέχω το θέμα θα ήθελα τις γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...