Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικα δε πεφτει ο ρελες αλλα η ασφαλεια της γραμμης επειδη μολις ξεκιναει το AC ζηταει 3πλασιο ρευμα εκκινησης κ σε παλιο σπιτι...αστα.

Ηλεκτρολογος εμπιστος να κανει ενα τσεκ γενικο/σφιξιμο κ να αλλαξει κ κανα πινακα αν χρειαστει μιας κ τα υλικα εκει μεσα κ δη το ρελε δεν ειναι αθανατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, katerina200 είπε

Ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει και αν φτιάχνεται; Μέχρι να βρω ηλεκτρολόγο τώρα...

Έκανες αιτηση στο πρόγραμμα αλλαγής ενεργοβόρων ηλεκτρικών συσκευων;  Να παρεις κανα μηχανημα της προκοπης; Μπα;

Δεν εχει νοημα το ολο θεμα, fun topic ειναι.

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Να πάρεις αυτό που χρειάζεται ο χώρος...

Τρέξε το πρόγραμμα για τις απώλειες του χώρου που θες να βάλεις το κλιματιστικό και δες (στο περίπου πάντα) πόσα BTU θες.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Στο υπνοδωμάτιο πάντως που θέλω να βάλω κλιματιστικό (θα μπει αργότερα) θα βάλω 12αρι επειδή έχει πολλές απώλειες ο χώρος, οπότε το 9αρι δεν μου κάνει επειδή δεν θα μπαίνει συχνά σε συντήρηση ή για την ακρίβεια μάλλον θα μπαίνει σε συντήρηση για μικρό χρονικό διάστημα.

Και εγώ είμαι σε σκέψη ακόμα για το τι μέγεθος κλιματιστικό να πάρω για υπνοδωμάτιο 18 τ.μ με απώλειες γύρω στα 2400w. Ξέρω ότι αυτό το νούμερο παραπέμπει σε 9αρι αλλά τι θα γίνει αν σε αυτή την περίπτωση Μπέι ένα 12αρι; Θα λειτουργεί συνέχεια στα χαμηλά επειδή θα είναι πιο μεγάλο ή θα έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα οπού θα κάνει συνεχώς on-off; Κάποιος με παρόμοια εμπειρία;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, George_cy είπε

Και εγώ είμαι σε σκέψη ακόμα για το τι μέγεθος κλιματιστικό να πάρω για υπνοδωμάτιο 18 τ.μ με απώλειες γύρω στα 2400w. Ξέρω ότι αυτό το νούμερο παραπέμπει σε 9αρι αλλά τι θα γίνει αν σε αυτή την περίπτωση Μπέι ένα 12αρι; Θα λειτουργεί συνέχεια στα χαμηλά επειδή θα είναι πιο μεγάλο ή θα έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα οπού θα κάνει συνεχώς on-off; Κάποιος με παρόμοια εμπειρία;

Αν το 12αρι που θα μπει μπορεί να πέσει πχ στα 160w και ταυτόχρονα ο χωρος μπορεί να συντηρηθεί με τόσα, τότε θα πέσει χαμηλά. Αν μπει 12αρι που είναι προγραμματισμένο να μην πέφτει πχ κάτω από τα 300w θα έχεις on-off.

Εγώ έχω 24αρι Fujitsu  που το έχω δει σε θέρμανση να πέφτει μέχρι και 155w αλλά έχω και 9αρι sendo που στα 360w κάνει off. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αν το 12αρι που θα μπει μπορεί να πέσει πχ στα 160w και ταυτόχρονα ο χωρος μπορεί να συντηρηθεί με τόσα, τότε θα πέσει χαμηλά. Αν μπει 12αρι που είναι προγραμματισμένο να μην πέφτει πχ κάτω από τα 300w θα έχεις on-off.

Εγώ έχω 24αρι Fujitsu  που το έχω δει σε θέρμανση να πέφτει μέχρι και 155w αλλά έχω και 9αρι sendo που στα 360w κάνει off. 

Δηλαδή είναι προτιμότερο να πάω ακριβώς στο μέγεθος που μου βγάζει το εργαλείο υπολογισμού και να μην πάω σε μεγαλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, George_cy είπε

Δηλαδή είναι προτιμότερο να πάω ακριβώς στο μέγεθος που μου βγάζει το εργαλείο υπολογισμού και να μην πάω σε μεγαλύτερο;

Το εργαλείο σε βγάζει 2,4kw δηλαδή κάτι παραπάνω από 8000 btu. Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να πας σε 12αρι, ειδικά αν επιλέξεις ένα 9αρι από το πάνω ράφι με δυνατούς δείκτες τότε θα είσαι κομπλέ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, George_cy είπε

Και εγώ είμαι σε σκέψη ακόμα για το τι μέγεθος κλιματιστικό να πάρω για υπνοδωμάτιο 18 τ.μ με απώλειες γύρω στα 2400w. Ξέρω ότι αυτό το νούμερο παραπέμπει σε 9αρι αλλά τι θα γίνει αν σε αυτή την περίπτωση Μπέι ένα 12αρι; Θα λειτουργεί συνέχεια στα χαμηλά επειδή θα είναι πιο μεγάλο ή θα έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα οπού θα κάνει συνεχώς on-off; Κάποιος με παρόμοια εμπειρία;

Περφερα 9Κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περφερα 9Κ

Mε ενοχλησε σημερα που το νεοφερτο TCL C-Fresh 

δεν κατεβηκε χαμηλα, σε μια μερα των 39 βαθμων εξωτερικης.

Εξηγουμαι: με το ifeel ενεργο , σημερα το μεσημερι απο τις 12 και μετα (σε εξωτερικη 34 κ αυξανομενη) βουτουσε και εκλεινε απο τα 360w. Περιπου 20λ οn και μετα 10λ off.

Στα μεσοδιαστηματα , οταν κλειστο εχει την αισθηση οπως ολα οσα γυριζει ο ανεμιστηρας συνεχως, απνοιας κ λιγης μυρωδιας.

Μετα αποφασισα να του ζητησω αδυνατη θερμοκρασια να πιασει (20) αφου αφησα πρωτα πορτα ανοιχτη με υπολοιπο σπιτι.

Οποτε ανεβηκε στα 600w αλλα δεν εκοβε και η αισθηση σταθερα ωραια αν και κατεβηκε η θερμοκρασια στο δωματιο στους 23.5

Τι να το κανω που σε ευνοικες συνθηκες, 30-32 εξωτερικη, ολη νυχτα αποψε με ifeel (ανοιχτη πορτα ΚΑΙ μπαλκονοπορτα ) επαιζε στα 120w-145w αλλα οχι οτι δεν εκλεινε, οπως φαινεται και στο διαγραμμα...

καποιος με TCL Miracle η αλλο εχει μετρησεις ?

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2472022 103233 πμ.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάστε χθες, έβαλα κάποια στοιχεία για το asyg24klca καθώς και ότι το αποτέλεσμα της ψύξης με χαμηλά watts, μου δημιούργησαν στο τέλος της ημέρας μια δυσάρεστη ατμόσφαιρα εντός του σπιτιού ένεκα υψηλής σχετικής υγρασίας,

Σήμερα δοκίμασα και το έβαλα αφύγρανση και 26C.

Καταρχάς πάμε να δούμε τι λέει το Service manual:

d43ba8e7ea13e7d5b98e3a4c16bdf651.png

Βλέπουμε λοιπόν ότι σε dry , ο ανεμιστήρας δουλεύει σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα. Το low είναι 1040rpm και το dry είναι 870 ή 730 ανάλογα με αυτό :

e6c892c529cc2350f327d923a290bd52.png

Άρα αν είμαστε κοντά στον στόχο, πέφτει στα 730rpm ή περίπου στο 70% της ταχύτητας. Ενδεικτικά είναι 200rpm κάτω από quiet. Προφανώς το κάνει και για πιάσει χαμηλότερες θερμοκρασίες ο εναλλάκτης της εσωτερικής μονάδας ώστε να γίνει η αφύγρανση.

Ε λοιπόν πράγματι στο dry το asyg24klca είναι αθόρυβο. Πρώτη φορά το ακούω ή μάλλον , δεν το ακούω.

Όμως τι γίνεται με τα watts;

Όπως βλέπουμε, μετατράπηκε σε... edge. Με ελάχιστα watts κάπου 240-250W.

679aa4ef93d05bd473e3a07c5f91c55a.png

Τι θερμοκρασία έβγαζε όμως;

Εδώ στα 300W βλέπουμε ότι ήταν κάπου στα 15.5C

66187b7bfc85ad337dee6eb4883a5d6d.png\

Σημαντική διαφορά με χθες που έβγαζε 21C.

Και επίσης βλέπουμε 48% σχετική υγρασία όταν χθες είχε κάπου 56%.  Η διαφορά μέσα στον χώρο είναι εμφανέστατη. Κάνει δροσιά, χωρίς μυρωδιές.

Οπότε με λίγα λόγια, μήπως τελικά είναι και κάπως ουτοπία το κυνήγι των πολύ χαμηλών ελάχιστων watts;

Από άποψη απόδοσης, το asyg24klca αποδίδει περισσότερο όταν δουλεύει σε ψύξη, με χαμηλά watts και μεγάλη ροή αέρα.

Πχ με τις συνθήκες που έδειξα, μου βγάζει 1700W με κατανάλωση 300 μας δίνει eer = 5,67

66947d617f75113cb02dfe8fe9f26c39.png

Άρα σαφώς χαμηλότερα από το πάνω από 7 eer που έβλεπα χθες (με την ίδια εξωτερική θερμοκρασία).

Ναι αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερη ατμόσφαιρα εντός του χώρου. Και (πολύ) λιγότερος θόρυβος.

Προσωπικά δεν θα ξαναλειτουργήσω το συγκεκριμένο κλιματιστικό σε ψύξη, ακόμα και αν αυτό επιβαρύνει λίγο την τσέπη μου μιας και το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς ανώτερο από μικρό-κλιματικής άποψης και με το κλιματιστικό να μην ενοχλεί ακουστικά.

Τις απόψεις σας.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τις απόψεις σας

μολις δοκιμασω, θα σου πω...αν και καλο μου ακουγεται και στεκει.

Ασχετα απο επιβαρυνση κοστους, δεν ψαχνουμε αυτο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερη ατμόσφαιρα εντός του χώρου. Και (πολύ) λιγότερος θόρυβος.

Προφανώς και έχεις πάρει την σωστή απόφαση. η διαφορά κατανάλωσης μέσα στον μήνα, πόση θα είναι? 20-30kwh και πολύ θα λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Panos1987 μη φρικαρεις, αυτα εχουν τα πολυ μονωμενα δωματια/σπιτια, δεν βολευονται ευκολα λογω ελαχιστων απαιτησεων δυστυχως!

Εσυ επειδη σε νοιαζει το θεμα υγρασιας, τι μονωση και τι απαιτησεις εχει ο χωρος? μιλαμε για υπνοδωματια παιδιων αν θυμαμαι καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν θυμάστε χθες, έβαλα κάποια στοιχεία για το asyg24klca καθώς και ότι το αποτέλεσμα της ψύξης με χαμηλά watts, μου δημιούργησαν στο τέλος της ημέρας μια δυσάρεστη ατμόσφαιρα εντός του σπιτιού ένεκα υψηλής σχετικής υγρασίας,

Σήμερα δοκίμασα και το έβαλα αφύγρανση και 26C.

Καταρχάς πάμε να δούμε τι λέει το Service manual:

d43ba8e7ea13e7d5b98e3a4c16bdf651.png

Βλέπουμε λοιπόν ότι σε dry , ο ανεμιστήρας δουλεύει σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα. Το low είναι 1040rpm και το dry είναι 870 ή 730 ανάλογα με αυτό :

e6c892c529cc2350f327d923a290bd52.png

Άρα αν είμαστε κοντά στον στόχο, πέφτει στα 730rpm ή περίπου στο 70% της ταχύτητας. Ενδεικτικά είναι 200rpm κάτω από quiet. Προφανώς το κάνει και για πιάσει χαμηλότερες θερμοκρασίες ο εναλλάκτης της εσωτερικής μονάδας ώστε να γίνει η αφύγρανση.

Ε λοιπόν πράγματι στο dry το asyg24klca είναι αθόρυβο. Πρώτη φορά το ακούω ή μάλλον , δεν το ακούω.

Όμως τι γίνεται με τα watts;

Όπως βλέπουμε, μετατράπηκε σε... edge. Με ελάχιστα watts κάπου 240-250W.

679aa4ef93d05bd473e3a07c5f91c55a.png

Τι θερμοκρασία έβγαζε όμως;

Εδώ στα 300W βλέπουμε ότι ήταν κάπου στα 15.5C

66187b7bfc85ad337dee6eb4883a5d6d.png\

Σημαντική διαφορά με χθες που έβγαζε 21C.

Και επίσης βλέπουμε 48% σχετική υγρασία όταν χθες είχε κάπου 56%.  Η διαφορά μέσα στον χώρο είναι εμφανέστατη. Κάνει δροσιά, χωρίς μυρωδιές.

Οπότε με λίγα λόγια, μήπως τελικά είναι και κάπως ουτοπία το κυνήγι των πολύ χαμηλών ελάχιστων watts;

Από άποψη απόδοσης, το asyg24klca αποδίδει περισσότερο όταν δουλεύει σε ψύξη, με χαμηλά watts και μεγάλη ροή αέρα.

Πχ με τις συνθήκες που έδειξα, μου βγάζει 1700W με κατανάλωση 300 μας δίνει eer = 5,67

66947d617f75113cb02dfe8fe9f26c39.png

Άρα σαφώς χαμηλότερα από το πάνω από 7 eer που έβλεπα χθες (με την ίδια εξωτερική θερμοκρασία).

Ναι αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερη ατμόσφαιρα εντός του χώρου. Και (πολύ) λιγότερος θόρυβος.

Προσωπικά δεν θα ξαναλειτουργήσω το συγκεκριμένο κλιματιστικό σε ψύξη, ακόμα και αν αυτό επιβαρύνει λίγο την τσέπη μου μιας και το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς ανώτερο από μικρό-κλιματικής άποψης και με το κλιματιστικό να μην ενοχλεί ακουστικά.

Τις απόψεις σας.

Θα διαπιστώσεις ότι με την αφυγρανση θα αισθάνεσαι άνετα σε υψηλότερη θερμοκρασία οπότε θα εξισορροπηθεί η τσέπη σου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Specs είπε

@Panos1987 μη φρικαρεις, αυτα εχουν τα πολυ μονωμενα δωματια/σπιτια, δεν βολευονται ευκολα λογω ελαχιστων απαιτησεων δυστυχως!

Εσυ επειδη σε νοιαζει το θεμα υγρασιας, τι μονωση και τι απαιτησεις εχει ο χωρος? μιλαμε για υπνοδωματια παιδιων αν θυμαμαι καλα?

Περίπου 30 τετραγωνικά είναι, με 2 παράθυρα ξύλινα (80s),απο πάνω έχει σκεπή. Ο ένας τοίχος μόνο (μεγάλος) είναι και εξωτερικός του σπιτιου (οι υπόλοιποι έχουν χωρίσει εσωτερικά τον χώρο) φυσικά χωρίς θερμομόνωση. Δεν έχω βγάλει ακόμα τις απώλειες εντωμεταξύ... 😅

Θερμικές Απώλειες (21oC)

6118.40 Watt

5261.82 KCal/h

203.95 Watt/m2

175.39 KCal/h/m2

 

Υ. Γ

Τα 6120w μεταφραζονται σε 20-21000 btu η κάνω λάθος? 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...