Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, George_cy είπε

Το Made In Japan στο κιβώτιο νομίζω το προδίδει 😜

Τη θυμάσαι τη φωτογραφία για το πως θα είσαι όταν θα σου βάζουν το υπέροχο κλιματιστικό σου ε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τη θυμάσαι τη φωτογραφία για το πως θα είσαι όταν θα σου βάζουν το υπέροχο κλιματιστικό σου ε;

 

Για καλή μου τύχη ο μάστορας που θα το τοποθετήσει είναι φίλος εδώ και χρόνια άρα γλιτώνουμε το σπαθί. Στο εγχειρίδιο εγκατάστασης μου λέει ελάχιστο μήκος σωληνώσεων 1.5 μέτρο και ελάχιστη διάρκεια αντλίας κενού 15 λεπτά. Τώρα σίγουρα η αντλία κενού θα λειτουργήσει για παραπάνω από 15 λεπτά σκέφτομαι να την αφίσω για 50-60 λεπτα. Όσο αφορά το μήκος σωληνώσεων να υπακούσω την Daikin που ισχυρίζεται ότι το ελάχιστο 1.5μ είναι ασφαλές ή να πάμε παραπάνω πχ στα 3μ ;

20 λεπτά πριν, Specs είπε

Bρηκες το X τελικα? το εχουν φερει?

Αυτή είναι η απάντηση που έλαβα από την Daikin για το Χ:

"θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε ότι το μοντέλο Urusara X παράγεται μόνο στην εγχώρια αγορά της Ιαπωνίας και δεν θα είναι διαθέσιμο για την Ευρωπαϊκή Αγορά."

Επιπλέον έχω αμφιβολίες για το αν το Urusara X έχει καλύτερους βαθμούς απόδοσης από το κλασσικό Ururu λόγο του ότι στην Ιαπωνία δεν υπάρχει καμία ενεργειακή ετικέτα παρόμοια με αυτές που έχουμε εμείς έτσι δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε SEER&SCOP. Το κλασσικό Ururu πέτυχενει τους υψηλότατους του βαθμούς SEER&SCOP εξαιτίας του παράξενου του σχήματος όπου επιτρέπει την εισαγωγή αέρα από το κάτω μέρος της εσωτερικής του μονάδας, πράγμα που δεν ισχύει με το Χ αν δεν κάνω λάθος. Θα ήταν ενδιαφέρον αν με κάποιο τρόπο μπορούσαμε να μάθουμε τους βαθμούς απόδοσης του Χ για να συγκρίνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, George_cy είπε

Για καλή μου τύχη ο μάστορας που θα το τοποθετήσει είναι φίλος εδώ και χρόνια άρα γλιτώνουμε το σπαθί. Στο εγχειρίδιο εγκατάστασης μου λέει ελάχιστο μήκος σωληνώσεων 1.5 μέτρο και ελάχιστη διάρκεια αντλίας κενού 15 λεπτά. Τώρα σίγουρα η αντλία κενού θα λειτουργήσει για παραπάνω από 15 λεπτά σκέφτομαι να την αφίσω για 50-60 λεπτα. Όσο αφορά το μήκος σωληνώσεων να υπακούσω την Daikin που ισχυρίζεται ότι το ελάχιστο 1.5μ είναι ασφαλές ή να πάμε παραπάνω πχ στα 3μ ;

Αυτή είναι η απάντηση που έλαβα από την Daikin για το Χ:

"θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε ότι το μοντέλο Urusara X παράγεται μόνο στην εγχώρια αγορά της Ιαπωνίας και δεν θα είναι διαθέσιμο για την Ευρωπαϊκή Αγορά."

Επιπλέον έχω αμφιβολίες για το αν το Urusara X έχει καλύτερους βαθμούς απόδοσης από το κλασσικό Ururu λόγο του ότι στην Ιαπωνία δεν υπάρχει καμία ενεργειακή ετικέτα παρόμοια με αυτές που έχουμε εμείς έτσι δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε SEER&SCOP. Το κλασσικό Ururu πέτυχενει τους υψηλότατους του βαθμούς SEER&SCOP εξαιτίας του παράξενου του σχήματος όπου επιτρέπει την εισαγωγή αέρα από το κάτω μέρος της εσωτερικής του μονάδας, πράγμα που δεν ισχύει με το Χ αν δεν κάνω λάθος. Θα ήταν ενδιαφέρον αν με κάποιο τρόπο μπορούσαμε να μάθουμε τους βαθμούς απόδοσης του Χ για να συγκρίνουμε. 

To 9αρι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, George_cy είπε

18

Τόσο στο eurovent, όσο και στο data book, έχει 5μ για τις μετρήσεις και ονομαστικές τιμές. Θα πήγαινα σε όχι κάτω από 3 και αν σε βγάζει και κοντά στο 5, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσο στο eurovent, όσο και στο data book, έχει 5μ για τις μετρήσεις και ονομαστικές τιμές. Θα πήγαινα σε όχι κάτω από 3 και αν σε βγάζει και κοντά στο 5, γιατί όχι;

Μου φάνηκε λίγο παράξενο πως αυτό το κορυφαίο κλιματιστικό προτείνει 1.5μ ελάχιστο ενώ άλλα είναι 3μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, George_cy είπε

Μου φάνηκε λίγο παράξενο πως αυτό το κορυφαίο κλιματιστικό προτείνει 1.5μ ελάχιστο ενώ άλλα είναι 3μ

Δεν προτείνει 1,5.

Αντέχει 1,5.

ΥΓ Τα perfera επίσης είναι από 1,5 . Τα toshiba είναι από 2μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια μάλλον άχρηστα στοιχεία για το Asyg24klca, αλλά οκ, ας τα ρίξω.

eer / εξωτερική θερμοκρασία :

5bf4592cfe50a28d8fb754e3f2794662.png

 

993c007ece99728f8b8d0c6d9a5e383b.png

Ένα που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι ότι σε αυτά τα watts το asyg24klca δεν μου κάνει καθόλου αφύγρανση. Το επιβεβαιώνω και από το σωληνάκι έξω που είναι θεόστεγνο.  Ως αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι είναι δυσάρεστη. Με πράσινο η σχετική υγρασία μέσα και με μπλε έξω. Νομίζω θα επαναλάβω το τεστ αύριο με λειτουργία στην αφύγρανση να δω διαφορές.

8ed6b831b25b42514d2c2d4411b20b74.png

και εδώ είναι που έκλεισα κλιματιστικό και άνοιξα να εξαερίσω:

d06b47987c26aa29fdc07af9ce4d484b.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπέρα, για Toshiba Edge 24 το μηκος σωληνώσεων αυτο το πινακακι ειναι? 15μ? Για 2 μετρα δωρεαν ειναι νομιζω μετα πληρωνεις.

IMG_20220724_005727.jpg

Επεξ/σία από sserhat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ως αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι είναι δυσάρεστη

δοκιμσε να  αφησεις λιγο ανοιχτα και 1 - 2 παραθυρα ισως βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Σε μένα που είναι παλιό, όλες οι πρίζες του σπιτιού συνδέονται σε μία κοινή ασφάλεια, οπότε με τα 2 9άρια ac το χειμώνα και 1 ακόμη συσκευή, πχ πιστολάκι ή βραστήρας, έπεφτε η ασφάλεια. Αλλάχτηκε η ασφάλεια σε 16άρα και στη δοκιμή που έκανα έδειχνε να είναι οκ, ευτυχώς δε χρειάστηκε να αλλαχθεί καλωδίωση, ακόμη τουλάχιστον...

Κάπως έτσι ξεκινάνε οι φωτιές με ποια λογική έβαλες 16 άρα ασφάλεια σε κύκλωμα που είχε 10 άρα?

Πως ακριβώς το δοκίμασες δηλαδή?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Aυτο που λενε μερικοι οτι καλυτερα να βαλεις ενα 12 χιλιαδες btu παρα ενα 9 χιλιαδες btu μηχανημα γιατι το πρωτο ειναι πιο δυνατο και κανει καλυτερη ψυξη αρα σταματαει πιο γρηγορα και κανει περισσοτερη οικονομια στο ρευμα,ισχυει;

Δεν ξερω αλλα μου φαινεται υπερβολικο σε ενα χωρο 15-20 τμ να βαλεις 12αρι.Δεν θεωρειται καπως μεγαλο; Απο την αλλη βεβαια μπορει η ψυξη να πηγαινει και σε διπλανους χωρους εφοσον το 12αρι ειναι πιο δυνατο και να κλιματιζεται καλυτερα ενα σπιτι γενικα.Ενα 12αρι ομως γενικα δεν καιει περισσοτερο ρευμα απο ενα 9αρι;

Εγω βρισκω πολλα 12αρια σε τιμη με πολυ μικρη διαφορα τιμης σε σχεση με 9αρια.Δηλαδη με 30-40 ευρω παραπανω αγοραζεις 12αρι αντι για 9αρι.Αξιζει τον κοπο ομως;

Εσεις τι πιστευετε;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sonikk είπε

 Aυτο που λενε μερικοι οτι καλυτερα να βαλεις ενα 12 χιλιαδες btu παρα ενα 9 χιλιαδες btu μηχανημα γιατι το πρωτο ειναι πιο δυνατο και κανει καλυτερη ψυξη αρα σταματαει πιο γρηγορα και κανει περισσοτερη οικονομια στο ρευμα,ισχυει;

Δεν ξερω αλλα μου φαινεται υπερβολικο σε ενα χωρο 15-20 τμ να βαλεις 12αρι.Δεν θεωρειται καπως μεγαλο; Απο την αλλη βεβαια μπορει η ψυξη να πηγαινει και σε διπλανους χωρους εφοσον το 12αρι ειναι πιο δυνατο και να κλιματιζεται καλυτερα ενα σπιτι γενικα.Ενα 12αρι ομως γενικα δεν καιει περισσοτερο ρευμα απο ενα 9αρι;

Εγω βρισκω πολλα 12αρια σε τιμη με πολυ μικρη διαφορα τιμης σε σχεση με 9αρια.Δηλαδη με 30-40 ευρω παραπανω αγοραζεις 12αρι αντι για 9αρι.Αξιζει τον κοπο ομως;

Εσεις τι πιστευετε;

Ευχαριστω.

Να πάρεις αυτό που χρειάζεται ο χώρος...

Τρέξε το πρόγραμμα για τις απώλειες του χώρου που θες να βάλεις το κλιματιστικό και δες (στο περίπου πάντα) πόσα BTU θες.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Στο υπνοδωμάτιο πάντως που θέλω να βάλω κλιματιστικό (θα μπει αργότερα) θα βάλω 12αρι επειδή έχει πολλές απώλειες ο χώρος, οπότε το 9αρι δεν μου κάνει επειδή δεν θα μπαίνει συχνά σε συντήρηση ή για την ακρίβεια μάλλον θα μπαίνει σε συντήρηση για μικρό χρονικό διάστημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...