Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, Specs said:

δεν ειναι απαραιτητο, μπορει κ να ειναι κινεζικη εταιρια αλλα στην Ινδια κατασκευη η αλλου...

αδιάφορο που είναι το εργοστάσιο.Πιθανον να παιρνουν απο haier,gree.Οσο για τα inventor μακρια και αγαπημενοι φασαριοζικα,τριγμοι στα πλαστικα και ζημιαρικα.(το μονο που τα σωζει το service της εταιρειας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

Ένα update  από atxc35c τοποθετημένο σε δωμάτιο 14 περίπου τμ σε μονοκατοικία χτισμένη περίπου το 80 με πλάκα επάνω και κουφώματα επίσης από το 80 με ανοιχτή πόρτα στην quiet fan σκάλα(την μικρότερη) με εξωτερική 30.5 τώρα και ζήτηση 27

Ον οφ δεν έχω δει ως τώρα να πω την αλήθεια γιατί το παρακολουθώ συνέχεια 

Στη τελευταία φωτό είναι το 9αρακι 15ετιας που περιμένει υπομονετικά να μπει στη θέση του το 22αρι

Screenshot_2022-07-22-23-40-00-30_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

IMG_20220722_231320.jpg

Screenshot_2022-07-21-11-40-23-66_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Γράψε και πόσες ώρες δουλεύει το atxc35c.

Και εμένα πάντως το atxc25c πέφτει στα 150w χωρίς πρόβλημα και on-off. (μηδενική μόνωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Grim Ripper είπε

Γράψε και πόσες ώρες δουλεύει το atxc35c.

Και εμένα πάντως το atxc25c πέφτει στα 150w χωρίς πρόβλημα και on-off. (μηδενική μόνωση)

Ώρες τώρα τι να σου πω δεν ξέρω ακριβώς 

Στο πατρικό μου είναι και το δουλεύει η μάνα μου

Σίγουρα είναι ανοιχτό από τις 7-8 το απόγευμα 

Τώρα παίζει χαμηλότερα σε μια φάση που το είδα κάπου στα 142

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Γράψε και πόσες ώρες δουλεύει το atxc35c.

Και εμένα πάντως το atxc25c πέφτει στα 150w χωρίς πρόβλημα και on-off. (μηδενική μόνωση)

Το atxc25b κατεβαίνει κοντά 100W οπότε λογικά θα έχει λίγο περιθώριο ακόμη και το c μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ψυκτικό για εγκατάσταση στην Αθήνα που έκανε τα "τυπικά" να μου τον στείλει με ένα pm γιατί δύο "καλοί" που μίλησα στο τηλ μου λέγανε αρλούμπες και δεν έχω όρεξη να μαλώνω καλοκαιριάτικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liofagos είπε

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς και ποια συσκευή για μετρήσεις;

Coolseer είναι το μπριζακι αυτό 

Τα άλλα που εχω blitzwolf

Smart life  εφαρμογή 

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liofagos είπε

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς και ποια συσκευή για μετρήσεις;

Smart life . Υποστηρίζει tuya wifi πρίζες. Μέτρια υλοποίηση μιας και δείχνει μόνο στιγμιαίες τιμές με μέτριο update ενώ τα διαγράμματα είναι απλά ημερήσια σούμα , οπότε σχετικά άχρηστα. Αλλά όποιος αρκείται σε αυτά, είναι οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση αυτό πάντως https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025  μακράν την καλύτερη εγγύηση (10 παντού χωρίς υποχρέωση ετήσιου σέρβις) την έχουν τα TCL. Με βάση το σκεπτικό "όλα είναι φασόν των άλλων" και τα ίδια (με εξάιρεση κάποια σε διπλάσιες τιμές), υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάμε εκεί;

Για να μην είμαι ειλικρινής η "ετήσια υποχρέωση" για σέρβις ντε και καλά μου φαίνεται πολύ ψυχαναγκαστική: Αφενός οικονομικά (στο τέλος πληρώνεις την εγγύηση και με το παραπάνω) και αφετέρου αν χαθεί για 1 χρονιά κατά λάθος, χάνεις την εγγύση συνολικά. Εξάλλου εγώ δεν κάνω και τεράστια χρήση και δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο συχνά.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liofagos είπε

Μπορείς να μου στείλεις link κ για τα δυο;(coolseer,  blitzwolf)

Το blitzwolf  από banggood το είχα πάρει αλλά με 12.5 που πήρα από eshop.gr το coolseer  δεν άξιζε η αναμονή γιατί το ήθελα άμεσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αγορά του παρακάτω κλιματιστικού… TESLA TT68TP21-2432IAWUV , είναι επιπλέον με λάμπα uv

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistika-tesla-superior-ac-inverter-24000-btu
 

θα ήθελα κριτικές, αν το έχει πάρει κάποιος και πληροφορίες σχετικά με την εταιρεία Tesla, καταγωγή, αξιοπιστία!

επισης, θα το βάλω κρεμαστό με βάση οροφής, υπάρχει κάτι να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liofagos είπε

 

 

 

Έκανα αγορά του παρακάτω κλιματιστικού… TESLA TT68TP21-2432IAWUV , είναι επιπλέον με λάμπα uv

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistika-tesla-superior-ac-inverter-24000-btu
 

θα ήθελα κριτικές, αν το έχει πάρει κάποιος και πληροφορίες σχετικά με την εταιρεία Tesla, καταγωγή, αξιοπιστία!

επισης, θα το βάλω κρεμαστό με βάση οροφής, υπάρχει κάτι να προσέξω;

Για να καταλαβω, το πηρες ηδη η σκεφτεσαι να το παρεις?

μαλλον το πηρες αρα καλοριζικο και περιμενουμε απο εσενα κριτικη και μετρησεις κλπ

ΤCL φασον ειναι πιθανοτατα

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...