Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, μου εγκατέστησαν πρόσφατα 2 κλιματιστικά inventor neo nuvi, 9 και 12 χιλιάδες btu.

Στα χαρακτηριστικά λέει ότι διαθέτει φίλτρο hepa. Που ακριβώς βρίσκεται αυτό το φιλτρο; Είναι αναλώσιμο;

Τα μόνα φιλτρα που βλέπω είναι τα κλασσικά της σκόνης και άλλο ένα τριχρωμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, george_ins είπε

Καλησπέρα σας, μου εγκατέστησαν πρόσφατα 2 κλιματιστικά inventor neo nuvi, 9 και 12 χιλιάδες btu.

Στα χαρακτηριστικά λέει ότι διαθέτει φίλτρο hepa. Που ακριβώς βρίσκεται αυτό το φιλτρο; Είναι αναλώσιμο;

Τα μόνα φιλτρα που βλέπω είναι τα κλασσικά της σκόνης και άλλο ένα τριχρωμο. 

Λογικά θα είναι αυτό το τρίχρωμο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μάλλον εννοούν "hepa"... τι να πω  τα hepa που ξέρω στους καθαριστές αέρα είναι κάτι Βαρβάτα φίλτρα με πολλαπλές αυλακώσεις, θα περίμενα κατι αντίστοιχο να δω και στην εισαγωγή αερα του AC. Μαρκετιστικο μου κάνει λοιπόν όπως και το φίλτρο Vitamin C, silver iron, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, george_ins είπε

Άρα μάλλον εννοούν "hepa"... τι να πω  τα hepa που ξέρω στους καθαριστές αέρα είναι κάτι Βαρβάτα φίλτρα με πολλαπλές αυλακώσεις, θα περίμενα κατι αντίστοιχο να δω και στην εισαγωγή αερα του AC. Μαρκετιστικο μου κάνει λοιπόν όπως και το φίλτρο Vitamin C, silver iron, κτλ

ειδα στα γρηγορα το βιβλιο του, εδω https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/NEO/NEO_SERIES_UM.pdf

η λεξη ΗΕΡΑ δεν υπαρχει πουθενα και με προβληματιζει η περιγραφη ¨"φιλτρο αποστειρωσης HEPA''...

ριχτους ενα τηλεφωνο, κατι θα σου πουν αν και οι Ασημακοπουλαιοι ειναι μανουλες στα κολπα αυτα, ας οψεται η τεχνικη υποστηριξη η κορυφαια τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, george_ins είπε

Άρα μάλλον εννοούν "hepa"... τι να πω  τα hepa που ξέρω στους καθαριστές αέρα είναι κάτι Βαρβάτα φίλτρα με πολλαπλές αυλακώσεις, θα περίμενα κατι αντίστοιχο να δω και στην εισαγωγή αερα του AC. Μαρκετιστικο μου κάνει λοιπόν όπως και το φίλτρο Vitamin C, silver iron, κτλ

εχουμε ριξει καλό γέλιο με αυτα τα τσιροτα. (για όλες τις εταιρίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο ίδιο το site τους το αναφέρει. Πραγματο στο manual που λέει και ο φίλος παραπάνω κάνει μόνο αναφορά στα κλασσικά φιλτρα και σε αυτή την λωρίδα που την κουμπώνεις πάνω. Μάλλον  αυτό βαφτίζουν hepa.

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/neo?v=1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έφυγε το συνεργείο του Κώτσου

Το 12αρι όλα καλά 

Το 22αρι έχει κάτι χτυπήματα η εσωτερική και θα γίνει αντικατάσταση ολική την Δευτέρα και Τρίτη εγκατάσταση 

Λέει ο αρχιμάστορας στον μικρό...κόψε 1.5 μέτρο για το 12αρι

Του λέω φίλε ότι λέει η εταιρία, 3 μέτρα δηλαδή και αντλία έτσι;

Ναι φυσικά θα βάλουμε 3 και αντλία απάντησε, και έβαλε την αντλία ένα 10λεπτο

 

Το σπίτι το άφησαν κ@λο, ακόμη μαζεύω

 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τζάμπα τα γυμναστήρια φίλος :P

Μη το λες, του έδειξα λίγο δικέφαλο όταν του είπα για 3 μέτρα 😁

Λάιβ κατανάλωση από το μικρό daikin atxc-c 12 και από το 9αρι on off που περιμένει την αλλαγή του από βδομάδα 

Το 9αρι την έχει πιο μεγάλη...την κατανάλωση 

Screenshot_2022-07-21-11-40-23-66_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Screenshot_2022-07-21-11-39-10-95_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!!!

σύμφωνα με τα παρακάτω…ποσό χαλκό θα πρέπει να ζητήσω από τον εγκατάσταση…κ το φρέον δεν είναι στάνταρ;;είναι ανάλογα με τα τμ;

ειναι 24000btu, Tesla σε 55τμ περίπου χώρο!

589D12B3-979D-4A74-8C0C-B371432C8AD5.png

5C370B08-D178-43A3-AF14-5BFCC97F86D6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, μετά την αγορά των 2 κλιματιστικών Midea και της ταλαιπωρίας με την "δωρεάν εγκατάσταση" η οποία δεν έγινε γιατί όπως με ενημέρωσαν κάνουν τα βασικά, θέλω να μου προτείνεται κάποιον εγκαταστάτη που να κάνει αυτά που πρέπει όπως τα περιγράφουν οι περισσότεροι. Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vgolden είπε

Καλημέρα σε όλους, μετά την αγορά των 2 κλιματιστικών Midea και της ταλαιπωρίας με την "δωρεάν εγκατάσταση" η οποία δεν έγινε γιατί όπως με ενημέρωσαν κάνουν τα βασικά, θέλω να μου προτείνεται κάποιον εγκαταστάτη που να κάνει αυτά που πρέπει όπως τα περιγράφουν οι περισσότεροι. Ευχαριστώ.

 

Τι εννοείς "κάνουν τα βασικά";

Γιατί το να βάλεις αντλία και το σωστό μήκος σωληνώσεων, είναι στα βασικά.

Έχεις πληρώσει κάποια υπηρεσία την οποία το κατάστημα αρνείται να στην προσφέρει και το αφήνεις έτσι;

40 λεπτά πριν, liofagos είπε

Καλημερα!!!

σύμφωνα με τα παρακάτω…ποσό χαλκό θα πρέπει να ζητήσω από τον εγκατάσταση…κ το φρέον δεν είναι στάνταρ;;είναι ανάλογα με τα τμ;

ειναι 24000btu, Tesla σε 55τμ περίπου χώρο!

589D12B3-979D-4A74-8C0C-B371432C8AD5.png

5C370B08-D178-43A3-AF14-5BFCC97F86D6.png

Προσπάθησε για τουλάχιστον 3μ. Αν μπει και παραπάνω καλό θα είναι πχ 3.5-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πιστευω, πως εφοσον μεγαλες αλυσιδες πχ Κωτσος-Πλαισιο κ λοιποι συνηθεις ιδιοι σε συμπεριφορες,εχουν λιστα με το ποια συμμετεχουν στο προγραμμα ανακυκλωσης, δεν αυθαιρετουν, απλα οι εισαγωγεις πχ η Daikin στο Perfera που αναφερθηκε πιο πριν, ΔΕΝ θα πιστοποιησουν τα παλιοτερα και μη εχοντα διαθεσιμοτητα μοντελα για να μπλοκαρουν παραεισαγωγες απο στοκ εξωτερικου.Και μαλλον Κωτσος εχει παρει ολα τα  υπολοιπα απο Daikin κοψοχρονια και τα πουλαει εκτος προγραμματος, σε συγκριση με το τελευταιο μοντελο που βγαινει μεν 150ε ακριβοτερο ΑΛΛΑ εχει επιδοτηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...