Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη εχει μια σπανιοτητα , το TCL με την εισαγωγη αερα φρεσκου απεξω, δειτε για να ειστε ενημεροι

επισης στα πρωτα τεστ ifeel εχω αποκλιση θερμοκρασιας ανεξηγητη: για να εχω στο κομοδινο μου, 25,2 βαθμους πρεπει να ζητησω 27,5 βαθμους. Παντως οταν την πιασει κλειδωνει στα 25,2 με ελαχιστη η μηδενικη διακυμανση.

Οχι οτι με πειραζει, απλα μου κανει εντυπωση, γιατι τοση και ακομη μεγαλυτερη διαφορα εχει χωρις το ifeel αλλα εκει ειναι πολλοι οι ασταθμητοι παραγοντες.

Εχει αλλος με ifeel τοση διαφορα? ας ειναι και απο αλλη μαρκα, οχι TCL απαραιτητα...

 

 

IMG_5276.jpg

IMG_5277.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

επειδη εχει μια σπανιοτητα , το TCL με την εισαγωγη αερα φρεσκου απεξω, δειτε για να ειστε ενημεροι

επισης στα πρωτα τεστ ifeel εχω αποκλιση θερμοκρασιας ανεξηγητη: για να εχω στο κομοδινο μου, 25,2 βαθμους πρεπει να ζητησω 27,5 βαθμους. Παντως οταν την πιασει κλειδωνει στα 25,2 με ελαχιστη η μηδενικη διακυμανση.

Οχι οτι με πειραζει, απλα μου κανει εντυπωση, γιατι τοση και ακομη μεγαλυτερη διαφορα εχει χωρις το ifeel αλλα εκει ειναι πολλοι οι ασταθμητοι παραγοντες.

Εχει αλλος με ifeel τοση διαφορα? ας ειναι και απο αλλη μαρκα, οχι TCL απαραιτητα...

 

 

IMG_5276.jpg

IMG_5277.jpg

Γιατί δύο υδρορροές; Είναι κρεμαστή η εξωτερική μονάδα;

11 λεπτά πριν, Specs είπε

επειδη εχει μια σπανιοτητα , το TCL με την εισαγωγη αερα φρεσκου απεξω, δειτε για να ειστε ενημεροι

επισης στα πρωτα τεστ ifeel εχω αποκλιση θερμοκρασιας ανεξηγητη: για να εχω στο κομοδινο μου, 25,2 βαθμους πρεπει να ζητησω 27,5 βαθμους. Παντως οταν την πιασει κλειδωνει στα 25,2 με ελαχιστη η μηδενικη διακυμανση.

Οχι οτι με πειραζει, απλα μου κανει εντυπωση, γιατι τοση και ακομη μεγαλυτερη διαφορα εχει χωρις το ifeel αλλα εκει ειναι πολλοι οι ασταθμητοι παραγοντες.

Εχει αλλος με ifeel τοση διαφορα? ας ειναι και απο αλλη μαρκα, οχι TCL απαραιτητα...

 

 

 

 

Το ifeel δουλεύει; Στο διάγραμμα κατανάλωσης βλέπεις κάποια διαφορά με αυτό on; Κάθε πόσα λεπτά της ώρας στέλνει σήμα; Μπορείς να το δεις με την κάμερα του κινητού. Στο follow me είναι κάθε 3'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι κρεμαστή η εξωτερική μονάδα;

ναι κρεμαστη.

βλεπω καρφι θερμοκρασια με ifeel αλλα σε σκετο δεν το εψαξα ακομη καλα.

δεν ξερω καθε ποτε στελνει σημα, δεν το μετρησα.υπαρχει αλλος τροπος εκτος απο βιντεοκαταγραφη με το κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2022 στις 3:55 ΜΜ, SabotazNic είπε

Σήμερα η εφαρμογή της Inventor αποφάσισε ότι μπορώ να το ελέγξω απομακρυσμένα εκτός σπιτιού. Και με WiFi, και με data 

Screenshot_20220719-153436_INVmate II.jpg

Screenshot_20220719-153258_INVmate II.jpg

Πολλές φορές έχει ο server τους πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Πριζακι ήταν και το hs110 που λέει στο sticky αλλά υπήρχε ένα πρόγραμμα με το οποίο έβλεπες διαγράμματα κατανάλωσης από το συγκεκριμένο πριζακι. Κάτι που δεν γίνεται με άλλα.

Υπάρχουν διάφορα με στιγμιαία κατανάλωση, εγώ είπα για το συγκεκριμένο επειδή το έχω δουλέψει σε δύο κλιματιστικά και είμαι ικανοποιημένος. Έχω και ένα τρίτο περίσσευμα που το χώνω σε διάφορες συσκευές για να βλέπω κατανάλωση 

 

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Για να είμαστε ακριβείς δεν γίνεται με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, υπάρχουν άλλοι τρόποι για να έχεις και διάγραμμα κατανάλωσης.

Κυρίως με το home assistant όπου δουλεύουν αρκετά άτομα από εδώ μέσα.

Ok δε το ξερω το προγραμμα αλλα απο οτι φαινεται μπορω να το τρεξω σε VM με vmware το οποιο το ξερω οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα να το μαθω, αλλα με τι πριζες ειναι συμβατο; Γιατι απο τη σελιδα με τα integrations που εχουν στο σαιτ δε βλεπω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Σήμερα πέρασα από Σείριο. Δεν το ήξερα αλλά έχει ανοίξει στοκαδικο του Κώτσου. Είδα κλιματιστικά μέσα πχ Fujitsu keta 9αρι με 425€. Δεν ξέρω τι φάση είναι, εγγυήσεις κτλ αλλά ίσως αξίζει να ρίξετε μια ματιά αν σας βγάλει ο δρόμος σας.

Έχει πολλά εκθεσεισκά πχ σφραγισμένη εξωτερική ανοιχτή εσωτερική. Έτσι μου είπαν αλλά δεν ξέρω τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρηση θορυβου στα 1023 w , turbo και ολα στα ακρα, πχ 16 ζητηση.

Δεν εχω τι να πω, μονο απο το φυσημα στην τεντα το καταλαβαινεις.

παρολο που εξω ειχε και αλλους θορυβους, κρεμασα απο την βαση το ντεσιμπελομετρο στους 70 ποντους το μικροφωνο του

52 dbA.

Aν εχει καποιος πληροφ σε ποση αποσταση μετρανε την εξωτερ μοναδα, ας γραψει να το προσαρμοσω αναλογα.

Αλλα και ετσι μπορω να μετρησω Haier,Toshiba και να συγκρινω απλα.

 

IMG_5288.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, x_revenge είπε

 

Ok δε το ξερω το προγραμμα αλλα απο οτι φαινεται μπορω να το τρεξω σε VM με vmware το οποιο το ξερω οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα να το μαθω, αλλα με τι πριζες ειναι συμβατο; Γιατι απο τη σελιδα με τα integrations που εχουν στο σαιτ δε βλεπω κατι.

Για την ακρίβεια το home assistant είναι ολόκληρο λειτουργικό για αυτοματισμούς, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Δεν είναι απλό πρόγραμμα δηλαδή.

Όλα τα tuya based αντικείμενα νομίζω λειτουργούν, νομίζω αυτά συνδέονται με το Smart Life app.

Περισσότερες πληροφορίες στο αντίστοιχο θέμα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/682771-home-assistant-hassio-rpi/page/103/

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Αύριο πρωί έχει το πρόγραμμα εγκατάσταση 2 Daikin από κωτσο

Εδώ προετοιμαστεί από την προηγούμενη φορά για τα 3 μέτρα και την αντλία😀

Αναμένουμε και ελπίζουμε να μην σε δούμε στις ειδήσεις με τίτλο "Ιδιοκτήτης σπιτιού πλακώθηκε με συνεργείο εγκατάστασης κλιματιστικού". 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στης μάνας μου θα μπούνε 

Πήρα ρεπό από τη δουλειά για να είναι εγώ εκεί !

Έκανα και την προπόνησούλα μου σήμερα στο γυμναστήριο, είμαι έτοιμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έκανα και την προπόνησούλα μου

αν κολλησεις καπου, δειξτους στο κινητο τις ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ του Κωτσοβολου και πες τους τα παραπονα στο αφεντικο τους...και απλα δεν τους αφηνεις να προχωρησουν,μιας και η μη υπογραφη εκ των υστερων, το κενο ειδικα δεν το διορθωνει, το χαλαει η τυχον επανατοποθετηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

αν κολλησεις καπου, δειξτους στο κινητο τις ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ του Κωτσοβολου και πες τους τα παραπονα στο αφεντικο τους...και απλα δεν τους αφηνεις να προχωρησουν,μιας και η μη υπογραφη εκ των υστερων, το κενο ειδικα δεν το διορθωνει, το χαλαει η τυχον επανατοποθετηση!

Όλα θα γίνουν όπως πρέπει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Στης μάνας μου θα μπούνε 

Πήρα ρεπό από τη δουλειά για να είναι εγώ εκεί !

Έκανα και την προπόνησούλα μου σήμερα στο γυμναστήριο, είμαι έτοιμος 

Διαφήμιση γυμναστηρίου " Για εσάς που έχετε σκοπό να τσακωθείτε με τον ψυκτικό σας όταν αρνείται να κάνει σωστή εγκατάσταση με κενό και το προβλεπέ μήκος σωλήνων, δώρο οι 3 πρώτοι μήνες " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Διαφήμιση γυμναστηρίου " Για εσάς που έχετε σκοπό να τσακωθείτε με τον ψυκτικό σας όταν αρνείται να κάνει σωστή εγκατάσταση με κενό και το προβλεπέ μήκος σωλήνων, δώρο οι 3 πρώτοι μήνες " .

Μακάρι γιατί σε 10 μέρες τελειώνει η συνδρομή μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...