Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα,  κι εγώ τώρα μόλις το είδα. 

Όποιος προλάβει για τέτοια ευκαιρία, να αποκτήσεις ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά ...

Νομίζω για τέτοια περίπτωση κάθε άλλο κλιματιστικό είναι απλώς κινεζιά... 

Screenshot_2022-07-20-11-47-03-351.jpeg

1000 ευρώ για 9αρι? Μου διαφεύγει κάτι ή αποδίδει σαν 12αρι+?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, leonkoum είπε

Μηπως ξερει κανεις να μας πει πια ειναι η διαφορα του ATXM25N απο το ελαχιστα πιο ακριβο ATXM25R ?? 🤔

Όλοι θα στοιχηματιζαμε ότι θα είναι τύπου facelift αλλά δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα για να ξέρουμε. Ίσως το πιο ασφαλές να έπαιρνες ένα τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα της Daikin hellas και να ρωτουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

1000 ευρώ για 9αρι? Μου διαφεύγει κάτι ή δουλεύει σαν 12αρι+?

οχι απλα εχουν ξεφυγει οι τιμες. ξεχνα αυτα που ηξερες προ 2-3ετιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, x_revenge είπε

 

Τωρα οσον αφορα τη μετρηση καταναλωσης η πριζα του καρφιτσωμενου σχολειου δεν υπαρχει πια, τι αλλη λυση υπαρχει γυρω στα 20 ευρω;

Αν θες να βλέπεις διαγράμματα και τέτοια κόλπα δεν υπάρχει κάτι σε πριζακι. Αν βολεύεσαι και με μια απλή μετρηση της στιγμιαίας κατανάλωσης υπάρχουν διάφορες έξυπνες πρίζες γύρω στο 20αρικο. Εγώ εχω τρεις από αυτές εδώ και είναι ικανοποιημένος.

https://www.skroutz.gr/s/21577976/Nedis-Smart-Plug-Power-Monitor-Schuko-Type-F-16A-Μονόπριζο-Λευκό-WIFIP120FWT.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

1000 ευρώ για 9αρι? Μου διαφεύγει κάτι ή δουλεύει σαν 12αρι+?

Δεν πάει btu και ευρώ. Και το mercedes glb έχει κινητήρα Renault αλλά δεν έχει ίδια τιμή με το clio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν πάει btu και ευρώ. Και το mercedes glb έχει κινητήρα Renault αλλά δεν έχει ίδια τιμή με το clio.

Ούτε ο αντιπρόσωπος της Ρενό είναι της προκοπής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις κρατήσει την επωνυμία τους; Προσωπικά σε προτρέπω να συντάξεις ένα ωραιότατο email προς τον κωτσοβολο για προσπάθεια εξαπάτησης του πελάτη.

ΥΓ Δεν μας είπες πιο μηχάνημα έβαλες και επίσης πες μας και καμιά κουβέντα για αυτό.

Εχω την καρτα τους που μου την αφησαν για να κανω σερβις καθε χρονο (δεν) αλλα δε νομιζω να ασχοληθω. Το κλιματιστικο ειναι το toshiba arata 10αρι (ιδια specs με yukai) που ειχα πει πριν 1-2 μερες, δεν εχω καποια ιδιαιτερη γνωμη ακομα, εχει αρκετο αερα στην περιοχη και δε χρειαζεται να λειτουργει σημερα, το δουλεψα μονο κανα μισαωρο για να φυγει η μυρωδια που εχουν τα καινουρια αν και δεν πρεπει να εφυγε τελειως, στα θετικα ειναι πολυ αθορυβο σε φαση που λες οτι δε δουλευει καν, στα αρνητικα ηρθε με ενα μικρο χτυπημα στην οθονη του ασυρματου το οποιο το εκανα χειροτερα γιατι νομιζα οτι ηταν αυτοκολλητο αλλα τελικα η οθονη ειχε ξεφλουδισει λιγο, αυτο φανταζομαι εγινε κατα τη μεταφορα γιατι δε νομιζω να το στελναν ετσι απο το εργοστασιο, αν δε βαριεμαι θα παω στον κωτσο να τους το πω μηπως μπορουν να αλλαξουν το ασυρματο μονο σα DOA αλλα λειτουργικα δεν εχει θεμα. Θα μπορω να πω περισσοτερα οταν το εχω δουλεψει λιγο.

47 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αν θες να βλέπεις διαγράμματα και τέτοια κόλπα δεν υπάρχει κάτι σε πριζακι. Αν βολεύεσαι και με μια απλή μετρηση της στιγμιαίας κατανάλωσης υπάρχουν διάφορες έξυπνες πρίζες γύρω στο 20αρικο. Εγώ εχω τρεις από αυτές εδώ και είναι ικανοποιημένος.

https://www.skroutz.gr/s/21577976/Nedis-Smart-Plug-Power-Monitor-Schuko-Type-F-16A-Μονόπριζο-Λευκό-WIFIP120FWT.html

Κατσε και το HS110 που ειχε το stikcy πριζακι δεν ηταν; Για στιγμιαια καταναλωση υπαρχουν και τετοια σε μιση τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

απο FB στην φλώρινα...

 

το έβαλαν τιμωρία...

image.png.e098fcd4338b0f3e3e30cea0b3c0831c.png

Λογικό. Δεν του έφτανε η σωλήνα να την πάει από την άλλη μεριά για να συνδεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικό. Δεν του έφτανε η σωλήνα να την πάει από την άλλη μεριά για να συνδεθεί

ε, ναι. ασε που αμα βαλεις περισσοτερα μετρα, χαλανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, x_revenge είπε

 

Κατσε και το HS110 που ειχε το stikcy πριζακι δεν ηταν; Για στιγμιαια καταναλωση υπαρχουν και τετοια σε μιση τιμη.

Πριζακι ήταν και το hs110 που λέει στο sticky αλλά υπήρχε ένα πρόγραμμα με το οποίο έβλεπες διαγράμματα κατανάλωσης από το συγκεκριμένο πριζακι. Κάτι που δεν γίνεται με άλλα.

Υπάρχουν διάφορα με στιγμιαία κατανάλωση, εγώ είπα για το συγκεκριμένο επειδή το έχω δουλέψει σε δύο κλιματιστικά και είμαι ικανοποιημένος. Έχω και ένα τρίτο περίσσευμα που το χώνω σε διάφορες συσκευές για να βλέπω κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Πριζακι ήταν και το hs110 που λέει στο sticky αλλά υπήρχε ένα πρόγραμμα με το οποίο έβλεπες διαγράμματα κατανάλωσης από το συγκεκριμένο πριζακι. Κάτι που δεν γίνεται με άλλα.

Υπάρχουν διάφορα με στιγμιαία κατανάλωση, εγώ είπα για το συγκεκριμένο επειδή το έχω δουλέψει σε δύο κλιματιστικά και είμαι ικανοποιημένος. Έχω και ένα τρίτο περίσσευμα που το χώνω σε διάφορες συσκευές για να βλέπω κατανάλωση 

Για να είμαστε ακριβείς δεν γίνεται με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, υπάρχουν άλλοι τρόποι για να έχεις και διάγραμμα κατανάλωσης.

Κυρίως με το home assistant όπου δουλεύουν αρκετά άτομα από εδώ μέσα.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...