Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω αν το θέμα σηκώνει καταγγελία. Από τη στιγμή που συμμετέχουν στην ανακύκλωση θα έπρεπε να δέχονται να αγοράσω ότι θέλω. Προσωπικά το θεωρώ εξοργιστικο.

Θελω να πιστευω πως οταν αρχισει κανονικα η ανακυκλωση, δεν θα κανουν τετοια τερτιπια,εκτος αν δεν τα βαλουν οι εισαγωγεις (αγνωστο γιατι) καποια μοντελα στο προγραμμα.

Που εχουμε για την ωρα τετοια διακριση να το κυνηγησω λιγο που εχω χρονο...?

Για δωστε κανα λινκ να εκτονωθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Θελω να πιστευω πως οταν αρχισει κανονικα η ανακυκλωση, δεν θα κανουν τετοια τερτιπια,εκτος αν δεν τα βαλουν οι εισαγωγεις (αγνωστο γιατι) καποια μοντελα στο προγραμμα.

Που εχουμε για την ωρα τετοια διακριση να το κυνηγησω λιγο που εχω χρονο...?

Για δωστε κανα λινκ να εκτονωθω!

Μετά που ηρέμησα και το είδα στο σπίτι καλύτερα, παρατήρησα το εξής εδώ https://government.gov.gr/programma-antikatastasis-ke-energiakis-anavathmisis-ilektrikon-siskevon-anakiklono-allazo-siskevi/

"Οι έμποροι που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα και πωλούν τις επιδοτούμενες συσκευές θα κατευθύνουν τους καταναλωτές σχετικά με τα συγκεκριμένα μοντέλα που είναι εγκεκριμένα και μπορούν να χρηματοδοτηθούν μέσω του Προγράμματος."

Άρα μήπως οι έμποροι έχουν δικαίωμα να αποφασίσουν ποιες συσκευές είναι επιδοτούμενες ; Ή τελικά σημαίνει κάτι το γενικό και ως επιδοτούμενες είναι απλά οι 3 κατηγορίες συσκευών; Θέλει λίγο ψάξιμο.

 

https://allazosyskevi.gov.gr/wp-content/uploads/2022/07/ΟΔΗΓΟΣ-ANAKΥΚΛΩΝΩ-ΑΛΛΑΖΩ-ΣΥΣΚΕΥΗ-1η-τροποποίηση.pdf

Βλέπω στην 6.4:

6.4. Δήλωση και έγκριση προϊόντων (εμπορικών μοντέλων συσκευών)
Τα προϊόντα που δύναται να επιχορηγηθούν από το Πρόγραμμα, θα πρέπει προηγουμένως να έχουν ενταχθεί
σε ένα κεντρικό μητρώο εγκεκριμένου εξοπλισμού. Ένα προϊόν εντάσσεται στο μητρώο μετά από δήλωση
προμηθευτή και αφού πραγματοποιηθεί αντίστοιχος έλεγχος και επιβεβαίωση από το Φορέα Πιστοποίησης
και Πληρωμής. Ο έλεγχος έχει ως σκοπό να επιβεβαιώσει την επιλεξιμότητα των προϊόντων και την τήρηση
των ελάχιστων προδιαγραφών της παραγράφου 2.2.
Δήλωση προϊόντος δύναται να υποβληθεί
i. είτε από τον ίδιο τον κατασκευαστή του προϊόντος (ή θυγατρική/συνδεδεμένη εταιρία στην οποία
διατηρεί τον έλεγχο),
ii. είτε από επίσημο αντιπρόσωπο ή εξουσιοδοτημένο διανομέα του πρώτου ή ανεξάρτητο εισαγωγέα (με
σκοπό τη διανομή ή/και την απευθείας πώληση) για το συγκεκριμένο προϊόν, αρκεί να παρέχονται οι
σωστές κατά περίπτωση βεβαιώσεις και εξουσιοδοτήσεις του κατασκευαστή προς το τρίτο πρόσωπο
που υποβάλλει την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ή τελικά σημαίνει κάτι το γενικό και ως επιδοτούμενες είναι απλά οι 3 κατηγορίες συσκευών; Θέλει λίγο ψάξιμο.

Aν καποιοι παραεισαγωγεις κυριως δεν μπορεσουν η εισαγωγεις δεν θελουν να πιστοποιησουν καποια μοντελα,φυσιολογικο...ασε που θα χαθουν και κατι Φιν... ονοματα δεν λεμε!

Ομως το να αποφασιζει ο εμπορακος απο αυτα που πουλαει, τι θα ειναι στην επιδοτηση η οχι, μου φαινεται αδιανοητο και δεν βρισκω τον λογο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Aν καποιοι παραεισαγωγεις κυριως δεν μπορεσουν η εισαγωγεις δεν θελουν να πιστοποιησουν καποια μοντελα,φυσιολογικο...ασε που θα χαθουν και κατι Φιν... ονοματα δεν λεμε!

Ομως το να αποφασιζει ο εμπορακος απο αυτα που πουλαει, τι θα ειναι στην επιδοτηση η οχι, μου φαινεται αδιανοητο και δεν βρισκω τον λογο...

Και πως θα ξεσκαρταρει ότι χαζομάρα έχει στο μαγαζί του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Groovyi είπε

Το Eurochem το κοίταξα κυρίως λόγω τιμής γιατί 2 aircon θέλω να καθαρίζω μηνιαία, με το ένα καπνιστών.

Μπορείς να μου πεις την διαδικασία για τον καθαρισμό για να μην κάνω τίποτα λάθος (αν και υποθέτω ότι είναι αρκετά απλή)? 

Έχει εξαιρετικούς οδηγούς στο Youtube φίλε μου στα ελληνικά. Ρίξε μια ματιά.

7 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν θες άρωμα ρίξε κολώνια. Χημικό  αγοράζεις βάζει των sds και των πιστοποιήσεων του.

Εσύ πάντως αν κρίνω από την απάντηση σου έχεις πιστοποίηση αγένειας 😄

Επεξ/σία από pinakas0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα,  κι εγώ τώρα μόλις το είδα. 

Όποιος προλάβει για τέτοια ευκαιρία, να αποκτήσεις ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά ...

Νομίζω για τέτοια περίπτωση κάθε άλλο κλιματιστικό είναι απλώς κινεζιά... 

Screenshot_2022-07-20-11-47-03-351.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα,  κι εγώ τώρα μόλις το είδα. 

Όποιος προλάβει για τέτοια ευκαιρία, να αποκτήσεις ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά ...

Νομίζω για τέτοια περίπτωση κάθε άλλο κλιματιστικό είναι απλώς κινεζιά... 

Screenshot_2022-07-20-11-47-03-351.jpeg

Πςςςς, το χαρίζουν. Ίσως η κορυφαία προσφορά του 22 ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Όποιος προλάβει για τέτοια ευκαιρία

Kaλη πραγματι τιμη,ασχετο αν ειναι το προηγουμενο μοντελο και ισως καποιοι να εδιναν ευκολα τα 150ε διαφορα για το καινουργιο(σε αλλα μαγαζια η τιμη).

και δεν ειναι κινεζιες φυσικα τα Edge,Etherea,Dawn στα ιδια χρηματα και ιδιως το Edge με 7χρονια εγγυηση.

Αλλα καλου κακου, ας παρει και την επι πληρωμη 5ετη εγγυηση Κωτσοβολου, δηλαδη συνολο 900ε για να μην κλαιει ... ...κινεζικα

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασα από Σείριο. Δεν το ήξερα αλλά έχει ανοίξει στοκαδικο του Κώτσου. Είδα κλιματιστικά μέσα πχ Fujitsu keta 9αρι με 425€. Δεν ξέρω τι φάση είναι, εγγυήσεις κτλ αλλά ίσως αξίζει να ρίξετε μια ματιά αν σας βγάλει ο δρόμος σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε η εγκατασταση, απο εξωτερικους συνεργατες ηταν οχι απο του κωτσοβολου (δε ξερω αν εχει καν δικες του ομαδες μπορει ετσι να ειναι παντα). Θα κανω ενα μικρο review αν καποιος ενδιαφερεται αν οχι προσπεραστε την επομενη παραγραφο.

Ηθελε λιγο ψησιμο για να μπει 3 μετρα σωληνας, μου ειπαν οτι θα χαλασει το κλιματιστικο, οτι στο εργοστασιο λειτουργουν με τα 30 εκκατοστα σωληνα, οτι θα θελω κιαλλο φρεον, και οτι θα πεσει η αποδοση αλλα ειχα καποια ετοιμα επιχειρηματα και τελικα το εβαλαν γκρινιζοντας για τον κωτσοβολο που λεει 3 μετρα σωληνα δωρεαν. Ειχαν και αντλια κενου την οποια την εβαλαν για 1-2 λεπτα περιπου, μετα ειδα στο manual λεει για 20 μετρα σωληνα θελει 15 λεπτα, τωρα ελπιζω για 3 μετρα σωληνα να ειναι οκ. Αισθησιακα δε μου αρεσει γιατι φαινεται το καλωδιο του σωληνα που ειναι αρκετα χοντρο με τη μονωση και οτι αλλο εχει αλλα σε αυτο φταιω και εγω γιατι ηθελα την τοποθετηση σε συγκεκριμενο σημειο που δεν εχει επαφη με εξωτερικο τοιχο, βεβαια θα μπορουσε να ειχε γινει καλυτερη δουλεια σιγουρα. Επισης θελαν να πουλησουν ενα πριζακι ασφαλειας 15 ευρω αλλα δε το πηρα, βρισκω παντου με 5-10 ευρω αμα θελω. Τελικη βαθμολογια...θα μπορουσε και χειροτερα στα 10.

Τωρα οσον αφορα τη μετρηση καταναλωσης η πριζα του καρφιτσωμενου σχολειου δεν υπαρχει πια, τι αλλη λυση υπαρχει γυρω στα 20 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα,  κι εγώ τώρα μόλις το είδα. 

Όποιος προλάβει για τέτοια ευκαιρία, να αποκτήσεις ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά ...

Νομίζω για τέτοια περίπτωση κάθε άλλο κλιματιστικό είναι απλώς κινεζιά... 

Screenshot_2022-07-20-11-47-03-351.jpeg

Μηπως ξερει κανεις να μας πει πια ειναι η διαφορα του ATXM25N απο το ελαχιστα πιο ακριβο ATXM25R ?? 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Εσύ πάντως αν κρίνω από την απάντηση σου έχεις πιστοποίηση αγένειας 😄

Μάλλον το ανάποδο, ειδικά όταν προσπαθώ να σε προστατέψω, οι παλιοί εδώ ξέρουν πολύ καλά γιατί δεν πρέπει να ρίχνεις τα diy κτλ χημικά που πουλάνε στα supermarket.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω πως και πως τα voucher για αλλαγή κλιματιστικών γιατί η κατανάλωση και απόδοση 2 Panasonic 20ετίας δεν παλεύεται..

Από τη φώτο μπορείτε να καταλάβετε αν πρόκειται για 12αρι ή άλλης κατηγορίας BTU;

EDIT: Όσο κι αν προσπαθώ τη δεύτερη φώτο την ανεβάζει ανάποδα..

7E619A9C-DE07-4F33-AEB3-6BB1EA7FCCC6.jpeg

901DD081-2B5F-4C7D-99D9-CE97E76F1057.jpeg

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, x_revenge είπε

μου ειπαν οτι θα χαλασει το κλιματιστικο, οτι στο εργοστασιο λειτουργουν με τα 30 εκκατοστα σωληνα

Έχεις κρατήσει την επωνυμία τους; Προσωπικά σε προτρέπω να συντάξεις ένα ωραιότατο email προς τον κωτσοβολο για προσπάθεια εξαπάτησης του πελάτη.

ΥΓ Δεν μας είπες πιο μηχάνημα έβαλες και επίσης πες μας και καμιά κουβέντα για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...