Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Η Toshiba λέει ελάχιστα 2. Από την άλλη στα eurovent κατεβαίνει με 5... Προσωπικά θα προσπαθούσα να επιβάλλω τουλάχιστον 3.

Εννοεις οτι το στελνουν για πιστοποιηση με 5μ σωληνα αν καταλαβα καλα; Θα κανει σημαντικη διαφορα αν ειναι 2 μετρα παραπανω; Ολες οι αλυσιδες που κοιταξα μεχρι 3 μετρα λενε, ο κωτσος τα 2 εξτρα μετρα τα χρεωνει 44 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, zestikios είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400-450€( μαζί με την εγκατάσταση κλπ) +voucher(50%)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού. Ανεπαρκές samsung παμπαλαιο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Μεγάλη αλυσίδα(Media markt, Κωτσόβολος κλπ)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη / 0% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αρκετές ώρες την ημέρα(6-8) για 3-4 μήνες
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι μακρόστενο 3Χ8m. Τα 2 δωμάτια θα βρισκονται απέναντι απο το κλιματιστικό σε απόσταση 11-12 μέτρα. Στο μέσον της απόστασης υπάρχει διάδρομος που οδηγεί στην κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Παλία κουφώματα 30-35 ετών. Ρετιρέ 3ου ορόφου. Τους καλοκαιρινούς μήνες κυριολεκτικά ψηνόμαστε, η θερμοκρασία ημέρα και νύχτα δεν πέφτει κάτω απο 31-32 βαθμούς όσο και να έχει έξω αν όλη την ημέρα είχε ηλιοφάνεια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    15657.20Watt

    13465.20KCal/h
    149.12Watt/m2

    128.24KCal/h/m2

          για 22C

 

Καλησπέρα. Σπίτι στην Θεσσαλονίκη ρετιρέ 3ου ορόφου κυριολεκτικός φούρνος το καλοκαίρι.Οικογένεια 5 ατόμων(3 μικρά παιδια). Ψάχνω για κλιματιστικό αποκλειστικά για ψύξη να μπει σε μακρόστενο σαλόνι(περιπου 25τ.μ) αλλά με προοπτική να δροσίζει και τα δωμάτια που βρίσκονται σε απόσταση 11-12μ από εκεί που θα τοποθετηθεί. Θα γίνει ανακλυκλωση σε ένα παλιο(25-30 ετών δεν έχω ιδέα πόσο παλιο είναι) που υπάρχει το οποίο δεν ρίχνει την θερμοκρασία κάτω απο 31C όσο και να δουλέψει. Είμαστε δικαιούχοι της επιδότησης με 50%. Εδώ στην θεσσαλονίκη 3-4 γνωστά και καλά μαγαζια που ρωτησα δεν θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα, οπότε αναγαστικά ψάχνω κάτι απο κάποια μεγάλη αλυσίδα. Budget max 400-450 ευρώ μαζι με τυχόν έξοδα εγκατάστασης/απεγκατάστασης.Με λίγα λόγια κλιματιστικό μέχρι 900 ευρώ(50% επιδότηση). Οποιαδήποτε γνώμη και βοήθεια ευπρόσδεκτη!

ΥΓ. Διάβασα κάπου ότι μπορείς να το αγοράσεις τώρα και να στο εγκαταστήσουν τώρα και να πληρώσεις όταν αποκτήσεις το voucher. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι από ποιο μαγαζί;

Υπάρχει η δυνατότητα να μας φωτογραφήσεις το ταμπελακι του παλαιού κλιματιστικού; Επίσης αν μπορείς κάνε μας μια κάτοψη του σπιτιού. Οι απώλειες με το εργαλείο απωλειών θα πρέπει να αναγραφουν πάνω στην κάτοψη ανά χώρο. Δλδ μια φορά για το σαλόνι και μετά για κάθε δωμάτιο ξεχωριστά. Και τον υπολογισμό κάντο για 19C  ( έχουμε δει ότι βγάζει καλουτσικα αποτελέσματα σε ψύξη ). Θα έβαζες παραπάνω από ένα μηχάνημα; Επίσης έχουν κλείσει τα vouchers; Δεν νομίζω ότι θα επιλεγούν οι πάντες.

4 ώρες πριν, x_revenge είπε

Εννοεις οτι το στελνουν για πιστοποιηση με 5μ σωληνα αν καταλαβα καλα; Θα κανει σημαντικη διαφορα αν ειναι 2 μετρα παραπανω; Ολες οι αλυσιδες που κοιταξα μεχρι 3 μετρα λενε, ο κωτσος τα 2 εξτρα μετρα τα χρεωνει 44 ευρω.

Οι κατασκευαστές έχουν το min length δλδ εκεί που δουλεύει απροβληματιστα και το standard length δλδ εκεί που έχει σχεδιαστεί για να βγάζει την ονομαστική απόδοση. Προσωπικά δεν θα ήθελα να ήμουν κοντά στο ελάχιστο αλλά πιο κοντά στο standard. Εννοείται ότι 2 και άνω θα είσαι κομπλέ αλλά αφού πληρώνεις για 3, γιατί να μην πας εκεί; Υπόψη ότι ανάλογα και με το συνεργείο που θα έρθει να περιμένεις και από καθόλου ως και πολύ τσακωμό μιας και ο χαλκός είναι ακριβός και τους κοστίζει να σε πάνε σε μεγάλα μήκη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2022 στις 8:15 ΜΜ, liakjim είπε

Με εγγύηση υπάρχει το tcl miracle ii.  Κοίτα και bestprice και οπωσδήποτε μακριά από τα καταστήματα της μαύρης λίστας στο tclgreece.gr

ΥΓ Το Fujitsu σου δεν δικαιούται επιδότηση.

παλαιοτερα μου ειχε προταθει το γνωστο Miracle 9kbtu, βλεπως ομως και το Inventor comfort Που εχει και αυτο 10χρονια εγγυηση και απο οτι βλεπω ιδια χαρακτηριστικα, χωρις βεβαια eurovent

αρα μεταξυ των δυο?

διαγραμματα απο το Inventor εχει καποιος ή γνωμη για το Inventor?

ευχαριστω εκ των προτερων

Επεξ/σία από zaq1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zaq1 είπε

παλαιοτερα μου ειχε προταθει το γνωστο Miracle 9kbtu, βλεπως ομως και το Inventor comfort Που εχει και αυτο 10χρονια εγγυηση και απο οτι βλεπω ιδια χαρακτηριστικα, χωρις βεβαια eurovent

αρα μεταξυ των δυο?

διαγραμματα απο το Inventor εχει καποιος ή γνωμη για το Inventor?

ευχαριστω εκ των προτερων

Το comfort είναι φασόν Haier, από τις καλές σειρές.

Αμφιβάλλω αν θα βρεις κάποιο αξιόλογο feedback αν και από ότι θυμάμαι κάπου εδώ μέσα έχει αναφερθεί κάποιος για το haier dawn ( ξαδερφάκι, αδερφάκι, διδυμακι; παίζεται) , οπότε δεν χάνεις να δοκιμάσεις ένα search εδώ αλλά και στο part1.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.bestprice.gr/item/2156134178/tcl-miracle-ii-09chsave.html?filter=in-stock%3A1

Προσοχή να αγοράσεις από κατάστημα που δεν είναι στη μαύρη λίστα του tclgreece.gr

 

Ευχαριστώ liakjim για την απάντηση σου , έχω διαβάσει τις εντυπώσεις που το έβαλε ένας φίλος αλλά αν ήθελα κάτι μεγαλύτερο θα μπορούσες να μου πεις για τα

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-ii-12chsave.html στα 500 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/29981266/Haier-Tide-Green-Plus-AS35TAMHRA-C-1U35YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_spec_variations  στα 400 ευρω 

ΚΑΙ το Daikin FTXC25B άσχετο που το βρήκα απο blue dealer δεν το συζητώ γιατί από προσωπική σου άποψη (ATXC25B) δεν μπορεί να προσαρμοστεί εύκολα λόγω υψηλών / ελάχιστων btus και έχει την τάση να μη κόβει ακόμα και αν πιάσει θερμοκρασία ο χώρος(on-off), είναι οικονομικό κλπ κλπ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ

 

 

 

Επεξ/σία από sotrous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπάρχει η δυνατότητα να μας φωτογραφήσεις το ταμπελακι του παλαιού κλιματιστικού; Επίσης αν μπορείς κάνε μας μια κάτοψη του σπιτιού. Οι απώλειες με το εργαλείο απωλειών θα πρέπει να αναγραφουν πάνω στην κάτοψη ανά χώρο. Δλδ μια φορά για το σαλόνι και μετά για κάθε δωμάτιο ξεχωριστά. Και τον υπολογισμό κάντο για 19C  ( έχουμε δει ότι βγάζει καλουτσικα αποτελέσματα σε ψύξη ). Θα έβαζες παραπάνω από ένα μηχάνημα; Επίσης έχουν κλείσει τα vouchers; Δεν νομίζω ότι θα επιλεγούν οι πάντες.

To παλιο΄ειναι αυτό. 

Κάπως έτσι είναι το σπίτι.Ρετιρέ με χάλια μόνωση παντού, πολυκατοικία του 1980-1985 περίπου. Κυρίως με νοιάζει να ψυχεται και να είναι κατοικίσιμο το σαλόνι και αν γίνεται να πάει και λίγη δροσιά στα δωμάτια καλοδεχούμενη. Το σπίτι το νοικιάζουμε και μπορεί σε 6 μήνες ή 8 ή 2 χρόνια να μην είμαστε εδώ οπότε δεν θέλω να κάνω κάτι ακριβό, αλλά μια προσωρινή λύση ώστε το καλοκαίρι να μην ψηνόμαστε στους 31-32C. Αν μπορώ με 400-450ευρώ να πάω σε 18αρι έχει καλώς. (με το voucher προφανώς). 

βρήκα π.χ αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232300-a-c-in18btu-morris-wfin50160-loft που βγαίνει στα 430 τελικά τιμή με εγκατάσταση/απεγκατασταση. Τι άλλο μου προτείνετε;

 

Επίσης ισχύει αυτό που ρώτησα; μπορώ να το βάλω τώρα και να πληρώσω όταν θα έχω το voucher στα χέρια μου;

8 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

image.png

image.png

 

Επεξ/σία από zestikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sotrous είπε

Ευχαριστώ liakjim για την απάντηση σου , έχω διαβάσει τις εντυπώσεις που το έβαλε ένας φίλος αλλά αν ήθελα κάτι μεγαλύτερο θα μπορούσες να μου πεις για τα

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-ii-12chsave.html στα 500 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/29981266/Haier-Tide-Green-Plus-AS35TAMHRA-C-1U35YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_spec_variations  στα 400 ευρω 

ΚΑΙ το Daikin FTXC25B άσχετο που το βρήκα απο blue dealer δεν το συζητώ γιατί από προσωπική σου άποψη (ATXC25B) δεν μπορεί να προσαρμοστεί εύκολα λόγω υψηλών / ελάχιστων btus και έχει την τάση να μη κόβει ακόμα και αν πιάσει θερμοκρασία ο χώρος(on-off), είναι οικονομικό κλπ κλπ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ

 

 

 

Το C μοντέλο της daikin φαίνεται ότι έχει καλύτερο προγραμματισμό από τα Β. Αν ισχύει, θα είναι μια καλή επιλογή με στόχευση στην οικονομία σε θέρμανση.

1 ώρα πριν, zestikios είπε

To παλιο΄ειναι αυτό. 

Κάπως έτσι είναι το σπίτι.Ρετιρέ με χάλια μόνωση παντού, πολυκατοικία του 1980-1985 περίπου. Κυρίως με νοιάζει να ψυχεται και να είναι κατοικίσιμο το σαλόνι και αν γίνεται να πάει και λίγη δροσιά στα δωμάτια καλοδεχούμενη. Το σπίτι το νοικιάζουμε και μπορεί σε 6 μήνες ή 8 ή 2 χρόνια να μην είμαστε εδώ οπότε δεν θέλω να κάνω κάτι ακριβό, αλλά μια προσωρινή λύση ώστε το καλοκαίρι να μην ψηνόμαστε στους 31-32C. Αν μπορώ με 400-450ευρώ να πάω σε 18αρι έχει καλώς. (με το voucher προφανώς). 

βρήκα π.χ αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232300-a-c-in18btu-morris-wfin50160-loft που βγαίνει στα 430 τελικά τιμή με εγκατάσταση/απεγκατασταση. Τι άλλο μου προτείνετε;

 

Επίσης ισχύει αυτό που ρώτησα; μπορώ να το βάλω τώρα και να πληρώσω όταν θα έχω το voucher στα χέρια μου;

 

image.png

image.png

 

Τι τεράστια αλητεία να έχουν σε κάποια μοντέλα δικαίωμα ανακύκλωσης και όχι σε όλα;

Εναλλακτικές λύσεις:

Με εξαιρετικό seer https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687215

με καλό seer https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-save-ag1-18nxd0-io-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687211

ίδιες τιμές βλέπω και στο mediamarkt αν σε βολεύει.

αλλιώς το morris είναι μια αξιοπρεπή επιλογή.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Τι τεράστια αλητεία να έχουν σε κάποια μοντέλα δικαίωμα ανακύκλωσης και όχι σε όλα;

Μισό λεπτό, δηλαδή το δικό μας κλιματιστικό δεν μπορεί να αλλαχθεί , άρα δεν δικαιούμαστε το voucher? 

Εδιτ: οκ είδα οτι τα R22 ανακυκλώνονται, τρόμαξα προς το παρών! Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Επεξ/σία από zestikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, zestikios είπε

 

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι προσφέρουν κάποια μοντέλα με ανακύκλωση λες και τους έδωσε κάποιος το δικαίωμα να προωθούν συγκεκριμένα κλιματιστικά. Δεν ξέρω αν το θέμα σηκώνει καταγγελία. Από τη στιγμή που συμμετέχουν στην ανακύκλωση θα έπρεπε να δέχονται να αγοράσω ότι θέλω. Προσωπικά το θεωρώ εξοργιστικο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Το Eurochem είναι χημίλα εντελώς (γνώμη μου) και μυρίζει λίγο άσχημα καθαρίζω την εξωτερική με αυτό. Το Durostick έχει ωραίο άρωμα και σίγουρα είναι πιο ασφαλές, βάλτο σε ένα ψεκαστήρι χειρός και κάνε την εσωτερική.

Το Eurochem το κοίταξα κυρίως λόγω τιμής γιατί 2 aircon θέλω να καθαρίζω μηνιαία, με το ένα καπνιστών.

Μπορείς να μου πεις την διαδικασία για τον καθαρισμό για να μην κάνω τίποτα λάθος (αν και υποθέτω ότι είναι αρκετά απλή)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το C μοντέλο της daikin φαίνεται ότι έχει καλύτερο προγραμματισμό από τα Β. Αν ισχύει, θα είναι μια καλή επιλογή με στόχευση στην οικονομία σε θέρμανση.

δηλαδή ποιο εννοείς το C το FTXC ? και ποιό είναι το Β ? 

για το 12αρι miracle ii δεν μου έγραψες όπως και το Haier 12αρι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Groovyi είπε
48 λεπτά πριν, Groovyi είπε

Το Eurochem το κοίταξα κυρίως λόγω τιμής γιατί 2 aircon θέλω να καθαρίζω μηνιαία, με το ένα καπνιστών.

Μπορείς να μου πεις την διαδικασία για τον καθαρισμό για να μην κάνω τίποτα λάθος (αν και υποθέτω ότι είναι αρκετά απλή)? 


Φώναξε έναν επαγγελματία πιστοποιημένο κτλ να σου κάνει σωστή δουλειά. Με απλό ψέκασμα σίγουρα κάτι γλυτώνεις και μπορείς να το κάνεις σαν προληπτική ενέργεια ώστε να έχεις καθαρότερο αέρα αλλά καμία σχέση με το να γίνει ολικός καθαρισμός. Eurochem με την σωστή αραίωση.
 

19 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Το Eurochem είναι χημίλα εντελώς (γνώμη μου) και μυρίζει λίγο άσχημα καθαρίζω την εξωτερική με αυτό. Το Durostick έχει ωραίο άρωμα και σίγουρα είναι πιο ασφαλές, βάλτο σε ένα ψεκαστήρι χειρός και κάνε την εσωτερική.

Αν θες άρωμα ρίξε κολώνια. Χημικό  αγοράζεις βάζει των sds και των πιστοποιήσεων του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα να δω απο περιεργεια αξιολογησεις του eurochem. damn. Που να ηταν και σε διαφορετικο μπετονι.

image.png.676ec98974245c134ca698a910c0b08b.png

Δηλαδη με αυτο απλα ψεκαζεις το ac (φτερωτη και εξωτερικα τα fins) και απλα μετα με λιγο φρεσκο νερο παλι ψεκασμα και οτι πεσει?

Προφανως μιας και ειναι επαγγελματικης χρησης, θελει ελεφαντακι κτλ, αλλα λεω μηπως γινεται και πιο απλα ισα ισα για τις μυρωδιες που βγαζει οταν δουλευει σε οριακη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...