Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, timefliesfast είπε

Έφτασα στο σημείο να στείλω σε pdf την ακριβή διαδικασία όπως την μεταφέρατε κι εδώ μέσα, ώστε να γίνει κατανοητό για το τι μιλάω και τι αξιώνω, για να με ξαναπάρει η κοπελίτσα και να μου μεταφέρει πως ο εξωτερικός (πιστοποιημένος όπως μου τόνισε) συνεργάτης τους απάντησε εκ νέου πως γίνεται με άζωτο και πως μπορώ να το συζητήσω μαζί τους, όταν έρθουν για την εγκατάσταση. Να κάνω δηλαδή την παραγγελία, να περιμένω κάποιες εργάσιμες, για να σκάσει μύτη για την εγκατάσταση και να μου μεταφέρει πως δεν θα γίνει τελικά κατά τον ιδανικό τρόπο η αφαίρεση του αέρα.  Μου αντιπρότεινε να βάλω το δικό μου συνεργείο, να βάλω με λίγα λόγια από την τσέπη μου, όταν θεωρητικά παρέχουν δωρεάν εγκατάσταση.

Της πρότεινα να αλλάξει τον εξωτερικό της συνεργάτη, μια και του είναι αδύνατο να απαντήσει σε μια τόσο σαφή ερώτηση και πως εκ των πραγμα΄των θα στραφώ σε ανταγωνιστή που να παρέχει τα δέοντα και ησυχάσαμε αμφότεροι.

Η άλλη λύση είναι να περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο για το ραντεβού όπου θα πεις ότι δεν θα δεχτείς εγκατάσταση χωρίς αφαίρεση του αέρα με αντλία κενού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γαμάτο. Αν ήμουν ψυκτικός θα το είχα εκτυπωμένο μαζί μου και θα έβαζα μισό μέτρο σωλήνα. Με 10μ σωλήνα, 20 μηχανήματα😛

Το αγγλικό κείμενο τι λέει; Ανέβασε μας μια φωτο αν το έχεις.

Χαχα

Δεν βρίσκω το αγγλικό. 

Αυτό που παρέθεσα είναι από το εγχειρίδιο του miracle 2021 από τη παρακάτω σελίδα. Εκεί έχει και για το miracle του 2020,  όπου δεν έχει αυτή την αναφορά για το ελάχιστο μήκος.

https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/

 

Άρα ό,τι να ναι λέμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntreasSverkos είπε

ρε παιδια στο κοντρολ της νταικιν στο FAN mode γιατι δεν ανεβαινει 1 -1 η σκάλα και τις παει 2-2 μέχρι το 5;

Υπαρχει κανα κολπο; δλδ το αυτονοητο δεν μπορεις να κανεις;

Ποιο Νταικιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, zaq1 είπε

Χαχα

Δεν βρίσκω το αγγλικό. 

Αυτό που παρέθεσα είναι από το εγχειρίδιο του miracle 2021 από τη παρακάτω σελίδα. Εκεί έχει και για το miracle του 2020,  όπου δεν έχει αυτή την αναφορά για το ελάχιστο μήκος.

https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/

 

Άρα ό,τι να ναι λέμε 

Στα ελληνικα εγχειριδια εχει 'μηκος σωληνα με αρχικη πληρωση'.
Στα αγγλικα 'Length of pipe with standard charge'.

image.png.0420689125497e732fbd36c86d900df3.png

image.png.69e39ac860aab8b12e01227b60a590f2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια πρόταση για 12αρι φθηνο για εξοχικο? η κατανάλωση δεν εχει σημασια μεγαλη γιατι θα δουλευει το πολύ 70-90 μέρες το χρονο. μισες ψυξη μισες θερμανση. για tcl κοιταω μιας που τις φθηνες μαρκες δεν τις ξερω καθολου. λεφτα για daikin δεν υπαρχουν. καποιο αξιοπιστο haier/midea/tsintsuntsan που μου διαφεύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, την βοήθεια σας για ένα κλιματιστικό για την σαλονοκουζίνα της μητέρας μου. Τα στοιχεία είναι τα ακόλουθα:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Θα ήθελα κάποιο αξιόπιστο,  value for money μηχάνημα. Όχι κάτι ιδιαίτερα ακριβό (π.χ +-800 ευρώ)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ελπίζω να το πάρω με επιδότηση. Θα βόλευε μεγάλη αλυσίδα κυρίως λόγω προσφοράς για δωρεάν εγκατάσταση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη-10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, 40 καλοκαίρι, 1 χειμώνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο, απροβλημάτιστο.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλημελής μόνωση, αλουμίνια με διπλά τζάμια, ΒΔ προσανατολισμός.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 8441Watt , 7260KCal/h,  241.19Watt/m^2, 207.42KCal/h/m^2          για 19C

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου τη γνώμη σας. Έρχεται ο ίδιος ψυκτικός για χρόνια που κάνει συντηρήσεις και επιδιορθώσεις στα αιρκοντίσιον. Βουλώνει το σωληνάκι και στάζει νερό μέσα αφού δεν έχει πού να πάει. Πριν το καλοκαίρι έγινε η τακτική συντήρηση που ουσιαστικά είναι καθαρισμός και τσεκαρισμα λειτουργίας . Έρχεται, το ξεβουλωνει και ζητάει λεφτά. Εσείς τον πληρώνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zaq1 είπε

Χαχα

Δεν βρίσκω το αγγλικό. 

Αυτό που παρέθεσα είναι από το εγχειρίδιο του miracle 2021 από τη παρακάτω σελίδα. Εκεί έχει και για το miracle του 2020,  όπου δεν έχει αυτή την αναφορά για το ελάχιστο μήκος.

https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/

 

Άρα ό,τι να ναι λέμε 

Έλα ρε συ. Το είδα καλύτερα. Αυτό είναι οδηγίες για εργασίες δλδ για αυτόν που θα κάνει συντήρηση/επισκευή. Καμία σχέση με το μήκος της σωλήνωσης.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sokos1 είπε

@Specs είναι ήσυχο το βράδυ μέσα ?
Ειδες διαφορά με την εισαγωγή φρέσκου αέρα απο έξω ?

πραγματικά ακούγεται καταπληκτικό κλιματιστικό, πες μου οτι εχει και φιλτρο νερού για τον εξωτερικό αέρα οπως το Ουρούρου να γουστάρω!!!

Λοιπον μολις τελειωσα τις μετρησεις θορυβου...επισυναπτεται ο πινακας αναλυτικα.

Την νυχτα η συμβια ειπε πως μαλλον δεν δουλευει, δεν ακουω τιποτε(στο Quiet το ειχα)

να προσθεσω πως ο ηχος εισαγωγης αερα εξωτερικου ειναι τραχυς,ακανονιστος , σαν γαρμπιλι ενα πραγμα και εχει φιλτρο HEPA και αλλα 3 φιλτρα για τον εισαγομενο αερα,(ειπαμε εψαχνα το Ururu Sarara του φτωχου και με 10 χρονια εγγυηση!)που λογικο ειναι να ειναι η αιτια της αγριαδας στον ηχο ,αλλα η ενταση του ειναι στο χαμηλο αποδεκτη και για υπνο,αναλογα την αποσταση μαξιλαριου-κλιματιστικου αλλα και κουφαλογου η μη κοιμωμενου!

ευτυχως προλαβα τον ψυκτικο πριν κοψει τον σωληνα τροφοδοσιας αερα να φτανει απλως πισω απο το εξωτερικο μηχανημα!!!( και αφου του εξηγησα οτι ΔΕΝ γινεται να ρουφαει απο εκει, λογω του οτι δεν θα το αφηνει η φτερωτη)

να επισημανω πως προσθετει υγρασια (εκανα μετρηση μονο στο max Fresh Air in) 12 μοναδες την ωρα,δεν ξερω που σταματαει, απλα εγω ξεκινησα απο 44% και εφτασε 56% και ανεβαινε εντελως αναλογικα , δηλαδη 3 μοναδες ανα 15λεπτο εξ αρχης.

Οσον αφορα την καταναλωση με και χωρις την εισαγωγη, δεν εκανα τοσο λεπτομερεις μελετες, επιφυλασσομαι αλλα οπως ξαναειπα ειναι λογικο να ανεβαινει κατα ενα ποσοστο αναλογως χρησης και κυβικων φρεσκου αλλα και περιοδου.

Θαρρω τον χειμωνα θαναι πολυ πιο μεγαλη και ενεργοβορος η εισαγωγη φρεσκου κρυου αερα,αλλα ας το δουμε σαν ενα ανοιγμα παραθυρου η μπαλκονοπορτας για εξαερισμο ...ασε που σε τυφλα δωματια ειναι ιδανικη λυση!

 

Οποιος θελει συγκεκριμενη αποσταση απο το μαξιλαρι του μεχρι το κλιματιστικο, μου το λεει και ενημερωνω,αφου μετρησω, εγω δεν το ακουγα καν αρα δεν ειχα λογο αλλων μετρησεων.

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1872022 73136 μμ.jpg

35 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Εσείς τον πληρώνετε;

μας πληρωνει κιολας...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

εκανα αγορά του παρακάτω κλιματιστικού… TESLA TT68TP21-2432IAWUV , είναι επιπλέον με λάμπα uv

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistika-tesla-superior-ac-inverter-24000-btu
 

θα ήθελα κριτικές, αν το έχει πάρει κάποιος και πληροφορίες σχετικά με την εταιρεία Tesla, καταγωγή, αξιοπιστία, 10ετη εγγύηση αν έχει κάτι που πρέπει να προσέξω, μην βγω εκτος!

επισης, για 24αρι, ποσά μέτρα χαλκός  χριεαζεται για βέλτιστη απόδοση, γιατί θα το βάλω κρεμαστό με βάση οροφής!

ευχαριστω εξ των προτέρων για το χρόνο σας!

Επεξ/σία από liofagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριξα χτες και την κριτικη μου στο σκρουτζ για το TCL C Fresh, με ελαχιστα στοιχεια αλλα πρωτιστως μηπως σωσω κανεναν

απο τους υποψηφιους πελατες και δεν πεσουν σε μαγαζια παραεισαγωγης χωρις την εγγυηση 10ετων.

Α ναι και επειδη θα γινει best seller, μεσω της κριτικης εβαλα και τα λινκ να ρωτανε εδω τι και πως οι καινουργιοι , για να μην τεμπελιαζει ο @liakjim και το φορουμ εθελοντων γενικα...😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Specs είπε

Λοιπον μολις τελειωσα τις μετρησεις θορυβου...επισυναπτεται ο πινακας αναλυτικα.

Την νυχτα η συμβια ειπε πως μαλλον δεν δουλευει, δεν ακουω τιποτε(στο Quiet το ειχα)

να προσθεσω πως ο ηχος εισαγωγης αερα εξωτερικου ειναι τραχυς,ακανονιστος , σαν γαρμπιλι ενα πραγμα και εχει φιλτρο HEPA και αλλα 3 φιλτρα για τον εισαγομενο αερα,(ειπαμε εψαχνα το Ururu Sarara του φτωχου και με 10 χρονια εγγυηση!)που λογικο ειναι να ειναι η αιτια της αγριαδας στον ηχο ,αλλα η ενταση του ειναι στο χαμηλο αποδεκτη και για υπνο,αναλογα την αποσταση μαξιλαριου-κλιματιστικου αλλα και κουφαλογου η μη κοιμωμενου!

ευτυχως προλαβα τον ψυκτικο πριν κοψει τον σωληνα τροφοδοσιας αερα να φτανει απλως πισω απο το εξωτερικο μηχανημα!!!( και αφου του εξηγησα οτι ΔΕΝ γινεται να ρουφαει απο εκει, λογω του οτι δεν θα το αφηνει η φτερωτη)

να επισημανω πως προσθετει υγρασια (εκανα μετρηση μονο στο max Fresh Air in) 12 μοναδες την ωρα,δεν ξερω που σταματαει, απλα εγω ξεκινησα απο 44% και εφτασε 56% και ανεβαινε εντελως αναλογικα , δηλαδη 3 μοναδες ανα 15λεπτο εξ αρχης.

Οσον αφορα την καταναλωση με και χωρις την εισαγωγη, δεν εκανα τοσο λεπτομερεις μελετες, επιφυλασσομαι αλλα οπως ξαναειπα ειναι λογικο να ανεβαινει κατα ενα ποσοστο αναλογως χρησης και κυβικων φρεσκου αλλα και περιοδου.

Θαρρω τον χειμωνα θαναι πολυ πιο μεγαλη και ενεργοβορος η εισαγωγη φρεσκου κρυου αερα,αλλα ας το δουμε σαν ενα ανοιγμα παραθυρου η μπαλκονοπορτας για εξαερισμο ...ασε που σε τυφλα δωματια ειναι ιδανικη λυση!

 

Οποιος θελει συγκεκριμενη αποσταση απο το μαξιλαρι του μεχρι το κλιματιστικο, μου το λεει και ενημερωνω,αφου μετρησω, εγω δεν το ακουγα καν αρα δεν ειχα λογο αλλων μετρησεων.

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1872022 73136 μμ.jpg

μας πληρωνει κιολας...

Ευχαριστούμε για τα αναλυτικά στοιχεία !!! 

Ψάχνω και εγώ και ρύθμιση υγρασίας γιατί είναι θέμα και πόσο μάλλον για τα παιδιά. 

Κατι 27% φτάνω  και είναι ενοχλητικό. 

Κοιτάω για το daikin αλλά κάθε φορά που λέω στην γυναίκα την τιμή λέει πως θα πάρει τα παιδιά και θα φύγει!!!!

Καλορίζικο και..... την δροσιά του να'χεις!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Ευχαριστούμε για τα αναλυτικά στοιχεία !!! 

Ψάχνω και εγώ και ρύθμιση υγρασίας γιατί είναι θέμα και πόσο μάλλον για τα παιδιά. 

Κατι 27% φτάνω  και είναι ενοχλητικό. 

Κοιτάω για το daikin αλλά κάθε φορά που λέω στην γυναίκα την τιμή λέει πως θα πάρει τα παιδιά και θα φύγει!!!!

Καλορίζικο και..... την δροσιά του να'χεις!!! 

 

Ρυθμίζει υγρασία αυτό; Έχει desiccant;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Κατι 27% φτάνω  και είναι ενοχλητικό.

Ευχαριστω.

Να το δω αναλυτικα τι παιζει με την υγρασια και θα ενημερωσω.Δηλαδη να κανω και καταγραδη τι υγρασιας αερα φερνει απεξω κλπ κλπ

Πως και εχεις τοσο χαμηλη υγρασια? η αιτια?

Επισης, ιδιο με το TCL με την εισαγωγη αερα, ειναι το φασον της Morris https://www.morris.gr/product.asp?catid=2384&title=morris.gr-κλιματισμός-morris-fresh-air-fain-26170-κλιμ.-split-wi-fi-inverter-9000btu- και ΙΣΩΣ ειναι και καλυτερο, γιατι αναφερει και ρυθμιση υγρασιας κλπ.

Κατασκευαζεται απο την TCL , εχει αυξησει την εγγυηση του η Morris στα 7 χρονια ολικη (με προυποθεση ετησιας συντηρησης, φτηνης μαλιστα 20 η 25ευρω νομιζω) και δειχνει πιο πολλες δυναττητες στο θεμα υγρασιας ΕΚΤΟΣ και αν ειναι με διαφορετικη περιγραφη , τα ιδια πραγματα αλλα με αλλο μαρκετινγκ.

Παντως εχει την εισαγωγη εξωτερικου αερα στην επανω μεν , αλλα δεξια πλευρα και εχει και εναν δεικτη στην προσοψη για την καθαροτητα εσωτερικου αερα κλπ κλπ

Ψαξτο καλα το Morris, εγω απλα πηρα το TCL λογω της διαφορας στην εγγυηση αλλα και της δυνατοτητας να το βαλω τωρα και να πληρωσω μονο το δικο μου τμημα τωρα και το κομματι της επιδοτησης οταν ερθει, αλλα και οτι το εβρισκα Κωτσοβολο ενω ηθελα να το παρω απο τοπικο εμπορο, που δεν φερνει Morris.

παρολα αυτα, επειδη με εξυπηρετησε αμεσα μολις το παρελαβε ο εμπορος με τοποθετηση αυθημερον, πηγα και το πληρωσα ολοκληρο 720 το μηχανημα και 80 εγκατασταση και απεγκατασταση παλιου, 800ε συνολο και θα μου επιστρεψει την επιδοτηση οταν την περασω στο ονομα του, επρεπε να τον ευχαριστησω καπως και σκεφτηκα αυτο.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...