Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Όλα τα Τοσιμπα εχουν ελαχιστο μηκος 2 μετρα.
https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2022/06/Toshiba-RLC-2022-2023_Gr.pdf

Ευχαριστω για την απαντηση, ξερεις αν θα ηταν καλυτερο/χειροτερο να βαλουν 3 μετρα η δεν εχει σημασια εφοσον ειναι τουλαχιστον 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, andreaspA είπε

Έχει βγει και το 4.

6 ώρες πριν, userAnon είπε

φερνει αερα μεσα, και ζεσταινει τον χειμωνα.

αυτα ειναι...Screenshot_20220718-013245_Friendly.jpg.660259505809e0cec6678f6442b1bdcb.jpg

Φοτοσοπ έτσι;

4 ώρες πριν, x_revenge είπε

Ευχαριστω για την απαντηση, ξερεις αν θα ηταν καλυτερο/χειροτερο να βαλουν 3 μετρα η δεν εχει σημασια εφοσον ειναι τουλαχιστον 2?

Η Toshiba λέει ελάχιστα 2. Από την άλλη στα eurovent κατεβαίνει με 5... Προσωπικά θα προσπαθούσα να επιβάλλω τουλάχιστον 3.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 1:14 ΜΜ, liakjim είπε

Δεν υπερτερεί ( σε ψύξη) αλλά είναι όντως πιο ποιοτικό ( από αυτά που ξέρουμε ) , χώρια την υπερδιπλάσια εγγύηση.

Δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό οπότε θα πρέπει να ζυγίσεις την λίγο υποδεέστερη οικονομία σε ψύξη έναντι της μάλλον καλύτερης ποιότητας και αντικειμενικά μεγαλύτερης εγγύησης βάζοντας στην εξίσωση και λοιπά επιθυμητά χαρακτηριστικά. 

 

Μια πολλή καλημέρα και πάλι.

Μίλησα με μαγαζί για το MIDEA και ρώτησα αν η αφαίρεση του αέρα γίνεται με αντλία κενού. Η κοπελίτσα που μίλησε με το τεχνικό τμήμα της είπαν πως γίνεται με άζωτο...δυστυχώς δεν μπορούσε να με κατατοπίσει περαιτέρω, μια και δεν είχε τεχνικές γνώσεις, ενώ κι οι δικές μου υπολείπονται στον συγκεκριμένο τομέα. Να υποθέσω πως είναι η "εκδίωξη"  που λέγαμε, την οποία και επιθυμούμε να αποφύγουμε; Αν είναι, να στραφώ σε άλλο μαγαζί.

Ευγνώμων εκ νέου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, timefliesfast είπε

Μια πολλή καλημέρα και πάλι.

Μίλησα με μαγαζί για το MIDEA και ρώτησα αν η αφαίρεση του αέρα γίνεται με αντλία κενού. Η κοπελίτσα που μίλησε με το τεχνικό τμήμα της είπαν πως γίνεται με άζωτο...δυστυχώς δεν μπορούσε να με κατατοπίσει περαιτέρω, μια και δεν είχε τεχνικές γνώσεις, ενώ κι οι δικές μου υπολείπονται στον συγκεκριμένο τομέα. Να υποθέσω πως είναι η "εκδίωξη"  που λέγαμε, την οποία και επιθυμούμε να αποφύγουμε; Αν είναι, να στραφώ σε άλλο μαγαζί.

Ευγνώμων εκ νέου!

Με άζωτο από ότι ξέρω γίνεται η πλύση των υπαρχόντων προεγκατεστημένων σωλήνων καθώς επίσης και ο έλεγχος στεγανότητας πριν γίνει κενό.  Αν είναι έτσι , μάλλον έγινε κακή συνεννόηση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως καλη ερωτηση, στις περιπτωσεις που βγει παλιο κλιματιστικο και μπει καινουριο αλλα πανω σε προεγκατασταση σωληνωσεων

α) πως καθαριζουν οι παλιες σωληνωσεις? Μπορουν να καθαρισουν? Μπορει να γινει για ολα τα μοντελα κλιματιστικων?

β) καλυπτεται απο το κοστος αφαιρεσης παλιου/εγκαταστασης καινουριου ή ειναι κατι εξτρα ως υπηρεσια και αν ειναι εξτρα ποσο παει περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim αχ τελικά άνοιξα το ac και λείπει το WiFi module. Κατά τ άλλα όταν ρώτησα αν είναι μέσα, "ναι ναι βεβαίως". Τεσπα

Αυτό θέλω? https://www.apothema.gr/inventor-wifi-module-ii-113371p

Έχω το life pro l5vi32 12wfr και στις οδηγίες λέει με. Την εφαρμογή inv mate II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα παλι με το ελαχιστο μηκος σωληνα για τα tcl εχει βρει κανεις ακρη απο την εταιρεια?

εχει ερωτηθει εδω αρκετες φορες, αλλα επισημα η εταιρεια λεει 3 μετρα?

εαν ναι, τοτε γιατι υπαρχει το παρακατω στο ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ απο τη σελιδα τους?

tcl.jpg.9d48324f796b53887aee8ed33801089b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Θέλω μια βοήθεια και εγώ για επιλογή κλιματιστικών γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά.

Αφορά παλιό διαμέρισμα τελευταίου (4ου) ορόφου στου Ζωγράφου, με τις 3 πλευρές εκτεθειμένες και μόνο την ανατολική πλευρά μεσοτοιχία με διπλανό διαμέρισμα. Οι εξωτερικοί τοίχοι είναι με διπλό τούβλο χωρίς μόνωση και από πάνω πλάκα επίσης χωρίς μόνωση. Θέλω να βάλω 2 κλιματιστικά για ψύξη και θέρμανση, ένα στο καθιστικό που είναι 20τμ και ένα στο υπνοδωμάτιο που είναι 14τμ.

Ρώτησα έναν μηχανικό που έχει δει το χώρο καθώς μου έκανε κάποιες εργασίες, σχετικά με το πόσο μεγάλα μηχανήματα πιστεύει ότι θα χρειαστώ για να καλύψω αυτά τα 2 δωμάτια και μου λέει ότι με ένα 12άρι στο σαλόνι και ένα 9άρι στο υπνοδωμάτιο θα είναι εντάξει.

Είναι έτσι? Γιατί στη σελίδα υπολογισμού θερμικών απωλειών βλέπω πολύ διαφορετικά νούμερα. Συμπληρώνω και το ερωτηματολόγιο:

1) Δεν ξέρω, όχι τα φθηνότερα που υπάρχουν μια μέση λύση για σχετική οικονομία στο ρεύμα το χειμώνα, ιδανικά έως 1200 ευρώ?

2) Νέα αγορά

3) Αδιάφορο

4) Και ψύξη και θέρμανση

5) Αποκλειστική πηγή ψύξης, σχεδόν αποκλειστική πηγή θέρμανσης μαζί με σόμπα υγραερίου για τα πολλά κρύα.

6) 2 χώροι: Σαλόνι 20τμ και υπνοδωμάτιο 14τμ

7) Ζωγράφου, Αθήνα 39C το καλοκαίρι και 6C το χειμώνα

8 ) Να έχει WiFi και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο SCOP

9) Παλιό διαμέρισμα χωρίς μόνωση, τελευταίου ορόφου, Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια

10)  Σαλόνι 20τμ:

6795.25 Watt
5843.92 KCal/h
339.76 Watt/m2
292.20 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃

Υπνοδωμάτιο 14τμ:

5550.15 Watt
4773.13 KCal/h
396.44 Watt/m2
340.94 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Με άζωτο από ότι ξέρω γίνεται η πλύση των υπαρχόντων προεγκατεστημένων σωλήνων καθώς επίσης και ο έλεγχος στεγανότητας πριν γίνει κενό.  Αν είναι έτσι , μάλλον έγινε κακή συνεννόηση.

Έφτασα στο σημείο να στείλω σε pdf την ακριβή διαδικασία όπως την μεταφέρατε κι εδώ μέσα, ώστε να γίνει κατανοητό για το τι μιλάω και τι αξιώνω, για να με ξαναπάρει η κοπελίτσα και να μου μεταφέρει πως ο εξωτερικός (πιστοποιημένος όπως μου τόνισε) συνεργάτης τους απάντησε εκ νέου πως γίνεται με άζωτο και πως μπορώ να το συζητήσω μαζί τους, όταν έρθουν για την εγκατάσταση. Να κάνω δηλαδή την παραγγελία, να περιμένω κάποιες εργάσιμες, για να σκάσει μύτη για την εγκατάσταση και να μου μεταφέρει πως δεν θα γίνει τελικά κατά τον ιδανικό τρόπο η αφαίρεση του αέρα.  Μου αντιπρότεινε να βάλω το δικό μου συνεργείο, να βάλω με λίγα λόγια από την τσέπη μου, όταν θεωρητικά παρέχουν δωρεάν εγκατάσταση.

Της πρότεινα να αλλάξει τον εξωτερικό της συνεργάτη, μια και του είναι αδύνατο να απαντήσει σε μια τόσο σαφή ερώτηση και πως εκ των πραγμα΄των θα στραφώ σε ανταγωνιστή που να παρέχει τα δέοντα και ησυχάσαμε αμφότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια στο κοντρολ της νταικιν στο FAN mode γιατι δεν ανεβαινει 1 -1 η σκάλα και τις παει 2-2 μέχρι το 5;

Υπαρχει κανα κολπο; δλδ το αυτονοητο δεν μπορεις να κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Αυτό με το άζωτο ισχύει όταν θέλουμε να κάνουμε εγκατάσταση νέου κλιματιστικου σε παλιές σωλήνες? 

Σε περίπτωση που γίνει μεταφορά κλιματιστικου μαζί με τις σωλήνες του  θα χρειαστεί να γίνει χρήση αζώτου πριν την εγκατάστασή του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zaq1 είπε

Σχετικα παλι με το ελαχιστο μηκος σωληνα για τα tcl εχει βρει κανεις ακρη απο την εταιρεια?

εχει ερωτηθει εδω αρκετες φορες, αλλα επισημα η εταιρεια λεει 3 μετρα?

εαν ναι, τοτε γιατι υπαρχει το παρακατω στο ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ απο τη σελιδα τους?

tcl.jpg.9d48324f796b53887aee8ed33801089b.jpg

Γαμάτο. Αν ήμουν ψυκτικός θα το είχα εκτυπωμένο μαζί μου και θα έβαζα μισό μέτρο σωλήνα. Με 10μ σωλήνα, 20 μηχανήματα😛

Από ποιο μοντέλο είναι το εγχειρίδιο; Το αγγλικό κείμενο τι λέει; Ανέβασε μας μια φωτο αν το έχεις.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2022 στις 10:58 ΜΜ, Specs είπε

Χωρις τον νωπο αερα, δεν εχω αρχισει πειραματα ακομη με αυτο. Ταχυτητα auto.

Το εβαλα μονο να δω ποσο θορυβο κανει(εχει σκαλες αντιστοιχες, απο αθορυβο εως τουρμπο,οι οποιες αλλαζουν αυτοματα αν το εχεις στο auto και παιρνουν ταχυτυτα αναλογη με του μεγαλου ανεμιστηρα)

@Specs είναι ήσυχο το βράδυ μέσα ?
Ειδες διαφορά με την εισαγωγή φρέσκου αέρα απο έξω ?

πραγματικά ακούγεται καταπληκτικό κλιματιστικό, πες μου οτι εχει και φιλτρο νερού για τον εξωτερικό αέρα οπως το Ουρούρου να γουστάρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...