Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ωραία τώρα στείλε και τον οδηγό για το πώς το φτιάχνουμε. 😛

Κάποια στιγμή μάλλον θα φτιάξω ένα θερμόμετρο με το D1 mini, για την ώρα προσπαθώ με το tasmota να κάνω το coolseer μπριζάκι να μου δείχνει κατανάλωση... (δίνει ρεύμα, ανοίγουν τα led, ανοίγει-κλείνει από το κουμπάκι).

Αν έχεις homeassistant, φλασάρεις το d1 mini με esphome όπως εδώ , φτιάχνεις μια κάρτα thermostat και είσαι έτοιμος. Αν κολλήσεις συνεχίζουμε στο discord του ha . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, teo_3 είπε

Μια που σχολιάζεται τα Daikin και τα θέματά τους, για ρίξτε ένα αφτί σε αυτά τα δύο που έχω απο κάτω μου. Έχει κάνα δύο χρόνια που τα τοποθετήσανε και ένα εκ των δύο κάνει σα τρακτέρ! Το μόνο που μπορώ να δω είναι ότι είναι R32. Μιλάμε όταν το ανοίγει, σαματάς στη γειτονιά.

Τι φάση?

είναι σαν να ακούω το δικό μου midea mission II και έχω τρελαθεί. Πέραν του θορύβου της εξωτερικής, σε μένα ακούγεται και ένα συνεχόμενο σφύριγμα/βουητό από την εσωτερική μονάδα. Έχω καταλήξει να το ανοίγω μόνο σε ακραίο καύσωνα. Έφερα ξανά τον εγκαταστάτη, πέρασε κάτι λαστιχάκια στην βάση της εξωτερικής αλλά δεν λύθηκε το θέμα και μου είπε να επικοινωνήσω με FGEurope. Ακόμα και σήμερα δεν έχω καταφέρει να κλείσω ραντεβού να έρθει κάποιος να το δει διότι είτε δεν βρίσκω γραμμή είτε ακούω το κλασσικό "θα σας ειδοποιήσουμε" και δεν έχω ποτέ ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα αυτα τα μηχανηματα που γκαζωνουν, περασαν αραγε την eurovent και τις μετρησεις τους εξωτερικου θορυβου πιστοποιησαν αλλα  τα κατεστρεψε ο μαστρομητσος με το ελαχιστο μηκος σωληνα ???

Τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, userAnon είπε

ποια η διαφορα σε σχεση με broadlink?

Δεν μου έπαιζε το rm mini 3 στο atxc25b. Παίζει local, είναι κάτι που σε ικανοποιεί να το φτιάξεις και είναι τόσο μικρό που κάποια στιγμή θα το βάλω μέσα στο κλιματιστικό οπότε δεν θα φαίνεται κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν μου έπαιζε το rm mini 3 στο atxc25b. Παίζει local, είναι κάτι που σε ικανοποιεί να το φτιάξεις και είναι τόσο μικρό που κάποια στιγμή θα το βάλω μέσα στο κλιματιστικό οπότε δεν θα φαίνεται κάτι.

Μέσα στο κουτί του wifi module; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ωραία τώρα στείλε και τον οδηγό για το πώς το φτιάχνουμε. 😛

Κάποια στιγμή μάλλον θα φτιάξω ένα θερμόμετρο με το D1 mini, για την ώρα προσπαθώ με το tasmota να κάνω το coolseer μπριζάκι να μου δείχνει κατανάλωση... (δίνει ρεύμα, ανοίγουν τα led, ανοίγει-κλείνει από το κουμπάκι).

τι οδηγο? στην γραμμη του πινακα που εχω αποκλειστικα για το κλιματιστικο, ρευμα του δινω πια απο ενα ρελε ισχυος. Αυτο το οπλιζω με ενα sonoff.

Δεν υπαρχει οδηγος. Ειναι εντελως απλό. Το ρελε ισχυος οπλιζει οταν παιρνει 230v στις επαφες του. εε αυτα τα 230 τα δινω απο ενα sonoff.

Το ιδιο εχω κανει και στο θερμοσιφωνο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, andreaspA είπε

τι οδηγο? στην γραμμη του πινακα που εχω αποκλειστικα για το κλιματιστικο, ρευμα του δινω πια απο ενα ρελε ισχυος. Αυτο το οπλιζω με ενα sonoff.

Δεν υπαρχει οδηγος. Ειναι εντελως απλό. Το ρελε ισχυος οπλιζει οταν παιρνει 230v στις επαφες του. εε αυτα τα 230 τα δινω απο ενα sonoff.

Το ιδιο εχω κανει και στο θερμοσιφωνο μου.

 

Η ερώτηση πήγαινε στον liakjim ο οποίος ουσιαστικά έφτιαξε ένα wifi χειριστήριο και όχι κάποιο διακόπτη με το sonoff που υποθέτω έχεις εσύ.

Ελέγχει το κλιματιστικό ασύρματα, σχεδόν σαν να είχε τοποθετήσει τον επίσημο wifi αντάπτορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο βραδυ, τελικα πηρα ενα Toshiba Arata 9000 απο κωτσο με δωρεαν εγκατασταση (ιδια specs με το yukai του πρακτικερ και 7 χρονια εγγυηση), δε το εχω παραλαβει ακομα αλλα επειδη βλεπω οτι λετε για θορυβους και μηκος σωληνα, κοιταξα το εγχειριδιο εγκαταστασης απο εδω, στις σελιδες 9-11 εχει καποια πραγματα αλλα δε βλεπω να γραφει για μινιμουμ μηκος, μονο παχος και διαμετρο και για διαστασεις των εργαλιων που χρειαζονται, πως μπορω να ξερω αν θα κανουν καλη δουλεια χωρις να εχουμε τρεξηματα στο μελλον; Το sticky λεει για 3 μετρα σωληνα και αντλια κενου για τον αερα, το χαρτι του κωτσου για την εγκατασταση γραφει οτι γινεται με αντλια κενου και λεει μεχρι 3 μετρα για σωληνα, μετα αρχιζουν και τον χρεωνουν με το μετρο. Εκει που θελω να βαλω τις μοναδες υπολογιζω οτι δε θα χρειαζεται πανω απο 120-150cm, αν αυτοι θελουν να βαλουν μονο οσο χρειαζεται πρεπει να επιμενω να βαλουν και αλλο μεχρι να φτασει 3 μετρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Η ερώτηση πήγαινε στον liakjim ο οποίος ουσιαστικά έφτιαξε ένα wifi χειριστήριο και όχι κάποιο διακόπτη με το sonoff που υποθέτω έχεις εσύ.

Ελέγχει το κλιματιστικό ασύρματα, σχεδόν σαν να είχε τοποθετήσει τον επίσημο wifi αντάπτορα.

Υπαρχουν ετοιμες λυσεις για αυτα.

https://www.skroutz.gr/s/21567816/Broadlink-RM-Mini3-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Σωστά αν και νομίζω ότι το άλλο θα βγει φθηνότερα. 😛

Τεσπα είμαστε και off-topic πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2022 στις 12:08 ΜΜ, sotrous είπε

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΓΙΑ 50 τ.μ ΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (αισθητικη προσωπου) ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΧΩΡΙΣΜΑ ΣΤΟΝ 2 ΟΡΟΦΟ  ????

Haier Tide Green AS35TAMHRA / 1U35YEMFRA Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+ στα  338  €   

Haier Tundra Green AS25TABHRA / 1U25BEFFRA Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ στα 459 

Haier Tundra Green AS35TABHRA / 1U35BEFFRA Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+ στα 449 

TCL Elite Premium PRM-12CHSA/CI /12000 BTU Κλάση (Ψύξης / Θέρμανσης): A++ / A+++  στα 369  

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 50τμ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ .
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΑΤΤΙΚΗΣ με 28-35 C το καλοκαίρι και 15C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, νέα ανακαίνιση 2001 
  10. μεγάλο seer 
  11. 1.548 ,83 Watt
    1,331.99 KCal/h
    30,98 Watt/m^2
    26,64 KCal/h/m^2
              για 23 C
  12. υπήρχε μια  αντιπαράθεση μου με τον dimostr γιατί δεν ήξερα οτι απο το 2020 αλλαξε το  Εισαγωγικό σημείωμα για ερώτηση από τον   liakjim που παλαιά μιλούσα μαζι του . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, x_revenge είπε

Καλο βραδυ, τελικα πηρα ενα Toshiba Arata 9000 απο κωτσο με δωρεαν εγκατασταση (ιδια specs με το yukai του πρακτικερ και 7 χρονια εγγυηση), δε το εχω παραλαβει ακομα αλλα επειδη βλεπω οτι λετε για θορυβους και μηκος σωληνα, κοιταξα το εγχειριδιο εγκαταστασης απο εδω, στις σελιδες 9-11 εχει καποια πραγματα αλλα δε βλεπω να γραφει για μινιμουμ μηκος, μονο παχος και διαμετρο και για διαστασεις των εργαλιων που χρειαζονται, πως μπορω να ξερω αν θα κανουν καλη δουλεια χωρις να εχουμε τρεξηματα στο μελλον; Το sticky λεει για 3 μετρα σωληνα και αντλια κενου για τον αερα, το χαρτι του κωτσου για την εγκατασταση γραφει οτι γινεται με αντλια κενου και λεει μεχρι 3 μετρα για σωληνα, μετα αρχιζουν και τον χρεωνουν με το μετρο. Εκει που θελω να βαλω τις μοναδες υπολογιζω οτι δε θα χρειαζεται πανω απο 120-150cm, αν αυτοι θελουν να βαλουν μονο οσο χρειαζεται πρεπει να επιμενω να βαλουν και αλλο μεχρι να φτασει 3 μετρα;

Όλα τα Τοσιμπα εχουν ελαχιστο μηκος 2 μετρα.
https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2022/06/Toshiba-RLC-2022-2023_Gr.pdf

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...